PDA

Επιστροφή στο Forum : Σφάλμα "Timestep Too small" στο multisim 9. βοήθεια!!



acmilangr
29-12-09, 20:06
Λοιπόν δουλεύω σε ένα μικρό project στο πρόγραμμα multisim9 (το έχω ανεβάσει σε zip αρχείο, αν θέλετε δοκιμάστε το).

μου βγάζει ένα σφάλμα :

TRAN: Timestep too small; time = 1.00139e-007, timestep = 1.25e-015: trouble with node v:xled8#branch
| | doAnalyses: timestep too small

επειδή δεν είμαι και πολύ γνώστης του προγράματος. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε τι οφείλεται το σφάλμα αυτό;


στο κύκλωμα αυτό μέσω διακοπτών ελένχω τις οριζόντιες και κάθετες στήλες των LED. (μελλοντικά θα γίνει ενα Multiplex LED display)

χρισημοποιώ pnp και npn τρανζίστορς ώστε να κάνω amplify για να δώσω μεγάλη τάση στα LED.

να και η φωτό

http://img245.imageshack.us/img245/2002/projectz.jpg

please, κάποιος ας με βοηθήσει. Το σφάλμα το βγάζει όταν ανοίξω τον 2 η το 3 διακόπτη, (παράξενο αλλα στον διακόπτη 1 δεν βγάζει σφάλμα!)

acmilangr
30-12-09, 10:24
κλάψ. Καμία απάντηση

aeonios
30-12-09, 10:40
Λοιπόν

1) Διαβάζουμε στο (3)

Ας μη γινόμαστε επιθετικοί και ας μη χρησιμοποιούμε ύβρεις στον λόγο μας αλλά ας στηρίζουμε τις απόψεις μας με λογικά επιχειρήματα. Δεν απαιτούμε απάντηση ή λύση στο πρόβλημά μας από τα μέλη της σελίδας. Κάθε απάντηση δεν σημαίνει ότι μπορεί να είναι και η σωστή έστω και αν όλα συνηγορούν σε αυτό

http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules

2) Δοκίμασε αυτά τα βήματα
Simulation - Interactive Simulation Settings
Αλλαξε την τιμή στο Maximum Time Step (TMAX) με μια από 1e-005 μέχρι και 1e-003. Πάτα ΟΚ.


Αν δεν παίξει πήγαινε στο Analysis Options πάτα το Use Custom Setting και πάτα το Customize .Στο Global βάλε Relative Error Tolerance [RELTOL] ίσο με 0.01, το Shunt resistance from analog nodes to ground [RSHUNT] ίσο με 1e+9, μετά στην καρτέλα Transient βάλε το Integration Method [METHOD] το Gear. Πατάς δύο φορές το ΟΚ και μας λες αν παίζει.

GR_KYROS
30-12-09, 11:42
βαλε και από μια αντίσταση στα led .............

acmilangr
30-12-09, 12:29
βαλε και από μια αντίσταση στα led .............
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Φυσικά και δεν απαιτώ καμία απάντηση (το σχόλιο για πλάκα το έκανα).

Ο λόγος που δέν έχω αντίσταση ειναι γιατί έχω αλάξει τις ρυθμίσεις των LED να δέχονται μεγαλύτερη τάση.

her
30-12-09, 17:32
Ο λόγος που δέν έχω αντίσταση ειναι γιατί έχω αλάξει τις ρυθμίσεις των LED να δέχονται μεγαλύτερη τάση.

Δεν είναι για να μην καούν από την υψηλή τάση αλλά για να περιορισμό του ρεύμα τους. Βαλε αντίσταση.

Επίσης κοίτα λίγο και την συνδεσμολογία των τρανζίστορ BC558. Στην μια περίπτωση τα γειώνεις με μια αντίσταση και αν πατήσεις τον διακόπτει τότε είναι στον αέρα.

P@s@ris!
31-12-09, 02:17
Καλημέρα παιδιά,,,,,μου κάνει κ εμένα το ίδιο πρόβλημα,,,,,έχω το multisim 10...

δοκίμασα την παραπάνω μεθοδολογία,,,,,αλλα΄δεν δούλεψε!!!!!

kopla
31-12-09, 03:02
Βάλε στους Emitters των PNP τρανζίστορς 300 Ohm αντιστάσεις.
Δλδ +5Bολτ ----- 300Ω ------ emitter

Update:
Παίζει και χωρίς αντίσταση (τώρα).
Διαπίστωσα ότι χτυπάει αμεσως μετα το πατημα του simulate, όταν οι διακόπτες στα αριστερά είναι ανοιχτοί, και οι αλλοι στα PNP κλειστοί. Δλδ όταν επρόκειτο να ανάψει ενα LED χρήσει των διακοπτων στα αριστερά.

Update2:
Αυτη τη στιγμή δεν χτυπάει με τίποτα η transient ανάλυση... wtf? Τα led αναβουν κανονικά.
(Multisim10)

Mihos
31-12-09, 16:26
Ίσως είναι και θέμα των ρυθμίσεων σύγκλισης... Τρέξε τον Convergence Assistant και ίσως βρει τις σωστές ρυθμίσεις μόνο του. Ανέβασα και το αρχείο σου διορθωμένο και λειτουργικό.

Edit: Λάθος αρχείο είχα ανεβάσει... Τώρα ανέβασα το σωστό