PDA

Επιστροφή στο Forum : αυτοματο μετρημα



giotisitalia
03-01-10, 15:50
ζητω την βοηθεια σας. το θεμα με προβληματιζει πολυ καιρο τωρα. σκεφτητε ενα κινουμενο διαδρομο στον οποιο τοποθετουνται αντικειμενα. αυτα κινουνται με σταθερη ταχυτητα το ενα πισω απο το αλλο σε αποσταση. το προβλημα μου;. θελω να μετραω το μηκος τους. θα ηταν ουτοποια να ζητησω να ενωνετε και με pc; σοβαρο για μενα θεμα πιστευω και αρκετα δυσκολο. μαζευω πληροφοριες εδω και καιρο και θα ηθελα και την δικη σας υποτηριξη.σας ευχαριστω εκ των προτερων

chip
03-01-10, 16:25
Σαν εφαρμογή είναι μάλλον στάνταρ, όμως το πως θα το κάνεις έχει σχέση με τις διαστάσεις αυτού που θα μετρήσεις, την ακρίβεια (άλλο να θέλεις να ομαδοποιήσεις πιάτα με ίδια διάμετρο και άλλο να θέλεις να κόψεις σοκολάτα σε κομάτια) αλλά και το σχήμα του, άλλο πράγμα να είναι κύλινδρος που όπως και να κάτσει στον τενιόδρομο είναι το ίδιο και άλλο παραλληλόγραμμο που αν καθήσει με γωνια θα το μετρήσεις περισσότερο. Άλλο να είναι ένα ψηλό αντικείμενο και άλλο πλάκες σοκολάτας που είναι λεπτές.
Ο βασικός τρόπος μέτρησης θα είναι μάλλον με φωτοκύτταρο που ανάλογα πόση ωρα θα σταματά τη δέσμη φωτός (είτε απλό φως είτε Laser) το αντικείμενο και δεδομένου της γνωστής ταχύτητας του τενιόδρομου θα υπολογίζεται το μήκος.
Επίσης μπορεί να γίνει (σαφώς δυσκολότερο) με το να το βλέπει τα αντικείμενα κάμερα, να ψηφιοποιείται το σημα και ένας επεξεργαστής να υπολογίζει το μήκος του αντικειμένου στην εικόνα.
Το θέμα της σύνδεσης με το PC είναι δευτερεύον ζήτημα και εξαρτάται από το τί θα πρέπει να κάνει η μέτρηση στο PC. (πχ άλλο να τα καταχωρεί τις μετρήσεις σε ένα file άλλο να ανήγει ένα EXCEL και να τα βάζει εκεί).

Για ποιο συγκεκριμένη απάντηση μάλλον θα πρέπει να ξέρουμε περισσότερα για την εφαρμογή αλλά και για τις γνώσεις ηλεκτρονικών που έχεις.

giotisitalia
03-01-10, 16:46
θεωρητηκα θα βασιστουμε στον βασικο τροπο μετρησης με φωτοκυτταρα. τα αντικιμενα ειναι λεπτα και μη διαπεραστα απο το φως. ο διαδρομος κινειται σταθερα και ειναι ευκολο να μετρηθει η ταχυτητα του. τωρα οσο αφορα την καταγραφη του σε pc θα καταγραφετε σε file αλλα δεν νομιζω οτι εκει θα δημιουργιθει προβλημα , η εισαγωγη του την φανταζομε ως BARCODE SCANNER (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.203594)

Mihos
03-01-10, 17:15
Αν μπορείς να διασφαλίσεις ότι η ταχύτητα θα είναι σταθερή και γνωστή και ότι τα αντικείμενα δε θα κάθονται υπό γωνία, τότε αυτό που ζητάς είναι super απλό να γίνει με τη βοήθεια PC και μάλιστα χωρίς τη χρήση ούτε ενός ολοκληρομένου. Ένα laser pointer και από την άλλη ένα φωτοκύταρο που θα οδηγεί κατευθείαν κάποια είσοδο ελέγχου της σειριακής (πχ. CTS) ή κάποιο πιν της παράλληλης (άντε να χρειαστέις ένα τρανζίστορ). Όλα τα άλλα είναι απλά θέμα προγραμματισμού. Ακόμα και αν ταχύτητα δεν είναι σταθερή προσαρμόζεις έναν ενκόντερ και στέλνεις πάλι τους παλμούς στο PC.

