PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλοι τροποι για Format



The Professor
19-10-09, 13:32
Γεια σε ολους σας.
Επειδη θελω να κανω μια μεταβαση χρησης λειτουργηκων και μετα απο την γνωριμια μου με το Ubuntu στην σχολη μου αποφασισα να το εγκαταστησω σε καινουριο tower μεχρι εδω καλα , σε εναν σκληρο δισκο που ειχα μεσα του ειναι περασμενα xp windows και θελω να τα κανω φορματ , βαζω το cd εγκαταστασης των xp για να κανω μεσω αυτου format τιποτα κολα για παντα εκει που λεει η εγκατασταση "Ανιχνευση προηγουμενης εκδοσης των windows" οποτε το ξεχναω το αφησα 5 ωρες τιποτα...μηπως ξερετε αλλον τροπο να κανω ολικο φορματ (σαν να τον αγορασα τωρα , μετα να ειναι ετοιμος για το ubuntu)?

ουτε το recovery console δουλευει οταν με ρωτα με ποιο συστημα να δουλεψω και εχει τις επιλογες μολις επιλεγω τον εναν και μοναδικο σκληρο κολαει και εκει...

ακομα μου ειπαν για κατι utilities οτι κατεβαζω και μετα βαζω τον σκληρο για format σε αλλο pc που δουλευει και να μπω μεσα του μεσω αλλου υγειους σκληρου και μετα θα γραψω ολα μηδενικα στην επιφανια του αλλα δεν καταλαβα

dbsjro
19-10-09, 14:09
Eγω κανω το εξης(αλλα προιποθετει να λειτουργει το CD σου,
αν κολλαει παρε αλλο)
Απο bios->first booy device CD-ROM
.
.
.
.
Mετα παταω R(επισκευη)
Μετα στη γραμμη εντολων γραφω FORMAT C:
yes
yes

και ξεκιναει(ελπιζω να μην ξεχασα τπτ)
Αν ο δικος μου τροπος ειναι ο ευκολοτερος θα σε δωσω το κινητο μου
αν βρεις δυσκολιες να με παρεις
Περιμενε να δεις μηπως υπαρχει κ κατι πιο ευκολο

Mihos
19-10-09, 14:11
1) Μπορείς να φτιάξεις μία δισκέτα εκκίνησης. Ο υπολογιστής σου θα boot-άρει από τη δισκέτα αυτή (αν όχι μπορείς να κάνεις την απαραίτητη ρύθμιση στο bios (boot priority)). Μόλις δείς τη γραμμή εντολών πληκτρολογείς "format c:".

2) Τα ubuntu έχουν επιλογή για διαμόρφωση κάποιου τομέα. Έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιούν διαφορετικό σύστημα αρχείων. Ακόμα και αν κάνεις διαμόρφωση με το cd των XP ή με δισκέτα εκκίνησης τα ubuntu θα τον ξαναδιαμορφώσουν με το κατάλληλο σύστημα αρχείων. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις format πριν βάλεις το cd των ubuntu μέσα.

The Professor
19-10-09, 14:12
Ευχαριστω για την απαντησει αλλα οπως προειπα ουτε το recovery console (το CD δουλευει μια χαρα) διοτι οταν μου ζητα με ποιον δισκο να δουλεψω (εναν εχω ολο κι ολο) τον επιλεγω και μετα κολαει δεν βγαινει επομενη εντολη για να ξεκινησω να γραφω ενολες..!

dbsjro
19-10-09, 14:13
Ε τοτε "αγορασε" ενα αλλο :001_cool:

The Professor
19-10-09, 14:13
1) Μπορείς να φτιάξεις μία δισκέτα εκκίνησης. Ο υπολογιστής σου θα boot-άρει από τη δισκέτα αυτή (αν όχι μπορείς να κάνεις την απαραίτητη ρύθμιση στο bios (boot priority)). Μόλις δείς τη γραμμή εντολών πληκτρολογείς "format c:".

2) Τα ubuntu έχουν επιλογή για διαμόρφωση κάποιου τομέα. Έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιούν διαφορετικό σύστημα αρχείων. Ακόμα και αν κάνεις διαμόρφωση με το cd των XP ή με δισκέτα εκκίνησης τα ubuntu θα τον ξαναδιαμορφώσουν με το κατάλληλο σύστημα αρχείων.
ΑΑΑ δηλαδη μπορω να κανω φορματ μεσω των Ubuntu (νομιζα πως καθ οτι ελευθερο λογισμικο δεν θα εχει τετοια λειτουργια θα ειναι φτωχο δηλαδη)???

