PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευη Τηλεκατευθυνσης



pit21
30-12-09, 10:51
Χαιρετω τους παντες χρονια πολλα κ καλα!

Σκεφτομαι να φτιαξω μια τηλεκατευθυνση.
Στην αρχη σκεφτομουν μηπως χρησημοποιουσα καποιο ετοιμο RF module αλλα τελικα σκεφτομαι να την φτιαξω εξολοκληρου μονος μου ετσι κ αλλιως για εκπαιδευτικους σκοπους θα γινει....
Στο θεμα μας λοιπον κ θελω να σας ρωτησω αν μπορειτε να με βοηθησετε με καποιο σχεδιο η να μου πειτε καποια πραγματα ωστε να σχεδιασω(οχι οτι ξερω πολλα αλλα λεω να δοκιμασω) ενα πομπο(κ αργοτερα ενα δεκτη) στα 27ΜΗz κ εμβελεια 150m περιπου(η εμβελεια ειναι κατι που συμβιβαζομαι ευκολα).Το σημα που θα μεταφερουν θα ειναι ψηφιακο.

Αυτα!καθε απαντηση βοηθεια κ σχολιο ειναι ευπροσδεκτο!Ευχαριστω:001_smile:

ΒΑΣΙΛΗΣ 2000
30-12-09, 11:43
φιλε pit21 αυτο ειναι ενα θεματακι που και εμενα με απασχολει το τελευταιο διαστημα καθοτι εχω ενα ελικοπτερο απο το οποιο δεν ειμαι ευχαριστημενος τοσο απο την αποδοση του στην πτηση οσο και απο την διαρκεια ζωης των μπαταριων του!Φαντασου για μιση ωρα φορτισης του εχω τρια λεπτα πτησης κατι που θεωρω απαραδεκτο!Γιαυτο ψαχνω και εγω κατι το οποιο θα ειναι κατι καλυτερο οσον αφορα την πτηση αλλα και την διαρκεια αυτης!Το συγγεκριμενο μοντελο το οποιο δεν ειναι και κατι το πολυ μεγαλο απασχολει δυο μοτερ για τους ελικες και ενα ακομα στην ουρα του για την κινηση δεξια αριστερα οταν θελεις δηλαδη να το στριψεις!Η συχνοτητα του ειναι στους 27 Mhz ! Δυστηχως δεν εχω βρει κατι ενδιαφερον σε κατασκευη ακομα!Το ψαχνω!Αυτα

mitsakostsi
30-12-09, 11:51
Χαιρετω τους παντες χρονια πολλα κ καλα!

Σκεφτομαι να φτιαξω μια τηλεκατευθυνση.
Στην αρχη σκεφτομουν μηπως χρησημοποιουσα καποιο ετοιμο RF module αλλα τελικα σκεφτομαι να την φτιαξω εξολοκληρου μονος μου ετσι κ αλλιως για εκπαιδευτικους σκοπους θα γινει....
Στο θεμα μας λοιπον κ θελω να σας ρωτησω αν μπορειτε να με βοηθησετε με καποιο σχεδιο η να μου πειτε καποια πραγματα ωστε να σχεδιασω(οχι οτι ξερω πολλα αλλα λεω να δοκιμασω) ενα πομπο(κ αργοτερα ενα δεκτη) στα 27ΜΗz κ εμβελεια 150m περιπου(η εμβελεια ειναι κατι που συμβιβαζομαι ευκολα).Το σημα που θα μεταφερουν θα ειναι ψηφιακο.

Αυτα!καθε απαντηση βοηθεια κ σχολιο ειναι ευπροσδεκτο!Ευχαριστω:001_smile:φιλε μου και εγω εγγραψα χθες ενα τετοιο ερωτητημα για να φτιαξω την ενσυρματη μεταδωση που θελω να βρω ενα σχεδιο να το φτιαξω και εγω και οχι να το αγορασω αλλα δεν μου απαντησε κανεις
:cursing::cursing::cursing::cursing::cursing::curs ing::cursing::cursing::cursing::cursing::cursing:: cursing::cursing::cursing::cursing::cursing::cursi ng::cursing::cursing::cursing::cursing::cursing::c ursing::cursing::cursing::cursing::cursing:

mitsakostsi
30-12-09, 11:54
μου ειπαν να πατησω αυτο στο γουγλου αυτο για κοιτα και εσυ wireless remote control toy car schematic

pit21
30-12-09, 12:01
Λοιπον φιλε ΒΑΣΙΛΗΣ 2000 εχω την εντυπωση πως η αλλαξγη τηλεκατευθυνσης δεν θασ ε βοηθησει.Τα μοτερ της κινησης τρωνε το μεγαλυτερο μη σου πω κ ολη την μπαταρια σου.Υπαρχει μια βασικη λυση.Αλλαζεις μπαταριες κ βαζεις μεγαλυτερες

