PDA

Επιστροφή στο Forum : QDI μητρικη



billtech
27-10-09, 14:30
καλημερα παιδια,
εχω μια μητρικη QDI στην οποια προσπαθησα να κανω αναβαθμηση στο bios και κατι πρεπει να πηγε στραβα και ως αποτελεσμα οταν ξεκιναω τον υπολογιστη δεν βγαζει τιποτα στη οθονη.
τα στοιχεια που εχω ειναι:
QDI
PlatiniX 2PE/800

το τσιπ του BIOS ειναι κολλημενο στη μητρικη και γραφει
PhoenixBios
pentium IV
Phoenix2001
008701410

διπλα απο το τσιπ αυτο εχει ενα jumper που γραφει BIOS_WP και δεν ειναι βραχυκυκλωμενο.
εχει καμια ιδεα κανεις πως την επαναφερω?

billtech
27-10-09, 17:43
κανεις ρε παιδια?

briko
27-10-09, 18:09
τ'οχασες το κορμι πατριωτη (mboard off)

chip
27-10-09, 18:17
πρέπει οπωσδήποτε να ξεκοληθεί το τσιπ από τη μητρική και να προγραμματιστεί ξανά σε εξωτερικό προγραμματιστή...
Ψάξε κάποιον να στο ξεκολήσει (πχ κανέναν που να κάνει επισκευές κινητών) και μετά βρες κάποιον με programmer (Πχ στο πολυτεχνείο στα Χανιά ή στο ΤΕΙ ηλεκτρονικής).

pointer
27-10-09, 18:39
Σε γενικές γραμμές,για να μην πω πως άμα αποτήχει η αναβάθμηση του bios τότε ΄χανεις και την μητρική....δηλαδή καλύτερα να ψάξεις για άλλη.Καλό θα είναι κάθε φορά που κάνουμε μια αναβάθμιση να προσέχουμε πολύ...Η περίπτωση του bios update είναι πολύ δύσκολη....βέβαια εσύ δεν έχεις να χάσεις τίποτα να ρωτήσεις κανένα ειδικό για να σου αφαιρέσει το chip όπως λέει και ο φίλος chip από κάτω.

billtech
27-10-09, 18:46
θα δω τι μπορω να κανω.
θα βρω τον τροπο
το θεμα ειναι που θα βρω το παλιο.το σωστο.

pas2007
27-10-09, 19:24
Πρώτα κάνουμε Bios backup μετά όλα τα άλλα.
Το chip είναι σε βάση? Αν ναι τότε ψάξε μήπως για μια ίδια μητρική και πάρτης το chipset του bios.

chip
27-10-09, 19:33
Αυτό που θα βάλεις είναι το .hex αρχείο που σου δίνει ο κατασκευαστής και φορτώνεις στην αναβάθμιση. Όσες φορές το έκανα πάντα δούλευε (αναφέρομαι σε μητρικές μέχρι πριν 5 χρόνια δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει κάτι στα αρχεία αναβάθμισης τώρα)
Τι τσιπάκι έχει για Bios? (αν δεν σε πειράζει ξεκόλα το αυτοκόλητο και δες)
και ποι είναι η μητρική σου?

billtech
27-10-09, 19:38
τι εννοεις φιλε chip?
ταα στοιχεια του BIOS τα εβαλα στο πρωτο ποστ.δεν ειναι σωστα στοιχεια αυτα?
τωρα ομως που ειδα το ποστ σου εβγαλα το αυτοκολλητο απο το BIOS και απο κατω πανω στο τσιπ εγραφε τα εξης:
winbond
w49v002fap
213448301
332lhsa
πως να το βρω το hex απο τον κατασκευαστη?

HFProject
27-10-09, 21:52
H μόνη λύση πλέον αφού είναι "φυτό" είναι να το ξεκολλήσεις. Και μετά EEPROM writer...

billtech
27-10-09, 22:01
που να βρω ομως αυτο που θα χρησιμοποιησω?που να βρω το hex το σωστο...

HFProject
28-10-09, 06:42
Μα αφού προσπάθησες να το αναβαθμίσεις πρέπει να έχεις το "bin" αρχείο ήδη...

billtech
28-10-09, 09:11
αφου αυτο δεν πετυχε.
πρεπει να βρω να βαλω αυτο που ειχε πριν.

dovegroup
28-10-09, 09:23
καλημερα παιδια,
εχω μια μητρικη QDI στην οποια προσπαθησα να κανω αναβαθμηση στο bios και κατι πρεπει να πηγε στραβα και ως αποτελεσμα οταν ξεκιναω τον υπολογιστη δεν βγαζει τιποτα στη οθονη.
τα στοιχεια που εχω ειναι:
QDI
PlatiniX 2PE/800

το τσιπ του BIOS ειναι κολλημενο στη μητρικη και γραφει
PhoenixBios
pentium IV
Phoenix2001
008701410

διπλα απο το τσιπ αυτο εχει ενα jumper που γραφει BIOS_WP και δεν ειναι βραχυκυκλωμενο.
εχει καμια ιδεα κανεις πως την επαναφερω?

Βρές το Jumper του clear cmos όπως δουλεύει no POST βγάλτο και τοποθέτησε το σε κατάσταση clear το mb θα κάνει POWER OFf μετά φέρτο στην defaul θέση αν δεν κάνει POST συνέχισε 2-3 φορές να κάνεις το ίδιο είναι το τελευταίο πράγμα που μπορείς να κάνεις πρίν την αλλαγή του Chip.
Αν κάνει post και σου ζητήσει δισκέτα με το bios φρόντισε να εχεις συνδεμένο το floppy με το αρχικό ή το σωστό bin μέσα.
Αν θέλεις περισσότερη βοήθεια στείλε μου PM.
Θα χαρώ να μάθω οτι ξεκίνησε.

chip
29-10-09, 09:40
Λογικά το πρόβλημα δεν είναι στο αρχείο HEX απλά κάτι άλλο δεν πήγε καλά. (Χαλασμένη δισκέτα, κάποιος χαλασμένος πυκνωτής στη μητρική που την έκανε να κολήσει την ώρα της αναβάθμισης, προβληματάκι στη μνήμη του υπολογιστή, πρόβλημα στην τάση της ΔΕΗ στην ώρα της αναβάθμισης ή απλά κάποιος "έξυπνος" στο εργοστάσιο κατασκευής της μητρικής βρίκε ποιο φθηνά flash τσιπάκια αλλά ήταν άλλου τύπου από αυτά για τα οποία φτιάχθηκε το Bios οπότε η μητρική δούλευε άψογα όμως δεν μπορούσε να ξαναπρογραμματιστεί το τσιπάκι στη διάρκεια του Update (το Bios ήξερε να κάνει προγραμματισμό σε άλλο τύπο flash μνήμης).
Το δύσκολο τώρα είναι να βρείς να στο ξεκολήσουν. Αν βρεις θα βρούμε τη λύση.
Πηγα στην qdi για να δω το αρχείο hex και δεν τολμώ να μπω... μου βγάζει ο explorer οτι περιέχει επικίνδυνο περιεχόμενο.
Αναρωτιέμαι γιατί προσπάθησες να κάνεις το update (το update πρέπει να είναι η τελευταία σκέψη - τουλάχιστον στις παλαιές μητρικές). Ελπίζω για να υποστηρίξης κάποιο άλλο υλικό και όχι γιατί κολούσε (που σημαίναι οτι είχε βλάβη)

billtech
29-10-09, 10:16
παιδια το προβλημα ξεκηνησε πριν 1-2 χρονια.σαν δουλευε ο υπολογιστης κολλουσε.ακουγες το δισκο που "παρκαρε".και επρεπε να το κλεισω απο το κουμπι.
μετα οταν το ξεκινουσε δεν εβρισκε τον δευτερο δισκο.μια δεν εβρισκε κανενα δισκο ουτε CD-rom τιποτα. τελος παντων για αμα το δουλευα λιγες μερες με τον ενα δισκο και μετα το εκλεινα και συνδεα και τα υπολοιπα δουλευε μια χαρα.για λιγο καιρο.μετα παλι τα ιδια.
ενδιαμεσα ειχα παρει την μητρικη ενος φιλου την εβαλα.παλι το εκανε.πηρα το τροφοδοτικο του...παλι το εκανε...πηρα τις μνημες παλι το εκανε.εβαλα αλλο δισκο...παλι τα ιδια...μονο κουτι δεν αλλαξα.
ετσι προχτες που χειροτερεψε ο υπολογιστης.δεν εβρισκε τιποτα και ποτε πηρα την αποφαση του κανω το update και οποιον παρει ο χαρος.
το εκανα...δεν πετυχε.ετσι πηρα καινουρια μητρικη.(απλα θελω να φτιαξω αυτη,για το πισμα) την βαζω πανω....μαντεψτε..........



παλι τα ιδια....και μολις πηγα και πηρα και ενα τροφοδοτικο 550W(το παλιο ηταν 200W και του φιλου που ειχα χρησιμοποιεισει 400W)δουλεψε και δουλευει ρολοι τωρα.

το update δεν το ειχα κατεβασει απο την QDI αφου μου εβγαζε οτι ειναι επικυνδηνη σελιδα.και το βρηκα απο αλλο site.

αν και εγω πιστευω οτι το λαθος εγινε αλλου...
οταν πηγα να κανω το update.για να μπω στο DOS που επρεπε μπηκα με CD των 98' αλλα επιδη οπως ειπα το pc πριν το update αναγνωριζε μονο το cd-rom. μπηκα στο dos. εβγαλα το cd των 98 και εβαλα ενα αλλο cd στο οποιο ειχα γραψει τα δεδομενα του bios. ετσι μολις τελειωσε(εδειξε οτι τελειωσε ολα καλα)μετα δεν επερνε μπρος.
αυτα..........

chip
29-10-09, 10:59
Αυτό μακάρι να το διαβάζουν όλοι....
Δεν μπορεί να δείνεις χρήματα για όλα και στο τέλος να βάζεις τροφοδοτικό από 15 ευρώ!!!
Τώρα πρέπει να βρεις τρόπο να ξεκολήσεις το τσιπ (και κατα προτίμηση όποιος το ξεκολήσει να κολήσει βάση).
Επίσης βρες πειραματόζωο PC να μπείς στην QDI να καταεβάσεις το σίγουρο BIOS. (το πιθανότερο είναι οτι δεν θα έχει κίνδυνο το site της QDI αλλά δεν το διακινδυνεύω).

billtech
29-10-09, 11:17
και πρεπει να βρω και καπου να βαλω την μητρικη τωρα να δοκιμασω αυτο που ειπε ο φιλος μας πιο πανω.
θα δω τι θα γινει.