PDA

Επιστροφή στο Forum : ESR METER



Thanos10
18-12-09, 17:05
Το οργανο μετραει την εσωτερικη αντισταση των πυκνωτων με τον τροπο αυτο βλεπουμε και ακουμε αν ενας πυκνωτης ειναι οκ για καποια εφαρμογη που τον θελουμε.
Το κυκλωμα αποτελειται απο τον PIC 16F876A που οδηγει την οθονη νοκια 3310 και μας δινει ολες τις ενδειξεις,το FDS6680 ειναι SMD και ειναι ενα FET χαμηλης ισχυος με Rds(on) 0.010Ω, το 2Ν4403 ειναι απλο PNP τρατζινστορ.
O πυκνωτης C6 θα πρεπει να ειναι τανταλιου για ποιο ακριβεις μετρησεις.
Η τροφοδοσια του κυκλωματος μπορει να γινει απο μια μπαταρια 9ν λογο της χαμηλης καταναλωσης,και χωριζεται σε δυο μερη, ενα για το κυκλωμα με 5ν (78L05) και ενα για την τροφοδοσια τις οθονης με το LD1117(SMD) που ειναι σταθεροποιητης 3,3ν.
Οι ρυθμισεις ειναι απλες τροφοδοτειται το κυκλωμα με ταση μετα βραχυκυκλωνεται την εισοδο του οργανου αφου εχει τρεξει το προγραμμα και πατατε τον S1 το οργανο θα αρχισει την διαδικασια απο την αρχη μολις τελειωσει ξεβραχυκυκλωνεται τους ακροδεκτες και το οργανο ειναι ετοιμο για μετρησεις.
Οταν μετραμε εναν πυκνωτη εχουμε και οπτικη ενδειξη στην οθονη (Good)
και ακουστικη απο το buzzer καλου υλικου, αν το buzzer δεν ηχει και η ενδειξη ειναι bad (κακο) τοτε το υλικο δεν ειναι ενταξει.
Το σχεδιο βρεθηκε εδω http://i39.tinypic.com/2vlun9w και μονο το σχεδιο.
Εχουν γινει και παλι αλλαγες στα υλικα για να μπορει να δουλεψει σωστα ακολουθηστε το σχεδιο καθως και τις αλλαγες των υλικων για να μπορεσεται να το κατασκευασετε και να δουλεψει.
Τυπωμενο θα ανεβασω σε λιγο γιατι θα πρεπει να κανω κατι αλλαγες.
Το οργανο δεν μετρα την χωρητικωτητα των πυκνωτων.

billtech
18-12-09, 17:11
μπραβο φιλε μου.
πολυ ωραια κατασκευη.

να ρωτησω κατι?ασχετο.
οι οθονες τον κινητων ειναι με SPI που οδηγουντε?

weather1967
18-12-09, 19:40
Μπράβο και παλι φιλε Θανο,πολυ ωραια και απλη κατασκευή.

Thanos10
18-12-09, 20:25
Ευχαριστω στο ZIP τα PCB.

Xarry
18-12-09, 20:34
Αν δεν εχουμε τετοια οθονη με τι αλλη μπορει να παιξει;

Thanos10
18-12-09, 20:49
Με αλλη οθονη δεν παιζει, μπορεις να βρεις ευκολα και καινουργια να παρεις γυρω στα 8-9 ευρω εχει.

Mihos
18-12-09, 22:38
μπραβο φιλε μου.
πολυ ωραια κατασκευη.

να ρωτησω κατι?ασχετο.
οι οθονες τον κινητων ειναι με SPI που οδηγουντε?

Η συγκεκριμένη οθόνη μπορεί να παίξει με spi και ένα επιπλέον σήμα ελέγχου. Τυπικά δεν είναι SPI αλλά στην ουσία είναι το SPI με ένα επιπλέον σήμα.

gsmaster
18-12-09, 23:11
Οθόνες συμβατές με την οθόνη του 3310 (controller PCD8544 ή συμβατό)

3310 - 3330 υπάρχουν με ελατήριο και λαστιχάκι. Αυτές με το ελατήριο είναι πολύ εύκολο να τις κολλήσεις.
5210 Εχει εύκαμπτη ταινία όπου καταλήγει στα πιν όπου μπορείς να τα κολλήσεις άνετα. Δείχνει ανάποδα. Πρέπει να βγάλεις το κρύσταλλο και να ξεκολλήσεις την ασημί μεμβράνη που έχει απο πίσω και να την βάλεις ανάποδα στην θέση της.

