PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετασχηματιστής????



makisnas
21-10-09, 19:55
Καλησπέρα!
ΕΧω μια πλακέτα τροφοδοσίας απο μια συσκευή και επάνω της εκτός των άλλων έχει κι εναν μετασχηματιστή! Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να τον αντικαταστήσω και δεν ξέρω πώς να τον αναγνωρίσω για να τον παραγγείλω!
Εχει χρώμα κίτρινο-μαύρο 4-pin είσοδο και 8-Pin έξοδο... κι επάνω του αναγράφει τα παρακάτω:
T-106
IS-0034
Εψαξα στο Internet αλλά δεν βρήκα τίποτε με τα στοιχεία αυτά.

Οποιος μπορεί να με βοηθήσει για το πως θα αναγνωρίσω τα στοιχεία του για να τον παραγγείλω...!

Ευχαριστώ!!!

gep58
21-10-09, 20:34
Μάκη,
πρώτα - πρώτα πρέπει να σιγουρευτείς ότι ο μετ/στής είναι κατεστραμμένος.

Τώρα αν ο μετ/στής είναι "ανοικτός" δηλ. βλέπεις τον πυρήνα του και το πλαστικό καρούλι και αφού δεν γνωρίζεις τάσεις και ρεύματα των δευτερευόντων τον δίνεις σε εργαστήριο κατασκευής μετ/στών για αναπεριέληξη.

Αν όμως είναι "πακτωμένος" δηλ. βλέπεις ένα πλαστικό κουτί και pins να βγαίνουν από μέσα, τότε το πράγμα περιπλέκεται πολύ.
Σ΄αυτή τη περίπτωση ή υπολογίζεις περίπου τις τάσεις και τα ρεύματα από το υπόλοιπο της συσκευής ή αν υπάρχει δεύτερη (ίδια) συσκευή μετράς εκεί τι βγάζει ο καλός μετ/στής και κάνεις την παραγγελία σε συνεννόηση με τον κατασκευαστή.

gep58

makisnas
21-10-09, 21:26
Δεν ειμαι 100% σίγουρος ότι είναι κατεστραμμένος ο Μ/Σ!
Υπαρχει κάποιος τρόπος να το επιβεβαιώσω?
Ελπίζω να μην γίνομι κουραστικός....!
Ευχαριστώ!

gep58
24-10-09, 12:52
Μάκη,
για να έχω μια οπτική άποψη επί του θέματος ανέβασε εικόνα.

Συγνώμη για το αργό των απαντήσεων, αλλά λόγω υποχρεώσεων, δεν μου είναι εύκολο να παρακολουθώ συχνότερα το forum.

gep58

hightower
29-10-09, 15:42
Καλησπέρα Μάκη,


Δεδομένο ότι δεν υπάρχει κανένα χαρακτηριστικό στον μετασχηματιστή και δεν ξέρεις καθόλου τι τάσεις περιμένεις από τις εισόδους εξόδους του ενισχυτή, κάποιο συμπεράσματα που μπορείς να βγάλεις γενικά σχετικά με το αν είναι καλός είναι:

Πρώτα κοιτάς τα καλώδια πηνίων του μετασχηματιστή κοντά στις ενώσεις που μπορείς να τα δεις και βλέπεις ποια είναι τα πιο χοντρά ζευγάρια και πια τα πιο λεπτά. Τα χοντρά ζεύγη είναι αυτά που δέχονται πιο χαμηλή τάση και καθώς έχουν λιγότερες σπείρες ωμικά η αντίστασή τους θα πρέπει να είναι μικρότερη. Το αντίθετο θα πρέπει να συμβαίνει και στα λεπτά ζευγάρια καλωδίων. (πρώτος έλεγχος)


Μετά μπορείς να βάλεις μια εναλλασσόμενη τάση στην είσοδο τοθ μετασχηματιστή σου και να μετρήσεις την έξοδο. Η αναλογία τάσης εισόδου εξόδου Vout/Vin πρέπει να είναι περίπου ίδια με την αναλογία των σπειρών του πηνίου καθώς και με την αναλογία ωμικής αντίστασης Rout/Rin. (Δεύτερος έλεγχος).

Με τους παραπάνω δυο ελέγχους θα έχεις μια καλή ιδέα για το αν είναι χαλασμένος ο Μ/Τ σου.

