PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύπλοκη πλακέτα τροφοδοτικού



CITRO
19-12-09, 21:06
Χρειάζομαι την εξής βοήθεια.Κατασκευάζω μια πλακέτα ενος μετατροπέα ελένχου ενός κινητήρα.Πάνω έχει πολλά στοιχέια μετασχηματιστη mosfets διοδους μεγάλους πυκνωτές κτλ..Το προβλημα μου είναι η αρχιτεκτονική.Θα χρησημοποιήσω πλακετα 2 όψεις.Η πλακετα αυτη θα συνδέεται με τουλάχιστον άλλες 3 πλακέτες.Πλακετες τροφοδοτικών μονών και διπλών πλακέτα μικροεπεξεργαστή.Έχω τουλάχιστον 2 μετριτικά πάνω στην πλακέτα για να δίνω δείγματα τάσης και ρέυματος στον μ/ε και απο κει PWM.Επίσης υπάρχουν drivers απομονωτές τελεστικοι ενισχυτές και διάφοτρα τσιπάκια τλετοια.Ολα αυτα φυσικά έχουν τροφοδοσιες και πολλα καλώδια.Το θέμα είναι πώσ να οργανώσω την πλακέτα.όλες οι γραμμές ισχύος θα τις ΄κανω σε μια όψη και σκεύτομαι τις γραμμες τροφοδοσίας και την PWM του ελενκτη να την περάσω απο κάτω.Δουλεύω σε 50κΗ και δεν θέλω παρεμβολές στην PWM.Υπάρχουν βασικοί κανόνες σε αρχιτεκτονική πλακέτας?Επίσης το μέγιστο πλακέτα ισχύος το πολυ διάσταση Α4 γιατι με ολλες τις άλλεσ θα το τοποθετήσω σε κουτί.

CITRO
19-12-09, 21:28
Το σίγουρο είναι που ξέρω να μην αλλάζω όψεις σε γραμμές σήματος με τρυπήματα.Σκεύτομαινα περάσω όλες τις τροφοδοσίες και την γή(ΚΑποια τροφοδοτικά έχουν κοινή κάποια πάλι όχι)στην πλευρά τον στοιχείων.Επίσεις θέλω να γειώσω κάποιες ψύκτρες.Και στην κάτω όψη θέλω μόνο γραμμές ισχύος.Αν για π.χ διασταθρωθεί ένα track σήματος ισχύος στην μια όψη και στην άλλη η PWM απο τον επεξεργαστή θα έχω πρόβλημα?Αν τα σχεδίαζα τα πάντα σε μια όψη θα είχα πλεονέκτημα.Επίσεις οταν θελω να κάνω κόμβους να τουσ κάνω στα σημεια που θα παν τα ποδαρακια η σε αλλα σημεία πανω στουσ δρόμους?

