Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Τελωνειο - Αμερικη



Zemfisos
19-10-09, 22:14
Γεια χαρα σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω λοιπον αν ξερει κανεις τι γινετε με αγορες απο Αμερικη και τι με περιμενει στο τελωνειο.
Πιο κατανοητα: Θελω να παρω ενα Laser στα 120mW και το οποιο εχει 350$ αν το παραγειλω τι γινετε??? Θα σταματισει στο τελωνειο...και μετα...???
Εχω ακουσει οτι υπαρχει περιπτωση αν το προιον δεν ειναι καταχωρημενο να πρεπει να περασει απο το Χημειο του κρατους κ.α.

Υ.Γ.
Ισως να μην ισχυουν αυτα.. εγω λεω τι ακουσα
Ειναι αρκετα ασχετα ολα αθτα με το συγκεκριμενο site ομως ειμαστε στην ''γενικη συζητηση'' :-D :-D :-D
Ευχαριστω για τον χρονο σας :001_rolleyes:

HFProject
19-10-09, 22:18
Να πεις στον Αποστολέα να σου το στείλει σαν "gift" , αν το κάνει δεν έχει τελωνείο.

Αν είναι απαραίτητο τότε .... Ελλάδα...

Γιώργος 231
19-10-09, 22:19
Σε γενικες γραμμες, αν στο στειλουν σαν gift, δεν περναει τελωνειο, εκτος αυτου, αν η αξια (βαση τιμ/γιου) ειναι κατω απο καποιο ποσο, παλι δεν περναει τελωνειο.

Καλα βρε παιδι μου, απο ευρωπη δεν βρηκες τιποτα τετοιο ?

moutoulos
19-10-09, 22:19
Γεια χαρα σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω λοιπον αν ξερει κανεις τι γινετε με αγορες απο Αμερικη και τι με περιμενει στο τελωνειο.
Πιο κατανοητα: Θελω να παρω ενα Laser στα 120mW και το οποιο εχει 350$ αν το παραγειλω τι γινετε??? Θα σταματισει στο τελωνειο...και μετα...???
Εχω ακουσει οτι υπαρχει περιπτωση αν το προιον δεν ειναι καταχωρημενο να πρεπει να περασει απο το Χημειο του κρατους κ.α.

Υ.Γ.
Ισως να μην ισχυουν αυτα.. εγω λεω τι ακουσα
Ειναι αρκετα ασχετα ολα αθτα με το συγκεκριμενο site ομως ειμαστε στην ''γενικη συζητηση'' :-D :-D :-D
Ευχαριστω για τον χρονο σας :001_rolleyes:

Αν ο εκεί πωλητής στο "περάσει" σαν 350$, υπολόγισε εδώ +50ε περίπου τελωνείο.
Αν στο περάσει με 90$ μάλλον θα πληρώσεις απο τίποτα έως 3ε.

Τώρα για το άλλο που λες ..., ξέρω γώ, αν παραγγείλεις νιτρογλυκερίνη μπορεί.

EDIT: Καλά τι απαντήσεις αστραπή είναι αυτές ..., πρώτος πάτησα να απαντήσω ..., 3ος
βρέθηκα :lool:?????

Zemfisos
19-10-09, 23:05
Το laser θα το παρω μεσω internet οποτε δεν νομιζω να εχω την επιλογη να μου το στειλει ως δωρο.

Οντως..δεν βρηκα μεχρι στιγμης αξιολογα handheld laser απο ευρωπη.. δεν ξερω τι γινεται..

νιτρογλικερινη δεν ειναι αλλα 120mW ειναι επικινδυνα.. δεν ξερω.. πρεπει να μαθουμε περισσοτερες πληροφοριες.. μην το παρω και μεινει στο τελωνειο ή πληρωσω και γω δεν ξερω ποσο..


BTW ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ :-D παιδια μην μαλωνετε για την πρωτια θα διαβασω ολες της απαντησεις!!!!! :lool::lool::hahahha::hahahha:

Phatt
20-10-09, 20:35
O moutoulos τα ειπε καλα τα γραμματα, πες του να στο βαλει με χαμηλη αξια, καμια $10 και θα το γλιτωσεις.Μην νομιζεις οτι στα τελωνεια εχουν ιδεα τι ειναι τα mW...Μπορει απλα να γραψει laser pen και να μην εχεις προβλημα, αυτα βεβαια ολα με 99% επιτυχια, ποτε δε μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι.

