PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΙΣΧΥΟΣ 100W



BILLYSBOY
01-12-09, 02:35
Καλησπερα, κατασκευασα εναν τελικο ενισχυτη 100W με τρανζιστορ darlington BDX66 K BDX67. Το προβλημα ειναι οτι οταν συνδεω ενα ηχειο στην εξοδο του μου καιει την ασφαλεια των 220V. Οταν δεν εχω συνδεμενο ηχειο και τον εχω σε λειτουργια δεν καιγεται η ασφαλεια. Αν γνωριζει κανεις που μπορει να οφειλεται αυτο ας μου πει παρακαλω.

gf
01-12-09, 11:15
Μετρα με ενα πολυμετρο την εξοδο του ενισχυτη.
Μπορει να βγαζει συνεχες και αν εχεις μικρη ασφαλεια την καιει πριν προλαβει να καψει κατι αλλο.

sakis
01-12-09, 16:38
αν ο ενισχυτης που εχεις ειναι σμαρτ κιτ μαλλον εχεις τα τρανσιτορ εξοδυ καμμενα ... σωστα δες με πολυμετρο αν εχεις ντισι στην εξοδο και απο εκει κια μετα αρχιζει το ψαξιμο ...

το κωλοκυκλωμα αυτο εχει συζητηθει εκτενως εδω και σε αλλα φορουμ
αρχικα πρεπει να ελεξεις το κυκλωμα για αλλα λαθη . τα τρανσιστορ αυτα απαραιτητα θελουν μονωση και ψυξη και τέλος το τρανσιτορ που ελεγχει το ρευμα ηρεμιας πρπει και αυτο να ειναι βιφωμενο πανω στην ψυκτρα

σε γενικες γραμμες παντως ανεβασε σχηματικο και φωτο και να δει και καποιος αλλος τι λαθη μπορει να εχεις κανει ...

εμπλεξες με νταρλιγκτον ???? περαστικουλια !!!!

BILLYSBOY
02-12-09, 01:54
τελικα δεν ειχα καλωδιο για την γειωση του κυκλωματος.το εβαλα κ τωρα δε μου καιει την ασφαλεια αλλα παρουσιαζεται ενας θορυβος οταν τον εχω σε λειτουργια κ δεν ξερω που οφειλεται

BILLYSBOY
02-12-09, 14:52
τωρα ο ενισχυτης δουλευει κανονικα τον εβαλα κ επαιξε. το μονο προβλημα που παρατηρησα ειναι οτι οταν τον ανοιγοκλεισω σχετικα γρηγορα, τοτε καιγεται η ασφαλεια μου στα 220V.