chip
22-12-09, 20:01
Η κατασκευή που πας να κάνεις δεν είναι καθόλου εύκολη!!!!!
Πρέπει να μας πεις (αν θέλεις) περισσότερα πράγματα μήπως και σε γλειτώσουμε από προβλήματα.
Πχ. Θα έχεις τοπολογία γέφυρας υποθέτω? Mosfet ή IGBT, τι optocoupler σκοπεύεις να βάλεις. Τι αντιστάσεις στην είσοδο των μόσφετ. Θα έχεις παράλλη δίοδο στην αντίσταση που οδηγεί το igbt?
Τη ισχύος θα είναι η διάταξη?
Το deadtime το φτιάχνει ο μικροελεγκτής ή πρέπει να το φτιάξεις εσύ εξωτερικά?
Μήπως είναι καλύτερα να αρχίσεις με μικρότερη συχνότητα?
Τη απομόνωση έχεις για το feedback ISO12χ, Il300, HCPL7800 κλπ...?
Καλό είναι επίσης πριν φτιάξεις μια τελική πλακέτα (αφού αν κατάλαβα σωστά δεν έχεις πολύ εμπειρία σε τέτοιες κατασκευές να φτιάξεις ενδιάμεσες μικρές πλακέτες - πχ μια που απά θα οδηγεί τον κινητήρα χωρίς κυκλώματα μέτρησης)
Πριν φτάσεις στο κομάτι πλακέτας καλό θα ταν να σκεφτεις όλα τα παραπάνω. Αν ήταν σε μια τέτοια κατασκευή να κάνεις μια πλακέτα και να δουλέψουν όλα αμέσως θα έλεγα βάλε πλακέτα με 4 επίπεδα. Πάντως το σίγουρο είναι οτι το ένα επίπεδο θα μεταφέρει αποκλειστικά τροφοδοσία και κυρίως το GND.
Κανονικά οι γραμμές εξόδου δεν θα διασταυρωθούν με τα σήματα πέρα από το σημείο που θα λαμβάνεται η μέτρηση.
Αν θέλει μικρή παρεμβολή μπορείς να το κάνεις και με καλώδιο θωρακισμένο που θα μεταφέρει το σήμα από το ένα σημείο της πλακέτας στο άλλο. Φυσικά αν χρησιμοποιήσεις κάτι σαν το HCPL7800 δεν πιστεύω οτι θα έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα επιρεασμού από το θόρυβο γιατί έχει διαφορική έξοδο. Επίσης τάση κινητήρα δεν βλέπω να πρέπει να μετρήσεις. Είναι απλά η ταση που τροφοδοτείς σε παλμούς ( η πτώση στα mosfet ή igbt θα είναι ελάχιστη). Βέβαια μπορείς να κάνεις μια μέτρηση στην τάση που τροφοδοτεί τη γέφυρα δηλαδή την HV ταση και να δώσεις αυτήν στον αλγόρισμό σου. Όπως και να έχει πχ αν θέλεις να δεις ηλεκτρεγερτικές δυνάμεις δε νομίζω οτι θα τα καταφέρεις. Την ώρα που θα αποσυνδέει το τήλιγμα ο τρανζίστορ, θα υπάρχει ένα deadtime που θα έχεις μια αιχμή τάση (δεν πιστέυω οτι έχει νόημα να την μετρήσεις) και στη συνέχεια θα συνδέεται στο άλλο άκρο τροφοδοσίας (άρα γνωτή η τάση στα άκρα του τυλίγματος).
Προσωπικά θα έβαζα την πλακέτα μετρήσεων σε άλλη πλακέτα, θα έιχα αντιστάσεις μέτρησης ρεύματος στην πλακέτα μετρήσεων και θα τα ένωνα με καλώδιο οπότε σίγουρα δεν θα είχε πρόβλημα. Επίσης μπορεί να κάνεις κάτι ανάλογο και στην ίδια πλακέτα και να το θωρακίσεις με περίβλημα (αν δεις θόρυβο). Θυμίσου ακόμα οτι σε σειρά με την έξοδο θα βάλεις αντιστάσεις ισχύος οπότε στο κενό ανάμεσα στα πόδια των αντιστάσεων περνάει εύκολα το σήμα για την μέτρηση του ρεύματος.

