PDA

Επιστροφή στο Forum : κυκλωμα για fan και cathode light



QalexisQ
01-11-09, 11:22
γεια σας
ειμαι νεος στα ηλεκτρονικα και εντελος απειρος.
1) θελω να κανω ενα κυκλωμα για να ελεγχω τους ανεμιστηρες του υπολογιστη μου ανεξαρτητα (οποτε ενα κυκλωμα για καθε fan. ειδα καποια εδω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36120&highlight=controler) αλλα μετα ειδα οτι καπιοι λενε οτι και ενα απλο ποτενσιομετρο θα κανει την δουλεια αυτη. ηθελα να ρωτησω λοιπον αν ειναι αρκετο το ποτενσιομετρο και ποσα Ohms πρεπει να ειναι. διαφορετικα σκεφτομαι το τριτο κυκλωμα που προτεινει ο triplex στο ποστ #3. αν ειναι ευκολο μπορειτε να μου πειτε περιπου και το κοστος για το καθε ενα.
2) επισης θελω να κανω ενα κυκλωμα για να ρυθμιζω την φωτεινοτητα μιας cathode light αλλα δεν γνωριζω καθολου αν γινεται ή τι θα χρειαστω. εχω δει βασικα στο you tube ενα βιντεακι που γινεται αυτο αλλα δεν καταφερα να μαθω πληροφοριες για το κυκλωμα.

her
01-11-09, 12:27
1) Μπορείς να το κάνεις με ποτενσιόμετρο. Αρκεί να μην βάλεις κανένα ανεμιστήρα πολύ μεγάλο. Βέβαια η καλύτερη δυνατή λύση θα ήταν με την τεχνική PWM δεν είναι δύσκολο να το φτιάξεις. Το κύκλωμα αποτελείται από ένα 555 και 2 διόδους και κάποια άλλα ψίχουλα.

Υπάρχει στην κατηγορία ‘’κυκλώματα’’ και ένα κύκλωμα που μπορείς να μεταβάλεις την ταχύτητα περιστροφής του ανεμιστήρα με σχέση την θερμοκρασία. Επίσης κυκλοφορούν και πάνελ τα οποία τα τοποθετείς στην θέση ενός DVD– CDκαι σου έχει την δυνατότητα να ρυθμίσεις 2-3 ανεμιστήρες. Είναι ποιο ωραίο έτσι!

QalexisQ
01-11-09, 12:59
ελαγα να το κανω με το lm317t και τις δυο αντιστασης που βλεπω και το κανουν ολοι. ξερω για τα ετοιμα μαλιστα εχω και δυο αλλα θελω να το φτιαξω μονος για να τοποθετηθουν διακοπτες και ολα αυτα σε ενα κουτι απο plexy που εχω φτιαξει. αυτο με τον ενα ή τον αλλο τροπο θα το φτιαξω πιο πολυ ψαχνω τροπο για το 2ο ερωτημα μου.

σε ευαχαριστω her!

KOKAR
01-11-09, 21:59
για δες εδώ...
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44163

QalexisQ
01-11-09, 23:03
σε ευχαριστω kokar το εχω και αυτο υποψη μου.
τωρα μενει να απαντηθει το δευτερο ερωτημα μου.


2) επισης θελω να κανω ενα κυκλωμα για να ρυθμιζω την φωτεινοτητα μιας cathode light αλλα δεν γνωριζω καθολου αν γινεται ή τι θα χρειαστω. εχω δει βασικα στο you tube ενα βιντεακι που γινεται αυτο αλλα δεν καταφερα να μαθω πληροφοριες για το κυκλωμα.

QalexisQ
09-11-09, 00:15
επισης παιδια ξερεται ποσο κανουν τα ποτενσιομετρα και πια πρεπει να χρησιμοποιησω ως προς το ειδος και οχι τα ohm.

her
09-11-09, 00:23
Τα ποτενσιόμετρα στοιχίζουν κάτω από 1,50 ευρώ. Το είδος δεν σε απασχολεί για την κατασκευή σου. Ας είναι γραμμικό !