PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με συνδεση Conn-X (Αρχαριος)



kamp82
28-10-09, 10:46
Ενας φιλος μου ζήτησε βοηθεια διοτι ειμαστε και οι δυο στο ιδιο νησι (Κω) με την μονη διαφορα οτι παρολο που εχουμε την ιδια συνδεση στα 2Mbps αυτοσ δεν μπορει να πιασει ουτε το μισο ενω εγω ειμαι στα 1,8.(Αποτελεσματα συμφωνα με το speedtest) Ποιος μπορει να βοηθησει να μας πει τι εχει;Τουλαχιστον να μην πληρωνει τσαμπα και βερεσαι το παλικαρι.

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε απαντηση.

HFProject
28-10-09, 11:06
Η απόσταση είναι ίδια, από το κέντρο του ΟΤΕ.

Οι γραμμές στην περιοχή του φίλου σου μάλλον θέλουν "καθάρισμα"

billtech
28-10-09, 11:16
παιδια επειδη πριν ενα χρονο ειχα κανει την πρακτικη μου στον ΟΤΕ εχω δει πολλα.οπως:
ισως να φταει και η εγκατασταση της γραμμης μεσα στο σπιτι.
καλυτερα να κοιταξει αυτο λεω εγω και μετα να καλεσει τον ΟΤΕ γιατι ο ΟΤε θα ερθει να κοιταξει την γραμμη του παιδιου μεχρι την πορτα που ειναι αυθυνη του ΟΤΕ και μετα θα φυγει.
ας καλεσει ενα ηλεκτρολογο να κοιταξει το σπιτι πρωτα και μετα τον ΟΤΕ.
οπως και η αποσταση απο το Κεντρο του ΟΤΕ που ειναι το σπιτι του παιδιου.
αν αυτα τα δυο ειναι καλα.και ειδηκα το πρωτο τοτε να δηλωσει βλαβη και να το φτιαξουν.
επισης να δοκιμασει να συνδεσει τον router σε αλλη μπριζα στο σπιτι.αλλα αυτο δεν το νομιζω να βοηθεισει.

kamp82
29-10-09, 15:55
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου billtech

jeik
29-10-09, 18:48
Φιλε μου , επειδη γνωριζω καλα την Κω , οπου κι αν μενει , επρεπε η 2 αρα να φτανει πολυ καλα , δεν ειναι και τοσο μακρυνες οι αποστασεις , να φανταστεις στο Πλατανι πηγαινει η 2αρα γραμμη ''σφαιρα''.
Να παρει στον ΟΤΕ τηλεφωνο , 121 , και να δηλωσει βλαβη , τιποτα περισσοτερο , αν ειναι ειδικα να πληρωνει ηλεκτρολογους κλπ.
Ασε που κανενας ηλεκτρολογος δεν θα καταφερει να μετρησει την γραμμη αν περναει DSL σημα κλπ , μονο ο ΟΤΕ .

Πιστευω οτι θα λυθει το προβλημα ανεξοδα.

Δεν μας ειπες ομως αν το προβλημα ηταν απο μια κι αρχη ή διμιουργηθηκε τωρα ?

Να φανταστεις οτι σε αλλη μεγαλη πολη φιλος πληρωνε επι ενα χρονο 2 Mbps ,ωσπου μια μερα που την μετρησαμε με το speedtest ανακαλυψα οτι εχει 1 :001_smile:.

επισης , μετρα και με κανα αλλο προγραμμα για σιγουρια.

Εγω οποτε εβλεπα οτι δεν ''τραβαει'' δηλωνα βλαβη.

Και ελεγξτε μηπως ''κλεβει'' κανας αλλος (αν εχει ασυρματο μοντεμ).