3210 μονο με λαστιχάκι
5110 κτλ μονο με λαστιχάκι
6110 κτλ μονο με λαστιχάκι



Σίγουρα θα ξεχνάω κάποιο αλλά τα περισσότερα ΝΟΚΙΑ εκείνης της εποχής που είχαν οθονη 84*48 πρεπει να είναι συμβατά. ΠΧ δεν έχω δοκιμάσει απο 8210 αλλά πρέπει να δουλεύει.

Το πρωτόκολλο επικοινωνίας μοιάζει πολύ με το SPI. Για περισσότερα δείτε στο datasheet του controller που έχει που είναι ο PCD8544

lynx
20-12-09, 03:33
Το ανεβασα το κυκλωμα για την οθονη 3310 για το esr Λευτερη αντε εχεις και οθονη.

μεταφερω την απαντηση εδω μιας και το αλλο τοπικ ειναι για τον παλμογραφο... :001_cool:

περα απο την ενδειξη ESR... τον χαρακτηρισμο για τους πυκνωτες πως τον βγαζει? υπολογιζει την χωρητικοτητα χωρις να την δειχνει (?) και συγκρινει τα στοιχεια με τον πινακα που εχεις στο zip αρχειο?

το λεω αυτο γιατι η τιμες ESR που θα βγαζει...για καποιους πυκνωτες θα ειναι υψηλες και για αλλους φυσιολογικες..αρα πως βγαζει τον χαρακτηρισμο?

γενικοτερα μου αρεσει...φενεται πολυ απλη κατασκευη σε σχεση με το αλλο που εφτιαξα και αν δουλευει οπως το καταλαβαινω...σε βγαζει και απο τον κοπο να κανεις συγκρισεις μονος σου με καποιον πινακα με τιμες ESR ανα πυκνωτη.

Thanos10
20-12-09, 13:17
Δεν χρειαζεται να κανεις συγκρισεις απο τον πινακα τα πραγματα ειναι απλα οι μεγαλοι πυκνωτες πρεπει να εχουν μικρη εσωτερικη αντισταση αντιθετα οι μικροι εχουν μεγαλυτερη το οργανο υπολογιζει μονο την esr
και απλα βλεπουμε αν το υλικο ειναι καλο η κακο.
Τον πινακα τον ανεβασα τυπικα για να δει καποιος πως ειναι τα πραγματα το οργανο αναγνωριζει αν ο πυκνωτης που μετραμε αν ειναι καλος η κακος και με ηχο.

KOKAR
20-12-09, 13:29
πάντως κατά την άποψη μου το άλλο όργανο που είχες ανεβάσει Θάνο
ήταν μακράν καλύτερο όσο αφορά την χρηστικότητα του
και αυτό γιατί μέτραγε και την χωρητικότητα αλλά και το ESR
όπως γνωρίζουμε οι πυκνωτές έχουν μεγάλες ανοχές οπότε
μας ενδιαφέρει η τιμή τους ειδικά όταν θέλουμε να ματσαρουμε ένα ζευγάρι.

Thanos10
20-12-09, 13:39
Σιγουρα το αλλο ειναι καλυτερο και ποιο πολυπλοκο αυτο ειναι καλο για καποιον που εχει ενα καπασσιτομετρο π.χ απο ενα πολυμετρο και δεν μπορει να μετρησει esr,αυτο ειναι στην κριση του καθενος και αναλογα με τις αναγκες του.
Παντος οπως και να εχει κανει σωστη δουλεια και ειναι πολυ απλο.

lynx
20-12-09, 23:22
Δεν χρειαζεται να κανεις συγκρισεις απο τον πινακα τα πραγματα ειναι απλα οι μεγαλοι πυκνωτες πρεπει να εχουν μικρη εσωτερικη αντισταση αντιθετα οι μικροι εχουν μεγαλυτερη το οργανο υπολογιζει μονο την esr

