Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Εκπομπή RF Router



tgi
11-12-09, 12:54
Καλημέρα σε όλους σας,
Θελω να κάνω μια ερώτηση :
πολλοί από εμάς έχουν router όπου έχει ενσωμετωμένη και ασύρματο modude για ασύρματο δίκτυο εκτός από τις 1-4 ethernet ports.
καποιοί από εμας είτε το έχουν enable και έχουν ασύρματο δίκτυο, είτε το κάνουν enable από το software του router on demand όποτε θέλουν αυτοί να έχουν ασύρματο δίκτυο!!!!
Μέχρι εδώ καλά...
και η ερώτηση : όταν το έχεις disable το wirelless μεσα από το router, το hardware radio εκπέμπει???? η κεραία εκπέμπει???? hardware πάντα!
μήπως είναι σαν τον αναμεταδώτη όπου δεν φτάνει το σήμα να εκπέμψει αλλα σαν hardware, εκπέμπει κανονικά????

Ευχαριστώ

Acinonyx
11-12-09, 13:56
Υπάρχει περίπτωση να εκπέμπει αν κάνει συνέχεια σάρωση για διαθέσιμα access point.

Μη φοβάσαι όμως για τα δεδομένα σου. Δεν εκπέμπονται ούτε κανείς μπορεί να συνδεθεί στο router σου.

tgi
11-12-09, 14:01
δεν φοβάμαι για τα δεδομένα αλλα για τα παιδιά μου!!!
αν ειναι κοντά, τότε συνεχίζουν να "τρώνε" ακτινοβολία από τον router!!!
παρόλο που ειναι κλειστός!

Ας μας απαντήσει καποιος υπεύθυνα και σωστά

gf
11-12-09, 14:07
και η ερώτηση : όταν το έχεις disable το wirelless μεσα από το router, το hardware radio εκπέμπει???? η κεραία εκπέμπει???? hardware πάντα!
μήπως είναι σαν τον αναμεταδώτη όπου δεν φτάνει το σήμα να εκπέμψει αλλα σαν hardware, εκπέμπει κανονικά????

Ευχαριστώ

Ουτε εκπεμπει, ουτε λαμβανει.

tgi
11-12-09, 15:03
μπορείς να το τεκμηριώσεις?

stom
11-12-09, 15:18
δεν φοβάμαι για τα δεδομένα αλλα για τα παιδιά μου!!!
αν ειναι κοντά, τότε συνεχίζουν να "τρώνε" ακτινοβολία από τον router!!!
παρόλο που ειναι κλειστός!

Ας μας απαντήσει καποιος υπεύθυνα και σωστά


Αντε παλι ο μυθος της ακτινοβολιας..
Οτι δεν καταλαβαινουμε ειναι οπωσδηποτε κακο και στην πυρρα
Ετσι εκαναν και με οποιον ασχολιοταν με τη φυσικη και τη χημεια το μεσαιωνα...
Επι της ουσιας, οχι δεν εχει κανενα λογο να εκπεμψει, ουτε beacon αφου ειναι disabled.
Εκπεμπει ομως το καλωδιο του δικτυου, το καλωδιο του τηλεφωνου καθως και τα καλωδια του ρευματος....
(εχω λιστα με τις διαθεσιμες σπηλιες για οποιον ενδιαφερεται..)

gf
11-12-09, 15:29
Να το τεκμηριωσω?
Μπορεις να το κανεις πανευκολα εσυ, ειτε με το προγραμμα που χρηισμοποιεις για να συνδεθεις ασυρματα με τον router ειτε με καποιο απο τα γκατζετακια που κανουν rf sniff στους 2.4 η 5 γιγακυκλους.
Για να καταλαβεις τι μου ζητας, εσυ μπορεις να τεκμηριωσεις οτι εκεπεμπει??

gf
11-12-09, 15:32
http://www.netstumbler.com/downloads/

Δοκιμασε αυτο. Ο Acinonyx ξερει! :wiink:

aeonios
11-12-09, 18:35
(εχω λιστα με τις διαθεσιμες σπηλιες για οποιον ενδιαφερεται..)

Stom απλά υποκλίνομαι ! :lool::lool:

Το κάναμε σλόγκαν στη δουλειά ήδη για τους ασυρματορουτεροφοβικούς μας συναδέλφους.

