PDA

Επιστροφή στο Forum : κόψιμο κουτιού για LCD οθόνη



tzitzikas
05-12-09, 09:37
θέλω να κόψω ένα κουτί αλουμινίου για να περάσω στην πρόσοψη μία οθόνη 2Χ16 lcd. Τι λύση προτείνεται για να βγει καλο? σκέφτομαι αρχικα τρυπημα με δράπανο και μετα να το συνεχίσω με σέγα, με μικρα δοντια για να μην κανει ζημια.

JIM_6146B
05-12-09, 09:42
θέλω να κόψω ένα κουτί αλουμινίου για να περάσω στην πρόσοψη μία οθόνη 2Χ16 lcd. Τι λύση προτείνεται για να βγει καλο? σκέφτομαι αρχικα τρυπημα με δράπανο και μετα να το συνεχίσω με σέγα, με μικρα δοντια για να μην κανει ζημια.


και με τρύπημα γίνεται αλλά θα σε φαέι η λίμα και καμια εβδομάδα θα πανάει το χέρι :001_smile:

Το κλασικό το σετ χειροτεχνίας που είχαμε παλια για να κόβουμαι τα ξυλάκια στο σχολείο που έχει σχήμα πέταλο αντί να βάλεις πριόνάκι για ξύλο θα βάλεις κάτι σαν νύμα για σκληρά υλικά και μετά κόβεις λίγο μικρότερο το σχέδιο και το τελικό βγαίνει και πάλι με λίμα χωρίς παρενέργειες .

KOKAR
05-12-09, 09:53
θέλω να κόψω ένα κουτί αλουμινίου για να περάσω στην πρόσοψη μία οθόνη 2Χ16 lcd. Τι λύση προτείνεται για να βγει καλο? σκέφτομαι αρχικα τρυπημα με δράπανο και μετα να το συνεχίσω με σέγα, με μικρα δοντια για να μην κανει ζημια.

με τον τρόπο που λες έκανα την τρύπα στο κουτί μου...
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=8286&d=1237379090

κα φυσικά μετα μπορείς να βάλεις και ένα Bazel όπως τα παρακάτω..

http://media.digikey.com/photos/PRD%20Plastics%20Photos/6102010.jpg

δες το παρακάτω λινκ εχει πολλά

http://parts.digikey.com/1/parts-kws/lcd-bezel

gep58
05-12-09, 10:54
Με την ευκαιρία της ερώτησης του Παναγιώτη,
χρησιμοποιώ το εργαλείο της εικόνας εδώ και πολλά χρόνια.

Είναι πολύ βολικό και εύκολο στη χρήση και αν χρησιμοποιηθεί κάποιος οδηγός για την ευθυγράμμιση της κοπής-διάτρησης τότε το αποτέλεσμα είναι επαγγελματικό ακόμη και σε μεγάλου μήκους εγκοπές.
Δυστυχώς δεν φέρει κάποιο όνομα-μάρκα κατασκευαστή για την αναζήτησή του παρά μόνο "ΤΑΙWΑΝ".
Το συγκεκριμμένο μπορεί να κόψει λαμαρίνα σιδήρου πάχους περ. 0,6 mm , αλουμινίου 1,5 mm και πλαστικά 2,00 mm (μέγιστο άνοιγμα κοπτικού εργαλείου).
Για μεγαλύτερα πάχη (μεταλλικών φύλλων) δεν ενδείκνυται αφού μειώνεται δραματικά ο χρόνος ζωής του.

Όποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει σε καταστήματα ηλεκτρονικών ανταλλακτικών. Εγώ το είχα αγοράσει από το κατάστημα του Ιωαννίδη (τηλ. 2310308497) στην Θεσσαλονίκη.

gep58

Nemmesis
05-12-09, 12:04
Με την ευκαιρία της ερώτησης του Παναγιώτη,
χρησιμοποιώ το εργαλείο της εικόνας εδώ και πολλά χρόνια.

Είναι πολύ βολικό και εύκολο στη χρήση και αν χρησιμοποιηθεί κάποιος οδηγός για την ευθυγράμμιση της κοπής-διάτρησης τότε το αποτέλεσμα είναι επαγγελματικό ακόμη και σε μεγάλου μήκους εγκοπές.
Δυστυχώς δεν φέρει κάποιο όνομα-μάρκα κατασκευαστή για την αναζήτησή του παρά μόνο "ΤΑΙWΑΝ".
Το συγκεκριμμένο μπορεί να κόψει λαμαρίνα σιδήρου πάχους περ. 0,6 mm , αλουμινίου 1,5 mm και πλαστικά 2,00 mm (μέγιστο άνοιγμα κοπτικού εργαλείου).
Για μεγαλύτερα πάχη (μεταλλικών φύλλων) δεν ενδείκνυται αφού μειώνεται δραματικά ο χρόνος ζωής του.

Όποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει σε καταστήματα ηλεκτρονικών ανταλλακτικών. Εγώ το είχα αγοράσει από το κατάστημα του Ιωαννίδη (τηλ. 2310308497) στην Θεσσαλονίκη.


gep58


οντως ειναι ωραιο εργαλιακη... το εχω και εγω.. το μονο μειωνεκτημα ειναι το παχος... δλδ δεν κανει για τα καλα κουτια που εχουν παχος προσοψης 5mm

darthtony
05-12-09, 16:27
αυτό είναι?:http://futurlec.com/Tools-Nibbling.shtml (δεν το έχω πάρει απλά έπεσε το μάτι μου)

gep58
05-12-09, 16:40
Ναι, αυτό είναι Αντώνη...

gep58

P@s@ris!
05-12-09, 19:11
Dremel.....με δίσκο κοπής..!!!!

darthtony
06-12-09, 00:43
αυτό χρησιμποποιώ και γω(απομίμηση dremel)

JOHNY+
06-12-09, 01:06
να πω εγω την δικια μου μεθοδο για κοπη οθονης και τετεια, σχεδιαζεις το σχεδιο πανω στο αλουμινιο με ανεξιτηλο , επειτα ανοιγεις καποιες τρυπες στις γωνιες , αλλα στη εσωτερικη πλευρα των γωνιων να μην βγαινει η τρυπα εξω απο το σχεδιο.
Επειτα με ενα μικροδραπανο με δισκο κοβεις περιμετρικα το σχεδιο της οθονης ξεκινοντας απο το κεντρο πηγαινοντας προ τις ακρες αλλα ελαφρα πιο μεσα απο το σχεδιο.Στο τελος με μια πετρα του μικροδραπανου το τρως γυρω γυρω ωστε να βγει ακριβος στο σχεδιο που εκανες .

tzitzikas
06-12-09, 10:39
ευχαριστω για τις απαντησεις. στο lcd οι πιστες στις βιδες απο οτι ειδα συνδεονται με το - αρα δεν υπαρχει προβλημα να συνδεσω τις βιδες που θα ακουμπανε στην πιστα στο κουτι?