PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυκτρα επεξεργαστη



billtech
20-12-09, 21:48
γεια σας παιδια,
εβγαλα την ψυτρα για να βαλω καινουρια θερμοαγωγημη γιατι μου αναιβαζε θερμοκρασια.
αλλα δεν ξερω τι ειναι αυτο που ειναι κολλημενο πανω της.τι κανει αυτο?χρειαζετε?ειναι μεταξυ της ψυκτρας και της θερμοαγωγημης που εβαλα.
αν δεν χρειαζετε και μου μειωνετε η αποδοση στη μεταφορα θεμοκρασιας απο τον επεξεργαστη προς την ψυκτρα να το βγαλω.

jimnaf
20-12-09, 22:02
Ένα ψιλό φύλο αλουμινίου είναι…. καθάρισε το καλά…… βάλε την πάστα …και είσαι έτοιμος
Αν θες καλύτερα αποτελέσματα βρες καμιά με χάλκινη βάση

όχι μη το βγάζεις

billtech
20-12-09, 22:28
κατι αλλο.
αν δειτε κατω κατω στη φωτο ξεκινα να φενεται η ψυκτρα του chipset.
εχω ενα ανεμιστηρακι που χωραει εκει πανω.ποια κολλα μου προτινετε να το κολλησω πανω στη ψυκτρα?για να μην εχει περιπτωση να φυγει απο εκει?
εχει βασει για βιδες πανω του αλλα... εκτος του ουι δεν βρισκω τετοιες βιδες.και αν βρω πρεπει να βρω μακριες γτ η ψυκτρα δεν ειναι ισου υψους τα φυλλα της ψυκτρας.
ο μονος τροπος ειναι να το κολλησω εκει πανω.τι κολλα να χρησιμοποιεισω ομως?

και κατι αλλο....υπαρχει περιπτωση ο ανεμιστηρας του τροφοδοτικου που ειναι πανω απο τον επεξεργαστη και το chipset να τραβαει ολο τον αερα και να μην μπορει να υπαρχει καλη ροη αερα πανω στα αλλα δυο και να ρουφαει τον αερα αυτον ο κερατας ο μεγαλος?

gcreator
21-12-09, 01:21
Φίλε Βασίλη ο κατάλληλος ανεμιστήρας για chipset είναι 4cm....
Πρέπει να τον στηρίξεις πάνω στο chip με βίδες ,κατάλληλες για στήριξη ανεμιστήρα(είναι με χοντρό σπείρωμα ).
Προσοχή μεγάλη στο βίδωμα όμως....1ον να είναι εκτός λειτουργίας το pc και 2ον να μην κουνιέται η ψύκτρα όταν βιδώνεις το ανεμιστήρα πάνω της(Συνήθως η ψύκτρα είναι κολλημένη στο chip με θερμοαγώγιμη κόλλα κ όχι πάστα,και στερεωμένη στο mobo με 2 κλιπς διαγώνια...)


Όσο για τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού δεν τίθεται θέμα....

billtech
21-12-09, 11:25
οταν λες δεν τιθετε θεμα?δεν μου κανει αυτος την ζημια?

το προβλημα ειναι οτι δεν βρισκω τετοιες βιδες καταλαβες?