PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλακέτα Τροφοδοτικού 3-30V 20A



moutoulos
03-12-09, 17:35
Με βάση το ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 0-30V 0-20A (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37220) που είχα βάλει πριν πολύ καιρό, "στηρίζεται" και αυτό.
Στην ουσία πρόκειται για το ίδιο, με την μόνη διαφορά οτι σε αυτό δεν ρυθμίζουν τα Α. Έχει
όμως τα αρχεία για την υλοποίησή του (PCB).

Στην πλακέτα δεν έχει προβλεφθεί θέση για πυκνωτή (τες) εξομάλυνσης, και θέση για την
"γέφυρα" (ανόρθωση), έτσι και αλλιώς δεν θα έμπαιναν στη πλακέτα. Καθώς επίσης και τα
"εξόδου".

Η πλακέτα είναι Double Layer, χωρίς να σημαίνει οτι δεν δουλεύει σαν Single Layer, απλά
είναι "οπτικό" το θέμα για μένα, μιας και φτιάχνω κατά κόρων Double. Εσείς αν θέλετε, απλά
παραλείπεται το Top Layer. Αν γίνει Double, έχει προβλεφτεί ένα μικρό "κόψιμο" στο χώρο
της μικρής ψύκτρας του "οδηγού" τρανζίστορ.

Επέλεξα να βάλω αυτό χωρίς ρύθμιση Αμπέρ, γιατί εκείνο έχει κάποιες ατέλειες, όσον αφορά
την ρύθμισή του (τίποτα το σπουδαίο, απλά εγώ είμαι τελειομανής). Αυτό είναι Οκ.

Αυτά, απορίες αργότερα.

JIM_6146B
03-12-09, 17:55
=D>=D>=D>

ετσι για να αρχίσουν να υλοποιούνται οι κατασκευές . Τα υλικά τα έχω απο την πρώτη διμοσιευση που είχες κάνει αλλά λόγου χρόνου και δικαιολογίας οτι δεν έχω PCB το άφηνα φυσικά έκανα άλλα .

κάθε τι στην ώρα του .:001_smile:

μήπως σου βρήσκεται το pcb μονής όψης γιατί διπλής δεν έχω δοκιμάσει να κάνω ??

Thanos10
03-12-09, 22:55
Ωραια δουλεια Γρηγορη με τι προγραμμα τις εφιαξες.

moutoulos
03-12-09, 23:15
... μήπως σου βρήσκεται το pcb μονής όψης γιατί διπλής δεν έχω δοκιμάσει να κάνω ??
Μα γράφω αυτό:

Η πλακέτα είναι Double Layer, χωρίς να σημαίνει οτι δεν δουλεύει σαν Single Layer, απλά
είναι "οπτικό" το θέμα για μένα, μιας και φτιάχνω κατά κόρων Double. Εσείς αν θέλετε, απλά
παραλείπεται το Bottom Layer.




Ωραια δουλεια Γρηγορη με τι προγραμμα τις εφιαξες.
Ευχαριστώ Θάνο, με Sprint Layout είναι.

gep58
03-12-09, 23:28
Η πλακέτα είναι Double Layer, χωρίς να σημαίνει οτι δεν δουλεύει σαν Single Layer, απλά
είναι "οπτικό" το θέμα για μένα, μιας και φτιάχνω κατά κόρων Double. Εσείς αν θέλετε, απλά
παραλείπεται το Bottom Layer.


Γρηγόρη,
μήπως εννοείς ότι "...απλά παραλείπεται το TOP LAYER"

gep58

moutoulos
03-12-09, 23:45
:lool::lool::lool:

Γιώργο σωστά, και σε ευχαριστώ για την διόρθωση.
"Παραλείπεται το Top Layer", όσοι την θέλουν απλή.

Πω πω μας "πέθανε" αυτή η γρίπη των χοίρων ... :hahahha:
έγινε το μυαλό μας "μπεσαμέλ".

KOKAR
03-12-09, 23:49
έχετε βαλθεί εσύ και ο Θάνος να μας γονατίσετε οικονομικά εεε?

υ.γ
Πολύ καλή δουλειά Greg !

weather1967
03-12-09, 23:54
Γρηγόρη υποκλινομαι στα σχεδια σου :blink:
Α-Ψ-Ο-Γ-Ο-Σ μέ Α κεφαλαιο .
Οπως πολυ σωστα λεει ο Κωστας δεν μας εχει μεινη φράγκο,στην τσεπηαλλα χαλάλι . :biggrin:

KOKAR
03-12-09, 23:59
ευτυχώς που "ΕΡΧΕΤΑΙ" ο 13 μισθός !!!! :lool:

moutoulos
04-12-09, 00:12
Thnks Guys !!!.

Εντάξει είναι εύκολη πλακέτα για κάποιον που θέλει να την εκτυπώσει,
και γι'αυτό την έβαλα ...


ευτυχώς που "ΕΡΧΕΤΑΙ" ο 13 μισθός !!!! :lool:
Κώστα δεν την επισύναψα για "μαζική" εκτύπωση ..., αλλά για "Self Printing" :001_rolleyes:.

KOKAR
04-12-09, 00:43
Thnks Guys !!!.

Εντάξει είναι εύκολη πλακέτα για κάποιον που θέλει να την εκτυπώσει,
και γι'αυτό την έβαλα ...


Κώστα δεν την επισύναψα για "μαζική" εκτύπωση ..., αλλά για "Self Printing" :001_rolleyes:.


μα και εγώ αυτό ακριβώς κατάλαβα !
θα μας κοστίσει περισσότερα !!! :lool::lool::lool:

pet
04-12-09, 09:38
Εγώ θα πρότεινα να φτιάξεις ένα PCB για ένα τροφοδοτικό πάλι με το ίδιο ολοκληρωμένο, να έχει ρύθμιση ρεύματος και να το κάνουμε power buy απο σένα.

Edison
04-12-09, 16:00
για να ανέβουμε στα 30 ή 40Α απλά βάζουμε 3772, ε?
και κάτι άλλο, αν αντι για το BDX βάλω ΤΙΡ120 που εχω πιστευω να τα οδηγησει τα 3772.

orfeus
04-12-09, 16:45
Γεια σας.
Υπήρχε παλιά η αντίληψη ότι το 723 είναι ιδιαίτερα "ευαίσθητο" στην RF και
το "θωράκιζαν" με αρκετούς πυκνωτές ως προς γη.

Συνεχίζει να υπάρχει αυτό το θέμα ? η απλά κάνω λάθος ? (τα γερατειά αρχίζουν και φαίνονται :001_rolleyes:)

thnx

orf.

SV1EDG
04-12-09, 21:46
Γεια σας.
Υπήρχε παλιά η αντίληψη ότι το 723 είναι ιδιαίτερα "ευαίσθητο" στην RF και
το "θωράκιζαν" με αρκετούς πυκνωτές ως προς γη.

Συνεχίζει να υπάρχει αυτό το θέμα ? η απλά κάνω λάθος ? (τα γερατειά αρχίζουν και φαίνονται :001_rolleyes:)

thnx

orf.

Αν βάλεις τα κατάλληλα τσοκ,στις κατάλληλες θέσεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Γρηγόρη,πάω για κατασκευο-δάνειο !!! :lool::lool::lool:

moutoulos
04-12-09, 23:45
Εγώ θα πρότεινα να φτιάξεις ένα PCB για ένα τροφοδοτικό πάλι με το ίδιο ολοκληρωμένο, να έχει ρύθμιση ρεύματος και να το κάνουμε power buy απο σένα.

Πέτρο αν πρόσεξες απο τη στάμπα δεν το έχω φτιάξει τώρα είναι παλαιότερο, σωστό αυτό που λες, αλλά που χρόνος. Πιστεύω όμως να το κάνω κάποια στιγμή.


