PDA

Επιστροφή στο Forum : (επείγον βοήθεια ) μητρική που μιλάει (?)



jim.ni
24-11-09, 23:16
το pc πότε πήγαινε σφαίρα και πότε έκανε πολύ ώρα να ξεκινήσει. κάποια στιγμή που ξεκίνησε καλά έκανα bios update. Τώρα το ανοίγω και μιλάει από το μπαζερ :confused1:
και έχω μαύρη οθόνη 1-2 λεπτά και μετά ανοίγει η οθόνη και κολλάει στο press DEL κτλ
ενώ συνεχίζει να μιλάει χωρίς να καταλαβαίνω τι λέει. είναι Asus p4s533


HEEEEEEEEEEEEELP

klik
24-11-09, 23:20
Ακολουθησε ένα-ένα τα παρακάτω βήματα μέχρι να βρείς λύση:

α)κάνε έλεγχο μνημών

β)άλλαξε πυκνωτές στο τροφοδοτικό

γ)αν χρειαστεί, άλλαξε πυκνωτές και στη μητρική

δ)πέταξε το

jim.ni
24-11-09, 23:37
δ)πέταξε το

καταρχήν περιμένω γρήγορες και σοβαρές απαντήσεις.:001_rolleyes:
έχει γίνει έλεγχος σε ΟΛΑ. η μόνη πιθανότητα βλάβης είναι μητρική-bios
η ερώτηση είναι αν έχετε ακούσει μητρική που μιλάει και τι λέει ή αν είναι ιος.
εγώ προσωπικά στον χώρο τόσα χρόνια δεν έχω ακούσει αλλα δεν έχω ασχοληθεί και
με πολλές μάρκες, περισσότερο gigabyte δουλεύαμε :wiink:

jim.ni
24-11-09, 23:48
κάπως έτσι

http://www.youtube.com/watch?v=zxG05_DyBEs

κανείς??

moutoulos
24-11-09, 23:56
:lool::lool: Έλα βρε ... πεινάει !!!

Τι να πω βρε Δημήτρη, γελάω ακόμα, καταρχήν δεν κατάλαβα τι λέει ?
Ή δεν είναι το δικό σου?

jim.ni
25-11-09, 00:04
οχι το youtube που έβαλα δεν είναι το δικό μου άλλα μιαζει . Δεν μπορώ να καταλάβω ρε τι λέει. Κατι με "deth" . Υπαρχουν asus μου μιλάνε? Εγω ήξερα μέχρι τώρα μόνο αυτά με τα μπιπ.

edgar
25-11-09, 00:21
manual (http://www.unitycorp.co.jp/support/download/manual/478/p4s533_e.pdf)

Κεφαλαιο 3.2 σελιδα 46
Vocal Post Messages
εκει τα λεει ολα

για το youtube δεν σχολιαζω αληθωρισαν τα ματια μου να βγαλω νοημα τι γραφει στην οθονη και ο ηχος ειναι χειριστος

klik
25-11-09, 00:39
καταρχήν περιμένω γρήγορες και σοβαρές απαντήσεις.:001_rolleyes:
έχει γίνει έλεγχος σε ΟΛΑ. η μόνη πιθανότητα βλάβης είναι μητρική-bios
η ερώτηση είναι αν έχετε ακούσει μητρική που μιλάει και τι λέει ή αν είναι ιος.
εγώ προσωπικά στον χώρο τόσα χρόνια δεν έχω ακούσει αλλα δεν έχω ασχοληθεί και
με πολλές μάρκες, περισσότερο gigabyte δουλεύαμε :wiink:

εφόσων θεωρείς ότι δεν ήταν σοβαρή η απάντηση μου και ότι επιπλέον τα έλενξες ΟΛΑ με τόσο μεγάλη σιγουριά, για πες μου:
α) πως έλεγξες τους πυκνωτές; (ξέρεις ελπίζω τι είναι και τι δουλειά κάνουν)
β) παρατήρησες (αν) τους έβγαλες τίποτα περίεργο στα σημάδια του silk layer στην p4s533; (χαρακτηριστικά για το συγγεκριμένο μοντέλο; )
γ)έλενξες το τροφοδοτικό με παλμογράφο;

Όσο για το ότι μιλάει, η σειρά P4 εισήγαγε την "ομιλία" στο POST. Υπάρχει μάλιστα η δυνατότητα να περάσεις δικά σου μηνύματα, όπως και να αλλάξεις τη splash οθόνη στην έναρξη.

Ελπίζω να άλλαξες και τη μπαταρία λιθίου.

Αν περιμένεις απαντήσεις στύλ, σύνδεσε το καλώδιο Α στο Β, λυπάμε αλλά δεν έχω.
Εχω 3 τέτοιες μητρικές επισκευασμένες και δουλεύουν ρολόι.

jim.ni
25-11-09, 00:53
ευχαριστώ για τις απαντήσεις! επάνω στον πανικό μου δεν σκέφτηκα να διαβάσω το manual που είναι και η ποιο λογική κίνηση.
όταν λέω οτι τα έχω ελέγξει όλα (και το έγραψα αυτό για να μην αρχίσει να λέει ο ενα VGA και ο άλλος δες μνήμες κτλ και ξημερώσουμε) εννοώ οτι έχω δοκιμάσει και έχω αποκλείσει όλα τα άλλα εκτός από μητρική-bios. Και οχι δεν έβγαλα τους πυκνωτές! είπαμε ρε παιδιά έλεος, αν πάω αύριο σε σκουπίδια-ανακύκλωση θα βρω 10 τέτοιες για πλάκα. Σίγα μην ασχοληθώ τόσο!
Το θέμα είναι οτι αφού μπορείς να γράψεις το δικό σου μήνυμα μήπως κάποιος μου κάνει
πλάκα? μπορεί να είναι ιος? ούτε θυμάμαι απο που κατέβασα το bios :saad:

edit: και δυστυχώς βλέπω ότι η δικιά μου δεν μιλάει αγγλικά

lordi
25-11-09, 01:45
Ηχογράφησε τι λέει κάπου ή ανέβασε κανένα video να το δούμε! Για ιός δύσκολο αλλά με τα pc ποτέ δεν ξέρεις:001_tt2:! Να σου κάνει πλάκα κανείς δεν το κόβω!

jim.ni
26-11-09, 00:13
μπορεί να μου πει κάποιος τι κάνουμε σε περίπτωση λάθους αναβαθμίσεις στο
BIOS ?
υπάρχει τρόπος να ξαναγράψω την EPPROM :confused1:
έχω κρατήσει backup σε δισκετα αλλα ο υπολογιστης κολλαει στην πρωτη οθονη (που λεει press DEL to ender SETUP; press ALT+F2 to enter EZ Flash utility)

lordi
26-11-09, 02:33
Υποθέτω πως αν η eeprom βγαίνει από την μητρική μπορείς να την βάλεις σε έναν προγραματιστή και να γράψεις το image σε αυτήν! Αρκεί βέβαια να έχεις το image και έναν φίλο με προγραμματιστή!

jimnaf
26-11-09, 10:00
εφόσων θεωρείς ότι δεν ήταν σοβαρή η απάντηση μου και ότι επιπλέον τα έλενξες ΟΛΑ με τόσο μεγάλη σιγουριά, για πες μου:
α) πως έλεγξες τους πυκνωτές; (ξέρεις ελπίζω τι είναι και τι δουλειά κάνουν)
β) παρατήρησες (αν) τους έβγαλες τίποτα περίεργο στα σημάδια του silk layer στην p4s533; (χαρακτηριστικά για το συγγεκριμένο μοντέλο; )
γ)έλενξες το τροφοδοτικό με παλμογράφο;

Όσο για το ότι μιλάει, η σειρά P4 εισήγαγε την "ομιλία" στο POST. Υπάρχει μάλιστα η δυνατότητα να περάσεις δικά σου μηνύματα, όπως και να αλλάξεις τη splash οθόνη στην έναρξη.

Ελπίζω να άλλαξες και τη μπαταρία λιθίου.

Αν περιμένεις απαντήσεις στύλ, σύνδεσε το καλώδιο Α στο Β, λυπάμε αλλά δεν έχω.
Εχω 3 τέτοιες μητρικές επισκευασμένες και δουλεύουν ρολόι.
:w00t: ΜΠΡΑΒΟ !!!!!!!
ΜΕ ΛΟΓΙΚΟ ΑΝΑΛΥΤΗ ;:w00t:

jimnaf
26-11-09, 12:38
Βγαλε ολα τα περιφ cd hd κλπ και ασε μονο καρτα γραφ και μια mem ... αν κανει boot ok αν οχι βαλε την αλλη mem και βλεπουμε

Nemmesis
26-11-09, 12:56
:w00t: ΜΠΡΑΒΟ !!!!!!!
ΜΕ ΛΟΓΙΚΟ ΑΝΑΛΥΤΗ ;:w00t:

+1000:lool:

aquasonic
26-11-09, 20:39
Νομιζω οτι η φωνουλα ζηταει το πληκτρολογιο της... Η φωνουλα λεει "your keyboard and mouse may have a problem"

Βασικα παρτο βαλτο σε ενα lada, ονομασε το kit και ντυσου σαν τον haselhoff να κανεις τον Lada Rider

jim.ni
27-11-09, 02:47
παραβλέπω τις εξυπνάδες :001_rolleyes: (άντε γιατί έχω κέφια σήμερα)
το πρόβλημα λύθηκε με την μέθοδο του hotflash, αν το γράφω σωστά,
που βρήκα εχθές αργά στο google :001_tt2:

στα γρήγορα περιγράφω για όσους δεν γνωρίζουν:
ξεκινάω ένα PC με μητρική παρόμοια αλλα οχι ιδια (Lition)
και φορτώνω την δισκέτα εκκίνησης dos
βγάζω το bios από την Lition και κουμπώνω αυτό της Asus την ώρα που
δουλεύει το PC με μεγάλη προσοχή:001_unsure:. από την δισκέτα τρέχω το πρόγραμμα uniflash 1.40 (http://www.softpedia.com/get/Others/Miscellaneous/UniFlash.shtml)και φλασαρω το σωστό bios για την asus (το τελευταίο μη-beta που βρήκα)
κλείνω το PC και τοποθετώ τα τσιπάκια πίσω στις θέσεις τους, το καθένα στη μητρική που ανήκει.
Και οι δυο μητρικές δουλεύουν ρολόι :wiink:

(τι να πω τώρα ευχαριστώ? οπος βλέπετε δεν χρειάστηκε lada :lool:)

leosedf
04-07-11, 10:11
BUMP!!
Όχι ότι είχα κάτι σημαντικό, απλά μου φάνηκε αστείο το θέμα και είπα να το φέρω στην επιφάνεια.
Έκανα μεταφορές και με έπιασαν τα γέλια :lool::lool::lool::-({|=

navar
04-07-11, 17:13
επίσης έχουμε παραλείψει να δώσουμε μια σημαντική λύση/απάντηση !

ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΣ

επίσης θα μπορούσα να έιχα γράψει και το παρακάτω , αλλα λείπει η μούσα μου ο Spyrospap και ΔΕΝ το γράφω :P

ανάμεσα στα σύνορα κογκό με την ρουάντα , στο μυστικό όρος Αγκουλιάς ,
εκεί εκεί ρέει ενας ποταμός ο Κινσαγκάνι που μαϊμούδες το φιλούν , και ελέφαντες το κατουράνε !
τα νερά του σαν ακολουθήσεις με κανόε καγιάκ , και αφού κουρδίζεις στο πήγαινε σου το κουρδιστό πορτοκάλι !
θα καταλήξεις στο φαρράγκι της αποκαλύψεως , φαρράγι για το οποίο έγραψαν φαλακροί ποιητές και ο καρβέλας ,
αντίπερα θα δείς την χρυσή κατσίκα να μασάει χρυσάνθεμα και δύοσμο , και μονομιάς θα δείς ανάποδα τον κόσμο !
κατσίκα που τα τσίσα της καλύτερα και απο flux και τα κακά τις πιό νόστιμα και απο θερμοαγώγιμη πάστα !
κακά που γίναν κοπριά και φύτρωσε λουλούδι , λουλούδι νυχτολούλουδο !
λουλούδι που μαράθηκε και έδωσε σγκρουβάλια , σγκρουβάλια που μεγάλωσαν και ύψωσαν φωνούλα ,
φωνούλα που σου φώναξε και δάκρυσες με μίας , φωνούλα άγρια δυνατή που αντύχησε στον κάμπο !
φωνούλα που σου φώναξε και σούπε "Βάλε ρε Π@π@ρ@ το πλήκτρολόγιο και το ποντίκι"
και ακούστηκε μακριά στον τίγρη στον εφράτη , και εφράτης το έγραψε και τάνέβασε και τό κανε youtube !!!!

Leonardo
06-07-11, 16:10
Υπαρχει και η πιθανοτητα να εχει κολλησει καποιον ιο κατα το BIOS UPDATE.