PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στο bootάρισμα



Dimi
17-12-09, 12:28
Καλημέρα σε όλους.
Εδώ και λίγες μέρες όταν ανοίγω τον υπολογιστή, σκαλώνει στο ΒΙΟS και πρέπει να πατήσω F2 για να συνεχίσει. Επίσης, σε κάθε εκκίνηση αλλάζει μόνος του την τρέχουσα ημερομηνία σε 1-8-2002 ώρα 13.07
Πληροφοριακά: είναι Pentium 4 και τρέχει windows XP.
Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Xarry
17-12-09, 14:09
Μαλλον εχει τελειωσει η μπαταρια της μητρικης σου.

jimnaf
17-12-09, 15:18
Μαλλον εχει τελειωσει η μπαταρια της μητρικης σου.

+1 αλλά οχι μάλλον .....σίγουρα

georgz
17-12-09, 16:27
Αν είναι και παλιό το pc και το είχες παρατημένο για μερικούς μήνες ίσως χρειαστεί και αλλαγή η μπαταρία. Το δικό μου πχ μόλις το βγάλω από από την πρίζα πρέπει απ την αρχή να περάσω ημερομηνία κτλπ.

Dimi
17-12-09, 19:39
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όμως, η ημερομηνία αλλάζει χωρίς να βγάζω τον υπολογιστή από την πρίζα. Επίσης, ο υπολογιστής είναι μεν παλιός, αλλά τον χρησιμοποιώ διαρκώς, χωρίς να παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα.
Και πάλι ευχαριστώ.

jimnaf
17-12-09, 19:48
Φίλε dimi αν αλλάζει μόνο η ημερ/ναι τότε είναι μπαταρία αν όμως σου λέει κάτι και για τον επεξεργαστή τότε υπάρχει προβληματάκι.

ΓΕΡΟΝΤΑΣ
17-12-09, 19:54
Όμως, η ημερομηνία αλλάζει χωρίς να βγάζω τον υπολογιστή από την πρίζα.
Δε χρειαζεται να βγει ο η/υ απο τη μπριζα. Η μπαταρία αυτη δινει ρευμά στο ρολόι του η/υ μετα τον κανονικό τερματισμό.

Dimi
17-12-09, 21:56
Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Εντάξει με την ημερομηνία. Ενδεχομένως είναι η μπαταρία, που είναι εύκολη η αλλαγή της.
Με το σκάλωμα στην εκκίνηση, γίνεται τίποτε? Μόλις ανοίξω τον υπολογιστή πάει στο BIOS και δεν προχωράει, αν δεν πατήσω F2...

HFProject
17-12-09, 22:44
...και γράφει : CMOS Default ή κάτι τέτοιο;

Άλλαξε μπαταρία.

maleas
17-12-09, 23:22
Καλησπέρα κι από μένα.Έχω κι εγώ ακριβός το ίδιο πρόβλημα με το Δημήτρη.Το έπαθε μετά από ένα φορματ που έκανα πριν λίγο καιρό.Κολλάει στο boot και αλλάζει την ημερομηνία

JOHNY+
18-12-09, 00:34
μαλλον η μπαταρια φταιει , αλλαξε μπαταρια και ρυθμισε το ρολοι .
αμα το βγαζεις το πψ απο την πριζα τελειωνει νωριτερα , αλλιως θελει αλλαγη καθε 6-7 χρονια περιπου.
μια μπαταρια λιθιου 5 ευρω κανει

jim.ni
18-12-09, 04:29
οι περισσότεροι υπολογιστές αμα τελειώσει η μπαταριά δεν ξεκινάνε ή μπαίνουν αυτόματα στο bios είτε για default settings είτε για να ρυθμιστή ο επεξεργαστής κτλ αρα αν υπολογίσεις οτι χάνει και ώρα 99% μπαταριά είναι.

maleas
18-12-09, 22:06
Άλλαξα την μπαταρία και δουλεύει κανονικά το δικό μου.Ευχαριστώ για την βοήθεια.

asterixx25
24-01-10, 09:25
Καλημέρα παιδιά. Το δικό μου πρόβλημα είναι λίγο διαφορετικό απο τα παραπάνω.
Πρόσφατα αγόρασα εναν υπολογιστή acer 10.1" ο οποίος έχει για λειτουργικό Dual Boot Microsoft Windows XP Home Ελληνικά / Linux.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906722

Όταν το ανοίγω μετά το F2 για τις ρυθμίσεις στο boot βγάζει μια οθόνη με 3 επιλογές : ubundu
recovery ubundu
windows xp sp3
Εάν δεν επιλέξω μια επιλογή απο τις 3 αυτό αρχίζει και φορτώνει το ubundu απο μόνο του.Δε λέω, απο ότι το είδα είναι ενα πανάλαφρο λειτουργικό.
Το πρόβλημα μου είναι πως μπορώ να το κάνω μετά το bootάρισμα να φορτώνει αυτομάτως τα windows xp :confused1: και όχι το ubundu.
Ευχαριστώ.

hukgys
24-01-10, 11:09
ένας σχετικά εύκολος τρόπος άλλα προσοχή μην πειράξεις τίποτα άλλο
1. μπένεις στα win xp
2. ανοίγεις το run και γράφεις "msconfig"
3. πάς στη καρτέλλα BOOT.INI
4. εκεί βλέπεις τα 2 λειτουργικά και επιλέγοντας πάνω-κάτω,
ορίζεις πιο ξεκινάει πρώτο και πιο δεύτερο

στα δέξια στο Timeout ....sec μπορείς να αλλάξεις το χρόνο που έχεις να διαλέξεις τα 2 λειτουργικά στην εκκίνηση

kontras
24-01-10, 11:10
Δεν θυμάμαι που ακριβώς είναι. Στα μενού στο πάνω μερος της οθόνης θα ψάξεις ένα υπομενου που λέγεται bootloader. απο κει επιλέγεις πιο λειτουργικό θέλεις να είναι προεπιλεγμενο και ποσο χρόνο θα μενει στην οθόνη επιλογής.

asterixx25
24-01-10, 11:36
Ευχαριστώ παιδιά.:001_smile: Θα το κοιτάξω το απόγευμα και αν δεν βρώ άκρη τα ξαναλέμε.

asterixx25
24-01-10, 17:06
3. πάς στη καρτέλλα BOOT.INI
4. εκεί βλέπεις τα 2 λειτουργικά και επιλέγοντας πάνω-κάτω,
ορίζεις πιο ξεκινάει πρώτο και πιο δεύτερο


Παιδιά πάω στο συγκεκριμένο σημείο και μου βγάζει ενα πινακάκι που λέι απο κάτω : safeboot, noguiboot, bootlog, basevideo, sos.Εκεί τι κάνω:confused1:

hukgys
24-01-10, 17:21
δεν κάνεις τίποτα σε αυτά αλλάζεις μόνο το πάνω που είναι σαν κείμενο

HFProject
24-01-10, 18:21
Μήπως έχει Bootloader Linux ;

Αυτό σημαίνει ότι αυτή τη δουλειά θα την κάνεις από το Linux αφού κάνεις boot.

asterixx25
24-01-10, 18:38
δεν κάνεις τίποτα σε αυτά αλλάζεις μόνο το πάνω που είναι σαν κείμενο

Τα πάνω δεν αλλάζουν και μένουν σταθερά στην 4αρτη επιλογή.



Μήπως έχει Bootloader Linux ;

Αυτό σημαίνει ότι αυτή τη δουλειά θα την κάνεις από το Linux αφού κάνεις boot.

Αυτό τι είναι και πως γίνεται:confused1:

kontras
24-01-10, 19:37
Η διαδικασία που σου έχω πει πιο πανω.είναι πολύ απλό μπες να το κάνεις απο κει.

asterixx25
24-01-10, 20:01
Παιδιά αν μπορείτε λίγο πιο αναλυτικά γιατι είναι η πρώτη φορά που σκαλίζω τέτοιο σύστημα και δεν καταλαβαίνω πολλά:saad:

asterixx25
24-01-10, 20:13
Οταν παω με τον άλλο τρόπο απο τα windows xp, run-msconfig-boot.ini
βγάζει ενα πινακάκι που λέει
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)/WINDOWS
[operating system]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)/WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition"/noececute=optin /fastdetect

Εκει δεν με αφήνει να αλλάξω τίποτα:confused1:

asterixx25
25-01-10, 14:38
Τελικά μήπως η λύση είναι αυτή?:confused1:

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=209

jimnaf
25-01-10, 17:38
Αν έχουν κάνει εγκατάσταση πρώτα Linux και μετά win τότε άστα να πάνε…….

Θα έπρεπε να αναφέρει και το partition του linux αλλά αυτό δεν συμβαίνει .
πχ

timeout=30 (Χρόνος αναμονής σε δεύτερα)
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)/WINDOWS
[operating system]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)/WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition"/noececute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)/linux="linux"/noececute=optin /fastdetect ([B]ΠΕΡΙΠΟΥ)

Έχω την εντύπωση πως υπάρχει κάποιο προγραμματάκι που κάνει αυτήν την δουλειά