PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΜΠΟΣ FM ΜΕΣΗΣ ΙΣΧΥΟΣ 40-60W



Hadr1an
25-10-09, 17:44
Γειά σας, ειμαι νέος στον χώρο... Ξερω κατι λιγα βασικα, και θελω να κατασκευάσω εναν πομπο στα FM και θελω να βγαινω περιπου 5-6Km Εντος πολης .... Εχω δει ηδη μερικα σχεδια με λυχνιες... τι θα μου προτεινατε εσεις ως ειδικοι επι του θεματος... τι θα πρεπει να προσέξω και τι ισχυ θα χρειαστει περιπου για να το καταφερω αυτο.... Απ οτι ξερω στο χωρο παιζουν διαφορες λυχνιες οπως η ΕΛ504 ΕΛ34 και διαφορα αλλα ..... ευχαριστω πολυ.....:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

dimitrisg
25-10-09, 18:00
Καλό θα ήταν να μην ασχοληθείς με λυχνίες γιατί θα κινδυνεύεις από την υψηλή τάση 230-240V. Δοκίμασε κάτι με τραντζίστορ με τάσεις 12-28V.

Hadr1an
25-10-09, 18:26
Μπα ... δεν εχω προβλημα με τις ψηλες τασεις ... ετσι κ αλιως ξερω οτι οι λυχνιες εχουν πολυ καλυτερες επιδοσεις και σε ισχυ και σε ηχο και ειναι πιο ανθεκτικες... μια φορα επιχειρισα να φτιαξω εναν 4W με τρανσιστορ και δεν καταφερα τιποτα...

electron
25-10-09, 20:00
Όσο δεν κατάφερες τίποτα με τα 4 βατ του τρανζίστορ άλλο τόσο δεν θα καταφέρεις και με τις λυχνίες. Ο λόγος είναι ότι στην Αθήνα των kilowatts των μεγάλων σταθμών, δεν θα μπορέσεις να καλύψεις την απόσταση που θέλεις.Ακόμα και 60watts είναι πολύ λίγα. Επίσης αν δεν θες να έχεις προβλήματα παρεμβολών σε τηλεοπτικούς δέκτες μάλλον θα πρέπει να στραφείς σε κάτι έτοιμο και πιστοποιημένο.

Hadr1an
26-10-09, 00:06
δεν θελω τιποτα μεγαλο απλα να βγαινω σε μια ακτινα μεγαλυτερη απο 2,5-3 km νομιζω πως κατι τοσο μικρο δεν ειναι και τοσο δυσκολο.... κανενας αλλος αποψεις???

gRooV
26-10-09, 01:07
Το θέμα κλειδώνεται, αυτό που θες να κάνεις είναι παράνομο. Παρόλαυτά αρκετά σχέδια μπορείς να βρεις στο ίντερνετ αλλά και στο forum μας.