ναι...αυτο ακριβως δεν καταλαβαινω...εφοσον δεν μετραει χωρητικοτητα που ξερει τι πυκνωτης ειναι αυτος που μετραει οποτε να τον χαρακτηρισει βαση του ESR του ως καλο ή κακο? :001_unsure:

καπου ισως εχω μπερδεψει τα πραγματα?! :confused1:

JIM_6146B
22-12-09, 12:26
Σιγουρα το αλλο ειναι καλυτερο και ποιο πολυπλοκο αυτο ειναι καλο για καποιον που εχει ενα καπασσιτομετρο π.χ απο ενα πολυμετρο και δεν μπορει να μετρησει esr,αυτο ειναι στην κριση του καθενος και αναλογα με τις αναγκες του.
Παντος οπως και να εχει κανει σωστη δουλεια και ειναι πολυ απλο.


Θάνο απλή LCD οθόνη όπως και στις άλλες κατασκευές μπαίνει αν ναι πώς ?

Thanos10
22-12-09, 13:18
Δημητρη εκτος απο καποιες οθονες νοκια δεν μπορει να δουλεψει με απλη LCD,αλλα τι σε πειραζει ωραια οθονη ειναι ακι αυτη και την βρισκεις ευκολα.

Thanos10
22-12-09, 17:32
Whiz αρχη μετρησης της esr ειναι διαφορετικη απο την μετρηση για την χωρητικοτητα ετσι λοιπον το οργανο δειχνει μονο την esr.

Nemmesis
18-01-10, 20:45
να ρωτησω και εγω κατι... υπαρχει περιπτωση ενας πυκνωτης να εχει καλη τιμη στο esr του και να ειναι τελειος εκτος απο θεμα χωρητικωτητας? δλδ θελω να πω οτι δεν μας ενδιαφερει για διαφορους λογους να μαθουμε την ακριβεις χωρητικωτητα (οχι ματσαρισμα κλπ)του πυκνωτη ειναι αρκετο το esr?

Thanos10
18-01-10, 21:07
Παναγιωτη η μετρηση esr ειναι σπουδαιοτερη απο την μετρηση χωρητικοτητας μας δειχνει αν ο πυκνωτης ειναι καταλληλος για χρηση την χωρητικοτητα λιγο πολυ φαινεται ειδικα στους μεγαλους πυκνωτες.
Αυτο το οργανο κανει πολυ καλη δουλεια,και οπτικα και με ηχο.

Nemmesis
18-01-10, 21:23
Παναγιωτη η μετρηση esr ειναι σπουδαιοτερη απο την μετρηση χωρητικοτητας μας δειχνει αν ο πυκνωτης ειναι καταλληλος για χρηση την χωρητικοτητα λιγο πολυ φαινεται ειδικα στους μεγαλους πυκνωτες.
Αυτο το οργανο κανει πολυ καλη δουλεια,και οπτικα και με ηχο.

το ξερω οτι ειναι σπουδαιοτερη... και μαλιστα εννοουσα μεγαλους πυκνωτες
οπου η μετρηση χωριτηκοτητας τους μπορει να παρει αρκετη ωρα...

Panoss
16-12-11, 14:51
Έχω μια οθόνη από Νόκια 3410, κάνει για το esr meter;
Υπάρχει τρόπος να την ελέγξω αν δουλεύει;
Πάντως ο ελεγκτής της δεν φαίνεται.

Edit: σύμφωνα με αυτόν (http://ea4eoz.ure.es/hsa.html), ο ελεγκτής είναι ο PCD8544.
ΜΑΛΛΟΝ κάνει!!! Πώς να ελέγξω την οθόνη αν δουλεύει;

Deithomen
30-04-12, 13:34
Θάνο συγχαρητήρια για την κατασκευή σου αλλά έχω μια ερώτηση. Μπορείς να μου δώσεις κάποιον προγραμματιστή για να προγραμματίσω τον pic edώ που χρειάζετε? Κατα προτίμηση κάποιον με σειριακή ή κάτι τέτοιο :)

rounsmith
10-11-15, 16:16
Τον Pic μπορώ να τον προγραμματίσω μέσω serial port ή πρέπει να αγοράσω programmer από ebay? Θέλω να φτιάξω ένα tester έχω τα πάντα εκτός του pic.

