PDA

Επιστροφή στο Forum : πιστολι κολλησης



bikas
09-11-09, 20:36
παιδες επειδη δεν εχω ασχοληθει με πιστολι κολλησης,μπορειτε να μου πειτε αν η μονη διαφορα με το κλασικο κολλητηρι αιναι οτι οταν πατησεις σκανδαλη ερχονται παραπανω βατ??που χρησιμοποιηται??

ευχαριστω

Mihos
09-11-09, 21:16
Υπάρχουν πιστόλια που απλά θερμένονται όσο πατάς τη σκανδάλη. Υπάρχουν και άλλα που φτήνουν τη κόληση όταν πατάς τη σκανδάλη. Θα έλεγα όμως ότι αυτά τα πιστόλια είναι για χοντροδουλειές. Δε κάνουν για ηλεκτρονικούς που θέλουν να κολάν πλακέτες κτλ...

weather1967
09-11-09, 21:57
Σωστος ο Μιχάλης ,επιτοπλειστον αυτα ειναι απο 70 watt και πανω και ειναι για χονδροδουλειες κονεκτορες κ.τλ ,δεν κανουν για ευεσθητα υλικα.
Δεν δινουν παραπανω watt οσο πατας την σκανδαλη,απλα οσο πατας την σκανδαλη θερμαινουν και οταν την αφηνεις ειναι σε κατασταση off.

Γαληνίτης
10-11-09, 12:01
Παλιά για χοντροδουλειές χρησιμοποιούσαμε κολλητήρι με αντίσταση και μύτη (πολύ χοντρή για τα σημερινά δεδομένα, είναι η αλήθεια!). Η λαβή ήταν ξύλινη ή από μαύρο βακελίτη. Τέτοιο ήταν το πρώτο μου κολλητήρι, που απέκτησα στις αρχές της δεκαετίας του 1950. Το δεύτερο κολλητήρι μου ήταν, λίγο αργότερα, το κλασσικό "πιστόλι" Weller, 100W. Με επαγωγική θέρμανση της χάλκινης μύτης- φουρκέτας-, που βραχυκυκλώνει δευτερεύον τύλιγμα 1-3 χοντρών σπειρών και επαγωγικό λαμπάκι. Ήταν μαύρο, από βακελίτη. Το συνιστούσαν για "λεπτοδουλειές", για ηλεκτρονικές κατασκευές και επισκευές. Τέτοιο χρησιμοποιούσαν οι ραδιοτεχνίτες, οι ραδιοηλεκτρολόγοι (ο όρος ηλεκτρονικοί επικράτησε αργότερα) αλλά και εμείς, οι ερασιτέχνες. Ένα από τα πλεονεκτήματά του είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μύτες ιδιοκατασκευής, από χάλκινο σύρμα. Επίσης ότι δεν μένει συνέχεια ζεστό.
Αργότερα πήρα ένα Weller μπλέ χρωματος και αυτό που έχω τώρα είναι κόκκινο.
Αργότερα (δεκαετία 1960), που από την εποχή της λάμπας και της κόσσας μπήκαμε στην εποχή του τρανζίστορ, του ολοκληρωμένου και της πλακέτας, χρειάστηκε και ένα πιο "λεπτεπίλεπτο" κολλητήρι. Με λεπτή μύτη και μικρή ισχύ, της τάξης των 20 (8-50)W. Τέτοια έχω αρκετά. Το "πιστόλι" όμως δεν το απαρνήθηκα ποτέ και δεν έπαψε να μου είναι απαραίτητο! :001_smile:

Τρελός Επιστήμονας
10-11-09, 17:52
Το πρώτο μου κολλητήρι ήταν ακριβώς όπως και του Γαληνίτη (μου το χάρισε ένας εξάδερφός μου που τελείωσε τη σχολή Κλίμενς, έπειτα τα παράτησε και έγινε μηχανολόγος). Το επόμενο μου το έκανε δώρο ο συχωρεμένος ο νονός μου (ψυχίατρος και μαστοράνζα) και ήταν ένα Ταϊβανέζικο πιστόλι μάρκας PMC, παρόμοιο με το Weller αλλά λίγο κατώτερης ποιότητας και είχε σιδερένια μύτη που δεν χάλαγε ποτέ. Με αυτό έκανα τις πρώτες μου τρανζιστορικές κατασκευές. Δυστυχώς από την πολλή δουλειά καταστράφηκε και το πέταξα. Έπειτα αγόρασα και άλλα με καλύτερο το Weller WTCP24V που το έχω 20 χρόνια, έχει δουλέψει δεκάδες χιλιάδες ώρες και δεν λέει να χαλάσει! Πάντως το πιστόλι τώρα είναι χρήσιμο για περιστασιακές δουλειές και σίγουρα όχι για ευαίσθητα κυκλώματα. Πάντως ένας ηλεκτρονικός πρέπει να έχει διάφορα κολλητήρια (μικρό, μεσαίο και μεγάλο) για όλων των τύπων τις κολλήσεις.

Γαληνίτης
12-11-09, 00:02
Ξέχασα, έχω και ένα πράσινο κολλητήρι - πιστόλι 100W "Parkside", αγορασμένο από το Lidl. Με λαμπάκι LED ισχυρού φωτισμού, θήκη, ανταλλακτικές μύτες κλπ.

sougias
20-11-09, 20:44
Ξέχασα, έχω και ένα πράσινο κολλητήρι - πιστόλι 100W "Parkside", αγορασμένο από το Lidl. Με λαμπάκι LED ισχυρού φωτισμού, θήκη, ανταλλακτικές μύτες κλπ.

Το εχω και εγώ αυτο και ειναι για κολληση "λαμαρινων" :lool: