PDA

Επιστροφή στο Forum : περίεργο πρόβλημα σε PC! καμιά ιδέα?



jim.ni
23-12-09, 03:52
celeron 2.4Ghz (overclocked ~2.5), asrock p4vm8, 512 333x2, (δίσκους ide,οχι sata οχι raid)

αλλάζω την vga και βάζω μια nvidia tnt2 (είχε s3:blink:)
μπαίνω στο νετ και κατεβάζω οδηγούς nvidia international τους οποίους δεν δέχτηκε και πατάω άκυρο στην εγκατάσταση. ξαναδοκιμάζω english τα ίδια!! αφήνω το PC στο νετ και όταν γυρίζω βλέπω μπλε οθόνη, εδώ ξεκινάει η ιστορία....
bios reset...
τα windows XP pro δεν μπαίνουν ούτε σε safe mode ούτε με τίποτα.
μετά από πολλά reset το μηχάνημα αρνείται να ξεκινήσει και το πορτοκάλι LEDγια τον δίσκο ανάβει σιγά σιγά!!!:glare:
Αγοράζω καινούργιο τροφοδοτικό και το μηχάνημα ξεκινάει πάλι, βλέπει δίσκους κτλ κανονικά αλλά κάνει reset ή βγαζει μπλε οθόνη χωρίς να μπορεί να μπει στα ΧΡ ούτε σε safe mode. Δοκιμάζω 2 cd με XP home, XP pro για να κάνω φορματ ή επιλέγω R για επιδιόρθωση, πάλι reset!!!
Βάζω δισκέτες partition magic 7 βγάζει σφάλμα!! Το περίεργο είναι οτι με linux live cd δουλεύει καλά και βλέπει-μπαίνει στους δίσκους και στα αρχεία κανονικα.

επίσης έψαξα για ιούς με τα:avira rescue system και BitDefender RescueCD.......τίποτα
memtest από suse live cd μου βγάζει πρόβλημα μόνο όταν είναι και οι 2 μνήμες επάνω και όχι μια μια!!

Δοκίμασα άλλες μνήμες, ενα pentium4 2.6Ghz, άλλο δίσκο wd20 giga, άλλο
dvd, άλλες κάρτες vga, έβγαλα modem, κάρτα ήχου, floppy, απενεργοποιώ όλα τα on-board: ήχο, usb, ethernet, sata, raid........bios reset....


και πολλά ακόμα που ξεχνάω τώρα γιατί είμαι ζαλισμένος απ το πρωί, αν έχετε καμιά ιδέα πείτε την γιατί το βλέπω για αλλαγή μητρικής αύριο (τετάρτη):cursing:

θωμας 123123
23-12-09, 04:41
filos kita kato stin mple othoni exei ennan arithmo se parenthesi kati midenika kaita lipa pare ayton ton arithmo kai pata ton sto google yparrxi pithanotita na bris apo ti einai.otan bgazei mple othoni simeni oti kapoia siskebi pou foras pano sto pc sou einai esfalmeni kai den mporei na tin pairasi i na tin diabasi.alli mia pithanotita na xtipise skliros

Δεν επιτρέπονται τα γκρικλις. Σε παρακαλώ ξαναγράψε το μήνυμα σου στη γλώσσα που γνωρίζουμε.

θωμας 123123
23-12-09, 04:49
kai kati alo gia na katalabeis ti akribos prokali ayto to problima prepi na arxiseis na stineis to mixanima me xp home i oti allo bazontas kathe fora apo mia ram mia karta kai ta lipamono esti tha bris to prom ego pisteuo oti einai i karta sou dokimase na to stiseis xoris karta.

Δεν επιτρέπονται τα γκρικλις. Σε παρακαλώ ξαναγράψε το μήνυμα σου στη γλώσσα που γνωρίζουμε.

θωμας 123123
23-12-09, 04:52
ean exeis esoteriko modem


http://www.ecozymes.com/repository/files/41/no_greeklish.gif

kostbo
23-12-09, 09:14
Σωστός ο Θωμάς ,κυρίως οι κάρτες PCI προκαλούν αυτά τα προβλήματα

jimnaf
23-12-09, 09:25
Κοίτα τις ρυθμίσεις στο bios για την AGP …. τάση κλπ

προσπάθησε να μπείς σε VGA MODE με F8

Αποστόλης1
23-12-09, 14:55
Αν φταίει η μητρική γιατι δουλεύει σωστα το Λινουξ?? Μη βιαστείς για αλλαγή
Κάνε πρώτα reset στο bios, ξεκίνα με Λίνουξ ,πάρε ότι αντίγραφα θέλεις και απο Σύστημα-->Διαχείριση ξεκίνα το gpart.

