PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ηλεκτρονικού εξοπλισμού.



georgz
30-11-09, 01:51
Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι σπουδαστής σε τει ηλεκτρονικής στο 2ο έτος και ενδιαφέρομαι για την αγορά του βασικού εξοπλισμού οπότε χρειάζομαι την βοήθειά σας. Αρχικά θέλω να ασχοληθώ με τα κυκλώματα που φτιάχνω στην σχολή. Μέχρι στιγμής έχω σκεφτεί να αγοράσω τα εξής: ένα breadboard, ένα πολύμετρο, τρανζίστορ, πυκνωτές, αντιστάσεις, led, πηνία, ολοκληρωμένα κυκλώματα της σειράς 74, μερικά switch. Πιστεύετε πως ένας αρχάριος χρειάζεται κάτι άλλο για να ξεκινήσει?? Πόσα χρήματα θα χρειαστώ και από που μπορώ να προμηθευτώ τα παραπάνω?

SRF
30-11-09, 14:27
Ένα τροφοδοτικό τουλάχιστον δύο ανεξαρτήτων εξόδων και απαραίτητα ρυθμιζόμενο από 0-30V στην ταση & 0-3A στο ρεύμα, με τα απαραίτητα ενδεικτικά όργανα γιά κάθε έξοδο. Επιλογή συνδέσεως σειράς/παράλληλου των εξόδων και προστασία.
Ένα καλό κολλητήρη και άντε και καμμιά τρόμπα αποκόλλησης...
Το breadboard καλό είναι αρχικά αλλά σε λίγο καιρό δεν θα το χρησιμοποιείς... αφού η κατασκευή σε πλακέτα είναι σταθερή και πολύ καλύτερη, χωρίς προβλήματα "επαφής" κλπ.
Τώρα από υλικά μην πλακώνεσαι να πάρεις ολοκληρωμένα και πολλά ιδιαίτερα πράγματα, αφού οι πραγματικές ανάγκες θα σε οδηγήσουν να αγοράσεις εντέλει αυτά που θα χρειαστείς!

Χονδρικά υπολόγιζε από 300 -500 Ευρώ... ολα!

georgz
30-11-09, 14:47
Η πλακέτα δεν είναι μιας χρήσης? Εγώ που δεν θα ασχοληθώ ακόμα με τις κατασκευές αλλά απλά κυκλώματα που κάνουμε στο τει για να μάθω την λειτουργία τους πιστεύω το breadboard αρχικά είναι καλύτερο. Κολλητήρι και τρόμπα αποκόλλησης σίγουρα πιο μετά θα χρειαστώ αν θέλω να κατασκευάσω κάτι αλλά ας μείνουμε στα απλά για αρχή.


Ένα τροφοδοτικό τουλάχιστον δύο ανεξαρτήτων εξόδων και απαραίτητα ρυθμιζόμενο από 0-30V στην ταση & 0-3A στο ρεύμα, με τα απαραίτητα ενδεικτικά όργανα γιά κάθε έξοδο. Επιλογή συνδέσεως σειράς/παράλληλου των εξόδων και προστασία.

Όλο αυτό τι είναι?? :confused1::confused1::blink:
Έχω ένα μετασχηματιστή που νομίζω μπορείς να ρυθμίσεις πόσα volt θέλεις να βγάλει.


Τώρα από υλικά μην πλακώνεσαι να πάρεις ολοκληρωμένα και πολλά ιδιαίτερα πράγματα, αφού οι πραγματικές ανάγκες θα σε οδηγήσουν να αγοράσεις εντέλει αυτά που θα χρειαστείς!

Θα κοιτάξω τις σημειώσεις να δω τι υλικά χρησιμοποιούμε για τις κατασκευές στο τει και αναλόγως θα πάρω αλλά δεν γνωρίζω από που να τα αγοράσω. Κανένα κατάστημα που να πουλάει μέσω ίντερνετ υπάρχει?? Μόνο ένα βρήκα.

