PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισθητήρες



George L
20-10-09, 18:39
Γεια σας!
Κάνω την πτυχιακή μου κ χρειάζομαι λίγη βοήθηα στο να επιλέξω κάποιους αισθητήρες.Οι αισθήτήρες που χρειάζομαι είναι,θερμοκρασίας,για την μετρηση της θερμοκρασίας περιβάλοντος,υγρασίας,για την μέτρηση της υγρασίας εδάφους,στάθμης υγρών,για την μέτρηση της στάθμης σε δεξαμενή 15lt κ πίεσης,για την μέτρηση της πίεσης σε σωλήνα,το πολύ μέχρι 1bar.
Όλες αυτές τις μετρήσεις θα τις συλλέγω σε ένα ελεγκτή avr ο οποίος έχει ενσωματομένο ADC επομένως δεν εχω πρόβλημα για την μετατρόπη του σήματος τον αισθητήρων αν έχουν αναλογική έξοδο.
Αν μπορεί κάποιος ας βοήθήσει....

briko
20-10-09, 20:45
θερμοκρασια που να βγαζει αναλογικη εξοδο ειναι το lm35 τα υπολυπα που ζητας βγαζουν μονον ψηφιακο σημα

nveli
20-10-09, 23:23
τι ακριβώς θέλεις, να σου προτείνουμε τύπους για υλικά; γιατί αυτά τα αισθητήρια είναι αρκετά ακριβά για πτυχιακή.

Radiometer
20-10-09, 23:37
Για την μέτρηση της πίεσης δες αυτούς του αισθητήρες μήπως και σου κάνουν, ο πρώτος αισθητήρας είναι διαθέσιμος και σαν Free Samples

http://www.sensirion.com/en/04_differential_pressure_sensors/00_differential_pressure_sensors.htm

Όπως και η freescale έχει μια καλή σειρά με αισθητήρες

http://www.freescale.com/files/sensors/doc/data_sheet/MPX53.pdf

George L
21-10-09, 10:35
Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Αύτο που θέλω ακριβός να κάνω είνα να πέρνω μετρήσεις από όλους αυτούς τους αισθητήρες κ να τους στέλνω μέσω sms σε κινητό τηλέφωνο.
Όσο αναφορά τους αισθητήρες στάθμης θέλω να την ελέγχω το πολύ σε τρία σημεία,δεν χρειάζομαι συνεχής μέτρηση.

klik
27-10-09, 11:19
Αυτό με τη θερμοκρασία και τα sms υπάρχει για pic (θα μπορούσε να προσαρμοστεί και σε avr αν υπήρχε σοβαρός λόγος). Είχε παρουσιαστεί σαν εφαρμογή τηλεμετρίας σε έκθεση κατασκευών και αλλού. Υπάρχει δυνατότητα υλοποίησης.

Αν θέλεις μέτρηση στάθμης σε συγγεκριμένα σημεία και αρκούν 3 φλοτέρ (οι πληροφορίες αυτές προσαρμόζονται εύκολα στο αποστελόμενο sms). Αλλιως αν θέλεις ακριβή μέτρηση, υπάρχουν laser οπτικής ίνας ανακλαστικά που μετρούν με ακρίβεια (αλλά δεν είναι φτηνά).

Για πίεση οι αισθητήρες που έχουν μια μεμβράνη και ένα τρίμερ ή πιεζοηλεκτρικό ίσως και να βρίσκονται σε νορμάλ τιμές.