PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα εξομοίωσης ανατολής και δύσης σε ενυδρείο



Tintin
15-10-09, 13:17
Παιδιά έχω ένα ενυδρείο και θέλω να κάνω εξομοίωση ανατολής και δύσης.Θα προσπαθήσω να περιγράψω αυτό που θέλω να κάνω και να είμαι όσο πιο ακριβής μπορώ..
Ο κύριος φωτισμός του ενυδρείο γίνεται από δύο λάμπες φθορισμού που ανοιγοκλείνουν με τη βοήθεια ψηφιακού χρονοδιακόπτη.Τώρα εγώ θέλω να προσθέσω ένα κύκλωμα ή δύο (ένα για ανατολή και ένα για δύση)τα οποία θα ανοίγουν μαλακά μια συστοιχία από 15 λεντακια υψηλής φωτεινότητας , να ξεκινούν από όσο το δυνατόν χαμηλότερη φωτεινότητα και να καταλήγουν στο μέγιστο της φωτεινότητας τους μέσα σε διάστημα μισής ώρας.Αφού ολοκληρώνεται αυτή η διαδικασία θα ανοίγουν οι κύριες λάμπες φθορισμού για 10 ώρες και στο τέλος όταν είναι να κλείσουν θα συμβαίνει το ίδιο με τα λεντάκια αλλά θα ξεκινούν από το μέγιστο της φωτεινότητας τους και θα καταλήγουν στο σβήσιμό τους μετά από μισή ώρα... και αυτός ο κύκλος να επαναλαμβάνεται κάθε μέρα..αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πάνω σε αυτό και να μου δώσει κάποια ιδέα πάνω στην κατασκευή ή αν είχε να μου δώσει κάποιο έτοιμο κύκλωμα θα ήμουν ευγνώμων!!ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και ελπίζω να έγινα κατανοητός με την περιγραφή που έκανα..

Thansavv
15-10-09, 16:12
Γεια σου Κωνσταντίνε.
Νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος αυξομείωσης της έντασης των led είναι με χρήση κυκλώματος PWM, δηλαδή κατά κάποιον τρόπο μεταβολή της τάσης που τροφοδοτεί τα led.

Αυτό μπορεί να γίνει με χρήση μικροελεγκτή (mcu) η χρήση π.χ. του 555.
Θα πρότεινα χρήση mcu...
Θα δημιουργεί μιά τάση με μεταβαλόμενη διάρκεια παλμών, η οποία θα μεταβάλλεται από 0% - 100% σε χρονικό διάστημα μισής ώρας. Στην έξοδό - εξόδους του το κύκλωμα θα έχει ένα τρανσίστορ το οποίο θα "οδηγεί" τα led και ένα ρελέ το οποίο θα ενεργοποιεί τις λάμπες φθορίου.
Το κύκλωμα θα ενεργοποιείται από το ψηφιακό χρονοδιακόπτη που έχεις. Θα ξεκινά η σταδιακή αύξηση της φωτεινότητας των led όταν κλείσει ο χρονοδιακόπτης, και όταν φτάσει η φωτεινότητα στο 100% μετά από μισή ώρα, θα σταματάει η "παραγωγή" παλμών και θα σβήνουν τα led. Ταυτόχρονα θα ενεργοποιηθεί ο ρελές και θα ανάψουν οι λάμπες φθορίου. Μετά από 10 ώρες , όταν "ανοίξει" ο χρονοδιακόπτης, θα σβήσει η λάμπα φθορίου και θα ανάψουν τα led με το 100% της φωτεινότητάς τους, η οποία πάλι θα αρχίσει να μειώνεται σταδιακά μέχρι το 0%.... Το άλλο πρωί πάλι με την ενεργοποίηση του χρονοδιακόπτη θα ξεκινήσει η ίδια διαδικασία.
Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι η μέγιστη τάση και η ένταση του ρέυματος που απαιτεί η συστοιχία των led...
Μια ιδέα είναι αυτή....:001_smile:

Tintin
15-10-09, 16:20
δυστυχώς οι γνώσεις μου στους μικροελεγκτές δεν είναι και τόσο καλές..αλλα θα το ψάξω.. ευχαριστώ πολυ!!