CITRO
26-12-09, 21:56
Για να ξεκινήσω αρχικά αυτο που κατασκευάζω ειναι μετατροπέας οδήγησης ρεύματος διέγερσης dc μηχανής το οποίο θα ελένχεται μεχρι τα 1.5Α.Για αυτο το λόγο επειδή η ροπή στην dc εξαρτάται πο ρεύμα και όχι απο τάση κανω current control.Την τάση στην έξοδο την θέλω για να βάζω Limit στην αύξηση του Duty διότι διότι τηα μεταβάλεται πολύ γρηγορότερα η τάση μεχρι να φτάσει το ρεύμα στη τιμή που θέλω και αυτο δίοτι λογο της επαγωγής του τυλίγματος της διέγερσης.Δεν ασχοληθέι ακόμα με με τον επεξεργαστή αν και δεν νομιζω να βάλω dead time διότι φτιάχνω forward με Dmax=0.4 και έχω χρόνο και αποφόρτιση του μετασχηματιστή και ενα περιθώριο 0.1.Επίσης με απασχολεί και το φίλτρο στην είσοδο πριν το μετατροπέα αλλα προσ το παρών θέλω μία πλακετα με 2 mos με 6Ν137 opto απλα επειδή έχω κλειστούς βρόνχουν πρέπει να μειώσω πολύ τουσ δρόμους και θέλω και πολλουσ πυκνοτές και στισ τροφοδοσιές αλλα και πανω στα μος να τραβαω τα παλμικα ρεύματα διότι αν έχει παρασιτα δεν θα λειτουργέι με τίποτα και αθτο ελιναι το τίμημα τον διακοπτικών σε σχέση με τα γραμμικά που πετας μια τεράστια ψυχτρα και κυριλέ.

Θα χρησιμοποιήσω τον dspic30F4011.Τον ξέρεις?Τώρα απο αντιστάσεις γίνεται χαμόσ.Και στα mos και ζενερ και προσαρμογές στα drives polles.
Επίσης στο πρωτεύον τηα περνάει rms 3Α μαζί με ρεύμα μαγνήτισης.Πόσο χοντρα να κάνω τα tracks?Πία η current density τους?Δουλεύω στα 50ΚΗ.

Εκανα και μια μαλακία.Έβαλα μεγάλες διακυμάνσεις του δικτύου και έχχω βγάλει 0.6mF ηλεκτρολτικο εισόδου και τον θέλω στα 400V.ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΊΑ!!!

Βασικά θέλω βοήθεια σε πρακτικά θέματα κατασκευής πλακέτας για να αποφύγω χοντρα παράσητα και δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ ακόμα φίλτρα στην είσοδο που σε τέτοια συχνότητα να έχει μεγάλη απόρριψη και στα diferential noise kai sta comon noice.Συνήθως ξεκινάναι απο τα 250Κ και πάνω και απορρίπτουν

Ψάχνω για filters σε switched mode power Supplies αν έχεις τίποτα υπόψην μου λες

Θα πω και άλλα και σε λίγο καιρο θα σου ανεβάσω ένα σχέδιο πλακέτας σε .jpeg μορφης να δείς απλα να κάνω κάποιες μετατροπές πρώτα!!

ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΈΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ΚΆΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

χρησιμοποιώ καπου για την προσαρμογή και ενίσχυση των μετρητικών ρεύματος στον dspic εναν τελεστικο.Τον AD623.To data λέει οτι δουλέυει και με διαφορική 5V και με απλή.ΜΕ βολέυει η απλή(Μετράω μονο θετικά ρευματα).Πολλοί μου λένε βάλε διπλή είναι πίο σταθεροποιημένη και γραμμική?Ισχύει?ΝΑ χρησιμοποιήσω την 5V του dspic μιας που έχουν κοινή γη η να φτιάξω(ή καβατζώσω) καμια διπλή 5V έξτρα?

