PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς μετράν ρεύμα τα πολύμετρα;



Mihos
12-11-09, 16:44
Ο τίτλος περιγράφει πλήρως την απορεία μου...

Έχουν εσωτερικά κάποια πολύ μικρή αντίσταση πάνω στην οποία μετράν τη πτώση τάσης; Έχουν κανένα αισθητήρα τύπου hall sensor ας πούμε όπως οι αμπεροτσιμπίδες; Πώς;

Και αν εγώ θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα που πρέπει να διαβάζει κάποιο ρεύμα πως μπορώ να το κάνω χωρίς να εισάγω καμία επιπλέον αντίσταση στον κλάδο που θέλω να μετρήσω;

lastid
12-11-09, 16:53
Ναι.
Μερικά.
Έτσι.
Κατασκευάζοντας αμπεροτσιμπίδα.
:001_rolleyes:

Thanos10
12-11-09, 17:00
Τα πολυμετρα εχουν μια αντισταση κατι σε mΩ γιατι οσο μεγαλυτερο ρευμα θες να μετρησεις τοσο ποιο μικρη πρεπει να ειναι,ετσι μετρουν την πτωση τασης πανω της και το μεταφραζουν σε αμπερ.
Συνηθως η αντισταση ειναι ενα κομματι συρμα χοντρο γυρω στα 2 cm περιπου.

Mihos
12-11-09, 17:07
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...
Thano10 να υποθέσω ότι για να μετρήσεις το ρεύμα μέσω της πτώσης τάσης σε μία τόσο μικρή αντίσταση θέλεις και ένα εξαιρετικά ακριβές κύκλωμα που θα μετρήσει την πτώση των λίγων mV.
Άλλοι τρόποι για να μετρήσει κανείς ρεύμα υπάρχουν; Κανένα ολοκληρωμένο ας πούμε;

lastid
12-11-09, 17:23
Άλλοι τρόποι για να μετρήσει κανείς ρεύμα υπάρχουν; Κανένα ολοκληρωμένο ας πούμε;
Υπάρχουν γενικά τρεις τρόποι: Με αντίσταση, μαγνητικά, με FET.
Αυτό (http://focus.ti.com/lit/ml/slup114/slup114.pdf) το χαρτί πιστεύω θα βοηθήσει

Mihos
12-11-09, 17:27
Σ'ευχαριστώ πολύ Δημήτρη. Το paper που παραθέτεις φαίνεται πολύ αναλυτικό. Μόλις βρώ χρόνο θα το μελετήσω:001_smile:.

Thanos10
12-11-09, 17:27
Ναι ειναι τελεστικοι ακριβειας,για αλλους τροπους υπαρχουν κατι ic που δεν τα βρισκεις πουθενα που μετρουν ρευμα αλλα σε mA.
Τι θες να κανεις.

Mihos
12-11-09, 17:33
Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου... Αλλά πολλές φορές σε παλιότερες κατασκευές μου με είχε προβληματίσει αυτό το θέμα. Ήθελα απλά να βρώ πληροφορίες.

Και ένα παράδειγμα: Οι πλακέτες παραθύρων στα αυτοκίνητα σταματούν τη κίνηση μόλις αντιληφθούν ότι το ρεύμα είναι παραπάνω απο μία οριακή τιμή (για να μη μαγκωθεί κανά χέρι). Εκεί τι μέθοδο συναντάμε για την "αίσθηση" του ρεύματος;

Thanos10
12-11-09, 17:45
Εκει ο τροπος μετρησης ειναι διαφορετικος μαγνητικα.
Εγω οι απαντησεις που σου εδωσα αφορουν τα πολυμετρα.