PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοσχέδιο "mini" Desktop



Mihos
06-12-09, 03:16
Καλησπέρα σας!

Η συγκεκριμένη κατασκευή δεν έχει και πολλά να πει μπροστά στα τόσα ωραία που έχουμε δει από άλλα μέλη. Σας τη δείχνω όμως κυρίως για την ιδέα.

Με υλικά από «περισσέματα» παλιών υπολογιστών και ένα κουτί γενικών κατασκευών, συναρμολόγησα το PC που φαίνεται στις φωτογραφίες. Είναι ένα mini Desktop που έχει πολύ μικρό μέγεθος αλλά κάνει μία χαρά τη δουλειά του σε απλές εφαρμογές. Συνολικά οι διαστάσεις του είναι 32x26x9cm και μπορεί εύκολα να μπει ακόμα και μέσα σε ένα μικρό συρτάρι.

Το motherboard φυσικά ήταν εύκολο να μπει… Απλά έγιναν τρύπες στα κατάλληλα σημεία στο σασί ώστε να βιδωθεί και μπήκε και ένα κομμάτι χοντρό χαρτόνι ανάμεσα στο σασί και το mo-bo για προφανείς λόγους.

Για το σκληρό δίσκο έφτιαξα μία μεταλλική βάση (με λαμαρίνα 1mm στο ψαλίδι) ώστε να τον ανασηκώσει πάνω από το motherboard.

Τροφοδοτικό από desktop υπολογιστή θα ήταν πολύ δύσκολο να χωρέσει και έτσι διάλεξα άλλη λύση. Χρησιμοποίησα ένα τροφοδοτικό από ένα παλιό laptop το οποίο μπήκε ολόκληρο μέσα στο κουτί και έναν DC-DC switching converter (http://www.mini-box.com/PW-200M-DC-DC-power-supply)που παρέχει όλες τις απαραίτητες τάσεις και τα σήματα που παρέχει και ένα τροφοδοτικό επιτραπέζιου υπολογιστή. Το πρόβλημα εδώ ήταν ότι ο μετατροπέας που είχα απαιτούσε τάση εισόδου μέχρι 14V ενώ το τροφοδοτικό από το laptop που χρησιμοποίησα έδινε 19V.

Έγινε λοιπόν μετατροπή του τροφοδοτικού από 19V σε 13V. Όταν άνοιξα το (κινέζικο) τροφοδοτικό είδα ότι όλα τα ολοκληρωμένα ήταν σβησμένα ώστε να μη φαίνεται ο κωδικός τους. Μετά από λίγο ψάξιμο κατάφερα να κάνω τη μετετράπη αλλάζοντας μία smt αντίσταση στο δίκτυο ανάδρασης του κυκλώματος εξόδου (πριν το opto-coupler). Αν κάποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες λεπτομέρειες θα πω και πως ακριβώς έγινε.

Η πλάτη του κουτιού τρυπήθηκε ώστε να μπει το φις και ο διακόπτης τροφοδοσίας, ένας ανεμιστήρας και οι θύρες του motherboard. Στη πρόσοψη Power Sw., Reset Sw. Και τα ενδεικτικά led.

Τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή:

Motherboard: MSI MS-7142 (ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, ήχου και δικτύου )
Επεξεργαστής: AMD SEMPRON 2600+ (1,6GHz)
Μνήμη: 1GB DDR
H.D. Western Digital 80GB (IDE) (Στη φωτογραφία φαίνεται ένας άλλος)

Πραγματικά το μέγεθός του με βόλεψε πάρα πολύ:w00t:.
Ένα θέμα όμως που θέλει προσοχή είναι οι θερμοκρασίες... Αυτό ψάχνω τώρα να βελτιώσω και θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας:001_smile:.