Panoss
10-11-15, 17:10
Με προγραμματιστή που τον βάζεις στη serial port:
http://www.instructables.com/id/Simple-JDM-PIC-Programmer/
http://www.instructables.com/id/Minty-JDM-PIC-Programmer/
https://www.google.gr/search?q=DM-PIC-Programme&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=nAhCVuGwK8mTsgH6jaboCQ#q=jDM-PIC-Programmer (http://www.instructables.com/id/Minty-JDM-PIC-Programmer/)

Panoss
25-02-18, 11:49
Λοιπόν, επιτέλους έφτιαξα τον esr meter του παρόντος θέματος.
Το θέμα είναι ότι η τιμή που μου δείχνει όταν δεν συνδέω τίποτα στα probes μου φαίνεται πολύ μικρή, 1,24(Ωμ υποθέτω).
Γίνεται κανονικά το καλιμπράρισμα με βραχυκυκλωμένα τα probes, δείχνει 0 Ωμ.
Μετά αφού τελειώσει το καλιμπράρισμα τα αποσυνδέω και μου δείχνει 1,24.
Δεν θα 'πρεπε να δείχνει άπειρη αντίσταση ή κάτι τέτοιο; (ή τέλος πάντων μια μεγάλη τιμή; )

johngr
09-03-18, 10:25
καλημερα.γνωριζω οτι ειναι πολυ παλιο το θεμα αλλα πριν λιγες μερες επεσα πανω του κι ειπα να το φτιαξω.(ξερω οτι υπαρχουν πολυ φτηνα στο e-bay). το προβλημα ειναι οτι ενω μου δουλευει κανονικα οσον αφορα τις ενδειξεις και το καλιμπραρισμα οι τιμες που βγαζει οταν μετραω εναν πυκνωτη δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.πχ μετρησα ενα φουσκωμενο πυκνωτη 1000μf/16 σε ενα αναλογικο οργανακι που εχω φτιαξει η βελονα του δειχνει πανω απο 3 ohm σωστα ενω σε αυτο μου δειχνει 1.5ohm και γραφει good.εχω δοκιμασει τον πυκνωτη c6 τανταλιου με διαφορους μιας και το αρθρο λεει οτι παιζει ρολο στην ακριβεια των μετρησεων με σχεδον το ιδιο αποτελεσμα. το μονο διαφορετικο στην κατασκευη μου ειναι το fds6680 το οποιο δεν ειχα κι εβαλα καποιο παρομοιο υστερα απο συγκρισεις που εκανα,βεβαια μετα δοκιμασα κι αλλα μοσφετ στη θεση του μηπως βελτιωνοταν κατι αλλα τιποτα.μηπως εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?ξερω οτι κανει παμφθηνο να αγορασεις ενα σημερα αλλα ετσι για το γαμωτο θελω να το φτιαξω..ευχαριστω.

Panoss
09-03-18, 15:04
Γιάννη σε συμπονώ γιατί κι εγώ παθών, διάβασε προηγούμενο μήνυμα.
Σε μένα νομίζω το πρόβλημα είναι ότι χρησιμοποποίησα τον 16F876A και όχι τον 16F876.
Τέσπα, προσανατολίζομαι να φτάξω αυτό (http://members.shaw.ca:80/swstuff/esrmeter.html) μιας κι είναι πολύ απλό, έχει μόνο ένα ολοκληρωμένο, το 74HC14N.
(οκ, για να δουλέψει το λινκ (η σελίδα έχει καταργηθεί γι αυτό το λινκ είναι από το wayback machine) πήγαινε https://web.archive.org και βάλε members.shaw.ca:80/swstuff/esrmeter.html)

johngr
09-03-18, 20:21
χμμ..τωρα που το λες κι εγω τον 16F876A χρησιμοποιησα.ισως οφειλετε σε αυτο??...κριμα και το ειχα φτιαξει κομπλε σε κουτακι και επαναφορτιζομενο με μπαταρια κινητου με κυκλωμα φορτισης tp4056 και με boost converter να ανεβαζει τα 3.7 της μπαταριας..δοκιμασα και κανονικη τροφοδοσια μηπως οφειλεται σε καμια κυματωση απο τον boost converter..

