PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνικός για αλλαγή SMD LED



solaris
26-11-09, 13:12
Καλησπέρα...

Θέλω να αλλάξω από μία πλακέτα 6 PLCC-2 SMD Leds και γενικά δεν μπορώ να βρω κάποιο μαγαζί που να αναλαμβάνει τέτοιες δουλειές. Όλα τα μαγαζιά... που έχω πάει έχουν γίνει εμπορικά κέντρα και μόνο πουλάνε.

Ξέρει κανείς κάποιον ή κάποιο μαγαζί που να αναλαμβάνει μία τέτοια δουλειά?

Απλά από ότι ξέρω ...θα πρέπει να έχει SMD Work Station γιατί με τα λίγα που διάβασα μέσα στο forum δεν γίνεται απλά με ένα κολλητήρι

Ευχαριστώ προκαταβολικά

jimnaf
26-11-09, 14:58
καντο μονος σου παρε ενα μπλενταζ απο καλωδιο tv και σιγα σιγα βγαλε την κοληση χωρις να τα ζεματισεις

solaris
26-11-09, 15:53
Αυτό είναι το θέμα... ότι δεν ξέρω πως να το κάνω.... και ωραία … έβγαλα μπλεντάζ από καλώδιο TV. Και τι το κάνω???? Από ότι διάβασα ρουφάει το καλάι...
Αυτό δεν πρέπει να ζεσταθεί πρώτα? και μετά πως κολλάω ξανά το καινούργιο SMD?
Απλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με κολλήσεις και είμαι σίγουρος ότι θα τα ζεματίσω…
Από ότι μου είπαν… πρέπει να τα βγάλεις με ζεστό αέρα (Σταθμός SMD θερμού αέρα) … και μετά με μία ειδική πάστα τα ξανά βάζεις

jimnaf
26-11-09, 17:10
Το σωστό αυτό είναι αλλά ανάλογα το μέγεθος του smd led αν είναι κολλημένο ώστε να μην φαίνονται οι κολλήσεις τότε θες ζεστό αέρα σίγουρα.
Πάρε το μπλενταζ ακούμπα το πάνω στην κόλληση που θες να τραβήξεις και ζέστανε με το κολλητήρι ώστε η κόλληση να πάει πάνω στο μπλενταζ …..κάθε φορά κόψε την άκρη του μπλενταζ για να είναι καθαρό .

solaris
26-11-09, 18:35
Ναι δεν έχεις πρόσβαση στο καλάι... δεν φαίνεται η κόλληση... είναι PLCC-2 και οι ενώσεις είναι από κάτω... οπότε φαντάζομαι ότι θέλει ζεστό αέρα... αφαίρεση... και αμέσως κόλληση στο καλάι που έχει μείνει πάνω στη πλακέτα

MacGyver
26-11-09, 19:20
Είναι σίγουρο ότι πρέπει να αλλαχθούν όλα ; (άλλο ένα ...άλλο έξι ).
Αυτά η δουλειά θέλει γνώση και πείρα ,δεν ξέρω αν μεταφέρεται από εδώ ..γραπτά.
Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι να χαλάσουν οι διάδρομοι της πλακέτας κατά την αποκόλληση , και μετά...άντε να το συμμαζέψεις.
Με το μπλεντάζ δύσκολα θα τα καταφέρεις...

chip
26-11-09, 19:28
Πήγαινέ το σε κάποιον που να επισκευάζει κινητά τηλέφωνα. Αυτοί έχουν και εξοπλισμό και εμπειρία.

leosedf
26-11-09, 19:35
Πήγαινέ το σε κάποιον που να επισκευάζει κινητά τηλέφωνα. Αυτοί έχουν και εξοπλισμό και εμπειρία.
Καλά γι αυτό μήν είσαι απόλυτα σίγουρος....
Οι περισσότεροι έτσι κι αλλιώς τα πάνε σε άλλα service center που έχουν τη δυνατότητα.
Πάντως άν έχεις τα εργαλεία είναι εύκολο, το κάνω σπίτι (πλέον) συνέχεια και με microBGA. Η αλήθεια είναι οτι θέλει εξάσκηση συνέχεια και εμπειρία.
Αν ήσουν Θεσσαλονίκη θα στο έκανα δωρεάν σε κάνα δεκάλεπτο.

ELECTRIC MADNESS
04-03-10, 09:49
φιλε μου αν εισαι αθηνα παρε με τηλ να στα αλλαξω 210-5984381 η 6949202584

ceid
28-05-10, 01:33
καλησπέρα..

Επειδή δε βρήκα κάποιο thread που να έχει ανοίξει για το συγκεκριμένο θέμα

Έστω ότι αγοράζω ένα σταθμό θερμού αέρα πώς ακριβώς κολλάω ένα smd led??

υπάρχει κάποιο DIY?? και για εμάς τα newbieάκια???

edgar
28-05-10, 02:02
δεν ειναι απαραιτητο να εχει καποιος ολοκληρο σταθμο αερα για να κολλησει smd. και με ενα σωστο κολλητηρι γινεται η δουλεια. (και πολλη υπομονη)

leosedf
28-05-10, 08:01
Αλλα άν έχεις σταθμό. Γρήγορο DYI: Βγάλε το παλιό led με τον αέρα, καθάρισε επαφές, βάλε καινούριο led με κολλητήρι.