Mihos
06-12-09, 03:19
Α!. Ξέχασα να πώ ότι και η ψύκτρα του επεξεργαστή κόπηκε με το πριόνι ώστε να χωρέσει πιο άνετα στο κουτί. Όχι πολύ, μισό εκατοστό καθ'ύψος. Επίσης επειδή η μεταλλική πρόσοψη για τις θύρες του mo-bo είχει χαθεί έφτιαξα μία πρόχειρη και ασχημομούρα από χαρτόνι...

jim.ni
06-12-09, 03:54
μπράβο ωραίο φαίνεται και μου βάζεις ιδέες τώρα. CD-rom??

Mihos
06-12-09, 04:01
Ευχαριστώ Δημήτρη. CD ROM δεν υπάρχει για λόγους οικονομίας χώρου... Όταν χρειάζομαι οπτικό μέσο κάνω share από το δίκτυο το dvd του laptop μου. Για την αρχική εγκατάσταση του λειτουργικού όμως (αναγκαστηκά) έβαλα ένα προσωρινά.

KOKAR
06-12-09, 09:41
το ότι δεν εχει cdrom δεν ειναι πρόβλημα...
άλλωστε και τα netbook δεν έχουν αλλά μπορείς να βάλεις
ένα εξωτερικό σε usb !

p.s
τι CPU και τι RAM έχεις βάλει ?

gf
06-12-09, 10:04
Αριστος!!!
Καποτε ειχα χωσει εναν p3 σε ενα ηλεκτρολογικο κουτι (ταρατσοκουτο για οσους ξερουν την χρση του :biggrin: ) αλλα δεν καταφερα να το μεταφερω σε νορμαλ κουτι για το σπιτι.
Μπραβο και παλι!!

(κοκαρ. το λεει .
Επεξεργαστής: AMD SEMPRON 2600+ (1,6GHz)
Μνήμη: 1GB DDR
)

hristos11989
06-12-09, 10:09
:001_smile::001_smile::001_smile::001_smile:

KOKAR
06-12-09, 11:07
Αριστος!!!
Καποτε ειχα χωσει εναν p3 σε ενα ηλεκτρολογικο κουτι (ταρατσοκουτο για οσους ξερουν την χρση του :biggrin: ) αλλα δεν καταφερα να το μεταφερω σε νορμαλ κουτι για το σπιτι.
Μπραβο και παλι!!

(κοκαρ. το λεει .
Επεξεργαστής: AMD SEMPRON 2600+ (1,6GHz)
Μνήμη: 1GB DDR
)

τι σκ@τ@ σκεφτόμουνα και δεν το είδα ???? :cursing:

gf
06-12-09, 11:16
Τι λες τωρα? Κυριακη πρωι ? Εγω παλι καλα που καταλαβα οτι ηταν υπολογιστης!:biggrin:

otakis
06-12-09, 11:52
πάρα πολύ καλή δουλειά, κ έξυπνες λύσεις.

μπράβο!


Καλησπέρα σας!
Ένα θέμα όμως που θέλει προσοχή είναι οι θερμοκρασίες... Αυτό ψάχνω τώρα να βελτιώσω και θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας:001_smile:.


δε θα γλυτώσεις το δεύτερο ανεμιστηράκι, σε θέση εκ διαμέτρου αντίθετη με αυτό που ήδη υπάρχει για να κάνει ρεύμα.

αλλιώς νομίζω ότι θες τρύπα στο αλουμίνιο πάνω από τον επεξεργαστή κ να βάλεις ένα των 10-12 cm να βάζει αέρα στο κουτί.