Mihos
19-10-09, 14:17
Φτωχά τα Linux??????:w00t:

Μετά από μερικούς μήνες χρήσης πιθανώς θα αποκαλείς φτωχά τα windows...

Επίσης υπάρχει ένα linux-οιδές περιβάλλον για διαχήριση των τομέων ενός δίσκου (επέκταση, διαγραφή, μετακίνηση κτλ κτλ) το οποίο λέγεται GParted. Σε συμβουλέυω να το κατευάσεις αν έχεις σκόπό να παίξεις με multiboot κτλ. Θα σου φανεί πολύ χρήσιμο.

passer07
19-10-09, 14:58
Προσωπικα για διαμορφωση σκληρων(partitions) χρησιμοποιουσα/ω ubuntu γιατι το gparted ειναι απλο(με βολεψε). εγω ξεκιναω την μεταβαση(οχι ολικη αλλα μερικη)απο τα windows σε linux σιγα σιγα γιατι βαρεθηκα τα windows.

ενας καρα βιαιος τροπος για format ειναι να τραβιξεις το βησμα τροφοδοσιας του σκληρου την ωρα που φορτωνει στο ανοιγμα.(φυσικα και δεν σου το προτινω εγω το εκανα σε εναν σκληρο που εβγενε συνταξιουχος.....)

Capacitor
19-10-09, 16:51
ενας καρα βιαιος τροπος για format ειναι να τραβιξεις το βησμα τροφοδοσιας του σκληρου την ωρα που φορτωνει στο ανοιγμα.(φυσικα και δεν σου το προτινω εγω το εκανα σε εναν σκληρο που εβγενε συνταξιουχος.....)

:thinking:
Πηγα να πεσω απο την καρεκλα μου.
Αυτο λεγεται καψιμο,οχι format

positron
19-10-09, 17:52
Κάνε boot απο CD (αλλαξε την ρυθμιση στο BIOS) και βαλε στο drive σου το LiveCD του Ubutu.

Εφοσον θελεις να βαλεις το Ubuntu στο συστημα αυτο , απλα επελεξε ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ απο το μενου που θα εμφανιστει.

Επειδη θα " δει " τα Winblows στο δισκο θα σε ρωτησει που να κανει εγκατασταση.

Μπορεις να κανεις dual boot ή να κανεις Format και καθαρη εγκατασταση του Ubuntu.

passer07
19-10-09, 18:03
:thinking:
Πηγα να πεσω απο την καρεκλα μου.
Αυτο λεγεται καψιμο,οχι format


:laugh: και εμεις με το παλικαρι που το ειχαμε κανει το καναμε γιατι ειχαμε απορια να δουμε τι θα γινει(πριν 4 χρονια τι βλακεια ειχαμε στο κεφαλη δεν λεγετε...)το καναμε φυσικα για πειραματισμο και κατα λαθος αυτο που καταφεραμε ηταν να μην αναγνωριζει τον δισκο(ηθελε φορμαρισμα).μετα που το καναμε βαλαμε και windows 98(που ειχε και πριν) και μετα τον βγαλαμε στην συνταξη αμεσως(ετσι και αλλιως ειπαμε για εκει πηγαινε)

Nemmesis
19-10-09, 18:57
Προσωπικα για διαμορφωση σκληρων(partitions) χρησιμοποιουσα/ω ubuntu γιατι το gparted ειναι απλο(με βολεψε). εγω ξεκιναω την μεταβαση(οχι ολικη αλλα μερικη)απο τα windows σε linux σιγα σιγα γιατι βαρεθηκα τα windows.

ενας καρα βιαιος τροπος για format ειναι να τραβιξεις το βησμα τροφοδοσιας του σκληρου την ωρα που φορτωνει στο ανοιγμα.(φυσικα και δεν σου το προτινω εγω το εκανα σε εναν σκληρο που εβγενε συνταξιουχος.....)

