PDA

Επιστροφή στο Forum : mozilla ή i.e. ?



ixs
03-11-09, 18:58
Γιατί μερικές ιστοσελίδες ανοίγουν με mozilla και όχι με i.e. και το αντίθετο; Φταίει ο τρόπος κατασκευής των σελίδων, ή οι servers? Το πρόβλημα παρουσιάστηκε τελευταία. Γνωρίζει κάποιος το θέμα; Ευχαριστώ

electrifier
03-11-09, 19:02
Γιατί μερικές ιστοσελίδες ανοίγουν με mozilla και όχι με i.e. και το αντίθετο; Φταίει ο τρόπος κατασκευής των σελίδων, ή οι servers?
Ο τρόπος κατασκευής των σελίδων.
Αν παρουσιάστηκε τελευταία, ίσως να πείραξες κάποιες ρυθμίσεις (cookies, javascript...), ίσως να άλλαξες έκδοση πχ του Firefox ή απλά να άλλαξε ο κώδικας στα sites που παρουσιάστηκε αλλαγή συμπεριφοράς.

.

ftspap
03-11-09, 19:10
Ενα πολυ καλο site με απαντησεις.....εγω ψηφιζω Firefox!!!!:001_rolleyes:

http://www.log.gr/read.cfm?id=606

positron
03-11-09, 19:53
+1 για Firefox !! :biggrin:

lastid
03-11-09, 20:09
Αν δεν υπήρχε το Chrome θα ψήφιζα κι εγώ Firefox!

anger
03-11-09, 20:33
MOZILLA!!!http://www.digitalnews.gr/wp-content/uploads/2009/06/firefox-512-150x150.png!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pointer
03-11-09, 21:17
Χαλαρά mozzila...βέβαια υπάρχουν και άλλοι browsers!

xifis
03-11-09, 21:27
κανεναν απτους δυο,ψηφιζω opera η chrome.o mozilla τρωει 100 κιλα μνημη κ ο explorer εγινε ενα κακεκτυπο του mozilla.

Πετρος Πετριδης
03-11-09, 21:37
Με τον Μοζίλλα δεν έχαω κανένα προβλημα.:001_smile:

lazarost
03-11-09, 21:41
Opera και ξερο ψωμι.....ειδικα η τελευταια εκδοση ειναι πολυ ωραια αισθητικα

electrifier
03-11-09, 21:51
Ρε παίδες, ξακαβαλήστε λιγάκι.

Δεν είναι ψηφοφορία και δε ρώτησε αυτό. Ρώτησε γιατί άλλοτε οι σελίδες ανοίγουν σωστά με τον ένα και άλλοτε με τον άλλο φυλλομετρητή...

lordi
03-11-09, 22:09
Ρε παίδες, ξακαβαλήστε λιγάκι.

Δεν είναι ψηφοφορία και δε ρώτησε αυτό. Ρώτησε γιατί άλλοτε οι σελίδες ανοίγουν σωστά με τον ένα και άλλοτε με τον άλλο φυλλομετρητή...

Ο τίτλος του post παρασέρνει!Εγώ έχω firefox!

Το οτι δείχνει τις σελίδες διαφορετικά έχει να κάνει με τον τρόπο που ερμηνεύει ο κάθε browser τα stylesheets (CSS κλπ)! Παρόλο που υπάρχει πρότυπο για τον τρόπο ερμηνείας τους (από w3c) κάθε εταιρία κάνει τα δικά της με την Microsoft να προσεγγίζει προς τα πρότυπα πολύ αργά!:001_tt2:!

Πάντως το πιο πιθανό είναι να έγινε κάποιο update στον browser σου και πλέον να βλέπεις την σελίδα όπως πραγματικά 8α έπρεπε να την βλέπεις ή κάτι άλλαξε στην σελίδα και επειδή είναι σε καινούρια πρότυπα o browser σου δεν το υποστηρίζει ακόμα!!

ixs
04-11-09, 06:41
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά γίνομαι πιο αναλυτικός στην ερώτηση: Η σελίδα που έχω δημιουργήσει με δυσκολία, λόγω μικρής γνώσεως html, και μεγάλης ηλικίας είναι η www.freewebs.com/ixsp (http://www.freewebs.com/ixsp) Αυτή ανοίγει με mozilla και όχι με i.e. που με παραπέμπει στη microsoft. Γιατί ;

aeonios
04-11-09, 07:40
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά γίνομαι πιο αναλυτικός στην ερώτηση: Η σελίδα που έχω δημιουργήσει με δυσκολία, λόγω μικρής γνώσεως html, και μεγάλης ηλικίας είναι η www.freewebs.com/ixsp (http://www.freewebs.com/ixsp) Αυτή ανοίγει με mozilla και όχι με i.e. που με παραπέμπει στη microsoft. Γιατί ;
Καλημέρα αγαπητέ φίλε.