κ πάλι μπράβο! :thumbup:

Mihos
06-12-09, 12:19
Σας ευχαριστώ παιδιά! Τάκη χώρος για ανεμιστηράκι στην απέναντι πλευρά δεν υπάρχει... Αλλά και να υπήρχε η πρόσοψη έχει παχύ αλουμίνιο και δε νομίζω ότι θα μπορούσα να το κόψω. Μου φαίνεται ότι θα τρυπήσω από πάνω το κουτί ώστε το fan του επεξεργαστή να ανταλλάσει αέρα κατευθείαν από το περιβάλλον όπως μου λες...
Προς το παρόν κάνω δοκιμές χωρίς καθόλου ανεστήρα στο case για να δώ τι γίνεται και μετά από ζώρισμα του επεξεργαστή και αρκετή ώρα λειτουργίας έχω 60 C στον επεξεργαστή και 45 C στο κουτί. Φαντάζομαι ότι μόλις βάλω και το fan στο case θα φανεί κάποια βελτίωση. Αλήθεια, που είναι normal να κειμένεται περίπου η θερμοκρασία στους υπολογιστές;

xrhstos1978
06-12-09, 20:31
μπράβο. αυτό είχα ξεκινήσει να κάνω κι εγώ με πράγματα που είχα πάρει από το πλαίσιο στοκ σέντερ. άσους μαδερμπορντ 9 ευρώ κάρτα γραφικών 11 ευρώ κλπ. και για σι ντι είχα ένα σλιμ σατα. αλλά στην πορεία το παράτησα λόγο κουτιού, μου έβγαινε μεγάλο. όσο για την θερμοκρασία καλά είσαι, οι amd δουλεύουν κάπως ψηλά. εχεις σχεδιο για το μετατροπεα τασης? με ενδιαφερει

andrewsweet4
06-12-09, 22:22
πολυ ωραια η κατασκευη σου!Μπραβο! Και εγω εχω κανει κατι παρομοιο.Αλλα το pc το εχω βαλει σε 1 κουτι απο ρουτερ phillips της conn-x.Ειναι πραγματικα πολυ μικρο.Επισυναπτω και μερικες φωτο.Οπως καταλαβαινεις δεν ειχα λεφτα για το DC-DC τροφοδοτικο και προσορινα χρησιμοποιω ενα ATX κανονικο εξωτερικα.
Η μητρικη ειναι ι D945GCLF2 της Intel και ειναι 17,5χ17,5cm

andrewsweet4
06-12-09, 22:25
και μερικες ακομα...

vismak
06-12-09, 22:46
Δείτε και αυτό http://www.youtube.com/v/TggHtINGIyc

Mihos
07-12-09, 01:17
Σας ευχαριστώ παιδιά. Χρήστο ο converter είναι αυτός (http://www.mini-box.com/PW-200M-DC-DC-power-supply) και τον είχα αγορασμένο από παλιά. Σχέδιο δεν υπάρχει δυστυχώς. Δεν είναι καμία επιστήμη το κύκλωμα του. Το θέμα είναι πώς θα το κάνεις τόσο μικρό... Προσοχή όμως, ο συγκεκριμένος παίρνει το πολύ 14V είσοδο και αν θέλεις να το συνδιάσεις με τροφοδοτικό από λάπτοπ θέλει πείραγμα το τροφοδοτικό. Αν πάλι έχεις κανένα τροφοδοτικό στα 12-14V είσαι οκ. Επίσης ο εν λόγω converter είναι ότι πρέπει για car-pc. Δούλευε σε pc στο αμάξι απροβλημάτιστα για πολύ καιρό!

Ωραίος ο Αντρέας:wiink:. Πιο μικρό δε γίνεται...


Δείτε και αυτό http://www.youtube.com/v/TggHtINGIyc (http://www.youtube.com/v/TggHtINGIyc)

Ο τύπος έχει το εργαστήριο που βλέπω στα όνειρά μου:drool::drool::drool:...

Mihos
07-12-09, 01:31
...όσο για την θερμοκρασία καλά είσαι, οι amd δουλεύουν κάπως ψηλά. εχεις σχεδιο για το μετατροπεα τασης? με ενδιαφερει

Οι θερμοκρασίες που είπα ήταν χωρίς καθόλου ανεμιστήρα στο case... Έβαλα έναν 8cm και έγινε ψυγείο... Δεν ανέβηκε πάνω απο 35 C στη κάσα όσο και αν το ζόρισα. Του βάζω να μου παγώνει και τις μπύρες:biggrin:.