JOUN
26-12-09, 22:49
Για να ξεκινήσω αρχικά αυτο που κατασκευάζω ειναι μετατροπέας οδήγησης ρεύματος διέγερσης dc μηχανής το οποίο θα ελένχεται μεχρι τα 1.5Α.Για αυτο το λόγο επειδή η ροπή στην dc εξαρτάται πο ρεύμα και όχι απο τάση κανω current control.Την τάση στην έξοδο την θέλω για να βάζω Limit στην αύξηση του Duty διότι διότι τηα μεταβάλεται πολύ γρηγορότερα η τάση μεχρι να φτάσει το ρεύμα στη τιμή που θέλω και αυτο δίοτι λογο της επαγωγής του τυλίγματος της διέγερσης.Δεν ασχοληθέι ακόμα με με τον επεξεργαστή αν και δεν νομιζω να βάλω dead time διότι φτιάχνω forward με Dmax=0.4 και έχω χρόνο και αποφόρτιση του μετασχηματιστή και ενα περιθώριο 0.1.Επίσης με απασχολεί και το φίλτρο στην είσοδο πριν το μετατροπέα αλλα προσ το παρών θέλω μία πλακετα με 2 mos με 6Ν137 opto απλα επειδή έχω κλειστούς βρόνχουν πρέπει να μειώσω πολύ τουσ δρόμους και θέλω και πολλουσ πυκνοτές και στισ τροφοδοσιές αλλα και πανω στα μος να τραβαω τα παλμικα ρεύματα διότι αν έχει παρασιτα δεν θα λειτουργέι με τίποτα και αθτο ελιναι το τίμημα τον διακοπτικών σε σχέση με τα γραμμικά που πετας μια τεράστια ψυχτρα και κυριλέ.

Θα χρησιμοποιήσω τον dspic30F4011.Τον ξέρεις?Τώρα απο αντιστάσεις γίνεται χαμόσ.Και στα mos και ζενερ και προσαρμογές στα drives polles.
Επίσης στο πρωτεύον τηα περνάει rms 3Α μαζί με ρεύμα μαγνήτισης.Πόσο χοντρα να κάνω τα tracks?Πία η current density τους?Δουλεύω στα 50ΚΗ.

Εκανα και μια μαλακία.Έβαλα μεγάλες διακυμάνσεις του δικτύου και έχχω βγάλει 0.6mF ηλεκτρολτικο εισόδου και τον θέλω στα 400V.ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΊΑ!!!

Βασικά θέλω βοήθεια σε πρακτικά θέματα κατασκευής πλακέτας για να αποφύγω χοντρα παράσητα και δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ ακόμα φίλτρα στην είσοδο που σε τέτοια συχνότητα να έχει μεγάλη απόρριψη και στα diferential noise kai sta comon noice.Συνήθως ξεκινάναι απο τα 250Κ και πάνω και απορρίπτουν

Ψάχνω για filters σε switched mode power Supplies αν έχεις τίποτα υπόψην μου λες

Θα πω και άλλα και σε λίγο καιρο θα σου ανεβάσω ένα σχέδιο πλακέτας σε .jpeg μορφης να δείς απλα να κάνω κάποιες μετατροπές πρώτα!!

ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΈΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ΚΆΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

χρησιμοποιώ καπου για την προσαρμογή και ενίσχυση των μετρητικών ρεύματος στον dspic εναν τελεστικο.Τον AD623.To data λέει οτι δουλέυει και με διαφορική 5V και με απλή.ΜΕ βολέυει η απλή(Μετράω μονο θετικά ρευματα).Πολλοί μου λένε βάλε διπλή είναι πίο σταθεροποιημένη και γραμμική?Ισχύει?ΝΑ χρησιμοποιήσω την 5V του dspic μιας που έχουν κοινή γη η να φτιάξω(ή καβατζώσω) καμια διπλή 5V έξτρα?
Κατι τετοια ποστ διαβαζω και απογοητευομαι τελειως...
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΛΕΞΗ!

CITRO
27-12-09, 00:23
Και γω φιλαράκι πριν κανα 4 μήνες δεν είχα ιδέα.Ετσι ολοι ξεκινάν.Μετα ασχολήθικα λίγο με τα διακοπτικά και προσπαθώ να φτιάξω κατι διακοπτικό που να δουλεύει διότι ο θόρυβος είναι μεγαλο προβλημα σε αθτά τα τροφοδοτικά απλα πρεπει να έχεις ασχοληθέι λίγο.

