PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύστημα παρακολούθησης



waverunner
25-12-09, 21:54
Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλά χριστούγεννα σε όλους.
Κάποιος συγγενής μου έχει ιχθυοτροφείο και θέλει να το παρακολουθεί με κάποιο τρόπο, μετά το μεσημέρι που φεύγουν και κυρίως το βράδυ, καθώς έπεσαν αρκετές φορές θύματα καταστροφών..(σκίσιμο των κλουβιών, κλοπές) με τεράστιες χρηματικές ζημιες καθε φορά. Μέχρι τώρα είχαν σκοπό που κάνει περιπολίες με σκάφος όλο το βράδυ, αλλά σε περίπτωση κακοκαιρίας είναι ανέφικτο,και τότε είναι που γίνονται οι δολιοφθορές.

Θέλει να παρακολουθείτε online με κάποιον τρόπο η ¨φάρμα¨, να καταγράφετε εικόνα με καλή ποιότητα ακόμα και βράδυ, και να υπάρχει κάποιο συστημα ειδοποίησης όταν παραβιάζεται ο χώρος του ιχδυοτροφείου. Το πρόβλημα είναι η υγρασία,βροχή,ο ήλιος και ότι τα κλουβία είναι περίπου 1 χιλιόμετρο από την ακτή,.
Σκέφτηκα να γίνει κάποιο σύστημα με κάμερες,να γίνεται η καταγραφή της εικόνας ,παροχή ηλεκτρικού ρεύματος με φωτοβολταίκα, αλλά, πώς θα γίνεται online παρακολούθηση και πως η ειδοποίηση όταν παραβιάσουν τον χώρο? Μεσα στην θάλασσα???
Μου είπαν και για μια υπηρεσία,σαν google earth, με παρακολούθηση χώρων με συνδομή αλλά δεν ξέρω περισσότερα.
Το θετικό είναι ότι δεν τον νοιάζει και πολύ το πόσο θα κοστίσει το project,φτάνει να δουλεύει σωστά,αφού κάθε ζημια που τους έκαναν τους στοίχισε από 30000 έως 80000 ευρώ.
Πέριμένω την γνώμη σας και τις προτάσεις σας και συγγνώμη αν σας κούρασα.

her
25-12-09, 22:15
Σκέφτηκα να γίνει κάποιο σύστημα με κάμερες,να γίνεται η καταγραφή της εικόνας ,παροχή ηλεκτρικού ρεύματος με φωτοβολταίκα, αλλά, πώς θα γίνεται online παρακολούθηση και πως η ειδοποίηση όταν παραβιάσουν τον χώρο? Μεσα στην θάλασσα???


Τότε αναγκαστικά θα πρέπει να πας σε λύση ασύρματου internet μέσω κινητής τηλεφωνίας. Αν η παραβίαση γίνετε μέσα στην θήλασα τότε είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα γιατί είναι δύσκολος ο εντοπισμός. Ίσως με ένα περιμετρικό δίκτυ που θα συνδέεται με ένα συναγερμό και όταν αυτό κινείται πολύ τότε να κτυπά ο συναγερμός και φυσικά να σε καλεί και στο κινητό σου ;;

KOKAR
25-12-09, 22:22
ακόμα και με λίγα μποφόρ το δίχτυ που λες θα κινείτε και θα δίνει
ψεύτικο συναγερμό....
για την αλμύρα και το κινητό δεν το συζητώ......σε χρόνο DT θα εχει πεθάνει

her
25-12-09, 22:31
για την αλμύρα και το κινητό δεν το συζητώ......σε χρόνο DT θα εχει πεθάνει


Αυτά τα μηχανήματα δεν είναι τόσο ευαίσθητα. Είναι κλειστά από μεταλλικό κουτί αλλά μπορούν να προστατευτούν ακόμα περισσότερα με άλλα κουτιά. Δεν νομίζω ότι αυτό δεν αντιμετωπίζεται.

GR_KYROS
25-12-09, 22:52
http://www.gpswatch.gr/appl_wt-9001.html

waverunner
26-12-09, 00:41
Ευχαριστώ παιδία για το ενδιαφέρον..
Κάτι με δίχτυ είναι λίγο δύσκολο.΄Θέλω κάτι που να μην το επηρεάζουν οι φυσικοί παράγοντες. Να μπορεί να έιδοποιήσει πριν γίνει η ζημιά.. Και η εικόνες, η βιντεο να υπάρχουν αν τυχει και γίνει το κακό.
Με ασυρματο ίντερνετ εννοείς τα usb με κάρτα sim??Μπορούν να μπούν όλα σε ένα κλειστό waterproof κουτί.... Οι κάμερες όμως θα αντέξουν την αλμύρα και το νερό, ακόμα και αυτές εξωτερικού χώρου? Ξέρετε αν υπάρχει κάτι έτοιμο, που να θέλει ελάχιστη μετατροπή???