Thansavv
15-10-09, 16:24
Πιστεύω ότι από το forum θα βρείς όση βοήθεια χρειάζεσαι... Για μερικούς φίλους εδώ στο forum αυτά είναι παίγνιον...:wiink:

electrifier
15-10-09, 16:50
Για ποιό λόγο ρε παιδιά με PWM? Απλά θα ανάβει τα LEDs ένα ένα, οπότε θα αυξάνεται και η συνολική φωτεινότητα. Αυτό γίνεται πολύ εύκολα και χωρίς μικροελεγκτή.

Το μόνο κρίσιμο στοιχείο στην κατασκευή είναι ο χρονοδιακόπτης, που θα πρέπει να είναι συγχρονισμένος με την πραγματική ώρα και να είναι "διπλός" (μία φορά δίνει έναρξη για την ανατολή και μία για τη δύση). Αν βρεις κάποιο ψηφιακό ρολόι με περισσότερα του ενός ξυπνητήρια, μπορείς να πάρεις την έξοδο από το buzzer και να κάνεις τη δουλίτσα με τα LEDs με ένα απλό και φτηνό κύκλωμα...

.

Tintin
15-10-09, 16:53
πολύ καλό ακούγεται.. ένας ψηφιακός χρονοδιακόπτης δεν μπορεί να την κάνει αυτή τη δουλειά; πως θα ανάβω τα λεντ ένα ένα ;;

nveli
15-10-09, 17:01
dimming μπορείς να κάνεις και στις λάμπες φθορισμού που έχεις ήδη, με αλλαγή του ballast

Tintin
15-10-09, 17:04
με αυτή τη λύση ξεφευγουμε πολύ στο κόστος επειδή θα χρειαστώ ηλεκτρονικό ballast μετά θέλω και τον ελεγκτή που θα dimmarei...και είναι λίγο ακριβά όλα αυτά.. πάνω από 300 ευρώ μια από τις πιο φτηνές λύσεις.. αν δεν κάνω λάθος νομίζω χρειάζεσαι και ειδικές λάμπες φθορισμού..

nveli
15-10-09, 17:35
δεν νομίζω ότι ένα ballast 1-10V έχει πάνω από 50ευρω και λάμπες δεν χρειάζεται να αλλάξεις, κοίτα και ένα σχέδιο που έκλεψα από ένα forum ενυδρειάδων (το λεω σωστα; )

Tintin
15-10-09, 19:11
ρε νίκο είσαι άρχοντας!!! τις τιμές που είπα παραπάνω μου τις είπαν σε παρόμοια συζήτηση σε forum ενυδρείων !!χαχαχ καλά το λες !!έχεις περισσότερες πληροφορίες για το πού συνδέεται ακριβώς το κυκλωματάκι στο χρονοδιακόπτη;;

nveli
15-10-09, 22:37
ρε νίκο είσαι άρχοντας!!! τις τιμές που είπα παραπάνω μου τις είπαν σε παρόμοια συζήτηση σε forum ενυδρείων !!χαχαχ καλά το λες !!έχεις περισσότερες πληροφορίες για το πού συνδέεται ακριβώς το κυκλωματάκι στο χρονοδιακόπτη;;

αυτό που στο σχέδιο ονομάζεται "πειραγμένος¨ χρονοδιακόπτης είναι ένας χρονοδιακόπτης πρίζας που έχει τροποποιηθεί το κύκλωμα του, έτσι ώστε να μας φέρνει και την ανοιχτή και τη κλειστή επαφή του, ως ψύχρες επαφές. Νομίζω είναι καλύτερο να μην πειράξεις έναν τέτοιο χρονοδιακόπτη αλλά να αγοράσεις έναν ημερήσιο ράγας ή τοίχου με μια μεταγωγική επαφή και να συνδέσεις την κανονικά ανοιχτή στην είσοδο του 7810 την κανονικά κλειστή στην αντίσταση των 1Μ και το κοινό στην αντίσταση των 120k.

