PDA

Επιστροφή στο Forum : project στα ψηφιακα με το Electronics Workbench



sotisanis
05-01-10, 19:11
καλησπερα σας,σπουδαζω στο τει αυτοματισμου και εχω να κανω ενα project στα ψηφιακα χρησιμοποιωντας το Electronics Workbench.
το project ειναι το εξης:
Γκαραζ εχει χωρο για 13 αυτοκινητα.να σχεδιαστει ενας συγχρονος απαριθμητης με FF's και NAND που να μετρα (με τη βοηθεια φωρατων) τα αυτοκινητα που μπαινουν και βγαινουν απο το γκαραζ. Ο απαριθμητης θα πρεπει να δινει σε καποιες εξοδους σημα-οπτικο-αν ειναι γεματο ή οχι το γκαραζ.

ο Καθηγητης λοιπον μου ειπε να παρω μια 74193 και να βαλω στα A,C,D μοναδα και στο Β μηδεν. και στα QA,QC,QD να τα συνδεσω επανω σε μια NAND και μετα ενα led.οπως επισης στα COUNT UP & COUNT DOWN να βαλω ενα ρολοι.
εγω επειδη δεν μπορεσα να βρω την 74193 χρησιμοποιησα 74192 αλλα παλι δεν μπορεσα να βγαλω καποια ακρη.
αν γινεται λοιπον θα ηθελα την βοηθεια σας για το πως να υλοποιησω την εργασια μου.
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Radiometer
05-01-10, 19:22
να επισημάνω πως

M54/M74HC192 SYNCHRONOUS UP/DOWN DECADE COUNTER

M54/M74HC193 SYNCHRONOUS UP/DOWN BINARY COUNTER

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/23048/STMICROELECTRONICS/74192.html

δεν ξέρω άμα το πρόγραμμα μπορεί να καταλάβει την διαφορά απλός το ανέφερα γιατί κάποτε είχα ασχοληθεί με τα 2 ολοκληρωμένα

sotisanis
05-01-10, 19:38
φιλε μου σε ευχαριστω για την βοηθεια αλλα θα ηθελα να σε ρωτησω,αν κατασκευασω μονος μου το 74193 και κανω οτι μου ειπε ο καθηγητης θα ειναι σωστο το project μου?η πρεπει να κανω κατι διαφορετικο?

sotisanis
05-01-10, 20:04
Βοηθηστε λιγο ρε παιδια γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη τι ακριβως πρεπει να κανω

GR_KYROS
05-01-10, 20:41
Δώσε ποιο συγκεκριμένες πληροφορίες .....
ξεκίνα από κάπου .....
και εδώ είμαστε :001_smile:

YouTube- Digital counter

http://www.facstaff.bucknell.edu/mastascu/elessonsHTML/Logic/Logic5.html

http://books.google.gr/books?id=STzitya5iwgC&pg=PA91&lpg=PA91&dq=CIRCUIT+COUNTER+74193&source=bl&ots=Ld6mNvhMxH&sig=0RiQb8UqiSHvG9jafF9ommnD-xQ&hl=el&ei=xoJDS6CRMtCe_gaH5oGUDw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CAgQ6AEwADgU#v=onepage&q=CIRCUIT%20COUNTER%2074193&f=false

http://owww.phys.au.dk/elektronik/74ls193.pdf

sotisanis
05-01-10, 20:55
ναι βρε συναδελφε αλλα τι αλλες πληροφοριες να δωσω?αυτα μου ειχε πει ο καθηγητης και αυτα εκανα και εγω.και δεν ξερω απο που να ξεκινησω γιατι δυστυχως δεν εχω κατι που θα μπορουσα να διαβασω και να ξεκινησω απο καπου?

