PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση μοτερ σε STK500[noob]



GoS
05-12-09, 15:41
Καλησπέρα έχω διαβάσει αρκετά άρθρα σας και έχω αποκτήσει λίγες γνώσεις σχετικά με τα παρα πολλά που λέτε..
Έχω λοιπόν σε μια εργασία πάνω στον stk500 να συνδέσω μοτέρ(δεν ξέρω ακόμα βηματικό η απλό,ανάλογα με το κόστος και το τι είναι πιο εύκολο).Απ'οτι έχω δει είναι 12V ενώ ο stk500 έχει 5V,οπότε θα χρειαστώ εξωτερική τροφοδοσία.Αξίζει να βάλω παλιό τροφοδοτικό υπολογιστή?Επίσης για την σύνδεση του μοτερ χρειάζομαι ρελε? πως ακριβως συνδέεται? :001_unsure:
Μπορώ αντί για να αγοράσω μοτερ να χρησιμοποιήσω απο ενα cdrom?Η κίνηση που θέλω να κάνουν τα 2 μοτερ είναι να ανεβοκατεβάζουν μια ράμπα το καθένα
Σορρυ αν σας κούρασα απλά χρειάζομαι απειγόντως βοήθεια:crying:

Mihos
06-12-09, 13:01
Γειά σου Σπύρο! Για πες, τι εννοείς ότι θέλεις να συνδέσεις ένα μοτερ στο STK 500; Προφανώς εννοείς ότι θέλεις να ελέγχεις ένα μοτέρ από κάποιον μικροελεγκτή που θα είναι πάνω στο αναπτυξιακό.

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε και ένα κύκλωμα οδήγησης. Στη απλούστερη περίπτωση ένα τρανζίστορ. Το τρανζίστορ θα παίρνει σήμα από το pin κάποιας πόρτας του μικροελεγκτή και θα ελέγχει το μοτέρ. Φυσικά και δε μπορείς να δουλέψεις μοτέρ κατευθείαν από τα pin ενός μc. Μπορείς για τον έλεγχο να χρησιμοποιήσεις ρελέ μόνο αν θέλεις απλά να κiνείς και να σταματάς το μοτέρ χωρίς κανένα έλεγχο στη ταχύτητα. Και πάλι όμως το τρανζίστορ θα χρειαστεί γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο AVR δε μπορεί να οπλίσει το ρελέ με τα ρεύματα που παρέχει στα port pins. Για τη τροφοδοσία του μοτέρ θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις άλλη πηγή...

Αν θέλεις και έλεγχο ταχύτητας με PWM και κίνηση και προς τις δύο κατευθύνσεις θα το κάνεις με H-γέφυρα (ψάξε στο net για H-Bridge).

Αν πας σε βηματικά η H-Γέφυρα είναι μονόδρομος.

GoS
06-12-09, 13:47
Στο Project που έχω θα πρέπει να ανεβοκατεβαίνουν 2 μηχανοκίνητες ράμπες,όχι ταυτόχρονα.Και όταν αυτές κινούνται θα χτυπάει ενα buzeraki.

GoS
18-12-09, 15:34
Χρησιμοποιώντας 2 ρελέ και μια αντίσταση κατάφερα να δώσω κίνηση στο μοτερ απο το τροφοδοτικό για Pc..Τώρα συνδέοντας το ένα ρελέ πηγαίνει δεξιόστροφα,βγάζω το ρεύμα του συνδέω το ρεύμα απο το άλλο ρελέ και πηγαίνει αριστερόστροφα! Χρειάζεται όμως να βάλω μάλλον και τρανζίστορ ωστέ να είναι ταυτόχρονα σινδεδεμένα και τα 2 ρελέ στο κύκλωμα..Πώς γίνεται η σύνδεση του τρανζίστορ??θα πρεπει να βάλω και άλλη αντίσταση?