Φιλικά

sakis
29-10-09, 16:32
εμενα παντως μου μυριζει

1)οτι ο μετασχηματιστης ( κιτρινος και μαυρος ) ειναι απο τροφοδοtικο switching

2) ο αρχικος συνομιλητης μας δεν ξερει την τυφλα του

3) οι υπολοιποι απο κατω μπαρουφολογουν ως συνηθως (εισοδοοι εξοδοι ενισχυτη κλπ κλπ και αλλα τετοια καταπληκτικα)


( παρακαλω συχωρεστε την περισσια ευγενεια μου δεν ειναι απο προθεση ουτε προσωπικη προς εναν η αλλο χρηστη του φορουμ απλα αυτο το πραγμα εχει γινει κουραστικο πια )

jimnaf
29-10-09, 18:49
Φίλε makisnas (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=36483) καταρχήν πρέπει να δώσεις κάποιες πληροφορίες παραπάνω.
Η πλακέτα τροφοδοτείτε με 220 πάνω στον μετασχηματιστή;
Αν ναι κάνε μια μέτρηση στο δευτερεύων και βλέπεις αν δουλεύει η όχι.
Καμιά ασφάλεια πριν τον μετασχηματιστή καμένη κοίταξες ;
Αν τώρα δουλεύει σε άλλη τάση από 220 μπερδεύετε λίγο η κατάσταση ……
Αν από αυτά που γραφείς «Έχει χρώμα κίτρινο-μαύρο 4-pin είσοδο και 8-Pin έξοδο...» τότε μάλλον για τροφοδοτικό switching το βλέπω και εγώ οπότε έμπλεξες .

blueriver
29-10-09, 18:55
Ο αιώνιος όπως πάντα αγενής Σάκης που χλευάζει τούς πάντες .
Λίγη ευγένεια δέν έβλαψε ποτέ κανέναν:wiink:


εμενα παντως μου μυριζει

1)οτι ο μετασχηματιστης ( κιτρινος και μαυρος ) ειναι απο τροφοδοtικο switching

2) ο αρχικος συνομιλητης μας δεν ξερει την τυφλα του

3) οι υπολοιποι απο κατω μπαρουφολογουν ως συνηθως (εισοδοοι εξοδοι ενισχυτη κλπ κλπ και αλλα τετοια καταπληκτικα)


( παρακαλω συχωρεστε την περισσια ευγενεια μου δεν ειναι απο προθεση ουτε προσωπικη προς εναν η αλλο χρηστη του φορουμ απλα αυτο το πραγμα εχει γινει κουραστικο πια )

sakis
29-10-09, 18:59
γιαννη τι ακριβως εννοεις ???? Υπαρχει πιο γλυκος και ευγενικος ανθρωπος μετα απο εμενα και τον εαυτο μου σε αυτο το φορουμ ????

εισαι πολυ γελασμενος νομιζω ..... σε ενοχλει η ευγενεια μου ???? παραξενο το βρισκω ....εκεινο που πραγματικα θα επρεπε να σε ενοχλει ειναι αυτα που γραφονται...

εγω τουλαχιστον το κανω για καλαμπουρι ....( το εχω δηλωσει πολλες φορες αυτο ) καποιοι αλλοι ομως αυτα που γραφουν τα ενοουν ....

αυτα ....

hightower
30-10-09, 10:37
Ο αιώνιος όπως πάντα αγενής Σάκης που χλευάζει τούς πάντες .
Λίγη ευγένεια δέν έβλαψε ποτέ κανέναν:wiink:


εμενα παντως μου μυριζει

1)οτι ο μετασχηματιστης ( κιτρινος και μαυρος ) ειναι απο τροφοδοtικο switching

2) ο αρχικος συνομιλητης μας δεν ξερει την τυφλα του

3) οι υπολοιποι απο κατω μπαρουφολογουν ως συνηθως (εισοδοοι εξοδοι ενισχυτη κλπ κλπ και αλλα τετοια καταπληκτικα)


( παρακαλω συχωρεστε την περισσια ευγενεια μου δεν ειναι απο προθεση ουτε προσωπικη προς εναν η αλλο χρηστη του φορουμ απλα αυτο το πραγμα εχει γινει κουραστικο πια )



Καλημέρα σε σας κύριοι,

Καταρχήν η ορολογία που χρησιμοποιούμε πρέπει να είναι τέτοια ώστε να μπορεί να την καταλάβει αυτός που έχει το πρόβλημα.

Εάν κάποιος πιστεύει ότι «μπουφαρολογώ» μπορώ να τεκμηριώσω την απάντησή μου με μαθηματικά καθώς είμαι ακαδημαϊκός και όχι τεχνικός.

Νομίζω ο Sakis έχει μπερδέψει λίγο τους όρους «προσβολή» με «καλαμπούρι» και της «κούρασης» με την «τεκμηριωμένη διαφωνία».

Ζητώ συγγνώμη από τον Μάκη και το forum που το μήνυμα αυτό δεν έχει σχέση με την συγκεκριμένη συζήτηση.

Φιλικά

sakis
30-10-09, 11:20
με την γνωστη μου ευγενεια παραθετω τους λογους που αποκαλεσα τονα ακδημαικο συνομιλητη μας ....μπαρουφολογο


Δεδομένο ότι δεν υπάρχει κανένα χαρακτηριστικό στον μετασχηματιστή και δεν ξέρεις καθόλου τι τάσεις περιμένεις από τις εισόδους εξόδους του ενισχυτή,ποιος σου ειπε οτι εδω μιλαμε για ενισχυτη ??? και αν το τροφοδοτικο ειναι switching καθοδηγεις τον αρχικο ποστερ να αναζητησει τασεις στην εξοδο του μετασχηματιστη οι οποιες μπορει και να εχουν συχνοτητα 200 κηζ και αρα δεν μετρουνται με ενα συμβατικο πολυμετρο κάποιο συμπεράσματα που μπορείς να βγάλεις γενικά σχετικά με το αν είναι καλός είναι:

Πρώτα κοιτάς τα καλώδια πηνίων του μετασχηματιστή κοντά στις ενώσεις που μπορείς να τα δεις και βλέπεις ποια είναι τα πιο χοντρά ζευγάρια και πια τα πιο λεπτά. Τα χοντρά ζεύγη είναι αυτά που δέχονται πιο χαμηλή τάση και καθώς έχουν λιγότερες σπείρες ωμικά η αντίστασή τους θα πρέπει να είναι μικρότερη. Το αντίθετο θα πρέπει να συμβαίνει και στα λεπτά ζευγάρια καλωδίων. (πρώτος έλεγχος) σωστο εν μερει αλλα να ο μετασχηματιστης και παλι ειναι απο switching και παλι φιλε ακαδημαικε η αντισταση ειναι τοσο μικρη σε συνθηκες DC οποτε αυτο που λες δεν παρεχει καμμια πραγματικη βοηθεια στον αρχικο ποστερ μια και θα νομισει οτι ο μετασχηματιστης ειναι βραχυκυκλωμενος ασε που θα δυσκολευτει πολυ διοτι οι μετασχηματιστες αυτοι ειναι κολλημενοι πανω στο τυπωμενο


Μετά μπορείς να βάλεις μια εναλλασσόμενη τάση στην είσοδο τοθ μετασχηματιστή σου και να μετρήσεις την έξοδο. Η αναλογία τάσης εισόδου εξόδου Vout/Vin πρέπει να είναι περίπου ίδια με την αναλογία των σπειρών του πηνίου καθώς και με την αναλογία ωμικής αντίστασης Rout/Rin. (Δεύτερος έλεγχος). σε μετασχηματιστη απο τροφοδοτικο που δουλευει σε 200 κηζ ????:lool::lool::lool: και εδω αγαπητε ακαδημαικε το πρωτο σου μελημα θα ηταν να ξεκαθαρισεις γιατι ειδους μετασχηματιστη μιλαμε πριν δωσεις τετοιου τυπου οδηγιες

Με τους παραπάνω δυο ελέγχους θα έχεις μια καλή ιδέα για το αν είναι χαλασμένος ο Μ/Τ σου.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

αυτα .... εξηγω την σταση μου και την υποστιριζω με δυο τεχνικες σκοπιες
Α) ποτε μεχρι τωρα στα 30 χρονια που κανω αυτη την δουλεια δεν εχω δει κιτρινο - μαυρο συμβατικο μετασχηματιστη

Β) ο αρχικος ποστερ εχει λακισει απο το ιδιο του το ποστ η το εχει δωσει σε καποιον αλλο φιλο που ξεκινησε ενα παρομοιο ποστ γιατι απλα καταλαβε οτι ειπε μαλακια ( το οποιο μια χαρα το βρισκω μια και κανεις απο εμας δεν γεννηθηκε με τεχνικες η ακαδημαικες γνωσεις .... ολοι μας κουραστηκαμε για να μαθουμε καψαμε ,και ειπαμε και χοντραδες αβερτα ,δεν υπαρχει κατι κακο μεσα σε αυτο .... Το μονο κακο ειναι οτι εμεις ακαδημαικοι η τεχνικοι να μην εχουμε την μυτη που χρειαζεται να καταλαβουμε που καποιος νεοτερος εχει κανει καποιο λαθακι και να τον οδηγησουμε σε κατι ποιο σωστο με ....... με ακαδημαικο χιουμορ ....και τεχνικη ευγενεια !!!!!