φιλε mitsakostsi μπορεις να μου δωσεις ενα λινκ του θεματος που ειχες ανοιξει για να μη σε ρωταω απο την αρχη το τι ηθελες να φτιαξεις?

mitsakostsi
30-12-09, 12:21
Λοιπον φιλε ΒΑΣΙΛΗΣ 2000 εχω την εντυπωση πως η αλλαξγη τηλεκατευθυνσης δεν θασ ε βοηθησει.Τα μοτερ της κινησης τρωνε το μεγαλυτερο μη σου πω κ ολη την μπαταρια σου.Υπαρχει μια βασικη λυση.Αλλαζεις μπαταριες κ βαζεις μεγαλυτερες

φιλε mitsakostsi μπορεις να μου δωσεις ενα λινκ του θεματος που ειχες ανοιξει για να μη σε ρωταω απο την αρχη το τι ηθελες να φτιαξεις?
εγω θα ηθελα μονο το σχεδιο για να κατασκευασω το ασυρματο κοματη μονο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48539

Mihos
30-12-09, 18:23
Εδώ (http://www.datasheetarchive.com/pdf/Datasheet-015/DSA00263844.pdf) και εδώ (http://www.adrirobot.it/zap_toys/RX_TX.pdf) θα βρείτε τα Datasheets δύο ολοκληρομένων που κάνουν αυτή τη δουλειά κάθώς και πλήρη σχέδια για μπομπούς και δέκτες. Αν βρείτε κάποιο τέτοιο ολοκληρομένο...

eebabs2000
30-12-09, 19:17
Γεια σου φίλε μου... Επειδή το κόβω λίγο δύσκολο να βρεις τα ολοκληρομένα που προτείνει ο φίλος Mihos, ξεκίνα να πειραματίζεσαι με απλά υλικά που να τα βρίσκεις παντού. Αγόρασε ορισμένα τρανζίστορ και προσπάθησε να φτιάξεις έναν ταλαντωτή. Παρατήρησε το σήμα που βγάζει και προσπάθησε ύστερα να το διαμορφώσεις με κανένα άλλο σήμα. Αφού ολοκληρώσεις αυτό το κομμάτι, ύστερα με ένα μικροελεγκτή μπορείς να κάνεις ότι θες. Μπορείς να τον προγραμματίσεις με μια δικιά σου κωδικοποίηση (για τον έλεγχο της κατεύθυνσης) και με τον ίδιο τρόπο στο δέκτη να προγραμματίσεις έναν μικροελεγκτή να αποκωδικοποιεί τον αρχικό κώδικα ώστε να αποφασίζει ποιο μοτέρ και πως θα το κινήσει.

Mihos
30-12-09, 19:20
Γεια σου φίλε μου... Επειδή το κόβω λίγο δύσκολο να βρεις τα ολοκληρομένα που προτείνει ο φίλος Mihos, ξεκίνα να πειραματίζεσαι με απλά υλικά που να τα βρίσκεις παντού. Αγόρασε ορισμένα τρανζίστορ και προσπάθησε να φτιάξεις έναν ταλαντωτή. Παρατήρησε το σήμα που βγάζει και προσπάθησε ύστερα να το διαμορφώσεις με κανένα άλλο σήμα. Αφού ολοκληρώσεις αυτό το κομμάτι, ύστερα με ένα μικροελεγκτή μπορείς να κάνεις ότι θες. Μπορείς να τον προγραμματίσεις με μια δικιά σου κωδικοποίηση (για τον έλεγχο της κατεύθυνσης) και με τον ίδιο τρόπο στο δέκτη να προγραμματίσεις έναν μικροελεγκτή να αποκωδικοποιεί τον αρχικό κώδικα ώστε να αποφασίζει ποιο μοτέρ και πως θα το κινήσει.

+1 Κι εγώ αυτό θα έκανα... Απλά πρέπει οι φίλοι μας να έχουν λίγες γνώσεις από μικροελεγκτές.

pit21
30-12-09, 23:41
Βασικα παιδια εεχω γνωσεις απο μικροελεγκτες κ απο κει προεκυψε η ολη κατασκευη αφου ηθελα να πειραματιστω με αυτους.Αυτο που δεν ξερω καθολου ειναι οι ταλαντωτες κ απο κει προκυπτει κ οτι το εβαλα κ στην κατηγορια των ταλαντωτων.Στα datasheet που αναρτηθηκαν ειδα στο κυκλωμα οτι περιλαμβαναν κ τον ταλαντωτη.
τι λετε να ξεκινησω απο εκει?