chip
29-12-09, 13:16
Χμ... μάλλον μπερδεύτικα.
Κατ αρχήν λες τροφοδοτικό. Εννοείς πραγματικά τροφοδοτικό ή ηλεκτρονικά ισχύος για οδήγηση κινητήρα. Τι θελω να πω... λέγοντας διάταξη forward μιλάς για τροφοδοτικό σε διάταξη forward (δηλαδή το τρανζιστορ ισχύος οδηγεί μετασχηματιστή) ή απλά μιλάς για αντίστοιχη διάταξη όπου το τρανζίστορ οδηγεί τον dc Κινητήρα?
Για το φίλτρο σίγουρα δεν μπορώ να σου πω τίποτα (υποθέτω μιλάς για κάποιο LC φίλτρο σε διάταξη Π).
Οι πυκνωτές 600μF που υπολόγισες δεν είναι τίποτα το φοβερό (φυσιολογικό ακούγεται). Βάλε 6 πυκνωτές των 470μΦ στα 250V οι οποίοι θα είναι ανα δύο σε σειρά. Παράλληλα σε κάθε πυκνωτή θα βάλεις και μία αντίσταση 330Κ. (θα σου βγει στα 705μF αλλά δε νομίζω να σε πειράζει).
Που χρειάζεσαι τα 2 6n137? Να υποθέσω ένα για οδήγηση Mosfet και ένα για έλεγχο μέγιστου ρεύματος?
Για οδήγηση του Mosfet πιστεύω (δεν το έχω δοκιμάσει) θα είναι εντάξυ το 6n137 αφού έχει εσωτερική θωράκιση, .ομως για ποιο σιγουρο θα πρότεινα hcpl3120 ή hcpl3150 που έχουν ενσωματομένο τον οδηγό του Mosfet (είναι ειδικά κατασκευασμένα για οδήγηση Mosfet ή igbt).
Θα πρότεινα να πειραματιστής λίγο και να δεις στην πράξη τα επίπεδα θορύβου (που λογικά θα είναι υψηλά) και ίσως να μπορούσες να φτιάξεις το φίλτρο μόνος σου. Για φίλτρα έτοιμα πιθανότατα θα έχει η farnell ή η RS.
Επίσης θα επανεξέταζα την λειτουργία στα 50Κ. (μου φαίνεται πολύ υψηλη η συχνότητα)
Τους PIC γενικά δεν τους ξέρω. Αν ασχολούμουν πλέον με κινητήρες η πρώτη μου σκέψη θα ήταν κάτι σε dsPIC. Αν δεν επαρκούσε θα κοιτούσα σε DSP της texas instruments για οδήγηση κινητήρων.
Για μέτρηση ρεύματος αν θέλεις απομόνωση θα πρότεινα να δεις κάτι σε ISO122 ή ISO124 ή HCPL7800.
Γενικά επειδή πιθανότατα το ένα άκρο σου να είναι στη γείωση (common-mode=0) θα έβαζα +/- τροφοδοσία. Ειδικά για τον ad623 που αναφέρεις βλέποντας το datasheet καταλαβαίνω οτι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με απλή τροφοδοσία. Απλά θα προσέξεις να δόσεις την κατάλληλη reference τάση για να έχεις την επιθυμητή common Mode έξοδο.
Σου θυμίζω οτι αν βάλεις +/- τροφοδοσία και δεν ασχοληθείς με reference τάση, σε πιθανή αρνητική τάση (πχ θόρυβος) ο AD623 θα στείλει αρνητική τάση στον A/d converter πράγμα που μπορεί να του κάνει ακόμα και ζημιά αν ξεπεράσει κάποιο επίπεδο.

CITRO
23-01-10, 21:13
Chip ομολογώ οτι μου έδωσες ιδέες.Ανεβάζω την πλακέτα.Οδηγώ μετασχηματιστή.Θα δεις.Θέλω θέλω ξεχςριστα 6Ν137 για το κάθε μοσ διοτι θέλω κσεχωριστή γη για το καθε μοσ.Μιλάω για ηλεκτρονικά ισχύος.Θα βάλω τον dspic.Ασχολήθικα με τα φίλτρα και βρήκα μια χαρά φίλτρο για τέτοιες εφαρμογές ποθ τραβαει και διαφορικο και κινο θορυβο και μάλιστα στα 100κΗ!!!Η συχνότητα αυτη μην σου πω είναι μικρή και σκέθτομαι να την ανεβάσω στα 75κ και όλο αθτο διότι επειδη έχω μικρά ρεύματα θέλω να μειώσω τις σπέιρες στο πηνίο και στο μ/σ!!Διαφορετικά θέλω και πολυ μεγάλους πυρήνες και πολλές σπείρες και γαμα τα μετα!!Με τέτοια σθχνότητα πιστεύω να δουλε΄θει καλα.Επίσης ψάχνω μια Dual diode για το δευτερέυον αλλα μείώσα οσο μπορώ τουσ βρόχους για επαγωγές παρασητικές.Ανεβάζω το σχέδιο.Αν εισαι σχετικός θα καταλάβεις.Εχω 2 μετρητικα τασης και ένα ρεύματος

chip
25-01-10, 12:43
Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο σχόλιο.
Τα 6N137 προφανώς κάνουν επομόνωση για την οδήγηση των δύο Mosfet. όδηγούν τα ίδια την πύλη Mosfet ή έχεις άλλο ολοκληρωμένο driver?
Πάντος σίγουρα θα πρότεινα εδειδικευμένα optoisolator για οδήγηση mosfet (hcpl3120 ή hcpl3150 ή pc923)

CITRO
27-01-10, 05:23
Φυσικα και έχω driver.Ενα για το καθε μοs που θα έχει κοινή γη με το απομονωτή του!!Βασικά θα κάνω κάποιέσ αλλαγες ακόμα αλλα και αυτα ποθ μου είπες είναι εξίσου καλά.Ξέρεις πόσα χιλιοστά είναι μεταξύ τους ,για να δω αν έχω το καταλληλο footprint, τα ποδαράκια απο ide πλακέ καλώδιο.έχω κατι footprints me package sill4 για παραδειγμα που τα ποδαράκια απέχουν 2 ιντσες δηλαδη 2.54 χιλιοστα.Νομίζω οτι είναι το σωστό.Θα μαζέψω όλες τις δειγματοληψίες και την pwm σε ενα ide πλακέ απλά το ερώτημα τςρα είναι που να βάλω τουσ buffer?στο κύκλωμα ισχύος η στον επεξεργαστη?.Αν τον βάλω στο ισχύος θα μεταφέρω το σήμα σε σύρμα χαμήλής εμπέδησης αν παλι στον dspic θα το μεταφέρω σε υψηλή εμπέδηση και λογικά θα είναι πιο επιρεπή στο θόρυβο!!για buffer βάλω έναν lm 358p Που είναι και dual amplifier που με βολέυει αλλα χωρίς ενίσχυση!!Απλα μετασχηματισμό εμπέδησης θέλω για προσαρμογή σήματος στον επεξεργαστη

chip
27-01-10, 12:47
0.1 ίντσα 2.54 χιλιοστά.
Στο κανονικό IDE τα καλωδιάκια έχουν απόσταση 1,27 χιλιοστά.
Τις μετρήσεις ίσως πρέπει να τις πάς από τη μία πλακέτα στην άλλη με θωρακισμένο καλώδιο. Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις με πλακέ καλώδιο είναι το καλώδιο της μέτρησης να έχει δεξιά και αριστερά καλωδιάκια που να είναι γείωση. Αν το σήμα ρεύματος το ενισχύσης με τελεστικό βάλε τον τελεστικό στην πλακέτα ισχύος για να φύγει περισσότερο ενισχυμένο το σήμα και να έχεις λιγότερο επιρεασμό από θόρυβο.
Αν δεν έχεις προμηθευτεί τα driver και τα 6n137 βάλε τα HCPL3120 που κάνουν και τις δύο δουλιές και δουλεύουν πολύ καλά.