Νομίζω ότι αν το μηχανολογικό κομμάτι υπάρχει, τότε είναι πολύ έυκολο να γίνει κάτι τέτοιο.

giotisitalia
03-01-10, 18:20
μιχαλη μεχρι εκει ειμαι και εγω. εχω 2 Φωτοκύτταρα με έξοδο NPN , Διάχυσης, αντανάκλασης και κατευθυνόμενης δέσμης.. το θεμα ειναι πλεον το απο εδω και περα πως προχωραω. καποιο σχεδιο η συνδεσμολογια. η προγραμματισμο.καποια σελιδα;

chip
04-01-10, 00:21
Τα αντικείμενα τι μήκος έχουν περίπου και με τη ακρίβεια πρέπει να μετρηθεί?

giotisitalia
04-01-10, 00:49
ΑΠΟ 30CM ΕΩΣ ΚΑΙ 4 ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ 0.5%ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ

GeorgeH
04-01-10, 06:23
Εγώ το σκέφτομαι ως εξής:
Χρειάζεται μόνο 1 φωτοκύταρο που η έξοδος του προσαρμόζεται σε PC.
Ενα πρόγραμμα που μετράει χρόνο διακοπής της δέσμης.
Με μονάδα μέτρησης το χρόνο διακοπής της δέσμης μήκους 1 χιλιοστού.
Το πρόγραμμα μετράει τις διακοπές και καταχράφει σε αρχείο.
Από κει και πέρα πχ
0.02sec=1mm => 5.6sec= 5.6/0.02 = 280mm κοκ

Mihos
04-01-10, 08:31
μιχαλη μεχρι εκει ειμαι και εγω. εχω 2 Φωτοκύτταρα με έξοδο NPN , Διάχυσης, αντανάκλασης και κατευθυνόμενης δέσμης.. το θεμα ειναι πλεον το απο εδω και περα πως προχωραω. καποιο σχεδιο η συνδεσμολογια. η προγραμματισμο.καποια σελιδα;


Γιώτη το "από εδώ και πέρα" είναι πολύ απλό όπως σου είπα... Πες μου ποιό φωτοκύταρο έχεις και θα σου αναιβάσω σχηματικό. Αν προλάβω μπορεί να σου φτιάξω και ένα πρόχειρο πρόγραμμα για το PC.

giotisitalia
04-01-10, 13:10
μιχαλη με σωζεις!!!! πες μου το mail σου σε προσωπικο μηνημα να σου στειλω το pdf του φωτοκυτταρο να εχεις ολα τα στοιχεια του

Mihos
04-01-10, 13:45
Να μία πρόχειρη υλοποίηση...

Παραθέτω σχηματικό, πηγαίο κώδικα (σε VB 2008 )και εκτελέσιμο. Τα έκανα όλα πολύ βιαστικά και είναι πιθανό να υπάρχουν λάθη και στο σχέδιο και στο πρόγραμμα... Έλπίζω να έχεις windows xp η νεότερα για να τρέξεις το πρόγραμμα... Προς το παρόν δεν σώζει τα δεδομένα σε αρχείο, απλά σου τα δείχνει επιτόπου... Δες αν σου δουλέψει και το αναβαθμίζουμε μετά άμα είναι...

Mihos
04-01-10, 13:50
Τι κάνει το προγραμματάκι:

Επιλέγεις τη θύρα που έχεις συνδέσει το κύκλωμα στον υπολογιστή σου και συμπληρώνεις τη ταχύτητα με την οποία κινείται η ταινεία σου. Πατάς σύνδεση και βλέπεις στο κάτω frame πόσα αντικείμενα έχουν περάσει και κάθε φορά το μήκος τους.

