PDA

Επιστροφή στο Forum : Επέκταση USB



dj_mike
10-12-09, 21:26
Καλησπερα,
Στο σπιτι μου εχω 2 υπολογιστες που θελω να εχουν και οι 2 internet.
Εχω στον ενα ρουτερ που εχει 2 μονο εξοδους , μια ethernet και μια usb.
Για να μην αγορασω αλλο ρουτερ ασυρματο σκεφτικα να επεκτεινω το καλωδιο του usb ωστε ο ενας υπολογιστης να ειναι συνδεμενος με usb και ο αλλος με ethernet ταυτοχρονα.
Οι υπολογιστες απεχουν μεταξυ τους 8 μετρα (2 δωματια μακρυα) και αυτα τα 2 δωματια συνδεονται με ενα καλωδιο εντοιχισμενο που μεσα του εχει 7 αγωγους. Απο τους 2 περναει η τηλεφωνικη γραμμη και ετσι χρησιμοποιησα τους αλλους 5 για να περασω το usb.
Αφου εκανα την συνδεση ειδα οτι ο αλλος υπολογιστης αναγνωρισε οτι κατι συνδεθικε αλλα οταν παω να περασω το driver του ρουτερ μου λεει οτι υπαρχει προβλημα στο chipset και δεν μπορει να βρει το ρουτερ.
Υπαρχει καποιος τροπος να το κανω να δουλεψει? μηπως υπαρχει προβλημα επειδη ειναι μακρυ το καλωδιο? απο οσο το μετρησα ειναι περιπου 4,6Ω αντισταση.

ευχαριστω

Radiometer
10-12-09, 21:33
ο ενας υπολογιστης να ειναι συνδεμενος με usb και ο αλλος με ethernet ταυτοχρονα.

έχω την εντύπωση πως σε ρουτερ με μια port ethernet και μια usb δεν μπορείς να πάρεις ιντερνέτ και από τις δυο ταυτόχρονα.

το έχεις δοκιμάσει άμα δουλεύει ?

dj_mike
10-12-09, 21:36
και γω αυτο νομιζα αλλα σε δοκιμη που εκανα με λαπτοπ και το συνδεσα με αυτον τον τροπο δουλεψε κανονικα. ειχα και ιντερνετ και εσωτερικο δυκτυο και στους 2 υπολογιστες

Radiometer
10-12-09, 21:40
ποιο μοντέλο ρουτερ έχεις ?

dj_mike
10-12-09, 21:42
ειναι το baudTec- annex A το λευκο που χρησιμοποιει η connex

Radiometer
10-12-09, 21:46
μαλιστα

πρόταση μου είναι να κάνεις επέκταση το ethernet καλώδιο, και οxι το usb, διότι στα 8 μετρα δεν το βλέπω να δουλεύει, εκτός και αν του βάλεις usb repeater

http://www.ipshop.gr/products-category-id-636.html

dj_mike
10-12-09, 21:51
η ethernet ομως εχει περισσοτερα καλωδια. εγω οριακα με 5 περασα το usb. Εκτος και αν για το ιντερνετ δεν χρειαζονται ολοι οι αγωγοι της ethernet και ετσι περασω μονο τους απαραιτητους (αν γινεται αυτο)

Xarry
10-12-09, 22:46
Μπορεις να μην περασεις τα κεφε και τα μπλε. Δεν χρησιμοποιουνται. Τα πορτοκαλι και τα πρασινα ειναι αυτα που δουλευουν. Τα πρασινα για αποστολη και τα πορτοκαλι για ληψη.

dj_mike
10-12-09, 23:43
τροφοδοσια οπως και το usb δεν θελει αυτο? δηλαδι μονο με 4 αγωγους γινεται? οποτε μπορω να βαλω πανω στο ρουτερ ενα ταφ για ethernet και απο εκει να συνδεσω και τους 2

her
10-12-09, 23:48
Αν το καλώδιο που έχεις είναι με συνεστραμμένα ζεύγη τότε κανείς αυτό που λέει ο xarry. Μόνο αυτά τα χρώματα χρησιμοποιεί για τις χαμηλές ταχύτητες δικτύωσεις.

Αν δεν είναι συνεστραμμένα ζεύγη τότε δύσκολα τα πράγματα. Μάλλον δεν θα δουλέψει.

Radiometer
10-12-09, 23:52
οποτε μπορω να βαλω πανω στο ρουτερ ενα ταφ για ethernet και απο εκει να συνδεσω και τους 2

από μια πόρτα ethernet δεν μπορούν να έχουν ίντερνετ 2 Η/Υ ταυτόχρονα.

μια άλλη πρόταση είναι να βάλεις άλλο ρουτερ με WIFI

dj_mike
10-12-09, 23:58
μεσα στον τοιχο οι αγωγοι ειναι παραλληλοι οχι τυλιγμενοι μεταξυ τους συνολικα ειναι 7 αγωγοι και οι 2 εχουν τηλεφωνικη γραμμη.

μαλλον οπως το βλεπω για καινουριο ρουτερ ασυρματο παω, δεν τα γλιτωνω τα εξοδα παλι..

ευχαριστω για τις πληροφοριες

Xarry
11-12-09, 00:02
από μια πόρτα ethernet δεν μπορούν να έχουν ίντερνετ 2 Η/Υ ταυτόχρονα.

μια άλλη πρόταση είναι να βάλεις άλλο ρουτερ με WIFI
Ethernet hub χρειαζεσαι σε αυτη την περιπτωση και θα εχεις και ιντερνετ στα 2 pc και δικτυο μεταξυ τους χωρις να εχεις αναγκη το ρουτερ. Και το κοστος του ειναι πολυ μικρο γυρω στα 10ευρω. πχhttp://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613693

her
11-12-09, 00:03
Δοκίμασε το αλλά δεν το βλέπω να δουλεύει αφού δεν είναι συνεστραμμένα. Το μόνο που σώνεσε είναι το μικρό μήκος καλωδίου.
Αλλιώς…

dj_mike
11-12-09, 00:08
θα κανω ακομι μια προσπαθεια μηπως και καταφερω και το κανω να δουλεψει:001_smile:

Radiometer
11-12-09, 01:09
Ethernet hub χρειαζεσαι σε αυτη την περιπτωση και θα εχεις και ιντερνετ στα 2 pc και δικτυο μεταξυ τους χωρις να εχεις αναγκη το ρουτερ. Και το κοστος του ειναι πολυ μικρο γυρω στα 10ευρω. πχhttp://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613693

ναι χάρη με hub μια χαρά θα δουλέψει,


οποτε μπορω να βαλω πανω στο ρουτερ ενα ταφ για ethernet και απο εκει να συνδεσω και τους 2

αλλα οχι με το ταφ

gf
11-12-09, 09:49
Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις κατι τετοιο.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616459