PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρερπει να βγαζω το καλωδιο δεδομενων πριν



The Professor
24-12-09, 11:55
Kαλημερα σε ολους σας και καλες γιορτες και τελος καλο χρονο με υγεια ευχομαι σε ολους!


Εχω ενα προβληματακι απο τον σεπτεμβριο αλλα δεν το γραφα , ντρεπομουν , συμβαινει το εξυς : ειναι σβυστος ο υπολογιστης και εγω παταω το κουμπι για να τον ανοιξω , ξεκιναει μια χαρα , δειχνει την 1η μαυρη οθονη με τους σκληρους που υπαρχουν στο συστημα και γενικα τους οδηγους (δισκετα ,σκληρος , συμπακτος δισκος) ΑΛΛΑ δεν βλεπει τον σκληρο που παρεπιπτοντος ειναι SATA εχει δηλαδη απο πισω του μικρες θυρες για ταση και δεδομενα, και φτανουμε στην 2η μαυρη οθονη που εχει κατι κατεβατα χαρακτιριστηκα του Η/Υ μας (ειναι το σημειο που ξεκινας την διαμορφωση δηλαδη αυτο που ψαχνει τους οδηγους να βρει δεδομενα να τρεξει) και δεν αναγνωριζει τον σκληρο!!! δηλαδη γραφει DISK BOOT δεν βρηκα PLEASE PUSH ANY KEY TO CONTINUE κια μετα εγω τη εκανα τοτε τον σεπτεμβριο και εξακολουθω να το κανω καθε φορα που ανοιγω τον Η/Υ τον εκλεισα απο το κουμπι εναρξης του και πριν ξαναπατησω το κουμπι βγαζω το καλωδιο που μεταφερει τα δεδομενα στον σατα , παταω το κουμπι περιμενω λιγο (3-με 4 δευτερολεπτα) βαζω, ενω λειτουργει το συστημα , το καλωδιο πισω στον σκληρο!!!! και ετσι λειτουργει!!! αλλα βρε παιδια το εχω βαρεθει αυτο τι φταιει ?

ΥΓ: στις αρχες σεπτεμβρη πραγματοποιησα διαμορφωση σκληρου και εγκατεστησα παλι window$ διοτι πριν ειχα κανονικα window$ αλλα κολησανε ετσι ξαφνικα νευριασα ποιανω τον πυργο τον πεταξα κατω και τον αρχισα στα κλοτσιδια με αποτελεσμα να διαληθει μονο ο πυργος η λαμαρινα δηλαδη και τελος εβγαλα και την μπαταρια απο την μητρικη καρτα και μετα απο 4 μερες την ξαναεβαλα διοτι εγκατεστησα αυτο το συστημα που λειτουργω τωρα , μου ζητησε καποιες ρυθμισεις το bios τοτε απλα για το ρολοι του επεξεργαστη και τιποτα αλλο , μου φαινεται οτι φταιει αυτο μεσα στο bios κατι δεν παει καλα.
Ευχαριστω για την υπομονη σας :001_rolleyes:

klik
24-12-09, 12:03
ετσι ξαφνικα νευριασα ποιανω τον πυργο τον πεταξα κατω και τον αρχισα στα κλοτσιδια με αποτελεσμα να διαληθει μονο ο πυργος η λαμαρινα δηλαδη...:w00t::hahahha::hahahha::psonio:

δοκίμασε να αλλάξεις καλώδιο sata δεδομένων ή ψεκασε το με σπρεϋ καθαρισμού χωρίς λάδι μηπως παίξει (το σπρεϋ πρέπει να στεγνώσει 10 λεπτα πριν δωσεις ρευμα)

The Professor
24-12-09, 12:09
ευχαριστω για την απαντηση ,οταν λες σπρευ καθαρισμου τι εννοεις??

klik
24-12-09, 12:15
π.χ. κάτι σαν αυτό http://www.polywater.com/typefd.html.

