PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργια ωρομετρητη



stratus
28-11-09, 10:54
Στην πολυκατοικια που μενω εχουμε αυτονομη θερμανση και πληρωνουμε αναλογα με τις ωρες που ανοιγει το καλοριφερ.Θελω να φτοιαξω λοιπον ενα κυκλωμα που να ανοιγει με το θερμοστατη μου να κλεινει με αυτον και να μου μετραει τις ωρες.Το κακο βεβαια ειναι οτι δεν εχω καμια ιδεα πως μπορω να το υλοποιησω οποτε ζηταω την βοηθεια σας. :001_smile:

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
28-11-09, 11:57
Πάρε έναν τέτοιο θερμοστάτη και είσαι ο.κ.
http://www.olympia-electronics.gr/thermoFamilyDET_gr.asp?olySubCat2ID=128

stratus
28-11-09, 13:08
Exω ηδη θερμοστατη αλλα σκεφτομαι να το κανω ,αν μπορω βεβαια,και για την πλακα μου.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
28-11-09, 13:46
Τότε βάλε έναν ωρομετρητή στον θερμοστάτη σου.ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ 230V.
http://www.charmeg.gr/index.php?comp=products&id=36

billilis
29-11-09, 18:09
Οι ώρες που γράφει ο πίνακας διαφέρουν από τις ώρες που ζητάει θέρμανση ο θερμοστάτης χώρου σου. Αν το κάνεις θα κάνεις λάθος. Οι λόγοι είναι πολλοί και δύσκολο να εξηγηθούν εδώ.
Δυστυχώς το έκαναν και άλλοι και απέτυχαν.

gep58
29-11-09, 20:23
Οι ώρες που γράφει ο πίνακας διαφέρουν από τις ώρες που ζητάει θέρμανση ο θερμοστάτης χώρου σου. Αν το κάνεις θα κάνεις λάθος. Οι λόγοι είναι πολλοί και δύσκολο να εξηγηθούν εδώ.
Δυστυχώς το έκαναν και άλλοι και απέτυχαν.


Δηλ. Βασίλη, αυτό που ξέρω, (χωρίς να είμαι τεχνικός του είδους)
ότι ο ωρομετρητής που υπάρχει στον πίνακα του λεβητοστάσιου ενεργοποιείται ταυτόχρονα με την ηλεκτροβάνα όταν δοθεί η εντολή από τον θερμοστάτη χώρου είναι λάθος ; :confused1:
Αν ναι, μπορείς να μου εξηγήσεις με λίγα λόγια τι ακριβώς συμβαίνει ; (ίσως την ίδια απορία να έχουν κι άλλα μέλη...)

gep58

billilis
29-11-09, 22:10
Ναι δε μπορούμε να πούμε ότι ισχύει πάντα.
Ο σημαντικότερος λόγος είναι ο εξής.
Οι πίνακες έχουν μια είσοδο που λέγεται υδροστάτης ωρομετρητών. Σε θερμοκρασίες μικρότερες της θερμοκρασίας ενεργοποίησης του υδροστάτη αυτού η βάνα είναι ανοιχτή, ο θερμοστάτης ανοιχτός αλλά ο ωρομετρητής δεν έχει αρχίσει να μετράει. Αυτό γίνεται για να προστατευθούν από την πάγια χρέωση του αρχικού ζεστάματος του λέβητα οι ένοικοι που έχουν την κακή συνήθεια να σηκώνονται πρώτοι το πρωί.
Προσοχή λοιπόν. Έχει καταστραφεί κόσμος με αυτή τη "λεπτομέρεια".

sv6hmn
30-11-09, 01:26
ο θερμοστάτης δίνει εντολή να ανοίξει η ηλεκτροβανα και μόλις ανοίξει τέρμα δίνει η ηλεκτροβανα εντολή στον καυστήρα και όταν ξεκινήσει ο κυκλοφορητής αρχίζει να γράφει το ρολόι (υπάρχουν πωλών ειδών συνδεσμολογίες είναι και θέμα ηλεκτρολόγου,αν είναι έτοιμος ο πίνακάς η τον έχει φτιάξει μονός του) όσο για τον μετρητή νομίζω ότι δεν μετράει ακριβώς λεπτά είναι ένα μπέρδεμα αυτό το θέμα

stratus
30-11-09, 08:47
Το δικο μας συστημα μετραει με το που ανοιξει η θερμανση του καθε σπιτιου αλλα το 20% του αεριου πληρωνεται απο ολλα τα διαμερσιματα ακομα και αν καποιο διαμερισμα δεν εχει καψει ου τε μια ωρα.Αυτο γινεται για την προστασια του ζεσταματος οπως αναφερθηκε.

gep58
30-11-09, 20:58
Βασίλη και Νίκο,
ήσασταν σαφείς.
Υπάρχει τελικά αυτή η λεπτομέρεια...
Ευχαριστώ για την απάντησή σας

gep58