Panoss
11-03-18, 11:44
Νομίζω το πιθανότερο είναι να υπάρχει πρόβλημα στον κώδικα, αλλά δεν έχω βρει πουθενά τον source code, οπότε δεν έχει νόημα να χάνουμε χρόνο.

paul333
12-03-18, 11:10
source code στο παρακατω link
kripton2035.free.fr/digital%20esr/esr-regulus-berd.html

Panoss
12-03-18, 13:57
Ωραίος Παύλο σ' ευχαριστώ!
Το πρόβλημά μου τωρα είναι ότι εν ξέρω ποια C είναι αυτή ώστε να χρησιμοποιήσω στον σωστό compiler στο Proteus.
Αν ξέρει κάποιος...

Προσπάθησα να το κάνω build με τον XC8 αλλά μου έβγλε λάθος στο '#include <16F876.h>'.
Η Micro C for Pic (της Mikroelektronika) δεν βλέπω να περιλαμβάνει εντολές του τύπου '#include <16F876.h>'.

CCS for PIC ίσως;

paul333
12-03-18, 14:35
θελει mplab νομιζω to include οριζει τα pin include <16F876.h>πρεπει να υπαρχει μεσα στο mplab

Panoss
12-03-18, 14:42
Πρέπει να είναι CCS.
Στο Proteus με Compiler τον CCS, κάνει σωστά το build του main.c αλλά μου βγάζει σφάλμα στο 3310_2.c.

klik
12-03-18, 15:40
Μαζι με τον εγκαταστατη του mplab δινοταν και ο hitech c compiler για τους 16f. Δες μηπως ειναι αυτος. (Δεν εχω δει το source)

paul333
12-03-18, 16:24
το 3310_2.c ειναι το library μπορεις να το βρεις και ως 3310.c και διορθωσε τη γραμμη σε 3310.c.

http://kripton2035.free.fr/Resources/3310%20lcd%20library%20with%20big%20fonts

johngr
21-03-18, 21:18
καμια προοδος με τη μετατροπη του κωδικα??

Panoss
21-03-18, 23:09
Κάτι έχει πάθει ο προγραμματιστής μου οπότε δεν μπορώ να τον δοκιμάσω, θα τον ανεβάσω όμως αύριο εδώ να τον δοκιμάσεις εσύ Γιάννη να δούμε αν δουλεύει.

Panoss
22-03-18, 11:00
Γάννη για δοκίμασε το hex στο συννημμένο και πες μου.

EDIT: άκυρο, δεν πρέπει να δουλεύει αυτός ο κώδικας. Θα συνεχίσω το ψάξιμο.

paul333
26-03-18, 15:37
Eνας πυκνωτης που ειναι στη εξοδο τον probe+ c6 47uf/25v θελει τανταλιου με χαμηλο esr επισης μια ανtισταση στην εξοδο ο θανος την εχει 10ohm στο σχηματικο του proteus εδω http://kripton2035.free.fr/Resources/2vlun9w.png ειναι 6.8ohm ο κωδικας ειναι σωστος τα υλικα κοιτα.

http://i66.tinypic.com/m8joky.jpg


Οι κατασκευη του θανου σου δουλεψε σωστα?

Panoss
26-03-18, 16:42
Eνας πυκνωτης που ειναι στη εξοδο τον probe+ c6 47uf/25v θελει τανταλιου με χαμηλο esr
Δοκίμασα και με έναν, δεν νομίζω να είναι τανταλίου μάλον πυριτίου, και αυτοί έχουν χαμηλό esr.
Τέσπα, με κακό πυκνωτή έπρεπε να δουλευει στο περίπου, κάτι που δεν συμβαίνει.



επισης μια ανtισταση στην εξοδο ο θανος την εχει 10ohm στο σχηματικο του proteus εδω http://kripton2035.free.fr/Resources/2vlun9w.png ειναι 6.8ohm
Κι αυτό παίζει επίσης ελάχιστο ρόλο.




ο κωδικας ειναι σωστος τα υλικα κοιτα.
Αυτό πώς το ξέρεις;
Εγώ νομίζω πως το hardware είναι σωστό, και ο κώδικας κάτι του λείπει.
Ούτε στην εξομοίωση (στο Proteus) δουλεύει σωστά.



