PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΟΠΤΙΚΩΝ ΔΙΣΚΩΝ CD DVD



JOHNY+
27-11-09, 01:47
Διαβασα στο ιντερνετ οτι τα δεδομενα που γραφεις σε dvd και cd , εχουν περιορισμενη διαρκεια ζωης μεχρι περιπου 20 χρονια αν τα αποθηκευεις σωστα σε καταλληλλα πλαστικα κουτια και σε σωστες συνθηκες υγρασιας και θερμοκρασιας .

Σε περιπτωση που το dvd ειναι κακη ποιοτητα , φτηνο ο χρονος ζωης του λεει οτι μπορει να ειναι και 1 2 χρονια .

Δηλαδη αμα εχεις γραψει καποια αρχεια σε dvd , πρεπει να κανεις back up συνεχεια .

Κατα ποσο ισχυει οτι η τυπικη διαρκεια ζωης ενος cd dvd ειναι γυρω στα 20 χρονια .

moutoulos
27-11-09, 01:58
Γειά σου Χρήστο. Αυτό που λες είναι ένα πρόβλημα, μου έχει τύχει DVD 8ετίας, να μην "παίζει", πουθενά :001_huh:.
Είχα διαβάσει οτι τα TAIYO YUDEN (http://www.yuden.co.jp/us/product/cdrdvdr/index.html)έχουν (είχαν), πάνω απο 50 χρόνια εγγήση στο συγκεκριμένο θέμα.
Μου φαίνεται υπερβολικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις ...

Προσωπικά έχω όλα μου τα αρχεία σε σκληρούς δίσκους εις διπλούν ... :saad:, πάνω απο 5TB.

Γαληνίτης
27-11-09, 02:16
Προσπάθησα πρόσφατα να αντιγράψω ένα μη εμπορεύσιμο DVD ηλικίας 2 μόλις ετών, ανεκτίμητης προσωπικής αξίας, από μια συναυλία που με ενδιαφέρει, αλλά στάθηκε αδύνατον. Δεν το είχα παίξει πολλές φορές και το είχα φυλαγμένο σε συρτάρι, μακριά από ρύπους, θερμότητα, υγρασία κλπ. Κατέφυγα σε ειδικό εργαστήριο, όπου μου είπαν ότι το συγκεκριμένο DVD είναι κακής ποιότητος, Κινέζικο και δεν διαβάζεται. Ότι δεν φταίει η εγγραφή, αλλά το υλικό. Και ότι τους έχουν τύχει και άλλα τέτοια.

JOHNY+
27-11-09, 02:41
Είχα διαβάσει οτι τα TAIYO YUDEN (http://www.yuden.co.jp/us/product/cdrdvdr/index.html)έχουν (είχαν), πάνω απο 50 χρόνια εγγήση στο συγκεκριμένο θέμα.

Προσωπικά έχω όλα μου τα αρχεία σε σκληρούς δίσκους εις διπλούν ... :saad:, πάνω απο 5TB.

Εγω τα αρχεια μου τα εγγραφα μεχρι τωρα σε dvd αλλα τελικα , δεν ξερω αν αξιζει να τα γραφεις σε dvd αμα εχουν μικρη διαρκεια ζωης ειδικα αν δεν ξερεις τι ποιοτητα ειναι .:001_huh:

Ναι αλλα και απο σκληρους δισκους , με τον καιρο δεν απομαγνητιζονται και χαλανε , εκτος αν υπαρχει τροπος να γραφεις πανω στα αρχεια το ιδιο αρχειο ανα διστηματα για να αυξανει η διαρκεια ζωης του με καποιο προγραμμα που το κανει αυτοματα .

Με τα dvd απο οτι καταλαβα δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι καλη ποιοτητα η οχι των δισκων , σκεφτομαι μηπως με καποιο προγραμματακι μπορουμε να προκαλεσουμε τεχνητη γηρανση σε ενα dvd για να του τεσταρουμε την ποιοτητα.


Προσπάθησα πρόσφατα να αντιγράψω ένα μη εμπορεύσιμο DVD ηλικίας 2 μόλις ετών, ανεκτίμητης προσωπικής αξίας, από μια συναυλία που με ενδιαφέρει, αλλά στάθηκε αδύνατον.
Αυτο σκεφτομαι και εγω αν θες να αποθηκευσεις κατι και να σωθει πως μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα καρτηθει σε ενα dvd για αρκετο καιρο , φωτογραφιες , βιντεο κλπ.
:saad:

electrifier
27-11-09, 02:52
Κατέφυγα σε ειδικό εργαστήριο (...)
Δεν υπάρχει τίποτα "ειδικό" για την ανάκτηση από αυτό το μέσο πέραν λογισμικού που μπορείς να βρεις και μόνος σου. Κοροϊδίσια λεφτά θα σου έπαιρναν.


Για την ερώτηση, δυστυχώς τόσο η στρώση εγγραφής, όσο και η κόλλα που συγκρατεί τη λεπτή ανακλαστική επιφάνεια δεν έχουν την ίδια αντοχή με το πλαστικό, που σου δίνει την ψευδαίσθηση πως "πλαστικό είναι, τί να πάθει". Δεν υπάρχει καμία εγγύηση και είναι απολύτως αστείο το να λέμε "20 χρόνια" ή δεν ξέρω τί. Εξάλλου σε 20 χρόνια δεν ξέρεις α) αν το αρχείο σου θα διατηρεί λόγο ύπαρξης, β) αν θα υπάρχει διαθέσιμη τεχνολογία για να διαβάσεις ένα αρχαίο δισκάκι και γ) αν θα ζεις.

Τα αποθηκευτικά μέσα όλων των ειδών απαιτούν διαδικασίες συντήρησης και ανανέωσης.
Μπορείς να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για τα επόμενα 5 χρόνια με διπλά backups που κατά καιρούς ελέγχεις κι επαναφέρεις αν χρειαστεί.
:001_tongue:

.