Η ακρίβεια εξαρτάται από το πόσο σταθερή είναι η ταχύτητα της ταινείας και από το πόσο σωστά την έχει μετρήσει.

giotisitalia
04-01-10, 13:58
σε ευχαριστω . θα σε ενημερωσω συντομα :001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolleyes:

Mihos
07-01-10, 16:39
Τελικά είχαμε αποτέλεσμα η τσάμπα πήγε ο κόπος μου;:001_tongue::001_tt2::001_smile:.

giotisitalia
08-01-10, 20:25
ειμαι στην κατασκευη . συντομα θα σε ενημερωσω

giotisitalia
11-01-10, 10:53
ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ . ΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΑ ΦΩΤΟ ΗΤΑΝ ΑΝΑΠΟΔΑ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑ ΣΤΗΝ RS232 ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ; ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ. ΠΑΝΤΟς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

Mihos
11-01-10, 17:29
Ναι σωστά! Θα αντάλλασες τα καλώδια στα pin της σειριακής. Μάλιστα νομίζω ότι με το πρόγραμμα που σου έστειλα πρέπει να τα αντιστρέψεις:001_unsure:. Δε θυμάμαι...

Η λογική λειτουργίας πάντως είναι αυτό που είπε ο GeorgeH. Αλήθεια από ακρίβεια πως τα πήγε;

Mihos
11-01-10, 17:48
Προσοχή θέλει στο ότι η τάση των 12V δεν πρέπει να είναι από το τροφοδοτικό του υπολογιστή. Πρέπει να υπάρχει γαλβανική απομόνωση.

electron
11-01-10, 18:06
Να θέσω και γω έναν προβληματισμό. Αν υποθέσουμε ότι έχουμε έναν ραουλόδρομο με το οποίο μεταφέρεται σωλήνα, τότε το εν λόγο project θα μας δώσει το σωστό μήκος της σωλήνας; Εννοείται βέβαια ότι η ταχύτητα είναι σταθερή. Επίσης ένα φωτοκύτταρο θα ήταν αρκετό ή θα χρειαζόμασταν 2, ένα που θα μετρούσε την αρχή και ένα το τέλος;

Mihos
11-01-10, 18:16
Γιατί να χρειαστούν δύο; Εγώ σκέφτομαι τη διάταξη ως εξής:

Υπάρχει μία πηγή φωτεινής δέσμης και ένα φωτοκύτταρο εκατέρωθεν του διαδρούμου κίνησης. Το φωτοκύτταρο φωτίζεται πάντα εκτός από τη περίπτωση που κάποιο (αδιαφανές) αντικείμενο περνά από μπροστά του. Αν μετρήσεις πόση ώρα μένει το φωτοκύτταρο αφώτιστο και πολλαπλασιάσεις με τη ταχύτητα δε βρίσκεις το μήκος του αντικειμένου;

electron
11-01-10, 19:31
Mιχάλη σωστός ο συλλογισμός σου, εγώ ανέφερα δυο με την λογική ότι το πρώτο που θα βλέπει την έναρξη της σωλήνας θα διεγείρει ένα χρονικό και το δεύτερο που θα σηματοδοτεί το τέλος του χρόνου μέτρησης.
Βέβαια είτε έτσι είτε αλλιώς, αν βάλουμε τώρα την παράμετρο ότι η ταχύτητα μπορεί να μην είναι σταθερή εκεί πως θα το αντιμετωπίζαμε;

giotisitalia
12-01-10, 09:24
(ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕς)τροφοδοσια εχει δικη του . ΤΟ φοτο ειναι στον διαδρομο και συνδεετε με θωρακισμενο καλωδια μεχρι το κυκλωμα.το κυκλωμα ειναι οσο το δυνατο κοντα στο pc.
τωρα οσο αφορα την ακριβεια μετρησης ειναι ικανοποιοτικη προς το παρων.ειναι κοντα στο 2-2.5 % αλλα σε αυτο υπεθυνος εγω ακομα γιατι η ολη κατασκευη δεν ειναι απολυτη.οσο αφορα την σωστη θεση του φοτο