Οποιοδήποτε σπρεϋ καθαρισμού χωρίς λάδι (να μην αφήνει υπολύματα κάνει) απο τα ηλεκτρονικά.

Τα καλώδια sata έχουν προδιαγραφές να χρησιμοποιούνται για μέχρι 50 βάλε-βγάλε τα καλά και 25 τα φτηνά. Μετά θεωρείτε ότι έχει ψιλοκαταστραφεί η επίστρωση τους/ελαστικότητα τους.

The Professor
24-12-09, 12:19
μονο 50 βγαλε βαλε ???? αχαχαχαχ εγω το χω βαλε-βγαλε 200 φορες το πολυ χααχαχαχαχ εχει χαλασει συγουρα...

klik
24-12-09, 12:25
σκέψου το σαν πρίζα που με τα πολλά βαλε βγαλε χαλαρώνει και κάνει καμια σπίθα. Αυτά ομως τα καλωδιακια λογω υψηλων ταχυτητων είναι λιγότερο ανεκτικα σε χαλάρωμα συνδεσεων.

Μην το δεσεις και κόμπο οτι στα 50 χαλάει (κάτι σαν ημεομηνια ληξης) αλλα οι προδιαγραφες κατασκευης τόσα λένε. Αν δεν παίξει και αυτό, θέλει και άλλες κλωτσιες χεχε.

The Professor
24-12-09, 12:38
Εεεε συγουρα αυτο φταιει ετσι ?

jimnaf
24-12-09, 13:40
μπορεί ομως να ειναι και απο ρυθμιση στο bios για ρίξε μια ματιά

The Professor
27-12-09, 14:34
Κοιταξα και στο bios αλλα αν πρωτα δεν εχω κανει την διαδικασια να βγαλω και μετα να βαλω το καλωδιο δεδομενων ουτε εκει τον αναγνωριζει.Εαν παω στην ρυθμιση που παει ολες τις ρυθμυσεις στις εργοστασιακες θα διορθωθει το προβλημα(default)???κανω αυτα μηπως γλητωσω την αγορα του καλωδιου!!

passer07
27-12-09, 16:07
Κοιταξα και στο bios αλλα αν πρωτα δεν εχω κανει την διαδικασια να βγαλω και μετα να βαλω το καλωδιο δεδομενων ουτε εκει τον αναγνωριζει.Εαν παω στην ρυθμιση που παει ολες τις ρυθμυσεις στις εργοστασιακες θα διορθωθει το προβλημα(default)???κανω αυτα μηπως γλητωσω την αγορα του καλωδιου!!

πηγαινε το και σε default(τι αλλο να παθει...:confused1:)
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750773
http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CA%C1%CB%D9%C4%C9%CF+%C 5%D3%D9%D4%C5%D1%C9%CA%C7%D3+%D3%D5%CD%C4%C5%D3%C7 %D3+%D3%D5%D3%CA%C5%D5%D9%CD&category2=SERIAL+ATA
καλώδιο sata απο 1E :blushing: μεχρι 9.30Ε(παρε με 1Ε)

The Professor
31-12-09, 16:40
Λοιπον το πηγα σε default κατασταση αλλα τιποτα ο[ποτε θα παω να παρω ενα καλωδιακι των 3 ευρω απο eshop να δω μηπως και διορθωθει το προβλημα

ΑΑΑΑ ξεχασα να αναφερω στην Πρωτη δημοσιευση μου οτι εαν δεν βγαλω το καλωδιο δεδομενων ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑ (λες και δεν περνει ταση....) ο σκληρος λες και ειναι διακοπτης το καλωδιο των δεδομενων ,παταω κουμπι εκκινησης ξεκινα τροφοδοτικο βγαζω το καλωδιο των δεδομενων στα γρηγορα ΞΕΚΙΝΑ ο σκληρος να γυριζει και μολις ακουσω τον ηχο ιιιιιιιιιιιιιιι (καπως ετσι τον κανει οταν λειτουργει ο ηχος που κανουν οι σκληροι οταν λειτουργουν!) παπ βαζω το καλωδιο δεδομενων και ολα καλα ΔΕΝ ειχα κανει αυτη την διευκρινηση!!!