Τρελος Επιστημονας...
20-10-09, 20:51
Μιας και εχω ασχοληθει αρκετα με το θεμα να συμπληρωσω ορισμενα πραματακια για αποστολες απο Αμερικη.

Η καλυτερη λυση ειναι να το στειλει με USPS και να το δηλωσει ως δωρο (gift), με χαμηλη αξια (ας πουμε $20 - $30) και περιγραφη κατι γενικο, πχ "used electronic". Αν γινει ετσι, το πιο πιθανο ειναι να σου ερθει σπιτι (ισως με μια επιβαρυνση 6γιουρια, ετσι για το γαμωτο τον τελωνειακων [καινουργιο φρουτο αυτα τα 6γιουρια αλλα τι να πεις..]). Μειονεκτημα σ'αυτην την περιπτωση το οτι αν γινει κατι με το δεμα και χαθει κτλ, θα παρεις πισω την δηλωμενη αξια (δηλαδη $20 - $30). Να δηλωσεις $20 - $30 και να το ασφαλισεις για $350, το ξεχνας, οι τελωνειακοι θα λαβουν ως 'δηλωμενη' τιμη την ασφαλεια.

Αν ειναι μαγαζι, το πιθανοτερο ειναι να μην δεχτει να το δηλωσει ως δωρο και με χαμηλη αξια, αλλα στην κανονικη του τιμη. Αλλα και παλι δε χανεις να ρωτησεις. Αν το βρεις στο ebay, ισως και να μπορεις να συννενοηθεις πιο ευκολα.

Αποστολες με ιδιωτικες εταιρειες (ups, fedex κτλ) καλυτερα να τις αποφυγεις... μπορουν να σταματησουν δεμα των 50γιουριων, προκειμενου
να εισπραξουν κι αυτες το μεριδιο τους (εξοδα αποθηκευσης, εντολων κτλ).

Μια αλλη λυση ειναι να βρεις εναν μεσαζοντα, να το παραλαβει αυτος (εναντι καποιας αμοιβης) και να στο στειλει οπως εσυ θες.

Phatt
20-10-09, 21:20
Σωστος και ο τρελλος, ξεχασα να το πω για τις ιδιωτικες μεταφορικες...Συνηθως φερνουν τα πανω κατω οι τελωνες τους γιατι βγαζουν καλο μεροκαματο, τα δημοσια ταχυδρομια ειναι το καλυτερο.

Οσον αφορα το "gift" αγαπητε, καμια φορα τους πονηρευει...

sv9cvk
20-10-09, 22:17
Θα συμφωνησω με τον ΤΕ
Εγω ειμαι πολυ τακτικος πελατης της mouser ,και παντα σαν τροπο αποστολης εβαζα USPS μονο μια φορα εκανα το λαθος λογω ταχυτητας και εβαλα μεταφορικη εταιρια (UPS FEEDEX ) και την πατησα :saad:
Δειτε στο συννημενο αρχειο και θα καταλαβετε τι εννοω
Σε παραγγελια αξιας 80 $ (με τα μεταφορικα)μου ζητουσαν ουτε λιγο ουτε πολυ 134,73 ευρω
Φυσικα και δεν τα εδωσα αλλα τους ειπα να το γυρισουν πισω το οποιο και εγινε και αφου επικοινωνησα με την mouser μου τα εστειλαν με USPS πισω (το μονο που εχασα ηταν 20$ τα μεταφορικα με την FEEDEX) και ηρθε ο φακελος (γιατι σαν φακελος ηταν:blink:!!!!!)χωρις τελωνειο !!Αλλα και στο τελωνειο δενθα παει παραπανω απο 20% της αξιας του πακετου αλλα οι παραπανω εταιριες χρεωνουν ανεξαρτητα απο την αξια του πακετου πολλα παραπανω (στην περιπτωση μου και 20 ευρω να ηθελε το τελωνειο στα 60 της αξιας του πακετου οι κυριοι ηθελαν 115 ευρω αερα:cursing:)
Τωρα να ξερεις οτι οταν βαλεις τροπο μεταφορας οτιδηποτε αλλο εκτος απο USPS τοτε θα περασει ετσι και αλλιως τελωνειο και θα τα "σκασεις "χοντρα" και η προσφορα της mouser ισως αφορα αυτο το "ΑΜΟΙΒΗ 79.73ευρω που το βλεπω "χλωμο" να ισχυει στην πραξη!!Ετσι και εγω ενω ειδα την προσφορα της mouser προτημησα την σιγουρια των 20ευρω μεταφορικων με USPS .
Αυτα!!!

ΥΓ Gift στην mouser η σε καποια αντιστοιχη εταιρια δεν "παιζει", στο ebay σε μερικες περιπτωσεις ναι .
Εδω καμια φορα αν η διευθυνση αποστολης ειναι διαφορετικη απο της χρεωσης της καρτας δεν τα στελνουν!!

Nemmesis
21-10-09, 00:10
Οσον αφορα το "gift" αγαπητε, καμια φορα τους πονηρευει...

και αν τους πονηρευει? εφοσων γραφει gift τα @@ μου θα παρουν και ας προσπαθησουν να με χρεωσουν...

HFProject
21-10-09, 07:47
Επίσης αυτό που τους πονηρεύει είναι και η ποσότητα.
Αν για παράδειγμα, πάρεις 100 αντιστάσεις και 200 πυκνωτές, τότε άσχετα αν το ποσό είναι απίστευτα μικρό, θα σκεφτούν :

"Αυτός θέλει να τα πουλήσει. Κάτσε να τον περιποιηθούμε. "

chip
21-10-09, 09:29
και στα gift έχουν δικαίωμα να βάλουν χρέωση.

antonis_p
21-10-09, 17:54
και αν τους πονηρευει? εφοσων γραφει gift τα @@ μου θα παρουν και ας προσπαθησουν να με χρεωσουν...

δεν δεσμευονται απο κάτι να μην τιμολογήσουν και τα"gifts",
αν θελήσουν, βρισκουν πόσο κοστιζει και σε τιμολογουν
σαν να ειχε τιμολόγιο.

Καλύτερα να γράψει μια τιμή μουφα ο αποστολέας
πχ 19,99 από το gift πάντως.
Εκει λες πως ήταν σε προσφορά, έχω κάνει πολλές αγορες
και νομίζω πως ειναι καλύτερα.

JOUN
21-10-09, 18:16
Για δες εδω (http://www.dealextreme.com/search.dx/search.200mw#911) Κατω κατω εχει αρκετα 200αρια laser με τιμη ...χωμα.Εχει παντως μειονεκτημα οτι αργει αλλα εχω παρει πολλα πραγματα απο αυτους χωρις προβλημα.Τα στελνουν παντα ως gift και επειδη ειναι πονηροι Κινεζοι εχουν επιλογη να μην φαινεται η εταιρια επανω στο δεμα αλλα καποιο ονομα,ξερω 'γω Μαο τσε τουνγκ οτι στο στελνει και καλα δωρο.
Υ.Γ Παντως στην Αμερικη απαγορευεται ακομη και να εισαγεις λεηζερ ανω των 5mW οχι νασου στειλουν κιολας.Να φανταστεις το Paypal στην Αμερικη "κοβει" τετοιες αγορες.
Υ.Γ2:Και συ τι να το κανεις τετοιο λεηζερ;Ειναι ΠΟΛΥ επικυνδυνο,προκαλει μονιμη βλαβη στο ματι.

Nemmesis
21-10-09, 18:50
Υ.Γ2:Και συ τι να το κανεις τετοιο λεηζερ;Ειναι ΠΟΛΥ επικυνδυνο,προκαλει μονιμη βλαβη στο ματι.

καλα νταξει 200wm my ass ειναι αλλα δεν ειναι εκει το 8εμα μας

JOUN
21-10-09, 20:58
Και τα μισα να ειναι ειναι πολυ επικυνδυνο και πιστευω αχρηστο για τιποτα αλλο εκτος απο παιχνιδι(μπορει βεβαια και να κανω λαθος)

Zemfisos
23-10-09, 12:08
αν σου πω οτι γιατι ακριβως το θελω δεν ξερω θα με πεις ανοητο εε :001_smile: ?? μπορεις να πεις και για παιχνιδι ομως αν παρει αλλο ματι που δεν φοραει τα ειδηκα γυαλια θα τον τυφλωσεις και δεν νομιζω να ειναι πολυ δικαιο να τυγλωθει απο δικια μου μαλακια...:001_rolleyes:!! Απο την αλλη εχει και κατι φακους που κανου την ''beam'' x20!!!!! αν το κανω στον θερμαικο με τοσα mW θα πρασινισει ολοκληρος :biggrin:!!! εδω στο site που μου εστειλε ο φιλος εχει laser me 100$ ομως τα κινεζηκα να τα εμπιστευτω???? Ενα τετοιο αμερικανικο εχει 400$ ... τι λετε???
Φιλε μου JOUN σε ευχαριστω πολυ!!!!! Και ολους βασικα αλλα και το joun για το site που μοθ εστιλε

Γιώργος Ανώνυμος
23-10-09, 13:10
Δεν έπρεψε να γράφεται τελωνείο αλλά τελώνιο δηλ. σκέτος εφιάλτης. Αν μπλέξεις καλό θα είναι να πάρεις μία μέρα άδεια από τη δουλειά σου να πας στο αεροδρόμιο από το πρωί να... εκτελωνήσεις. Σχετικοί όροι: μπαξίσι, ορθοστασία και υπογραφές από γύρω στις 4 με 5 θέσεις γραφείων σε δ'υο αντικριστκά κτίρια.

Μου έχει τύχει σε παραλαβή από μεγάλη διεθνή εταιρεία courier ο παραπάνω Γολγοθάς.

Επειδή το αντικείμενο είναι αρκετό μικρό (σε φυσικό μέγεθος αλλά και αξία -βλ. παρακάτω-) μπορείς ωστόσο να το περάσεις (με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας) ως μικρό δέμα δηλαδή ως αντικείμενο που δεν επιδέχεται ελέγχου και παραμονής του στο αεροδρόμιο και άρα μπορεί να σου έρθει στο σπίτι κανονικά από τη συμβελημένη με τον προμηθευτή εταιρεία courier για την Ελλάδα. Θα πρέπει ωστόσο να συμφωνήσεις με τον προμηθευτή η τιμή που θα αναγράφεται στη συνοδευτική του απόδειξη να είναι μέχρι 50 Euro, ανεξάρτητα με το τί θα έχεις πληρώσει πραγματικά, ώστε να δικαιολογείται και από το κόστος ο χειρισμός του ως small package. Επίσης αν η περιγραφή του εξειτάρει την φαντασία του τελωνιακού θα μπορούσε ο προμηθευτής να την αλλάξει με αυτήν που θα του υποδείξεις. Αυτό για το φόβο των Ιουδαίων καθότι μάλλον κανένας δεν θα ασχοληθεί ή και να ασχοληθεί αμφιβάλλω αν θα καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Προσωπικά έχω πάρει παρόμοια ρίσκα με επιτυχία!!! Αν αξίζει τον κόπο, δηλ. δεν μπορείς να βρεις αντίστοιχο πριοϊόν από EU...

Φιλικά,
Γιώργος

pand1982
13-11-09, 09:42
Να πεις στον Αποστολέα να σου το στείλει σαν "gift" , αν το κάνει δεν έχει τελωνείο.

Αν είναι απαραίτητο τότε .... Ελλάδα...

Καλημέρα και απο εμένα! Λοιπόν επειδή προσπαθώ κι εγώ να φέρω ένα μουσικό όργανο (μπάσο) απο ΑΜΕΡΙΚΗ, όπου το πήρε φίλος μου για λογαριασμό μου και επικοινώνησα με το τελωνείο και μου είπαν ότι ανεξαρτήτως του αν είναι gift ή αγορά δεδομένου ότι έρχεται απο ΑΜΕΡΙΚΗ πρεπει να υπολογίσω ένα κόστος περίπου 25% επι της αξίας του στο τελωνείο.

Και, επειδή του είπα ότι είναι μεταχειρισμένο μου είπε ότι πάει επι της αξίας που δηλώσω εφόσον αυτή είναι εύλογη. Μάλιστα μου είπε ότι έχουν κάποιες συγκριτικές τιμές που κοιτάνε...

Το θέμα είναι ότι ούτως ή άλλως δεν μπορώ να δηλώσω ξεφτίλα τιμή (100 ευρώ) γιατί θα είναι ολόκληρη βαλίτσα... Δεν θα περάσει έτσι στο φλου πιστεύω... Τι λέτε?

Τελικά, το GIFT ισχύει ή όχι βρε παιδιά? :crying:

Αν κάποιος έχει κάποιο TIP απο ουσιαστική εμπειρία που μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση θα το εκτιμούσα... :drool:

Επίσης κάτι ακόμα που με ενδιαφέρει είναι ότι μου είπε αυτός ότι θα κάνει 30-35 ημέρες να βγει απο το ΤΕΛΩΝΕΙΟ λόγω ουράς!!!! Αυτό τώρα είναι ξεφτύλα..... Μπορώ να επισπεύσω τη διαδικασία???? Αν το εκτελωνίσω μόνος μου ας πούμε μπορώ απο τη στιγμή που μου είπανε ότι είναι εκεί να πάω και να κάνω τις διαδικασίες να το πάρω?????

Γιώργος Ανώνυμος
13-11-09, 10:02
Το gift προφανώς θα πρέπει να έχει εύλογο μέγεθος και τίμημα!!!

Για να μπει κάποιος στη διαδικασία να φέρει ενός τέτοιου μεγέθους item δεν θα μπορούσε να δικαιολογήσει ένα υψηλό κόστος μεταφορικών για κάτι που θα μπορούσε να δηλωθεί όχι μόνο ως gift αλλά ως μεταχειρισμένο, ώστε να δικαιολογείται σε κάθε περίπτωση το χαμηλό τίμημα αγοράς!!!

Πάντως πέραν της επιβάρυνσης τελωνείου, είναι επώδυνη η όλη διαδικασία-εμπειρία του τελωνείου!!!

Χαιρετώ
Γιώργος

antonis_p
13-11-09, 10:04
Καλημέρα και απο εμένα! Λοιπόν επειδή προσπαθώ κι εγώ να φέρω ένα μουσικό όργανο (μπάσο) απο ΑΜΕΡΙΚΗ, όπου το πήρε φίλος μου για λογαριασμό μου και επικοινώνησα με το τελωνείο και μου είπαν ότι ανεξαρτήτως του αν είναι gift ή αγορά δεδομένου ότι έρχεται απο ΑΜΕΡΙΚΗ πρεπει να υπολογίσω ένα κόστος περίπου 25% επι της αξίας του στο τελωνείο.

Και, επειδή του είπα ότι είναι μεταχειρισμένο μου είπε ότι πάει επι της αξίας που δηλώσω εφόσον αυτή είναι εύλογη. Μάλιστα μου είπε ότι έχουν κάποιες συγκριτικές τιμές που κοιτάνε...

Το θέμα είναι ότι ούτως ή άλλως δεν μπορώ να δηλώσω ξεφτίλα τιμή (100 ευρώ) γιατί θα είναι ολόκληρη βαλίτσα... Δεν θα περάσει έτσι στο φλου πιστεύω... Τι λέτε?

Τελικά, το GIFT ισχύει ή όχι βρε παιδιά?
το gift γενικά δουλευει, θα βοηθούσε αν η κιθάρα σου φαινόταν πως δεν ειναι καινουρια (ενα χαρτί που λεει πως ειναι used προϊόν ή κάτι άλλο που να δείχνει πως προκειται για ενα πακέτο-δωρο), και αν μέσα στο πακέτο υπάρχει και κάτι ακόμα που να αποδεικνύει πως πραγματικά δεν υπηρχε εμπορική συναλλαγη. Εχε υπόψιν πως ακόμα και τα ταχυδρομικά που εσύ ή ο φίλος σου έχετε πληρώσει θα υπολογιστουν στις χρεώσεις που θα σου βάλουν στο τελωνείο σαν να ειναι το προϊόν. Και επειδή φαντάζομαι πως θα πληρώσεις ΠΟΛΛΑ ταχυδρομικά να το έχεις υπόψιν.

pand1982
13-11-09, 10:25
Πραγματικά παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις...

Αναφορικά με τα ταχυδρομικά δεν είναι και τόσα πολλά... 120$ για την ακρίβεια... (είναι περίπου 8 κιλά με τη συσκευασία του)

Ωραία, ας πούμε όμως ότι δηλώνω μία τιμή η οποία βάσει της εμφάνισης του οργάνου μπορεί να θεωρηθεί εύλογη (ούτως ή άλλως το συγκεκριμένο όργανο είναι πολύ πιο ακριβό απο το μέσο όρο των αντίστοιχων οπότε είναι εύκολο να γίνει αυτό...) και πάει τελωνείο, οκ?

Δεδομένου ότι ακόμα και τελωνείο να πάει με συμφέρει πάρα πολύ να το πάρω απο εκεί (γλυτώνω γύρω στο 45% μαζί με τελωνείο και μεταφορικά...) αυτό το 35ήμερο πως θα το μειώσω???? Δεν παίζει αυτό με τον εκτελωνισμό απο εμένα τον ίδιο?

Καλά παιδιά, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι μου είπε αυτός ο άνθρωπος στο τηλέφωνο στην παραπάνω ερώτηση.... Πραγματικά, αυτό δεν είναι διαφθορά, αυτό είναι χάλι μαύρο....

Και κάτι ακόμα, ΚΑΝΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟ ΣΤΟ ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΕΧΕΤΕ?????? :001_tongue::001_tongue:

Τρελος Επιστημονας...
13-11-09, 11:11
αυτό το 35ήμερο πως θα το μειώσω????


Αυτο δε ξερω αν ειναι οπως σου ειπε..μου φαινεται μαλλον απιθανο να ειναι ετσι...γενικα αυτοι οι ανθρωποι προτιμουν να δουλευουν με τους επαγγελματιες εκτελωνιστες , κι οχι με τους ιδιωτες (για ΠΟΛΛΟΥΣ λογους). Κι ετσι προσπαθουν να τους αποθαρυνουν ...

Θα σου ελεγα να προχωρησεις και να στο στειλει ως ΔΩΡΟ, με περιγραφη "μεταχειρισμενο μουσικο οργανο' και με δηλωμενη αξια χαμηλη [προσοχη... αξια δωρου = αξια ασφαλισμενου, αλλιως οι τελωνιακοι παιρνουν το μεγαλυτερο νουμερο ως αληθινο]. Πετα μεσα και ενα χαρτι σαν αποδειξη αξιας (πχ τιμολογιο, εν αναγκη φτιαχτο μονος σου :blushing: και εκτυπωσε το]. Τελικα, αμα υπαρχει και πολυ μεγαλος φορτος, υπαρχει περιπτωση το κουτι να σου ερθει σπιτι σου απ'ευθειας.

klik
13-11-09, 11:22
Αν ο φίλος σου πρόκειται να έρθει (π.χ. τα Χριστούγεννα) Ελλάδα, καλύτερα να στο φέρει αυτός. Θα γλυτώσεις το τελωνείο.

kostbo
13-11-09, 11:41
Λοιπόν ,δεν διάβασα τις υπόλοιπες απαντήσεις,πάντως επειδή εδώ και χρόνια παίρνω πράγματα απο Αμερική,δεν σε συμφέρει καθόλου για αγορές εξαρτημάτων η ακόμη και ρούχων γιατι το τελωνείο θα σε πετσοκόψει.Εγώ η βάζω την αδερφή μου που μένει εκεί να μου τα στείλει με δέμα,(βγάζω και κουτιά και ετικέτες συνήθως)για να το αποφύγω.Το ίδιο και όταν τα φέρνω μόνος μου στην βαλίτσα.Κατά την γνώμη μου δες αν έχεις κάποιον γνωστό εκεί να το παραγγείλει να του πάει σπίτι και να στο στείλει αυτός.Για πράγματα άνω των 100 δολλαρίων θα έχεις κέρδος σίγουρα.