Mihos
12-01-10, 18:44
Βέβαια είτε έτσι είτε αλλιώς, αν βάλουμε τώρα την παράμετρο ότι η ταχύτητα μπορεί να μην είναι σταθερή εκεί πως θα το αντιμετωπίζαμε;

Σε αυτή τη περίπτωση θα μπορούσε να μπεί ένα encoder στα ράουλα και να στέλνει παλμούς στο PC. Τότε θα μπορούσες να υπολογίσεις το μήκος από το πλήθος των παλμών που έλαβες όσο το φωτοκύτταρο ήταν σκοτεινό.


(ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕς)τροφοδοσια εχει δικη του . ΤΟ φοτο ειναι στον διαδρομο και συνδεετε με θωρακισμενο καλωδια μεχρι το κυκλωμα.το κυκλωμα ειναι οσο το δυνατο κοντα στο pc.
τωρα οσο αφορα την ακριβεια μετρησης ειναι ικανοποιοτικη προς το παρων.ειναι κοντα στο 2-2.5 % αλλα σε αυτο υπεθυνος εγω ακομα γιατι η ολη κατασκευη δεν ειναι απολυτη.οσο αφορα την σωστη θεση του φοτο

Όπως είπε και ο CHIP, το πως θα υλοποιήσεις το κύκλωμα εξαρτάται από το πόσο ακρίβεια θέλεις. Πχ. αυτό που ανέβασα περιορίζεται σε ακρίβεια λόγω του ότι λειτουργεί με software διακοπές των windows. Ανάλογα λοιπόν το Scheduling που κάνουν τα windows, τον επεξεργαστή, τη μνήμη κτλ η ακρίβεια επηρεάζεται. Αν απαιτείται απόλυτη ακρίβεια θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ένας μC που κάνει το μέτρημα και να στέλνει το μήκος στον υπολογιστή έτοιμο.

giotisitalia
12-01-10, 21:52
τι ειναι το μC.

Mihos
12-01-10, 23:43
Μικροελεγκτής! (μikro-Controller)

ΚΩΣΤΑΣ2
22-09-14, 15:57
Γεια σε όλους
""Σε αυτή τη περίπτωση θα μπορούσε να μπεί ένα encoder στα ράουλα και να στέλνει παλμούς στο PC""


αντί για φωτοκύτταρο θα μπορούσε το encoder;http://www.ebay.com/itm/Aluminium-Wheel-Rubber-Cover-For-Counter-Encoder-20CM-Perimeter-6MM-Shaft-/171249639571?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27df462093
Description encoders:
performance
400 p/r (Single-phase 400 pulses /R,Two phase 4 frequency doubling to 1600 pulses)
Power source: 7-24 VDC
Shaft: 6mm Dia, 13mm Length
Size: 38mm Διά, 35.5mm Length
Output :AB 2phase output rectangular orthogonal pulse circuit, the output for the NPN open collector output type
Maximum mechanical speed: 6000 R / min
response frequency: 0-20KHz
Cable length: 1 meter
Notice:AB 2phase output must not be directly connected with VCC, otherwise, will burn the output triode.
Because different batches, and may not have the terminal.
connection:
Yellow = A phase, blue = B phase, red = Vcc power supply, black = V0
Package included :
100% Brand New
1 pc Encoder 400P/R Incremental Rotary Encoder

τι θα άλλαζε στο σχηματικό και στη εφαρμογή ;

info@kalarakis.com
22-09-14, 18:49
KVstas2
to encoder που αναφέρθηκε στο παραπάνω θέμα είναι για να μετρά την ταχύτητα του ταινιοδιαδρομου αν αυτή δεν είναι σταθερή
Αν δεν έχει σταθερή ταχύτητα βάζει το ecoder και ένα κύκλωμα και που επιδρά στο μοτέρ της ταινίας και φτιάχνεις τη ταχύτητα να είναι σταθερή.
Το μήκος του αντικειμένου συνεχίζεις να το μετράς όπως αναφέρθηκε παραπάνω
ο σκοπός όλων των παραπάνω ήταν να μετρά το μήκος των αντικειμένων που είναι πάνω στη ταινία.