Η λύση με αυτά τα πράγματα είναι πολύ απλή. Οποιος έχει ήδη αποφασίσει πως το οποιοδήποτε δικτυακό προϊόν του κάνει κακό ας προτιμάει να δουλεύει με ενσύρματα μέσα.

ptisi110
11-12-09, 18:44
Μη δαγκωνετε ρε παιδες. Δεν ειναι ολοι γνωστες περι ιοντιζουσων, μη ιοντιζουσων ακτινοβολιων. Ειδικα αν εχεις παιδια θελεις οσο περναει απο το χερι σου να ελαχιστοποιεις τους κινδυνους που τα περιβαλλουν..

tasosmos
11-12-09, 19:01
Αν θυμαμαι καλα πρακτικα η ακτινοβολια του ρουτερ ειναι "επικινδυνη" για αποσταση 10 εκ απο την πηγη με βαση την ισχυ εκπομπης.
Υπαρχει καπου ενας τυπος αν το ψαξεις που δινει την ασφαλη αποσταση συναρτησει ισχυος και συχνοτητας.

Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει σημαντικο προβλημα ακομα κι αν ειναι ανοιχτο κανονικα.

Τα κινητα και οι φουρνοι μικροκυματων σε μικρη αποσταση ειναι πολυ πιο επικινδυνα απ'οτι το ρουτερ σου.

Acinonyx
12-12-09, 17:44
Αν φοβάσαι για την ακτινοβολία, τότε ξεκίνα από το να πετάξεις το κινητό σου (ή των παιδιών σου). :)

nikknikk4
13-12-09, 00:12
όσο λιγότερη ακτινοβολία μασουλάς (τρως) τόσο καλύτερα για εσένα τα παιδιά σου και τα εγγόνια σου

τελεία και παύλα . _

tgi καλά κάνεις και ρωτάς το ζήτημα είναι ποιος και τι σου απαντά

.

tgi
13-12-09, 17:30
η ερώτησή μου ειναι καθαρά hardware....
και για να το πώ πιο απλα : όταν κάνεις disable το wireless δικτυο, σταματάει ο router να δινει ρευμα στο πομποδέκτη του wireless ???
Ναι ή Οχι?????
Αν δεν σταματάει να δίνει ρευμα στον πομποδέκτη του wireless τοτε συνεχίζει η ακτινοβολία!!!
Το θεμα μου δεν ειναι να πολεμώ όλες τις ακτινοβολίες δίπλα στα παιδιά μου, αλλα να μην επιβαρίνεται με άλλη μία ακτινοβολία!
Αυτό είναι ο προβληματισμός μου....

MacGyver
13-12-09, 18:23
Θα βάλω στο παιχνίδι και το κινητό, επειδή το έχει πλέον ο καθένας, οπότε και το θεωρώ μέτρο σύγκρισης .

Να ανησυχείς τουλάχιστον 10-50 φορές περισσότερο όταν μιλάς στο κινητό!!
Αυτή είναι χονδρικά η σχέση ισχύος κινητού πρός ρούτερ.

Η ισχύς των ρούτερ είναι της τάξης των mw...(μέγιστο 100mw) η οποία μειώνεται όταν είναι κοντά τα laptop-clients.
Στην χειρότερη δηλαδή περίπτωση είναι 100 mw, που στην εποχή μας δεν είναι κάτι το τρομερό,
σε σχέση βεβαία με το τι ακτινοβολία κυκλοφορεί γύρο μας.

Ότι επικοινωνεί με άλλες συσκευές σε απόσταση μέτρων(router-laptop,baby monitor κλπ) δεν είναι τόσο ανησυχητικό.
Στα χιλιόμετρα αρχίζουν τα ποιο δύσκολα, που ανεβαίνει η ισχύς !!

Και μην ξεχνάς …αν δεν έχεις εσύ ρούτερ στο σαλόνι μπορεί να έχει ο γείτονας δίπλα από το παιδικό σου δωμάτιο,
η και το χειρότερο…να έχει πακέτο με 1000 λεπτά δωρεάν ομιλία και την αγαπημένη του στην άλλη άκρη της Ελλάδας.!!!

Συνοπτικά η ακτινοβολία δεν είναι κάτι το καλό .. όσο λίγη και να είναι.
Το θέμα είναι ….. πόσο κακή είναι.