εκτος αν εχεις και ενα σφιρακι στο σπιτι... τι στιγμη που δουλευει τον κοπανας και να εισαι σιγουρος μονο του θα σου λεει φορματ...:001_tt2::crying:

ftspap
20-10-09, 21:24
γεια σου φίλε μου!!!αν βαλεις ως επιλογη απο το bios boot from cd....τοτε μπεσ στο www.ubuntu-gr.org κατεβασε τα ubuntu καψε τα σε ενα cd και bootαρε με αυτα.....οτι διαμορφωση και αν εχει ο δισκος σου(fat32,ntfs ή οτιδηποτε αλλο)θα σου δωθει η επιλογη να διαμορφωσεις τον δισκο σου οπως θελεις(σε γραφικο περιβαλλον!!!)αν θελεις μπορεις να πατησεις χρση ολου του δισκου οποτε δεν κανεις κατι παραπανω:biggrin:

KOKAR
20-10-09, 22:16
1) Μπορείς να φτιάξεις μία δισκέτα εκκίνησης. Ο υπολογιστής σου θα boot-άρει από τη δισκέτα αυτή (αν όχι μπορείς να κάνεις την απαραίτητη ρύθμιση στο bios (boot priority)). Μόλις δείς τη γραμμή εντολών πληκτρολογείς "format c:".

2) Τα ubuntu έχουν επιλογή για διαμόρφωση κάποιου τομέα. Έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιούν διαφορετικό σύστημα αρχείων. Ακόμα και αν κάνεις διαμόρφωση με το cd των XP ή με δισκέτα εκκίνησης τα ubuntu θα τον ξαναδιαμορφώσουν με το κατάλληλο σύστημα αρχείων. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις format πριν βάλεις το cd των ubuntu μέσα.

δηλαδή εαν εχει το παλικάρι ενα δίσκο 500GB ο τρόπος που λες θα δουλέψει ??

Mihos
20-10-09, 22:30
Δεν έχω φορμάρει ποτέ τόσο μεγάλο δίσκο Κώστα. Και βέβαια έχω πολύ καιρό να κάνω format από startup disk (από τα windows 98 ). Υπάρχει περίπτωση να μη παίξει; Γιατί;

ftspap
20-10-09, 22:35
για ποιον λογω να μπουταρεις με δισκετα???ειναι αρκετα ξεπερασμενο και δεν ξερω αν αναγνωρισει τοσο μεγαλη χωριτικοτητα....δεοκιμασε με το cd απο τα ubuntu....

Mihos
20-10-09, 22:40
Ναι, αυτό προτείνω κι εγώ στον φίλο μας αν ξαναδείς το ποστ μου. Ρωτάω απλά τον KOKAR γιατί μπορεί να μη παίξει.

Νομίζω επίσης ότι η sturtup disk που σου δίνουν τη δυνατότητα να φτιάξεις τα xp ή μεταγεννέστερα windows δεν φορτώνει το κλασικό dos. Το command line που σου δίνουν έχει ενημερωμένες λειτουργίες και νομίζω ότι υποστηρίζει και NTFS σύστημα αρχείων στη διαμόρφωση.

ftspap
20-10-09, 22:51
φιλε mihos δεν ξερω οι δισκετες πως διαμορφωνουν πλεον....με cd πλεων κανω boot....:001_rolleyes:

KOKAR
20-10-09, 22:56
Ναι, αυτό προτείνω κι εγώ στον φίλο μας αν ξαναδείς το ποστ μου. Ρωτάω απλά τον KOKAR γιατί μπορεί να μη παίξει.

Νομίζω επίσης ότι η sturtup disk που σου δίνουν τη δυνατότητα να φτιάξεις τα xp ή μεταγεννέστερα windows δεν φορτώνει το κλασικό dos. Το command line που σου δίνουν έχει ενημερωμένες λειτουργίες και νομίζω ότι υποστηρίζει και NTFS σύστημα αρχείων στη διαμόρφωση.

γιατί σε FAT32 δεν μπορείς να φορμάρεις πάνω από 120GB....
δες και εδώ....
http://support.microsoft.com/kb/314463

Mihos
20-10-09, 23:05
Μπορεί να είναι όπως το λες. Δε ξέρω... Πάντως στη σελίδα που παραθέτεις λέει:



Το μέγιστο μέγεθος δίσκου είναι περίπου 8 terabyte, όταν λαμβάνονται υπόψη οι ακόλουθες μεταβλητές: Ο μέγιστος δυνατός αριθμός συμπλεγμάτων σε έναν τόμο FAT32 είναι 268.435.445, με μέγιστο αριθμό 32 KB ανά σύμπλεγμα, μαζί με το χώρο που απαιτείται για τον πίνακα εκχώρησης αρχείων (FAT).




Δεν μπορείτε να διαμορφώσετε έναν τόμο μεγαλύτερο σε μέγεθος από 32 gigabyte (GB), χρησιμοποιώντας σύστημα αρχείων FAT32 κατά τη διάρκεια της διαδικασίας εγκατάστασης των Windows XP.... Μια άλλη επιλογή είναι να ξεκινήσετε από μία δισκέτα εκκίνησης (Startup disk) των Microsoft Windows 98 ή των Microsoft Windows Millennium Edition (Me) και να χρησιμοποιήσετε το εργαλείο Format που περιλαμβάνεται στη δισκέτα.