happy regards sakis

sakis
30-10-09, 19:14
no news = good news??? δεν ειμαι και τοσο σιγουρος

makisnas
31-10-09, 13:08
ΔΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΗ sakis ,ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΟΥΤΕ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ!ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ 24 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΟΜΕΑ ΑΥΤΟ.....ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΤΥΠΟΥ Μ/Σ ΕΙΝΑΙ Η' ΤΙ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΕΝΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΤΟ FORUM...ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΤΟ FORUM ΑΥΤΟ ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΑΛΛΩΝ ΣΚΟΠΩΝ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΙΡΟΥΣ......ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΝΕΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ sakis ΤΟ FORUM ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ...ΜΟΝΟ ΑΠΛΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ....ΓΙΑΤΙ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕΙ ΕΝΑΝ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟ "ΜΠΑΡΟΥΦΟΛΟΓΟ"!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΕΡΟΠΤΙΚΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΗ sakis, ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ,ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ, ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΚΗ ΣΤΑΣΗ....
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΣΕΧΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ "ΛΑΚΗΣΑ" ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΧΡΗΣΤΗΣ sakis, ΔΕΝ "ΛΑΚΗΣΑ" ΑΠΛΑ ΛΟΓΩ ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ PC!

Nemmesis
31-10-09, 13:27
κοιτα... ο sakis μιλαει καθαρα και μονο για το τι σου λενε οι αλλη να κανεις....
και κυριος για τις λαθος οδηγιες που σου δινουν... ας πουμε αν σε εναν μετασχηματιστη απο switching που εχει εισοδο τα 220... ακομα και 12V 50hz να του δωσεις στην εισοδο το ποιο πιθανο ειναι να μυριζει καμενο βερνικη...
εγω δεν εχει κανενα αδικο ο sakis αλλα ουτε και ο hightower μιας και καθενας απαντησε σωστα με τα δεδομενα που καταλαβε ο καθενας απο σενα...
οποτε πρεπει παντα αυτος που ρωταει κατι να ειναι σιγουρος οτι το ρωταει σωστα.. ας πουμε σε αυτη την περιπτωση το καλητερο θα ηταν αρχικα να ανεβαζες μια φοτογραφια και ολα 8α ηταν μια χαρα.. χωρις να σου δινουν λαθος οδηγιες

makisnas
31-10-09, 14:03
ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΗ sakis ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΧΡΗΣΤΗ....ΣΧΟΛΙΑΣΑ ΑΠΛΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΗ sakis ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ, ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟ, ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ, ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ!ΜΠΑΙΝΩ ΚΥΡΙΩ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ!

sakis
31-10-09, 14:21
μακη ....δεν υπαρχει καμμια μομφη προς το μερος σου ...το να εισαι καινουργιος στο κομματι των ηλεκτρονικων δεν ειναι κακο οπως αναφερω πιο πανω αλλα εδω εχει σημασια εμεις που ειμαστε παλαιοτεροι με τον Α η Β τροπο να μπορεσουμε να σου παρεχουμε ουσαστικη βοηθεια ασχετα αν εσυ εγραψες κουτουραδα η οχι ...

πανατ φιλικα ....και ακαδημαικα !!! sakis

jimnaf
31-10-09, 18:40
Νομίζω ότι το θέμα πρέπει να λήξει ………….. το υπεροπτικό ύφος του sakis :closedeyes:…….. αλλά και η μικρή άγνοια:confused1: στο θέμα απʼ τον hightower .
Φίλε sakis δεν ήμαστε όλοι φωστήρες σαν και σένα καλά σου λέει ο hightower ότι το forum δεν είναι μόνο για διάνοιες …. Αν θες μην απαντάς και τέλος …..
Φίλε hightower αν δεν γνωρίζεις σίγουρα κάτι καλύτερα μη λες τίποτα γιατί μπορείς να βάλεις τον άλλο σε κίνδυνο πχ. λέμε τώρα……

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

Nemmesis
31-10-09, 23:14
Νομίζω ότι το θέμα πρέπει να λήξει ………….. το υπεροπτικό ύφος του sakis :closedeyes:…….. αλλά και η μικρή άγνοια:confused1: στο θέμα απΆ τον makisnas.
Φίλε sakis δεν ήμαστε όλοι φωστήρες σαν και σένα καλά σου λέει ο makisnas ότι το forum δεν είναι μόνο για διάνοιες …. Αν θες μην απαντάς και τέλος …..
Φίλε makisnas αν δεν γνωρίζεις σίγουρα κάτι καλύτερα μη λες τίποτα γιατί μπορείς να βάλεις τον άλλο σε κίνδυνο πχ. λέμε τώρα……

