PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθμος κόλλησης αντιστατικος CT-936 CD



weather1967
23-11-09, 15:02
Σημερα αγορασα εναν σταθμο κολλησης ,βεβαια το τι θα βγει ο θεος και η ψυχη του :lool:.
Ειναι λεει αντιστατικος το μοντελλο CT-936 CD της CT-BRAND

Eιναι 48 watts max και ρυθμιζομενη θερμοκρασια 150 c - 480 c

http://www.ideashop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=1526&category_id=71&option=com_virtuemart&Itemid=9

Τον εχει καποιος συναδελφος να μας πει εντυπωσεις ,η αν μετα απο κανα μηνα καποιος θα τον κλαιει ? :biggrin:

Eβγαλα και μια κοντινη το κολλητηρη ,για να το δει ο φιλος Γρηγορης (moutoulos) γιατι θυμαμαι κατι ειχε αναφερει για καποιος τυπο κολητηριου που λιωνει το πλαστικο στις βιδες ,δεν ξερω αν ειναι αυτο.:blink:

Το αγορασα περρισοτερο για κολησεις-αποκολησεις σε ευεσθητα υλικα μεχρι 200 c ,δεν θα το δουλευω συνεχεια ,ερασιτεχνικα βεβαια.

Σκεφτηκα απο το να δωσω 40 ευρω να αγορασω ενα κολλητηρη της jbc 15 watts που και αυτο απο οτι ειδα ανεβαζει μεχρι 340 c θερμοκρασια ,λεω με τα ιδια χρηματα παιρνω ενα που κατεβαινει μεχρι τους 150 c θερμοκρασια,και ιδιαιτερα για ερασιτεχνικη χρηση πιστευω να αντεξει λιγο καιρο :lool:.

hlias
23-11-09, 16:00
Φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο αλλά το δικό μου έχει αυτοκόλητο άλλης μάρκας ειναι ZD-931.Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος το έχω σχεδόν 4 χρόνια και μόνο μια φορά έχει καεί το κολητήρι που κάνει καπού 9 ευρώ.
Επίσης έχει μεγάλη ποικιλία σε μύτες κόλησης για ότι δούλεια το θες.Εγώ το έχω "ξεπατώσει" να κολάω 6άρια καλώδια και δεν έπαθε τίποτα:001_rolleyes:

frix199
23-11-09, 16:22
Δημήτρη με γεια και καλές κολλήσεις!!

Θα περιμένω να μου πεις και εσύ εντυπώσεις μιας και είμαι
και εγώ στο ψάξιμο αυτό τον καιρό γύρω σε αυτά τα χρήματα !

weather1967
23-11-09, 20:20
Σε ευχαριστώ Αλέξη,και βεβαια θα σου απαντησω για τις εντυπωσεις μου,παντος σημερα που το δοκιμασα εχει καλη αποκριση χρονου απο τους 150 c στους 480 c.
Αυτος που εχει ο Ηλιας ,κατα πασα πιθανοτητα ειναι ολα αυτα μιά κόπια ,και αλλαζει μονο η μάρκα ,αυτο νομιζω σε κατι τετοιους ειδους κλωνους στα ηλεκτρονικα και οχι μονο .

gep58
23-11-09, 23:55
Δημήτρη,
και όσοι έχουν αυτό το σταθμό συγκόλησης ίσως να σας ενδιαφέρει και το σχηματικό της συσκευής.
Για τα μέλη του hlektronika.gr η παρακάτω εικόνα...

gep58

weather1967
24-11-09, 09:07
Σε ευχαριστουμε Γιώργο ,αμεσως το εκανα save :001_smile:,να σαι καλα.

darthtony
26-11-09, 15:02
το κολλητήρι τελικά είναι καλό?
γιατι για τέτοια τιμή λέω να το πάρω(τώρα ειμαι με ενα απο lidl)

weather1967
26-11-09, 18:13
το κολλητήρι τελικά είναι καλό?
γιατι για τέτοια τιμή λέω να το πάρω(τώρα ειμαι με ενα απο lidl)

Αντωνη 3 μερες το εχω μονο ,προς το παρον καλο φαινετε ,αλλα ο χρονος θα δειξη :001_smile:,παντος εχει λεπτη μυτη και κανει για λεπτοδουλειες.

agorts
27-01-11, 15:17
Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω... έχετε νεότυερα σχετικά με αυτό?

Ευχαριστώ

navar
27-01-11, 16:17
κρίνοντας απο το στέλεχος που έχει μπροστά είναι καλούτσικο , δεν είναι για επαγγελματική χρήση αλλα νομίζω πως αξίζει τα λεφτά του !