PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδεα αλληλεγγύης..



dal_kos
29-11-09, 12:40
Χαιρετώ το φόρουμ,
Σήμερα το πρωί είδα μια πένσα πατσαρίσματος που έχω για καλώδια δικτύου και ουσιαστικά την έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα. Έτσι μου ήρθε η εξής ιδέα:
Αρκετοί απο μας έχουμε κάποια εργαλεία που τα χρησιμοποιούμε ελάχιστα, ή μπορεί να χρειάζονται σε κάποιον άλλο για μια μόνο φορά οπότε να μην αξίζει να τα αγοράσει. Έτσι σκέφτηκα να γράφουμε εδώ τι εργαλεία μπορούμε κι έχουμε τη διάθεση να προσφέρουμε στα υπόλοιπα μέλη της κοινότητας και την περιοχή στην οποία βρισκόμαστε, και όποιος ενδιαφέρεται θα επικοινωνεί με το αντίστοιχο άτομο. Επίσης όταν κάποιος χρειάζεται κάποιο τέτοιο εργαλείο θα μπορεί να το αναφέρει εδώ. Κάτι σαν τις αγγελίες Προσφοράς και Ζήτησης, αλλά δεν θα είναι για πώληση.
Πώς σας φαίνεται η ιδέα?:001_rolleyes:

leosedf
29-11-09, 18:09
Το πρόβλημα είναι πώς θα εμπιστευτώ εγώ παλμογράφο HP στα χέρια άλλου η ενα σταθμό κόλλησης i-CONN2 κλπ.
Καταλαβαίνεις οτι πολλά εργαλεία που δεν τα χουν ολοι είναι και ακριβά, για μια πρέσα στην τελική αγοράζεις.

HFProject
29-11-09, 18:26
Κάποια στιγμή όλα τα εργαλεία θα βρίσκονταν τόσο μακριά που κανείς δεν θα ήθελε να τα πάρει...

dal_kos
29-11-09, 19:09
leosedf έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Εγώ σκεφτόμουν ότι αυτός που θέλει την εξυπηρέτηση συναντιέται στο χώρο αυτού που προσφέρει και κάνει εκεί τη δουλειά του. Δηλαδή παραδείγματος χάρη πες πως εγώ θέλω ένα παλμογράφο κι εσύ τον διαθέτεις. Παίρνω το κύκλωμα που θέλω να τσεκάρω, έρχομαι στο χώρο σου, το συνδεουμε και εσύ χειρίζεσαι το παλμογράφο όπως ξέρεις. Οπότε και εγώ κάνω τη δουλειά μου, και εσύ είσαι σίγουρος πως ο παλμογράφος δε θα πάθει τίποτα.
Ίσως ακούγονται ουτοπιστικά όλα αυτά, γι αυτό και δημιούργησα αυτό το θέμα, για να το συζητήσουμε.

HFproject, τι εννοείς?

HFProject
29-11-09, 19:22
Θα ξεκίναγε ένα εργαλείο από τα Πατήσια και τελικά θα βρίσκονταν στην Ανάβυσσο.

dal_kos
29-11-09, 20:00
Έτσι όπως το σκέφτομαι το εργαλείο δε θα πηγαίνει πουθενά. Αυτός που θέλει το εργαλείο, θα πηγαίνει σε αυτόν που έχει το εργαλείο.

robotakias
29-11-09, 20:10
Έτσι όπως το σκέφτομαι το εργαλείο δε θα πηγαίνει πουθενά. Αυτός που θέλει το εργαλείο, θα πηγαίνει σε αυτόν που έχει το εργαλείο.

Σαν ιδέα είναι καλή :001_smile: απλά για να προχωρήσει το θέμα χρειάζεται εύρεση κοινού σημείου και απο τις 2 πλευρές. Δηλ. θα πρέπει να βρεθεί μέρα και ώρα και χρόνος που θα αφιερωθεί για το όλο σκηνικό που να βολεύει και τα 2 άτομα.. Αυτό το πρόβλημα είναι μικρότερο πάντως αν και οι 2 πλευρές είναι σε κοντινές περιοχές..

dal_kos
29-11-09, 20:20
Η εύρεση κοινού σημείου θα γίνεται με επικοινωνία των 2 πλευρών μεσω πμ ή μσν ή κινητού. Το βασικό θέμα είναι:
1. Να υπάρχουν άτομα που να θέλουν να προσφέρουν
2. Τα άτομα που θα παίρνουν να αναγνωρίζουν πως οι άλλοι τους κάνουν χάρη και να μην έχουν υπερβολικές απαιτήσεις. :) Συνεπως θα πρέπει να κάνουν κάποιες παραχωρήσεις όσο αφορά το χρόνο και τη περιοχή για παράδειγμα.

robotakias
29-11-09, 20:27
Συμφωνώ, άλλωστε αυτός που πραγματικά χρειάζεται το εργαλείο και το έχει ανάγκη, σίγουρα θα πρέπει να αναγνωρίσει το φιλότιμο του άλλου που προσφέρεται.
Η ιδέα είναι καλή και εγώ την υπερψηφίζω, ας γίνει η αρχή και η πορεία θα δείξει κατα πόσο τραβάει το θέμα.

KOKAR
30-11-09, 01:00
Έτσι όπως το σκέφτομαι το εργαλείο δε θα πηγαίνει πουθενά. Αυτός που θέλει το εργαλείο, θα πηγαίνει σε αυτόν που έχει το εργαλείο.

α) αν το πήγαινε - έλα σε βενζίνη η εισιτήρια είναι μεγαλύτερο από το κόστος
του εργαλείου τότε δεν συμφέρει, το αγοράζεις και σου μένει και το εργαλείο.

β) για να βρεθεί ο "κοινός" χρόνος και για τους 2 είναι από λίγο έως πολύ δύσκολο.....

Τρελος Επιστημονας...
30-11-09, 05:58
H ιδεα του Κωστα για 'δανεισμο' δυσκολα θα δουλεψει στην πραξη, αλλά ετσι :


Εγώ σκεφτόμουν ότι αυτός που θέλει την εξυπηρέτηση συναντιέται στο χώρο αυτού που προσφέρει και κάνει εκεί τη δουλειά του. Δηλαδή παραδείγματος χάρη πες πως εγώ θέλω ένα παλμογράφο κι εσύ τον διαθέτεις. Παίρνω το κύκλωμα που θέλω να τσεκάρω, έρχομαι στο χώρο σου, το συνδεουμε και εσύ χειρίζεσαι το παλμογράφο όπως ξέρεις. Οπότε και εγώ κάνω τη δουλειά μου, και εσύ είσαι σίγουρος πως ο παλμογράφος δε θα πάθει τίποτα.
Ίσως ακούγονται ουτοπιστικά όλα αυτά, γι αυτό και δημιούργησα αυτό το θέμα, για να το συζητήσουμε.


νομιζω οτι ειναι μια χαρα. Αρκει βεβαια να υπαρχει το θαρρος (για να ζητησουμε και να προσφερουμε βοηθεια), η διαθεση και ο χρονος.

+1