Tintin
16-10-09, 01:10
αυτό το ballast μου κάνει;; http://cgi.ebay.com/OSRAM-Quicktronic-T8-Dimmable-Ballast-1-10V-HF1x18W-58W_W0QQitemZ230381689128QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item35a3d19928#ht_4592wt_995 η αυτό να βάλω περισσότερες λάμπες http://cgi.ebay.com/Tridonic-3-X-14W-TL5-Digital-Dimmable-Ballast-T5-lights_W0QQitemZ260286163926QQcmdZViewItemQQptZUK_ BOI_Lights_Lighting_ET?hash=item3c9a43abd6#ht_1192 wt_1165;; τα βατ που αναφέρουν δεν πρέπει να ξεπεραστούν σωστά; αν βάλω μικρότερης ισχύς λάμπες δεν θα έχω πρόβλημα έτσι δεν είναι;η αν συνδέσω 2 λάμπες αντί για τρεις που είναι και οι έξοδοι του:

nveli
16-10-09, 09:36
αυτό το ballast μου κάνει;; http://cgi.ebay.com/OSRAM-Quicktronic-T8-Dimmable-Ballast-1-10V-HF1x18W-58W_W0QQitemZ230381689128QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item35a3d19928#ht_4592wt_995 η αυτό να βάλω περισσότερες λάμπες http://cgi.ebay.com/Tridonic-3-X-14W-TL5-Digital-Dimmable-Ballast-T5-lights_W0QQitemZ260286163926QQcmdZViewItemQQptZUK_ BOI_Lights_Lighting_ET?hash=item3c9a43abd6#ht_1192 wt_1165;; τα βατ που αναφέρουν δεν πρέπει να ξεπεραστούν σωστά; αν βάλω μικρότερης ισχύς λάμπες δεν θα έχω πρόβλημα έτσι δεν είναι;η αν συνδέσω 2 λάμπες αντί για τρεις που είναι και οι έξοδοι του:

τα ballast κατασκευάζονται για να ταιριάζουν στις λάμπες του εμπορίου, πρέπει να πάρεις ένα ballast που να μπορεί να οδηγήσει τις λάμπες που ήδη έχεις (αριθμό και Watt). Τι λάμπες έχεις;
τα ballast της tridonic μην τα ψάχνεις γιατί χρησιμοποιούν ψηφιακό πρωτόκολλο (DSI).

Tintin
16-10-09, 11:56
α οκ έχω μια λάμπα των 15 w . αν του βάλω αυτό: http://cgi.ebay.com/OSRAM-Quicktronic-T8-Dimmable-Ballast-1-10V-HF1x18W-58W_W0QQitemZ230381689128QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item35a3d19928#ht_4592wt_995 με μια λάμπα στα 18 w είμαι εντάξει σωστά;

evripides
20-10-09, 10:59
Καλημερα
ενας φιλος εχει φτιαξει αυτο που ζητας για χρηση σε εκκολαπτηριο ωδικων πτηνων .ισως σου κανει δουλεια..

εδω ειναι http://www.periplexis.gr/

ΓΕΡΟΝΤΑΣ
21-10-09, 10:05
Υπάρχει το ΠΑΔ 8
Το έχουμε φτιάξει με τον PIC16F88, με ρύθμιση ανατολής - δύσης από πρόγραμμα σε windows μέσω RS 232 ή USB
και στις 29/10/09 βγαίνει και η έκδοση ΠΑΔ8 Α1 με οθόνη υγρών κρυστάλλων και πλήκτρα για τοπικό έλεγχο.
Δουλέυει λάμπες πυρακτώσεως γιά την ανατολή - δύση και φθορισμού για την ενδιάμεση λειτουργία.:001_rolleyes:
http://www.periplexis.gr

Tintin
21-10-09, 10:45
ευχαριστώ πολυ παιδιά για το ενδιαφέρον αλλα έχω αρχισει να κατασκευάζω το κύκλωμα που μου έδωσαν τα παιδιά παραπάνω.. όταν βρώ λίγο χρόνο θα το ετοιμάσω..

ftspap
21-10-09, 12:31
φιλε tintin μπορεις με χρονοδιακοπτη να κανεις δουλεια σιγουρα...αλλα παιζει ρολο και τι ψαραι εχεις....:001_tt2:

Tintin
21-10-09, 22:37
εχω κατι αγγελόψαρα τι ρόλο παίζει;

ftspap
21-10-09, 23:47
θα σου εξηγησω απο κοντα καποια στιγμη...