SRF
30-11-09, 20:06
Η πλακέτα δεν είναι μιας χρήσης? Εγώ που δεν θα ασχοληθώ ακόμα με τις κατασκευές αλλά απλά κυκλώματα που κάνουμε στο τει για να μάθω την λειτουργία τους πιστεύω το breadboard αρχικά είναι καλύτερο. Κολλητήρι και τρόμπα αποκόλλησης σίγουρα πιο μετά θα χρειαστώ αν θέλω να κατασκευάσω κάτι αλλά ας μείνουμε στα απλά για αρχή.



Όλο αυτό τι είναι?? :confused1::confused1::blink:
Έχω ένα μετασχηματιστή που νομίζω μπορείς να ρυθμίσεις πόσα volt θέλεις να βγάλει.



Θα κοιτάξω τις σημειώσεις να δω τι υλικά χρησιμοποιούμε για τις κατασκευές στο τει και αναλόγως θα πάρω αλλά δεν γνωρίζω από που να τα αγοράσω. Κανένα κατάστημα που να πουλάει μέσω ίντερνετ υπάρχει?? Μόνο ένα βρήκα.

Σαφώς στην αρχή και γιά πολύ απλά κυκλώματα το breadboard είναι μιά χαρά. Απλά θέλει και λίγο προσοχή, γιατί βάλε βγάλε συρματάκια και κάνοντας στην ουσία ένα κύκλωμα στον "αέρα" μπορεί να σε μπερδέψει μερικές φορές... Η πλακέτα εφόσον σχεδιαστεί αρχικά καλά είναι πιό "σίγουρη" ότι ακολουθεί το κύκλωμα και ενώνονται όλα σωστά...

Το τροφοδοτικό αυτό που σου λέω είναι εργαστηριακού τύπου "πάγκου". Δες περίπου πως είναι στην σχολή σου. Ένας Μ/Τ σκέτος δεν σου δίνει DC αλλά AC! Αν είναι VARIAC (ρυθμιζόμενος αυτομετασχηματιστής επι της ουσίας) τότε θα ρυθμίζεις το AC στην έξοδό του... αλλά θα θες ανορθώσεις, φίλτρα, σταθεροποιήσεις κλπ για να κάνεις τα πειράματά σου που λογικά θα θέλουν επί το πλείστον τροφοδοσία DC.
Γιά εμένα ένα τροφοδοτικό σωστό είναι το Α γιά ένα εργαστήριο έστω και απλό...

Τα άλλα (υλικά) ψάξτο λίγο, μην αγοράζεις πράγματα που θα σου μείνουν στα συρτάρια αχρησιμοποίητα γιά καμμιά δεκαριά χρόνια (και παρπάνω ίσως...) :wiink:

stratobastard
30-11-09, 21:06
Γιατί να δώσει τόσα πολλά λεφτά σε τροφοδοτικά και τέτοια όταν μπορεί να αρχίσει με μία μπαταρία ή ένα μετασχηματιστή για να κάνει τα πρώτα κυκλώματα. Όσο για τα άλλα, κάθε ολοκληρωμένο ζήτημα αν κάνει 30 λεπτά, πυκνωτές το πολύ 5 λεπτά κτλ. Αν είσαι και από Θεσσαλονίκη ξέρω να σου πω και μερικά μαγαζιά.

georgz
30-11-09, 23:08
Η αλήθεια είναι όπως είπα και παραπάνω πως πρέπει να έχω μετασχηματιστή πρέπει όταν επιστρέψω για τα Χριστούγεννα σπίτι να ψάξω να το βρω. Τα κυκλώματα που κάνουμε στο τει όλα θέλουν περίπου 10-12 volt οπότε αρχικά μπορώ να βολευτώ έτσι. Λόγο του ότι είμαι απ' τα βόρεια αλλά σπουδάζω Λαμία μπορώ να πάω Θεσσαλονίκη και να κάνω τις πρώτες μου αγορές. Για πες κάποιο καλό μαγαζί που να έχει αυτά που ζητάω(πολύμετρα, breadboard κλπ που γράφω πάνω.) Κάποιο από αυτά που έχει εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36439)??

stratobastard
01-12-09, 11:24
Ναι. Στο MAR κυρίως είναι καλά και φθηνά.

georgz
01-12-09, 15:33
Oκ ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!!!