klik
31-12-09, 18:18
Μετά την τελευταία συμπλήρωση, θα πρότεινα πριν πάρεις καλώδιο:
α) να δοκιμάσεις άλλη θέση sata για να δείς αν σ'εκείνη πέρνει στροφες στο power on.
β) να αυξήσεις το χρόνο που αναφέρει το bios για αναγνώριση δίσκων (αν έχει τέτοια ρύθμιση) σε 15 δευτερόλεπτα.
γ) να δοκιμάσεις να πατήσεις το πλήκτρο reset όταν δεν βρίσκει τον δίσκο. (Αν μετά το reset σπινάρει, πιθανά μητρική)

Αν η βλάβη είναι στη μητρική, ή την πετάς ή ίσως να σε βολέψει ένας pci sata controller (αλλά θα χρειαστείς επανεγγατάσταση)

The Professor
31-12-09, 19:17
[QUOTE=klik;341139]
α) να δοκιμάσεις άλλη θέση sata για να δείς αν σ'εκείνη πέρνει στροφες στο power on.
β) να αυξήσεις το χρόνο που αναφέρει το bios για αναγνώριση δίσκων (αν έχει τέτοια ρύθμιση) σε 15 δευτερόλεπτα.
γ) να δοκιμάσεις να πατήσεις το πλήκτρο reset όταν δεν βρίσκει τον δίσκο. (Αν μετά το reset σπινάρει, πιθανά μητρική)



α)το ειχα πραξει παλια αλλα δεν λειτουργουσε
β) εεε σε πια ρυθμισει το λεει (sto bios μεσα φυσικα)?
γ) το σπιναρισμα πως θα το παρω χαμπαρι...?

The Professor
13-01-10, 00:49
αφου ειχα καθαριση και το παλιο καλωδιο και επαφες πηρα καινουριο καλωδιο αλλα τζιφος τιποτα δεν αλλαξε....δεν πειραζει ευχαριστω για την βοηθεια αφου μου δουλευει το μηχανημα παλι καλα και ας το ανοιγω καθε φορα για να το βαζω μπρος..!

djwzak
17-01-10, 08:03
Καλημέρα φίλε μου,

το πρόβλημά σου το είχα και αντιμετωπίσει και εγώ κάποια στιγμή (σαν τεχνικός) και με είχε τρελάνει, δυστυχώς στους υπολογιστές η προφανής λύση δεν είναι και πάντα η σωστή...

και τώρα ετοιμάσου να κουφαθείς... :001_huh:

είμαι αρκετά σίγουρος ότι φταίει η RAM και τίποτα άλλο...

αν λοιπόν έχεις 2-3 DIMMs, αφαίρεσέ τα όλα εκτός από ένα κάθε φορά και δες τι γίνεται.
Αν έχεις μόνο ένα, τότε βρες και δοκίμασε κάποιο άλλο.

Να κάνω και μια μαντεψιά... έχεις παθητική ψυξη στον κεντρικό επεξεργαστή; (δηλαδή χωρίς ανεμιστήρα)

ΥΓ
Προφανώς και για το format που έκανες τον Σεπτέμβρη που είπες, έφταιγε η RAM. Είναι χαρακτηριστικό τους γνώρισμα όταν τα "φτύνουν" να κολλάνε σε άσχετες στιγμές τον H/Y.

ΥΓ2
Παράλληλα με τις αλλαγές στα DIMMs, μπορείς να βάζεις και ένα πρόγραμμα ελέγχου της RAM, όπως memtest κ.λπ για να είσαι 100% σίγουρος.

:001_smile: