PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα Παντα για τα ΗΧΕΙΑ!!!



thelegr
10-11-09, 21:53
το θεμα αφορα εναν φιλο μου και επιδη δεν εχει καμια σχεση με το ιντερνετ, μου ζητησε βοηθεια και εγω με την σειρα μου σε εσας...

Τα βασικα του τα εξηγησα αλλα θελει να φτιαξει καμπινες...πραγμα στο οποιο δεν μπορω να τον βοηθισω γιατι δεν εχω σχεδια...

Εδω μπενουμε στο θεμα μας...
Ο τυπος θελει ηχεια 200-300 Watt (rms ενοειτε) 3 και παραπανω δρομων...

που μπορω να βρω σχεδια να μην με πριζει και αυτος αλλο...:cursing::cursing::cursing:

ευχαριστω...

jimnaf
10-11-09, 22:18
Φίλε thelegr η κατασκευή ηχείων είναι δύσκολη υπόθεση και το πιθανότερο να μην έχεις την ακουστική απόδοση που περιμένεις.
Τα 200-300w δεν είναι λίγο πράγμα και αν σκεφτείς το κόστος αγοράς μεγαφώνων τότε το θέμα μπερδεύετε περισσότερο.

Έχω φτιάξει 2 ζευγάρια με σχέδια του ελεκτορ αλλά ποτέ δεν με ικανοποίησαν παρόλο που είχα κολλητό ξυλουργό δεν έβαλα βίδες
σχεδόν πουθενά και τις λίγες που χρησιμοποίησα ήταν μπρούτζινες και φυσικά τα μεγάφωνα που πρότεινε το ελεκτορ με τα φίλτρα διαχωρισμού
όλα με κάθε λεπτομέρεια (3 μήνες έκανα να τα φτιάξω)

Τελικά το κόστος ήταν αρκετά υψηλό σ σχέση με του εμπορείου
Μη ξεχνάς ότι σε ένα ηχείο παίζουν πολλά ρόλο πχ συχνότητες μεγαφώνων , φίλτρα , ανακλάσεις , και πολλά άλλα.

Γνώμη μου είναι ένα καλό σετ από εμπόριο εκτός και θες να πειραματιστείς.

thelegr
11-11-09, 21:54
Φίλε thelegr η κατασκευή ηχείων είναι δύσκολη υπόθεση και το πιθανότερο να μην έχεις την ακουστική απόδοση που περιμένεις.
Τα 200-300w δεν είναι λίγο πράγμα και αν σκεφτείς το κόστος αγοράς μεγαφώνων τότε το θέμα μπερδεύετε περισσότερο.

Έχω φτιάξει 2 ζευγάρια με σχέδια του ελεκτορ αλλά ποτέ δεν με ικανοποίησαν παρόλο που είχα κολλητό ξυλουργό δεν έβαλα βίδες
σχεδόν πουθενά και τις λίγες που χρησιμοποίησα ήταν μπρούτζινες και φυσικά τα μεγάφωνα που πρότεινε το ελεκτορ με τα φίλτρα διαχωρισμού
όλα με κάθε λεπτομέρεια (3 μήνες έκανα να τα φτιάξω)

Τελικά το κόστος ήταν αρκετά υψηλό σ σχέση με του εμπορείου
Μη ξεχνάς ότι σε ένα ηχείο παίζουν πολλά ρόλο πχ συχνότητες μεγαφώνων , φίλτρα , ανακλάσεις , και πολλά άλλα.

Γνώμη μου είναι ένα καλό σετ από εμπόριο εκτός και θες να πειραματιστείς.

Αυτο που λες του το ειχα ιδη πει του φιλου μου αλλα επεμενε...και γι αυτο ανοιξα και το topic...

εχεις τα σχεδια του ελεκτορ να μου τα δωσεις?
οταν και αν μπορεις...

briko
11-11-09, 22:18
http://rapidshare.com/files/305635723/pl301_________________________________kef.pdf

jimnaf
12-11-09, 09:33
θα προσπαθησω να τα βρω φιλε γιατι πανε πολλα χρονια 1990 περιπου

jim.ni
13-11-09, 03:22
έχει μερικά σχέδια
http://www.audiocomponents.nl/speakers/scanspeak/reference/scanspeak-reference_eng.htm

sakis
13-11-09, 10:56
καλυτερα να ξερουμε και για την χρηση των ηχειων ...θα πανε για πανηγυρια ???? θα πανε για κλαμπακια ??? θα πανε για μονιτορ σε ροκ γκρουπ ????

θα παιζουν με την Βουλα ΠΑλλα???? με την Σουλα Βουρδουμπαση ???

thelegr
13-11-09, 22:22
τελικα εφτιαξε αυτο
http://www.audiocomponents.nl/speakers/scanspeak/reference/tekening/VertigoPlus_1.htm
εφτιαξε 4 κομματια και παιζουν τελεια....

ευκολα και οικονομικα...του βγηκαν γυρο στα 150 η 300 watt rms (αν θυμαμαι καλα)

λεει πως θελει να του φτιαξω ενα συστημα το οποιο να περνει τις εξοδους για τα ηχεια και να κανει κατι...δεν καταλαβα ακριβως...κατι σαν balance αλλα σε 3διαστατο στυλ για 4 ηχεια...
Μου ειπε οτι θελει να περνει τις 4 εξωδους και να ρυθμιζει ποια θα παιζει πιο πολυ
(πχ: ενα joystick το οποιο, αναλογως πως θα κηνεις τον μοχλο, θα παιζει πιο πολυ το αναλογο ηχειο)

ελπιζω να καταλαβαινετε τι λεω...

Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω

thelegr
14-11-09, 22:12
τιποτα για αυτο?

Mihos
14-11-09, 22:15
Αυτό δεν έχει να κάνει με τα ηχεία. Είναι δουλειά της προενίσχυσης.

thelegr
15-11-09, 13:41
Αυτό δεν έχει να κάνει με τα ηχεία. Είναι δουλειά της προενίσχυσης.

τωρα μου δινεις αφορμη να ρωτισω κατι για εμενα

πως μπορω να φτιαξω προενισχυτη με σκαλες προενισχυσης (πχ preamp κιθαρας, preamp μικροφωνου,preamp πικαπ σε ενα κυκλωμα)

το θελω για ενα κυκλωμα ενισχυτη που φτιαχνω με κατι γεφυρωμενα TDA7294