Αλλά όπως και να έχει δε θα πρότεινα format σε FAT32 έτσι κι αλλιώς. Η startup disk όμως που φτιάχνεις από τα xp φορμάρει και σε ntfs αν θυμάμαι καλά...

KOKAR
20-10-09, 23:09
Μπορεί να είναι όπως το λες. Δε ξέρω... Πάντως στη σελίδα που παραθέτεις λέει:

ναι αλλά δεν ελλαβες υπόψη σου την παρακάτω παράγραφο...

Δεν μπορείτε να διαμορφώσετε έναν τόμο μεγαλύτερο σε μέγεθος από 32 gigabyte (GB), χρησιμοποιώντας σύστημα αρχείων FAT32 κατά τη διάρκεια της διαδικασίας εγκατάστασης των Windows XP.

Mihos
20-10-09, 23:12
εκτός αν χρησιμοποιήσεις μία δισκέτα εκκίνησης... Δεν το κάνει το cd. Η δισκέτα εκκίνησης το κάνει. Ξαναδιάβασε αν θέλεις τη 5η βουλίτσα μέχρι το τέλος να δεις τι λέει.

Τέσπα. Είπαμε έτσι κι αλλιώς τα FAT32 είναι προπολεμικά.

KOKAR
20-10-09, 23:13
γενικά για να κάνεις format σε FAT32 μεγάλους δίσκους έχουν
κυκλοφορήσει διαφορα tool οπως το swissknife

http://www.compuapps.com/Download/swissknife/swissknife.htm

"You can create, delete and format partitions on your hard disk drives in one smooth, simple process. While the product has been tested up to 500GB, it should support hard disks of up to 500GB."

Mihos
20-10-09, 23:19
ΟΚ:thumbup1:

Αλλά είπαμε το FAT32 δε προτείνεται. Εγώ από τη πρώτη στιγμή μιλάω για NTFS. Το μεγάλο μεινέκτιμα δεν είναι το πόσος θα είναι ο τομέας αλλά ότι δε σε αφήνουν να γράψεις αρχεία μεγαλύτερα από 4GB. Δηλαδή δε μπορείς να έχεις ταινείες στον υπολογιστή σου...

Είπαμε η λύση με το cd των Linux είναι η καλύτερη.

KOKAR
20-10-09, 23:20
από το λινκ της Microsoft...
"ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κατά την προσπάθεια διαμόρφωσης ενός διαμερίσματος FAT32 μεγαλύτερου των 32 GB, η διαμόρφωση αποτυγχάνει προς το τέλος της διαδικασίας και ενδέχεται να εμφανιστεί το ακόλουθο μήνυμα λάθους:

Διαχείριση λογικού δίσκου: Το μέγεθος του τόμου είναι πολύ μεγάλο.

(Logical Disk Manager: Volume size too big.)"

Mihos
20-10-09, 23:23
Έχεις διαβάσει κανένα από τα post που έκανα:confused1::biggrin:; Μπα... Μην επαναλαμβάνομαι... Είπαμε η εγκατάσταση των Windows δε μπορεί. Αλλά η δισκέτα εκκίνησης μπορεί! Διάβασε τη πέμπτη βουλίτσα από το site που παρέθεσες μέχρι το τέλος.

Και επίσης είπα από τη πρώτη στιγμή ότι μιλάω για NTFS!!!

KOKAR
20-10-09, 23:27
φυσικά και τα ΕΧΩ διαβάσει...
αν θέλεις όμως σε προκαλώ να κάνεις την δοκιμή με την δισκέτα
εκκίνησης και αν σου δουλέψει εγώ θα γίνω παππάς !!!

KOKAR
20-10-09, 23:34
ας βάλω ολη την πέμπτη βουλιτσα...

