PDA

Επιστροφή στο Forum : IrDa προτοκολλο



billtech
11-11-09, 00:58
παιδια καλησπερα.
εψαχνα για τα IrDa σημερα( δεν ξερω τι με επιασε) και μπερδευτικα λιγο.
στη ουσια τι γινετε με αυτα?
πχ.
οταν παταμε ενα κουμπακι στο τηλεκοντρολ τοτε η led που ειναι μπροστα αναβοσβηνει με μια συγκεκριμενη συχνοτητα και ο δεκτης απλα οταν πιασει αυτη τη συχνοτητα την συγκρινει με μια που εχει αποθηκευμενη και κανει την αναλογη εντολη?
η δεν το καταλαβα καλα?
αν το καταλαβα καλα θα σας κανω αλλη μια ερωτηση.οχι που θα μου γλυτωνατε...χιχι

gsmaster
11-11-09, 01:17
To IRDA δεν εχει να κάνει με τηλεκοντρολ. Εϊναι για αμφίδρομη επικοινωνία συσκευών. Πχ τα κινητά παλιότερα είχαν υπέρυθρες. πλέον δεν χρησιμοποιούνται γιατί είναι πολύ αργές.

Αυτό που ψάχνεις είναι πρωτόκολλα όπως πχ το RC5 (της philips νομίζω) που είναι για μονόδρομη επικοινωνία.

billtech
11-11-09, 01:26
βασικα ψαχνω πειραματικα να αξιολογισω 2 πληκτρα απο το remote control για να ελεγχο μια συσκευη.ενα να την ανοιγω και ενα να την κλεινω.
πειραματικα παντα.οσο ανακατευεις μαθαινεις.και μου αρεσουν αυτα και τα σκαλιζω.

billtech
11-11-09, 01:26
και εννοειται οτι δεν ειναι το θεμα να το βρω καπου ετοιμο να το κανω αλλα να μαθω μονος μου πως γινεται και τι θεωρια κρυβεται απο πισω.

pet
11-11-09, 14:42
και εννοειται οτι δεν ειναι το θεμα να το βρω καπου ετοιμο να το κανω αλλα να μαθω μονος μου πως γινεται και τι θεωρια κρυβεται απο πισω.

Επειδή δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς πιο πρωτόκολλο έχει το τηλεκοντρόλ που θες, μια γρήγορη λύση είναι να συνδέσεις το ματάκι σε ένα μικροελεγκτή να καταγράψεις το σήμα που στέλνει το τηλεκοντρόλ (πχ να το στείλεις στο πισι με rs232) και μετά φτιάχνεις αυτά που θες αφού ξέρεις τι εκπέμπει το τηλεκοντρόλ

lastid
11-11-09, 17:05
Άρα αν κατάλαβα καλά
δεν θέλεις να μάθεις για IRDA αλλά
να πειραματιστείς φτιάχνοντας έναν υπέρυθρο δέκτη που να συνεργάζεται με κάποιο τηλεκοντρόλ που ήδη έχεις.
Σωστά?

Όπως είπε και ο gsmaster, οι εταιρείες έχουν αναπτύξει διάφορα πρωτόκολλα.
Το RC5 της Philips είναι το πιο διάσημο, όμως και άλλες εταιρείες όπως οι Panasonic, Sony, JVC, Daewoo έχουν αναπτύξει το δικό τους.
Σε κάθε πρωτόκολλο, γίνεται διαμόρφωση και εκπομπή δύο λέξεων, address και command, συνολικά λιγότερα από 14 bits.
Παίζει ρόλο φυσικά με τί μάρκα τηλεκοντρόλ θα δουλέψεις.
O Βέλγος (http://users.telenet.be/davshomepage/) θα σε βοηθήσει με λεπτομέρειες για τα πρωτόκολλα.

billtech
11-11-09, 17:49
Σωστα φιλε μου Δημητρη.
αυτο θελω να κανω.