Την σελίδα σου την άνοιξα με ie 7, chrome και firefox 3.5.4 και παίζει μια χαρά. Ποιον i.e. έχεις και σε ποια διεύθυνση της microsoft ακριβώς σε παραπέμπει;

ts0gl1s
04-11-09, 10:11
mozilla ρεεεεεεεεεεεε

plouf
04-11-09, 10:56
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά γίνομαι πιο αναλυτικός στην ερώτηση: Η σελίδα που έχω δημιουργήσει με δυσκολία, λόγω μικρής γνώσεως html, και μεγάλης ηλικίας είναι η www.freewebs.com/ixsp (http://www.freewebs.com/ixsp) Αυτή ανοίγει με mozilla και όχι με i.e. που με παραπέμπει στη microsoft. Γιατί ;
το πρόβλημα ετσι όπως λές παραπέμπει σε πρόβλημα στον Υπολογιστή/εγκαταστση browser σου και όχι στις δυνατότες του browser (1,2,10 υπολογιστες ολοι κατι έχουν)

η σελίδα οπως προείπαν ανοιγει κανονικα..

επανεγκατασταση/format/ ελενχος του Η/Υ απο κάποιον γνώστη

cloud_constructor
04-11-09, 11:39
Ενα λεπτο ενα λεπτο...

Δεν υπαρχει προβλημα με τον υπολογιστη σου.

Πρωτα απ ολα υπαρχουν μερικες στανταρ διαφορες μεταξυ Mozila και ie. Ιδιως αν εχεις ie6 ο οποιος ειναι κατα πολυ ο χειροτερος browser που βγηκε , μετα ακολουθει ο 7.Ο ie8 ειναι παρα παρα πολυ καλος.

Τι εννωω:Υπαρχουν τα web standards τα οποια πρεπει καποια σελιδα να ακολουθει ωστε να ειναι valid που λενε. Επισης τα web standards επιβαλουν τους browseers να ακολουθουν συγκεκριμενη συμπεριφορα σε καποιες παραμετρους του css.Παραδειγμα αν πεις padding:0 0 0 10px; o browser να αφηνει 10pixel στα αριστερα.
Παρολαυτα αυτο δεν ειναι παντα η περιπτωση.Υπαρχουν στανταρ διαφορες μεταξυ των browsers.Για παραδειγμα ο ie6 εχει 6pixel διαφορα(!!!!) σε σχεση με τον μοζιλα ο οποιος ακολουθει τα web standards.Οποτε μια σελιδα που την εβλεπες σε Mozila την ωρα που την εφτιαχνες , βλεποντας την με ie6 σου ερχετε να πεταξεις τον υπολογιστη απο το παραθυρο.

Ο μονος τροπος για να κανεις σε επιπεδο css να δουλευει σε ολα ειναι να το βλεπεις σε πολλους browsers την ωρα που το φτιαχνεις και να βαζεις exceptions στα δεδομενα του ie.

Στην συγκεκριμενη σελιδα που εδωσες παρολαυτα υπαρχουν μερικες ψιλοπαρατηπιες. πχ η γραμματοσειρα (ο κωδικος της δηλαδι) δεν ειναι δηλωμενη η τουλαχιστον δεν ειναι utf-8 γιαυτο μολις μπαινεις με mozila πχ σε εμενα μου τα βγαζει κινεζικα.Κανοντας αυτο το περιεχομενο 8α ειναι ενταξει.ΕΠισης δε θα χρειαζεται στον τιτλο να βαζεις τους χαρακτηρες κ&alpha κτλ. Κατευθειαν ελληνικα κ θα σε οκ

Και σαν error μου βγαζει ενα parse error στην γραμμη 173 του css σου στην παραμετρο color και ενα λαθος στην παραμετο cursor στην γραμμη 1 του widget.css.Παρολαυτα δεν δημιουργουν προβλημα αυτα τα errors οποτε αστα οπως ειναι.

plouf
04-11-09, 13:16
Ενα λεπτο ενα λεπτο...

Δεν υπαρχει προβλημα με τον υπολογιστη σου.

Πρωτα απ ολα υπαρχουν μερικες στανταρ διαφορες μεταξυ Mozila και ie. Ιδιως αν εχεις ie6 ο οποιος ειναι κατα πολυ ο χειροτερος browser που βγηκε , μετα ακολουθει ο 7.Ο ie8 ειναι παρα παρα πολυ καλος.