Οι κατασκευη του θανου σου δουλεψε σωστα?
Ποια εννοείς 'κατασκευή του Θάνου'; Εγώ έχω κατασκευάσει το κύκλωμα του παρόντος θέματος.

Όπως και να 'χει, η προηγούμενη version του παρόντος κυκλώματος (με το προηγούμενο software) μου δούλεψε μια χαρά στο Proteus!!
Οπότε θα το προσαρμόσω στο hardware του παρόντος θέματος και θα δουλέψει.
Λίγη υπομονή.

paul333
26-03-18, 17:21
τανταλιου μπλε με low esr μαλλον βγαλμενο απο καποιο μηχανημα γιατι δεν υπαρχουν πια.

anyway υπαρχουν πολλη καλυτερες κατασκευες για esr meter.

Panoss
26-03-18, 17:50
Οκ αλλά λέω αφού το 'φτιαξα που το 'φτιαξα, ας το κάνω και να δουλέψει.

johngr
27-03-18, 18:10
ωπ..τωρα το ειδα το μνμ θα δοκιμασω κι εγω τον κωδικα το βραδυ

johngr
27-03-18, 18:13
την ειδα κι εγω την αντισταση αυτη και δοκιμασα και τις 2 παραλλαγες αλλα το ιδιο.επισης ο πυκνωτης που χρησιμοποιησα ειναι τανταλιου σαν αυτον στη φωτο αλλα δοκιμασα και αλλους με παντα το ιδιο αποτελεσμα.οχι ακριβεις μετρησεις...

Panoss
28-03-18, 00:18
Ο κώδικας που έβαλα δεν πρέπει να δουλεύει. Το προχωράω όμως.

paul333
29-03-18, 14:25
Ο κωδικας δεν δουλευει με ccs c compiler και μεσω mplab το δοκιμασα με το plugin του css c μου κανει compile το αρχειο αλλα
οταν το συγκρινα με το compare του ccs c compiler το hex του θανου με το δικο μου μονο μια γραμμη ηταν ενταξει ολο
το υπολοιπο δεν ειχε καμια σχεση.

Panoss
29-03-18, 15:09
Στο συνημμένο αρχείο θα βρείτε το τελικό hardware με το firmware.
Είναι σε Eagle αρχεία, το σχηματικό και η πλακέτα. Και το firmware, το hex αρχείο για τον pic.
Στην πλακέτα πηγαίντε στο Tools->Ratsnest για να φανεί το ground plane.

Για να εκτυπώσετε πρώτα αφαιρείτε τα layers που δεν χρειάζεστε (View->Layer settings και κλικ στα layers που δεν θέλετε και οκ).

Στην εξομοίωση δουλεύει μια χαρά, λογικά θα δουλεύει και σαν πραγματικό κύκλωμα αφού είναι κάτι απλό, οπότε δεν νομίζω ο εξομοιωτής να κάνει κάποιο σφάλμα.
(το πρόγραμμα αναγκαστικά το ξανάφτιαξα ολόκληρο από την αρχή γιατί είχε τα μαύρα του τα χάλια).

Έχει συνολικά 22 εξαρτήματα και το μόνο νέο εξάρτημα είναι το BC846B.
Τα υπόλοιπα είναι τα ίδια με τα εξαρτήματα του κυκλώματος του παρόντος νήματος, οπότε το μόνο νέο εξάρτημα που θα χρειαστείτε είναι το BC846B.

Εγώ επειδή δεν έχω καταφέρει να κάνω τον προγραμματιστή μου για τους Pic να δουλέψει θα το κάνω σε MSP430.
Καλή επιτυχία σε όποιον το φτιάξει και αναμένω εντυπώσεις.

Φυσικά μπορείτε να κάνετε και αλλαγές (γι αυτό ανέβασα και τα αρχεία του Eagle).
Μια αλλαγή που σκέφτομαι είναι να αφαιρέσω το 7805 και να βάλω τροφοδοσία από mini usb βύσμα αφού είναι ένα πολύ συνηθισμένο τροφοδοτικό (από κινητά, τάμπλετ κλπ).