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

νομιζω εχεις μπερδεψει τον makisnas με τον hightower

edit: ok

jimnaf
31-10-09, 23:39
νομιζω εχεις μπερδεψει τον makisnas με τον hightower


ΩΧ ...!!!! ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ :001_wub: ΟΚ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΣΑ :hahahha:

tomhel
01-11-09, 13:24
Παντως εμενα μου αρεσει η σταση του Σακη σε ορισμένα θεματα ( αρκει να μην 'υπερβάλλει εαυτον' και προσβάλει κάποιον προσωπικά) Βασικα η εμπειρία και το στυλ του , μου θυμίζει 'παλιο μαστορα' και για εμενα χρειαζετε να ακομε τις αποψεις απο τετοια ατομα... Ιδιαίτερα δε οταν νεοι στα ηλεκτρονικά μπερδεύονται με πραγματα που ειναι άκρως ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ( οπως π.χ μετασχηματιστές , υψηλες τασεις κ.τ.λ ) Εδω χρειαζετε καποιος να ΦΩΝΑΖΕΙ ( οπως κανει ο Σακης ) για να καταλαβαίνουν τον κίνδυνο... Γιατι μπορει να τον φας τον 'ταγκαλο' απο εκει που δεν το περιμενεις... !! Τοσα εχουν δει τα ματια μας...!!!! Και η ημιμάθεια ειναι άκρος πιο επικίνδυνη απο την αμάθεια , ιδιαίτερα στα ηλεκτρονικά που εχουν να κανουν με τασεις δικτύου.. Οσο αφορα για την ερώτηση του φιλου μας , κατα 99% το μαραφετι που πασπατευεις φιλε Μακη ειναι Μ/τ απο παλμοτροφοδοτικο , οποτε χρειαζετε ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.....

sakis
01-11-09, 17:21
κοιταξτε λιγο το φορουμ κια θα δειται οτι υπαρχουν τρια πανομοιοτυπα ποστ οπου τρεις ανθρωποι λενε ακριβως τα ιδια πραγματα για τον μετασχηματιστη μιας συσκευης

Αυτο δεν ειναι σωατο και το θεωρω πολυ παρξενα μαλιστα και σε συνδυασμο οτι δυο απεκαλεσαν το τρανσιτορ του παλμοτροφοδοτικου θυριστορ

Σε γενικες γραμμες δειχνει οτι δεν παμε καθολου καλα και δεν ειναι μονο οτι υπαρχει αγνοι και μπραβο και καλα κανουμε δεν ειναι κακο εδω τελικα ολοι μπηκαμε για να μαθουμε κατι το οποιο δεν ξερουμε μαζι και εγω και ολοι οι υπολοιποι .... γενικα ομως ειναι απαραδεκτο να ακουγονται τετοια πραγματα αλλα ειναι δεκα φορες πιο απαραδεκτο να υπαρχουν και αλλα μελη του φορυμ που υποστιριζουν την μπαρουφολογια

Κατα την γνωμη μου αυτο δεν εινα καθολου καλο και το αντιμετοπιζω με τους παραπανω τροπους .... απο εκει και περα δεν μπορω να κανω κατι αλλο .... δεν μου επιτρεπει η συνηδηση μου να το αφησω να παει ετσι ....

αυτα φευγω τωρα .... παω να αγορασω κανα θυριστορ .....

jimnaf
01-11-09, 18:51
Sakis εγώ προσωπικά σε καταλαβαίνω απόλυτα και συμμερίζομαι την άποψη σου ….αλλά για το Α η Β λόγο μερικά νέα παιδιά δεν έχουν μάθει ούτε τα βασικά και για αυτό φταίνε τα σχολεία που πάνε , οπότε μένει σε κάποια μέλη του Forum να τα καθοδηγήσουν.
Όσο για τα νέα παιδιά που οι γνώσεις τους είναι περιορισμένες (δεν είναι κακό αυτό όλοι από κάπου ξεκινήσαμε) καλύτερο θα ήταν να ασχοληθούν με ποιο απλά πραγματάκια στην αρχή .
Εγώ πάντως δύσκολα θα έβαζα χέρι σε παλμοτροφοδοτικό αν το έβρισκα έτοιμο στο εμπόριο πχ τροφοδοτικό για PC