Για να βάλεις μετρητή μήκους πρέπει να διασφαλίσεις ότι το αντικείμενο θα είναι πάντα σε επαφή με το "τροχό" Αυτό σημαίνει οτι η ταινία πρέπει να έχει κλήση 20-30 μοιρες.
Το αντικείμενο να είναι αρκετά βαρύ ώστε να μπορεί να γυρίσει το τροχό Άσε που ο encoder δεν κάνει γι'αυτή τη δουλεία

Εσύ γιατί ακριβώς ενδιαφέρεσαι?

ΚΩΣΤΑΣ2
22-09-14, 19:25
μέτρηση υφάσματος (μέτρηση μήκους υφάσματος) το encoder θα είναι στα ράουλα με σταθερή ταχύτητα 100 στροφές κινείται ο ταινιόδρομος

info@kalarakis.com
22-09-14, 19:49
Σε αυτή την περίπτωση χρησιμοποιείς μια ρόδα που εφάπτεται στο ύφασμα και στην άλλη μεριά έχει ένα δίσκο με τρύπες
Μετράς τις τρύπες και βρίσκεις το μήκος που έχει διανύσει ο τροχός.
Δεν το βάζεις στο ράουλο γιατί το ύφασμα μπορεί να ολισθαίνει πάνω στο ραουλο και να πάρεις λάθος μέτρηση
το δικό σου είναι ακόμα πιο εύκολο από ότι το παραπάνω γιατί δεν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα που τρέχει το ύφασμα
αν πας σε ένα κατάστημα που πουλά μοκέτες π.χ στο πρaktiker δες το τρόπο που τις μετράνε

ΚΩΣΤΑΣ2
22-09-14, 20:55
θα μπορούσα και με μετρητή ρόδα που έχουν και οι τοπογράφοι,
μονο που εγώ θα περνώ τις ενδείξεις και θα τις μεταφέρω σε βάση δεδομένων με τα συνημμένα που έδωσε ( Μιχάλης )
θα μπορούσα εύκολα αφού διάβασα τον κώδικα της εφαρμογής του σε VB

el greco 1
22-09-14, 22:03
κατι τετοιο χρειαζεσαι αλλα ταυτοχρονα πρεπει να τοποθετησειs ενα φωτοκυταρο να ανιχνευει την αρχη και το τελοs του αντικιμενου που περναει. 52889

ΚΩΣΤΑΣ2
22-09-14, 22:49
Ναι κατι τετοιο αλλα αν δεν κανω λαθος εχει encoder

el greco 1
23-09-14, 07:42
ναι εχει μια παλμογε52890ννητρια και ενα φωτοκυταρο.

ΚΩΣΤΑΣ2
23-09-14, 22:22
Περίπου έτσι θα γίνει η κατασκευή θα χρησιμοποιήσω αυτόν τον παλμογράφο
το πρόβλημα είναι αντί δυο φωτοκύτταρα να χρησιμοποιήσω ένα
και παλμογράφο στο πρόγραμμα που έδωσε ο ΜΟΙΧΟΣ σε προηγούμενο post
52895

el greco 1
24-09-14, 07:53
ενα φωτοκυταρο χρειαζεσαι να μπει καπου στη μεση και να μπωρει να ανιχνευει καθε πλατοs υφασματοs που περναει..παλαιοτερα τα παιδια εδω μου ειχαν συστησει αυτο.http://www.sintebros.com.sg/enda_EC442.pdf