PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοσια lae θερμομετρου-θερμοστατη



j kalai
01-01-10, 12:10
Καλημερα χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε.
Εχω ενα θερμομετρο-θερμοστατη της LAE οπως λεει και ο τιτλος το οποιο τροφοδοτειται με 220VOLT.
Αυτο τωρα θελω να το βαλω στο αυτοκινητο για να εχω εξωτερικη θερμοκρασια. Μετρησα την ταση μετα τον μετασχηματιστη που εχει μεσα και ειναι 12volt αλλα εναλλασομενο, καπου βεβαια υπαρχει και το συνεχες αλλα ποοουυυ. Τωρα αν του δωσω 12volt συνεχες στο σημειο που εχει το 12 το εναλλασομενο θα δουλεψει ή θα με πανε μεσα για εμπρηστικο μηχανισμο.:confused1:

Nemmesis
01-01-10, 13:42
Καλημερα χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε.
Εχω ενα θερμομετρο-θερμοστατη της LAE οπως λεει και ο τιτλος το οποιο τροφοδοτειται με 220VOLT.
Αυτο τωρα θελω να το βαλω στο αυτοκινητο για να εχω εξωτερικη θερμοκρασια. Μετρησα την ταση μετα τον μετασχηματιστη που εχει μεσα και ειναι 12volt αλλα εναλλασομενο, καπου βεβαια υπαρχει και το συνεχες αλλα ποοουυυ. Τωρα αν του δωσω 12volt συνεχες στο σημειο που εχει το 12 το εναλλασομενο θα δουλεψει ή θα με πανε μεσα για εμπρηστικο μηχανισμο.:confused1:

εχουν πανω μια smd φερηρα... δωσε εκει κατευθειαν τα 12v..

j kalai
01-01-10, 17:39
Μπορεις να μου το εξηγησεις το smd φερηρα το τι ειναι ή πως ειναι?

KOKAR
01-01-10, 17:47
προφανώς θέλει να πει γέφυρα, ειναι το εξάρτημα που μετατρέπει το
AC σε DC.
ανέβασε καμιά φώτο της συσκευής για να δούμε το κύκλωμα

Mihos
01-01-10, 17:48
Εννοεί smd γέφυρα... (ο δαίμων του πληκτρολογίου:biggrin:).

Αν βάλεις 12V εκεί που μετράς το εναλασόμενο πιθανώς να μη δουλέψει καθώς τα 12V μετά την ανόρθωση δίνουν περίπου 16,5V. Επομένως με τη τάση του αυτοκινήτου που είναι 13.8 μπορεί να μη δουλέψει σωστά ακόμα και αν τη βάλεις μετά τη γέφυρα ανόρθωσης.

KOKAR
01-01-10, 18:17
πιστεύω οτι μετά την γέφυρα θα έχει και σταθεροποιητή στα τα 5ν.....
ακόμα πιστεύω οτι αν βάλει 12ν στην είσοδο της γέφυρας ( στο AC 12ν ) θα
παίξει..
Προτιμότερο είναι να μας ανεβάσει καμιά φώτο...

Nemmesis
01-01-10, 18:41
φερηρα

wtf? τι σκατα εγραψα? γεφυρα ηθελα να γραψω, το εγραψα με το νεο netbook την αδεργης μου και επειδη ειναι μια σταλια το πληκτρολογιο εγινε η παπαρα... εχω ενα χαλασμενο lae θερμοστατη.. θα ανεβασω φωτο με το που ειναι η γεφυρα στο δικο μου για να παρεις μια ιδεα...

KOKAR
01-01-10, 18:44
wtf? τι σκατα εγραψα? γεφυρα ηθελα να γραψω, το εγραψα με το νεο netbook την αδεργης μου και επειδη ειναι μια σταλια το πληκτρολογιο εγινε η παπαρα... εχω ενα χαλασμενο lae θερμοστατη.. θα ανεβασω φωτο με το που ειναι η γεφυρα στο δικο μου για να παρεις μια ιδεα...

και ξανα εγινε η π@π@ρι@ !!! :lool::lool::lool:

Nemmesis
01-01-10, 19:00
και ξανα εγινε η π@π@ρι@ !!! :lool::lool::lool:

γαμω... παλι σε εκεινο ημουν... ρ,φ,γ ειναι ολα κοντα κοντα... ΕΛΕΟΣ!!!!!

j kalai
01-01-10, 21:08
Ωραια, οποτε μετραω εκει και θα βρω το συνεχες και εκει κολλαω καλωδιακια για να δωσω το 12.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες και για την φωτογραφια που με προλαβε.

j kalai
04-01-10, 13:55
Kατι αλλο τωρα. Μπορω σε αυτο το θερμομετρο να του βαλω μια μικρη μπαταρια επαναφορτιζομενη 12βολτ και αν ναι θα ηθελα να μου πειτε και πια.

JOUN
04-01-10, 19:35
Παντως δεν νομιζω να υπαρχει μηχανημα που να του δωσεις 12V DC εκει που παιρνει 12V AC και να εχει προβλημα...(Στη γεφυρα δηλαδη)Μετα την ανορθωση η θα εχει καποιο ολοκληρωμενο για σταθεροποιηση(η ζενερ-τρανζιστορ παλαιοτερα) η δεν θα το χρειαζεται.

KOKAR
04-01-10, 20:21
και πριν την γέφυρα αν θα δώσει 12ν DC δεν υπάρχει πρόβλημα.
μάλιστα με αυτόν τον τρόπο δεν θα υπάρχει πρόβλημα στην πολικότητα
που θα δώσει τα 12ν dc ( αρκεί βέβαια να μην υπάρχει ο μετασχηματιστής πάνω )

JOUN
04-01-10, 20:52
δεν νομιζω να υπαρχει μηχανημα που να του δωσεις 12V DC εκει που παιρνει 12V AC και να εχει προβλημα...(Στη γεφυρα δηλαδη)
Αυτο εννοουσα.Μαλλον επρεπε να γραψω ΠΡΙΝ τη γεφυρα.

KOKAR
04-01-10, 20:56
μωρέ εσυ το έγραψες......εγώ δεν το είδα !!!:001_rolleyes:

j kalai
04-01-10, 22:32
Kατι αλλο τωρα. Μπορω σε αυτο το θερμομετρο να του βαλω μια μικρη μπαταρια επαναφορτιζομενη 12βολτ και αν ναι θα ηθελα να μου πειτε και πια.


Τελικα αυτο που σκεφτηκα να κανω δεν συμφερει μετα απο μια ερευνα που εκανα.