jim.ni
23-12-09, 16:13
Έχω κάνει bios reset 100 φορές!
Καμιά απ τις επιλογές του F8 δεν δουλεύει, οτι και να επιλέξω κάνει restart
Αυτά που έβγαζε σε μπλε οθόνη τα έβαλα στο google και μου έβγαλε κάτι του στιλ οτι δεν φτάνει το ρεύμα για να δουλέψει ο επεξεργαστής σωστά και οι μνήμες γιαυτό και άλλαξα τροφοδοτικό.
Υποψιάζομαι τη μητρική γιατί τα live linux που δοκίμασα "αδιαφορούν" για
το αν έχεις επάνω δίσκους η οχι και υποψιάζομαι πρόβλημα του chipset τις μητρικής!

άντε παλικάρια, πείτε κάτι τσάμπα είναι :saad:
ευχαριστώ

passer07
23-12-09, 16:22
Υποψιάζομαι τη μητρική γιατί τα live linux που δοκίμασα "αδιαφορούν" για
το αν έχεις επάνω δίσκους η οχι και υποψιάζομαι πρόβλημα του chipset τις μητρικής!

περιμενε πτιν είπες πως απο το live cd τα βλεπεις καλα ολα.τι εννοεις "αδιαφορούν"?

Αποστόλης1
23-12-09, 16:30
celeron 2.4Ghz (overclocked ~2.5), asrock p4vm8, 512 333x2, (δίσκους ide,οχι sata οχι raid)
........

! Το περίεργο είναι οτι με linux live cd δουλεύει καλά και βλέπει-μπαίνει στους δίσκους και στα αρχεία κανονικα.

επίσης ...

και πολλά ακόμα που ξεχνάω τώρα γιατί είμαι ζαλισμένος απ το πρωί, αν έχετε καμιά ιδέα πείτε την γιατί το βλέπω για αλλαγή μητρικής αύριο (τετάρτη):cursing:

? και βλέπει-μπαίνει στους δίσκους και στα αρχεία κανονικα.??????

Αποστόλης1
23-12-09, 16:34
Αν μπορείς δοκίμασε τον σκληρό σε άλλον ΗΥ.

jim.ni
23-12-09, 16:37
Ναι ακριβώς γιαυτό έγραψα οτι είναι περίεργο :saad:
Μπαίνω στους 2 δίσκους και βλέπω τα αρχεία κανονικά! Αυτο όμως με βεβαιώνει οτι τα IDE δουλεύουν 100% σωστά ?? ??

passer07
23-12-09, 16:57
αφού μπορείς να μπεις κανονικα απο live cd παρε backup τα αρχεια σου και κανε format στον σκληρό και ξανα περνα τα xp κανονικα(χρησιμοποιησε το gparted )

για να δεις αν οντος φταιη η μητρική

jim.ni
23-12-09, 18:07
Βρήκα ενα τραγικό σφάλμα απο κάποιον συνάδελφο (να τον πει ο θεός) πάνω στην μητρική και μου έφυγε ενα βάρος. Είδα οτι έχουν αφαιρέσει το βύσμα 15πιν της onboard vga και έχουν τραυματίσει την μητρική με το κολιτιρι. Θα βάλω το βράδυ φωτο να δείτε!
Τώρα θα πρέπει να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας και οτι δεν την χάλασα εγω εφόσον δούλευε όταν το πείρα :cursing:

Αλλα και πάλι ρε γ@μοτο πως μπαίνει στο linux?? ](*,)

klik
23-12-09, 19:18
Στο live-ccd όταν μπαίνει αργεί; (αν ναι μπορεί κάποια συσκευη να μην λειτουργεί σωστά). Οταν αρχίσει το splash του linux (οθόνη γραφικών με μπαρα που γεμίζει), πάτα alt-ctrl-f1 για να βλέπεις τα μηνυματα που εμφανίζονται (μπορείς και μετά να τα δεις στα log αν χρειαστεί).

Αν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα (π.χ. στις πίστες του τυπωμένου) μπορεί κάποια συσκευή να σου δημιουργεί προβλημα (π.χ. onboard ethernet, firewire, usb,...) και στα windows να βγάζει σφάλμα γιατί ο driver τη βρίσκει αλλά δεν επικοινωνεί μαζί της, ενώ σε linux είναι πιο ανεκτικός σε λάθη ο πυρήνας