GR_KYROS
05-01-10, 21:10
κάτι τέτοιο σου ζητά, σαν βασικό ....

sotisanis
05-01-10, 21:17
συναδελφε με ποιο προγραμμα να τα ανοιξω αυτα γιατι εχω το multisim 7 αλλα εχω και το 10 μπορω δηλαδη να το εγκαταστησω

sotisanis
05-01-10, 21:28
συναδελφε το ανοιξα το αρχειο που μου εστειλες αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι που εχεις βαλει τρια led ενω θα πρεπει στην ουσια να εχω ενα led που να δειχνει οτι το γκαραζ ειναι γεματο και ενα που να δειχνει οτι ειναι αδειο.παντως η δουλεια σου ειναι πολυ καλη και σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο που εχεις ξοδεψει

GR_KYROS
05-01-10, 21:43
αυτό που βλέπεις είναι το βασικό, με εξόδους ABC για οδήγηση διψήφιου display
μόνο έτσι θα υπάρχει μέτρηση αυτοκινήτων (αυτό νομίζω εννοούσε ο καθηγητής)
επίσης πρέπει να προηγηθεί ένα κύκλωμα αρίθμησης με αισθητήρες, με δυνατότητα να προσθέτει και να αφαιρεί, στην θέση του διακόπτη.
έτσι το έχω καταλάβει το θέμα, και λυπάμαι που δεν έχω χρόνο να βοηθήσω περισσότερο.

sotisanis
05-01-10, 21:50
οχι συναδελφε πολυ πιο απλα πραγματα μας ζηταει.στην ουσια θελει επανω στο 74193 να βαλω 2 ρολογια η διακοπτες εναν στο count up και ενα στον count down στην ουσια δηλαδη να παταω τον διακοπτη του up 13 φορες και να ειναι σαν να μπαινουν 13 αυτοκινητα και τοτε ενα led να δειχνει οτι το γκαραζ ειναι γεματο και στην συνεχεια να παταω το down 13 φορες και να εμφανιζει το αλλο led οτι το γκαραζ ειναι αδειο.

sotisanis
05-01-10, 21:57
μηπως ρε παιδια υπαρχει καποιος αλλος που θα μπορουσε να με βοηθησει λιγο ακομα σε αυτο που θελω?

kitMAN
05-01-10, 23:09
Προχώρησα λίγο αυτό που σου έφτιαξε ο ΚΥΡΟΣ. Έχει τα δύο LED που ζητάει η άσκηση (τα τέσσερα που είναι επάνω δείχνουν την έξοδο ABCD για να μπορείς να βλέπεις που είναι το μέτρημα).

lordi
06-01-10, 03:04
Δυστυχώς εδώ που είμαι δεν έχω multisim και δεν μπορώ να σου στείλω κάτι ή να δω τί έχουν φτιάξει τα παιδιά. Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι ο απαριθμητής απαριθμεί εσωτερικά, δηλαδή δεν εμφανίζει σε κάποιο display την μέτρηση και μόλις ικανοποιηθεί μια συνθήκη (μέτρηση του full αριθμού αυτοκινήτων) ανάβει ένα led! Μόλις πάψει να ικανοποιείται ανάβει το άλλο. Ουσιαστικά τα led είναι το ένα συμπλήρωμα του άλλου!

Αυτά, αν κατάλαβα καλά!:) Sorry αλλά δεν έχω κάποιο πρόγραμμα εδώ να σου φτιάξω κάτι λειτουργικό να δείς και σύ! Πάντως με έναν δυαδικό απαριθμητή 4bit (αφού max αυτοκίνητα είναι 13 [1101]) μπορείς να το πετύχεις αυτό που θες! Μετά σου μένει να υλοποιήσεις μια υνάρτηση Boole, κατα τα γνωστά ελπίζω (karnaugh κλπ), η οποία θα σου δίνει σαν έξοδο 1 όταν μετρηθούν 13 αυτοκίνητα! Ο απαριθμητής πρέπει να ναι up/down για να μετράς και τα αμάξια που την κάνουν απο το γκαράζ! Στο βιβλίο του Moris Mano, αν το έχεις τα λέει πολύ καλά για τέτοιου είδους απαριθμητές! Φυσικά και στο google θα βρείς άπειρα πράματα επι της σχεδίασης απαριθμητών!