Τι εννωω:Υπαρχουν τα web standards τα οποια πρεπει καποια σελιδα να ακολουθει ωστε να ειναι valid που λενε. Επισης τα web standards επιβαλουν τους browseers να ακολουθουν συγκεκριμενη συμπεριφορα σε καποιες παραμετρους του css.Παραδειγμα αν πεις padding:0 0 0 10px; o browser να αφηνει 10pixel στα αριστερα.
Παρολαυτα αυτο δεν ειναι παντα η περιπτωση.Υπαρχουν στανταρ διαφορες μεταξυ των browsers.Για παραδειγμα ο ie6 εχει 6pixel διαφορα(!!!!) σε σχεση με τον μοζιλα ο οποιος ακολουθει τα web standards.Οποτε μια σελιδα που την εβλεπες σε Mozila την ωρα που την εφτιαχνες , βλεποντας την με ie6 σου ερχετε να πεταξεις τον υπολογιστη απο το παραθυρο.

Ο μονος τροπος για να κανεις σε επιπεδο css να δουλευει σε ολα ειναι να το βλεπεις σε πολλους browsers την ωρα που το φτιαχνεις και να βαζεις exceptions στα δεδομενα του ie.

Στην συγκεκριμενη σελιδα που εδωσες παρολαυτα υπαρχουν μερικες ψιλοπαρατηπιες. πχ η γραμματοσειρα (ο κωδικος της δηλαδι) δεν ειναι δηλωμενη η τουλαχιστον δεν ειναι utf-8 γιαυτο μολις μπαινεις με mozila πχ σε εμενα μου τα βγαζει κινεζικα.Κανοντας αυτο το περιεχομενο 8α ειναι ενταξει.ΕΠισης δε θα χρειαζεται στον τιτλο να βαζεις τους χαρακτηρες κ&alpha κτλ. Κατευθειαν ελληνικα κ θα σε οκ

Και σαν error μου βγαζει ενα parse error στην γραμμη 173 του css σου στην παραμετρο color και ενα λαθος στην παραμετο cursor στην γραμμη 1 του widget.css.Παρολαυτα δεν δημιουργουν προβλημα αυτα τα errors οποτε αστα οπως ειναι.

πιστεύω οτι βιάστικες να απαντήσεις... ανεξαρτήτως των τυπογραφικώ λαθών-συνατκτικών-ασυμβατοτητες με τεχνολογιες, η σελίδα ΕΠΡΕΠΕ να βγάινειέστω και λάθος, απο τη στιγμή που ΔΕΝ βγαινει, κατι άλλο παίζει....

αυτό αποδεικνύεται και με βάση τη λογική εφόσον οι υπόλοιποι με internet explorer (εγω και αλλοι) την βλέπουν τη σελίδα)

electrifier
04-11-09, 16:58
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά γίνομαι πιο αναλυτικός στην ερώτηση: Η σελίδα που έχω δημιουργήσει με δυσκολία, λόγω μικρής γνώσεως html, και μεγάλης ηλικίας είναι η www.freewebs.com/ixsp (http://www.freewebs.com/ixsp) Αυτή ανοίγει με mozilla και όχι με i.e. που με παραπέμπει στη microsoft. Γιατί ;
Η σελίδα σου δεν είναι για πέταμα. Προφανώς δεν τη δημιούργησες από το μηδέν, αλλά χρησιμοποιώντας ένα έτοιμο template και βάζοντας περιεχόμενο, κρίνοντας από τον κώδικα.

Το πώς φαίνεται η σελίδα στον κάθε φυλλομετρητή (browser) εξαρτάται από τον κώδικα της σελίδας. Αυτό σημαίνει πως για να έχεις τον απόλυτο έλεγχο, θα πρέπει να γνωρίζεις να χρησιμοποιείς άριστα (X)HTML/CSS ώστε να μπορείς να επέμβεις σε επίπεδο κώδικα (να ξέρεις δηλαδή ή να δώσεις να στη φτιάξει κάποιος που όντως ξέρει).

Προς το παρόν, μόνο κανά δυο πολύ σημαντικές πρώτες παρατηρήσεις:
- ΜΗ χρησιμοποιείς αγγλικούς χαρακτήρες για να γράψεις ελληνικά, είναι τελείως άστοχο.
- Έχεις πρόβλημα εμφάνισης ελληνικών χαρακτήρων στη σελίδα. Για να το φτιάξεις πρέπει να ανοίξεις τον κώδικα της - κάθε - σελίδας σε έναν απλό text editor (πχ το κλασσικό notepad έστω) και πάνω πάνω εκεί που έχει πχ το <meta name="description" content=""> θα προσθέσεις από κάτω την εξής γραμμή:
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=ISO-8859-7">

.

ixs
04-11-09, 19:21
Ο i.e. ειναι ο 6, και προσπάθησα να περάσω τον 8 αλλά απέτυχα και ξανάβαλα τον ie6, και από τότε παρουσιαστηκε το πρόβλημα. Πάντως σας ευχαριστώ όλους.

yanis
04-11-09, 19:34
ΜΕ ΤΟ ΙΕ6,7 ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ, ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΤΟ CHROME (ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ) Ο ΙΕ8 ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ FREE ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ MICROSOFT ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΟ)
ΠΑΝΤΟΣ ΤΟ CHROME ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ(ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ)

aeonios
05-11-09, 07:45
! Παρακαλώ ΜΗΝ γράφετε με κεφαλαία αλλά με πεζούς Ελληνικούς χαρακτήρες !

ts0gl1s
05-11-09, 11:54
http://customize.org/firefox/themes

ixs
14-11-09, 08:48
Για ενημέρωση: Αντικαταστάθηκε ο IE6 με τον IE7 και λύθηκε το πρόβήμα. Ευχαριστώ όσους μου απάντησαν.

antonis_p
14-11-09, 08:53
Γιατί μερικές ιστοσελίδες ανοίγουν με mozilla και όχι με i.e. και το αντίθετο; Φταίει ο τρόπος κατασκευής των σελίδων, ή οι servers? Το πρόβλημα παρουσιάστηκε τελευταία. Γνωρίζει κάποιος το θέμα; Ευχαριστώ
ή safari ;;;

για να ανοίγει με firefox και να μην ανοίγει με IE δεν νομίζω να συμβαινει.

aeonios
14-11-09, 09:14
Ισως βρείτε ενδιαφέρον αυτό :

Η εταιρεία Cenzic, γνωστή για τις έρευνές της σχετικά με το διαδίκτυο, δημοσιοποίησε πρόσφατα μια μελέτη σχετικά με τα επίπεδα ασφαλείας των browsers. Σύμφωνα με την έρευνα, το 44% των κενών ασφαλείας που έχουν αναφερθεί για τους browsers αφορούν τον Firefox της Mozilla, ενώ δεύτερος στη λίστα των ευάλωτων browsres είναι ο Safari της Apple με ποσοστό 35% [συμπεριλαμβανομένης και της έκδοσης για iPhone].


Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι ο "παραδοσιακός ύποπτος" Internet Explorer είναι στην τρίτη θέση με μόλις 15% των κενών ασφαλείας.

Ο CTO της Cenzic, Lars Ewe, είπε ότι η εταιρεία συνέλεξε τα δεδομένα από διάφορες βάσεις δεδομένων, όπως η CVE [common vulnerabilities and exposures]. Έσπευσε, πάντως, να δηλώσει ότι ο απόλυτος αριθμός των κενών είναι μονάχα ένας από τους τρόπους για να μετρήσει κανείς την ασφάλεια ενός browser. "Δεν καταδικάζουμε κανέναν browser. Προσωπικά, δεν πρόκειται να εγκαταλείψω τον Firefox λόγω αυτών των αριθμών", είπε χαρακτηριστικά.

Η Mozilla υποστηρίζει ότι μεγάλος αριθμός αδυναμιών του Firefox οφείλεται στη μεγάλη δημοτικότητά του στο κοινό των hackers. "Ο Firefox έχει αποκτήσει μια δυναμική. Κι όταν αποκτάς δυναμική, εκτίθεσαι σε μεγάλο αριθμό αναλυτών και hackers", δήλωσε εκπρόσωπος Τύπου της Mozilla.

Η Cenzic λέει ότι όλοι οι browsers έχουν περιθώρια βελτίωσης στο θέμα της ασφάλειας. "Πρέπει να διαλέξουν ανάμεσα στη χρηστικότητα και την ασφάλεια. Οι users θέλουν χρηστικότητα, οπότε οι εταιρείες διαλέγουν αυτή την κατεύθυνση. Υπάρχουν σημαντικά περιθώρια για βελτιώσεις στην ασφάλεια", ανέφερε ο Ewe.




http://e-pcmag.gr/news/61567

Aσχέτως τι λέει το κείμενο - προσωπικά - προτιμώ τον firefox σε windows περιβάλλον για απλή πλοήγηση.
Δημιουργεί κατά τη γνώμη μου την σελίδα ταχύτερα από τον ΙΕ8 ιδίως όταν κάποια εικόνα ή κάποιο στοιχείο (πχ google adds) παρεμβάλεται και κάνει τον 8 να κολλάει.