Δεν μπορείτε να διαμορφώσετε έναν τόμο μεγαλύτερο σε μέγεθος από 32 gigabyte (GB), χρησιμοποιώντας σύστημα αρχείων FAT32 κατά τη διάρκεια της διαδικασίας εγκατάστασης των Windows XP. Τα Windows XP μπορούν να ενεργοποιήσουν και να υποστηρίξουν τόμους FAT32 μεγαλύτερους των 32 GB (οι οποίοι υπόκεινται στους άλλους περιορισμούς), αλλά δεν μπορείτε να δημιουργήσετε έναν τόμο FAT32 μεγαλύτερο των 32 GB χρησιμοποιώντας το εργαλείο "Διαμόρφωση" (Format) κατά την εγκατάσταση. Εάν χρειαστεί να διαμορφώσετε έναν τόμο μεγαλύτερο των 32 GB, χρησιμοποιήστε για αυτόν το σκοπό το σύστημα αρχείων NTFS. Μια άλλη επιλογή είναι να ξεκινήσετε από μία δισκέτα εκκίνησης (Startup disk) των Microsoft Windows 98 ή των Microsoft Windows Millennium Edition (Me) και να χρησιμοποιήσετε το εργαλείο Format που περιλαμβάνεται στη δισκέτα.

προφανώς θεώρησες ότι τα "ΠΡΑΣΙΝΑ" γράμματα είναι συνέχεια των "ΚΟΚΚΙΝΩΝ" γραμμάτων !!!

Mihos
20-10-09, 23:34
Ok. Την επόμενη φορά που θα είμαι για format θα το δοκιμάσω. Τώρα δεν έχω κανένα δίσκο περισεβούμενο. Αλλά με έχεις βάλει στη μπρίζα να φορμάρω το pc μου χωρίς back up:lool:... Πλάκα κάνω φυσικά... Εσύ το έχεις δοκιμάσει; (Εγώ είπα τι διάβασα στο site δε είπα ότι το έχω κάνει κιόλας...).

Τεσπα. Ας μη το συνεχίσουμε εφ'οσον υπάρχει τρόπος να κάνει format από το cd των linux.

edit: ΟΚ. πιθανώς παρερμήνευσα αυτά που λέει το site. Αν το έχεις δοκιμάσει προφανώς ο λόγος σου μετρά περισσότερο.

KOKAR
20-10-09, 23:46
Μιχάλη εγώ μπορεί να λέω οτι θέλω, εσύ όμως με την πρώτη ευκαιρία δοκίμασε το....
Αν θυμάσαι ακόμα και τα ΧΡ πριν το service pack 1 δεν μπορουσαν να δουν δίσκο
μεγαλύτερο των 137GB κατι που η Microsoft έλυσε με το SP1

http://support.microsoft.com/kb/303013

Mihos
21-10-09, 00:44
Βρήκα έναν 80άρη σκληρό που κάθεται... Θα το δοκιμάσω με αυτόν για να μου φύγει και η περιέργια.

Mihos
21-10-09, 01:11
Ορίστε τα αποτελέσματα. Τον 80-άρη η δισκέττα εκκίνησης (όχι το cd των xp) τον αναγνώρισε και τον φορμάρισε κανονικά (αυτό αναφορικά με το τι εννοεί τελικά η 5η βουλίτσα στο site). Τώρα για μεγαλύτερα μεγέθη δε ξέρω... Αν βρώ ευκαιρία θα το δοκιμάσω κι αυτό.

Αλλά ξαναλέω ότι από την αρχή είπα στο φίλο μας ότι αφού θα βάλει Linux το σύστημα αρχείων θα αλλάξει έτσι κι αλλιώς και θα ξαναγίνει διαμόρφωση. Άρα το πόσο fat32 θα αναγνωρίσει και πόσο από αυτό θα φορμάρει τελικά δε παίζει κάποιο ρόλο.

studio54radio
21-11-09, 09:39
θα ηθελα να σας ρωτησω πια επιλογη παταμε στα βιος για να κανουμε format και να ξεκινησει να διαβαζει το cd

hukgys
21-11-09, 15:40
μπένεις στο bios πατώντας το Del και μετά ορίζεις να εκκινά πρώτα απο το cd/dvd-rom και μετά τα υπόλοιπα :001_rolleyes:

αφού βάλεις το cd μέσα κάνεις επανεκίνηση και σε ρωτάει αν θες να εκκινήσει με το cd και πάτας οποιοδήποτε πλήκτρο

babisko
21-11-09, 16:25
μπένεις στο bios πατώντας το DelΗ το F2 ή F10, ανάλογα με το BIOS

studio54radio
21-11-09, 23:16
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΑΤΑΣ ΤΟ DEL,ΟΚ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ,ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΙΟΣ ΕΧΕΙ 3 ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΒΟΟΤ CD ΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΑΤΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ PC ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ CD,ΤΑ ΗΞΕΡΑ ΑΥΤΑ ΑΠΛΟΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ 2 ΧΡΟΝΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ 3 ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΟΡΕΙΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