Άλλη λύση είναι και το 74192 που ανέφερες!

Αυτά!Καλή τύχη!

GR_KYROS
06-01-10, 12:23
τελειώνοντας και εγώ αυτό που προχώρησε ο Γιώργος ....
νομίζω ότι είναι αυτό που τελικά θέλει ο καθηγητής του Σωτήρη.:001_smile:
Σωτήρη το κίτρινο led και οι τέσσερεις δίοδοι είναι προαιρετικά.

sotisanis
06-01-10, 12:37
παιδια πραγματικα σας ευχαριστω παρα πολυ για την πολυτιμη και τελεια βοηθεια που μου εχετε δωσει ολοι.αλλα θα ηθελα ομως και μια ερωτηση να κανω,για πιο λογο βαλαμε στο clear διακοπτη?

GR_KYROS
06-01-10, 12:42
γιατί όταν δίνουμε τάση στο κύκλωμα πρώτη φορά, κάθετε σε μια τυχαία κατάσταση,
οπότε το υποχρεώνουμε να ξεκινήσει από το μηδέν.
θα μπορούσαμε να το κάναμε αυτόματα, αλλά θέλει και άλλα κυκλώματα .....

sotisanis
06-01-10, 12:49
παιδια μου φτιαξατε την ημερα σημερα.πραγματικα η δουλεια σας ειναι καταπληκτικη!!!!!σας ευχαριστω ολους παρα παρα παρα πολυ!!!!!!!

sotisanis
06-01-10, 12:58
απλα παιδια μια μονο διορθωση θα κανω και μια τελευταια ερωτηση θελω να κανω.το empty led θα πρεπει να το βαλω με μια not λιγο πριν το full led ετσι ωστε οταν δεν εχουν μπει και τα 13 αυτοκινητα να ειναι αναμενο το epty led.και επισης πως θα μπορεσω να το κραταω μεχρι το 13 και οχι μεχρι το 15 δηλαδη να μηδενιζει η να μην προχωραει αλλο οταν παταω τον διακοπτη 13 φορες και μετα.εννοω δηλαδη για τα 14,15 αυτοκινητα να συνεχιζει το full led να ειναι αναμενο. ευχαρστω πραγματικα για την πολυτιμη βοηθεια σας.με σωσατε να καταλαβω πολλα πραγματα.

GR_KYROS
06-01-10, 13:27
το ένα σκέλος της ερώτησης νομίζω στο κάλυψα.
το άλλο ξεκαθαρισέτο περισσότερο.

GR_KYROS
06-01-10, 14:48
και μια τελευταία βελτίωση με αυτόματο reset

kitMAN
06-01-10, 16:08
Άντε να δούμε πόσες φορές ακόμα θα το βελτιώσουμε.:lool::lool::lool:
Τώρα πρέπει να είναι έτοιμο να μπει και στο κγαράζ.:lool:
Δεν θέλει Reset, ξεκινάει από το 0, δεν μετράει πάνω από 13 και δεν κατεβαίνει κάτω από 0. Μπορεί να γινόταν και με πιο απλό τρόπο αλλά αυτό μπόρεσα να σκεφτώ.

Mihos
06-01-10, 18:54
Να κάνω κι εγώ μία πρόταση; (Ευκαιρία ήταν να θυμηθώ λίγο τα ψηφιακά...).

Η εκδοχή μου χρησιμοποιεί μία 3-input Nand, μία 4-input Or και μία Νot.

Αλλά επειδή πάντα προσπαθώ να χρησιμοποιώ όσο το δυνατό λίγότερα ολοκληρομένα, η 4-input Or υλοποιήθηκε με τις 2 Nand και τις 5 Not που περίσεψαν από τα 7410 και 7404 αντίστοιχα:wiink:.