για να ανέβουμε στα 30 ή 40Α απλά βάζουμε 3772, ε?
και κάτι άλλο, αν αντι για το BDX βάλω ΤΙΡ120 που εχω πιστευω να τα οδηγησει τα 3772.
Αυτό δεν μπορώ να σου το εγγυηθώ όσον αφορά την πλακέτα, αν εκτυπωθεί σε πάχος χαλκού 1oz (35μ). Θέλει εκτύπωση τουλάχιστον 2oz (70μ). Εκεί, χωρίς να το έχω δοκιμάσει, και εφόσον γίνουν αλλαγές στο σχηματικό, ναι. Όσον αφορά το TIP120, θα έλεγα να μην το βάλεις γιατί είναι πολύ μικρότερο σε Α, σε σχέση με το BDX53C. Όχι οτι δεν κάνει το ΤΙΡ120, απλά θα "ζεσταίνεται" αρκετά, αλλά για ένα τροφοδοτικό 10Α είναι Οκ. Επίσης μπορείς να βάλεις αν δεν βρείς (BDX53C), το BDW93C.

Γεια σας.
Υπήρχε παλιά η αντίληψη ότι το 723 είναι ιδιαίτερα "ευαίσθητο" στην RF και
το "θωράκιζαν" με αρκετούς πυκνωτές ως προς γη.

Συνεχίζει να υπάρχει αυτό το θέμα ? η απλά κάνω λάθος ? (τα γερατειά αρχίζουν και φαίνονται :001_rolleyes:)

thnx

orf.
Δεν θα το έλεγα, το LM723 αν και είναι πάνω απο 20-25 χρονών IC, στέκεται άξια ακόμα και στα σημερινά regulator. Το αν είναι "ευαίσθητο" ή "αναίσθητο" στην RF, δεν εξαρτάται απο το ίδιο, όσο απο το υπόλοιπο κύκλωμα που θα υλοποιηθεί.


Αν βάλεις τα κατάλληλα τσοκ,στις κατάλληλες θέσεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Γρηγόρη,πάω για κατασκευο-δάνειο !!! :lool::lool::lool:
Σωστό ...
Τι ... :w00t:? "βγήκαν" και τέτοια ... :hahahha:

karion
03-12-11, 09:25
Παιδιά γεια σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω για το τροφοδοτικό του φίλου ΜΟΥΤΟΥΛΟΥ.
Στο σχηματικό το pin5 του LM723 φαίνεται να συνδέει την μεσαία λήψη του ποτενσιόμετρου P1 ενώ στο τυπωμένο το παραπάνω Pin είναι στον αέρα και στην
μεσαία λήψη συνδέεται το Pin7. Αν έχω δίκιο γιατί αυτή η αναντιστοιχία;

ezizu
03-12-11, 16:50
Σωστός εν μέρη .Το pin5 του LM 723 είναι όντως στον αέρα στην πλακέτα ,το οποίο είναι λάθος βάση του ηλεκτρονικού σχεδίου.
Τώρα ,η μεσαία λήψη του ποντεσιομέτρου P1 συνδέεται με το pin6 του LM723 στην πλακέτα (και όχι στο pin 7 όπως είπες), που είναι και αυτό λάθος βάση ηλεκτρονικού σχεδίου.
:thumbup:Πάντως μπράβο σου ,η παρατηρητικότητά σου είναι σε πολύ καλο επίπεδο.

ezizu
03-12-11, 22:51
Φαντάζομαι ο moutoulos δεν το έχει πάρει είδηση ,αλλιώς θα το είχε διορθώσει.

moutoulos
03-12-11, 23:15
Όντως δεν το είχα πάρει είδηση ...

karion (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28998), υποκλίνομαι στην παρατηρητικότητα σου.
Ανέβασα εδώ το σωστό PDF πρός εκτύπωση PCB.

Ανέβασα το κάτω (Bottom Layer), της πλακέτας
που είναι και το βασικό.

karion
04-12-11, 10:56
Παιδιά ευχαριστώ για τις φιλοφρονήσεις και χαίρομαι που βοήθησα.