kostas30
13-11-09, 15:49
αγορα πριν 10 ημερες παλμογραφου απο αμερικη συνολικο ποσο 362 δολαρια
αποστολη με usps παραλαβη απο το ταχυδρομειο 5 μερες μετα την πληρωμη
και 3 ευρω που εδωσα στο ταχυδρομειο.
το δεμα ειχε ασφαλιστει για 275 δολαρια οσο η αξια του παλμογραφου
ειχε ολα τα χαρτια πανω κ μεσα στο κουτι αποδειξεις αγορας κ.τ.λ
περιμενα να δωσω πολυ παραπανω αλλα τι να πεις:biggrin::biggrin::biggrin::w00t:

gxry
15-11-09, 19:33
Για οποιαδήποτε αποστολή από ΗΠΑ, ΜΟΝΟΝ USPS (Δημόσιο Ταχυδρομείο). Παραδίδει ΚΑΙ συστημένα.
Γενικά οι αμερικανοί ούτε καν συζητούν αναγραφή μειωμένης τιμής η χαρακτηρισμό ως gift, γεγονός το οποίο όμως δεν αποτελεί ουσιαστικό πρόβλημα καθώς στην Ελλάδα διεκπεραιώνονται από τα ΕΛΤΑ και οι συνήθεις χρεώσεις για ποσά που προαναφέρθηκαν (προσωπικά έχω εμπειρία για ποσά της τάξης 100~300 USD) για εκτελωνισμό δεν ξεπερνούν τα 2-3 ευρώ. Τις περισσότερες φορές είναι μηδενικές και στην περίπτωση τελών αποθήκευσης επειδή άργησες να τα παραλάβεις το νούμερο παραμένει μονοψήφιο.
Στην έσχατη περίπτωση επιβολής τελών αυτά θα είναι της τάξης του ΦΠΑ.
Με εταιρείες Courier UPS (Προσοχή UPS->Courier, USPS ->Δημόσιο αμερικάνικο ταχυδρομείο) FEDEX κτλ, όπως και άλλα μέλη, είχα τραυματικές εμπειρίες.
Κάποτε φτάσαμε μέχρι και τον εμπορικό ακόλουθο της αμερικανικής πρεσβείας ο οποίος off-record υπέδειξε τη χρήση ενδιάμεσου σε ευρωπαϊκή χώρα (EU)
Συμπερασματικά από USA, MONON USPS

antonis_p
16-11-09, 07:07
παρατηρώ μεγάλη εμπειρία στο τελωνείο...

τελικά, αγοράζει κανείς από Ελλάδα;;; (όχι οτι αξιζει, ετσι ρωτάω)

Τρελος Επιστημονας...
16-11-09, 07:47
Προσωπικα, ξεκινησα να αγοραζω απο το εξωτερικο οταν αντιμετωπισα σοβαρα προβληματα με το service-υποστηριξη των ελληνικων 'αντιπροσωπειων'. Στον τομεα πληροφορικης περισσοτερο... πριν απο 7-8 χρονια...

Τοτε επαιζε πολυ το θεμα οτι αν παρεις κατι απο το εξωτερικο, ποιος θα σε καλυψει στην Ελλαδα?? Ηταν το ισχυρο επιχειρημα... Ομως φανηκε στην πορεια οτι καλυτερα να εχεις να κανεις με τους ιθυνοντες στο εξωτερικο, παρα με τους ντοπιους, οι οποιοι δεν ειχαν και ιδιαιτερη ορεξη να εξυπηρετησουν (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων)... εμπαινε στη μεση και η (οποια) διαφορα στην τιμη, και εδενε το γιαουρτι. :001_cool:

Για μενα, τωρα πλεον προσεχω απο που αγοραζω απο την εγχωρια αγορα... Για παραδειγμα, καποια μαγαζια πληροφορικης (πχ eshop :drool:) τα εχουμε μονο για βιδες και κανα κατσαβιδι. Οταν φτιαξουν το after-sales support, θα χαρω πολυ να τα ξαναπουμε. :001_tt2:

gkaltsid
16-11-09, 09:45
Εγω εχω παρει πολυ πραμα απο το dealextreme και αγορες ανω των 150 δολαριων και δεν εχω πληρωσει τιποτα. Μαλιστα και μεγαλα δεματα οπως καμερες ΙΡ. Μονο που κανει περιπου 10 μερες.

pand1982
07-12-09, 19:33
το gift γενικά δουλευει, θα βοηθούσε αν η κιθάρα σου φαινόταν πως δεν ειναι καινουρια (ενα χαρτί που λεει πως ειναι used προϊόν ή κάτι άλλο που να δείχνει πως προκειται για ενα πακέτο-δωρο), και αν μέσα στο πακέτο υπάρχει και κάτι ακόμα που να αποδεικνύει πως πραγματικά δεν υπηρχε εμπορική συναλλαγη. Εχε υπόψιν πως ακόμα και τα ταχυδρομικά που εσύ ή ο φίλος σου έχετε πληρώσει θα υπολογιστουν στις χρεώσεις που θα σου βάλουν στο τελωνείο σαν να ειναι το προϊόν. Και επειδή φαντάζομαι πως θα πληρώσεις ΠΟΛΛΑ ταχυδρομικά να το έχεις υπόψιν.

Παιδιά, γράφω για να σας ενημερώσω ότι το παρέλαβα... Ούτε τελωνείο, ούτε τίποτα... ΚΟΜΠΛΕ!
Συνολικά έκανα τα εξής:
- Δήλωσα τιμή χαμηλότερη (όχι πολύ όμως χαμηλή, πάνω απο 500$)
- Το χαρακτήρισα ως USED και GIFT...
- Και το έστειλα με USPS - EXPRESS MAIL INTERNATIONAL - 140$)...
Ολόκληρη κούτα και μου ήρθε σε μόλις 4 μέρες (Όχι εργάσιμες! Πέμπτη έφυγε, Δευτέρα το έλαβα!) και πλήρωσα μόνο τα κλασικά 3 ευρώ... Μου ήρθε με ΕΛΤΑ ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ... Respect.... :001_smile:
Ευχαριστώ για τη βοήθεια...

savnik
07-12-09, 20:02
και πλήρωσα μόνο τα κλασικά 3 ευρώ... Μου ήρθε με ΕΛΤΑ ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ... Respect.... :001_smile:
Ευχαριστώ για τη βοήθεια...
Είναι δοκιμασμένο και πιάνει πάντα.

The Professor
07-12-09, 20:12
Και αμα κανενας τελωνιακος διαβασε αυτα που εχουμε γραψει για να βοηθησουμε τον συμφορουμιστη μας και κανει τιποτα δηλαδη αρχιζουν να ψαχνουν (θα μου πειτε αδηνατο ειναι αλλα πολλα ποδαρια εχει ο βελζεβουλ)? το λεω αυτο διοτι και εγω μαλλον ειτε θα παραγγειλω απο ηνωμενες πολιτειες ειτε απο γερμανια θα δω απο που ειναι ποιο οικονομικα.

JOHNY+
07-12-09, 20:33
Και αμα κανενας τελωνιακος διαβασε αυτα που εχουμε γραψει για να βοηθησουμε τον συμφορουμιστη μας και κανει τιποτα δηλαδη αρχιζουν να ψαχνουν (θα μου πειτε αδηνατο ειναι αλλα πολλα ποδαρια εχει ο βελζεβουλ)? το λεω αυτο διοτι και εγω μαλλον ειτε θα παραγγειλω απο ηνωμενες πολιτειες ειτε απο γερμανια θα δω απο που ειναι ποιο οικονομικα.

Αυτο ακριβως σκεφτηκα και εγω .

pand1982
07-12-09, 20:58
Αυτο ακριβως σκεφτηκα και εγω .

Χαχα... Λες? Ισα που πρόλαβα δηλαδή.... :laugh: