PDA

Επιστροφή στο Forum : paypal προβληματα?



Nemmesis
05-01-10, 20:28
παιδια ειχε-εχει κανεις απο εσας κανενα προβλημα και την paypal?
εγω για καποιο λογο δεν μπορουσα να πληρωσω τπτ. ενω λεφτα μπορουσα να παρω... με την τραπεζα ολα οκ ηταν ... με αυτους στην paypal ολα οκ μου ελεγαν οτι ειναι αλλα τπτ δεν δουλευε.. οσπου σημερα μου ηρθε ενα mail απο την paypal να ξαναεπιβεβαιωσω την καρτα μου και ειναι οκ τωρα...

Τρελός Επιστήμονας
05-01-10, 20:40
Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με πληρωμές μέσω Paypal!!!!!

antonis_p
05-01-10, 20:40
2-3 πληρωμές που έκανα λίγο πριν την πρωτοχρονια, έγιναν χωρίς πρόβλημα.

Nemmesis
05-01-10, 20:57
αυτο ειναι το θεμα... και εγω 2χρονια τωρα περιπου 50 συναλαγες δεν παρουσιαστηκε το παραμικρο... αλλα απο την 1η του μηνος ειχα προβλημα μεχρη σημερα... τεσπα... τωρα περιμενω μαϊλ να μου πουν τι ηταν..

jonaras
05-01-10, 21:20
κάτι είχε ειπωθεί για αλλαγές στους όρους & προϋποθέσεις χρήσης πριν 2-3 βδομάδες.. δεν ξέρω αν παίζει κάτι με αυτό μιας και οι αλλαγές συνήθως γίνονται με την αλλαγή του έτους και συ τα προβλήματα τα είχες με το νέο έτος..

Αποστόλης1
05-01-10, 21:21
Εμένα είχε έρθει ένα μέιλ, πριν ένα μήνα, που υποτίθεται είχα ξεχάσει τον κωδικό, αλλά το αγνόησα γιατί δεν είχα πρόβλημα. Και φέτος που έστειλα χρήματα δεν είχα πρόβλημα.

Phatt
06-01-10, 16:55
Λογαριασμο στο paypal εχω απο το 2001.Σε ολο αυτο το διαστημα υπηρχαν 2 περιπτωσεις στις οποιες με χρεωσαν πραγματα που δεν ειχα ψωνισει εγω, το γνωστοποιησα στο paypal και πηρα τα λεφτα μου πισω.Αλλες 2 φορες δε μπορουσα να πληρωσω για καποιο διαστημα και ειχα αντιμετωπισει σοβαρο προβλημα, γιατι το paypal δεν δεχοταν την καρτα μου ως εγκυρη.Τα τελευταια μου προβληματα με το paypal ηταν πριν 4 χρονια περιπου, απο τοτε και στο εξης ολα ειναι ομαλα.

Οσον αφορα τα mail που ερχονται.Αρκετες φορες μου εχουν ερθει μαιλ υποτιθεται απο το paypal, αλλα ουσιαστικα ειναι σταλμενα σαν paypai.Εκμεταλλευομενοι καποιοι το γεγονος οτι το κεφαλαιο I ειναι ιδιο με το μικρο l στα αγγλικα.Εδω φαινεται η διαφορα, στο email μου ομως που ειναι της yahoo, τα γραμματα αυτα ειναι ακριβως ιδια.Οποτε μεγαλη προσοχη και καχυποψια σε τετοια mail που σκοπο εχουν να "ψαρεψουν" τον λογαριασμο σας...

lastid
06-01-10, 19:16
Μήπως έχει κάποια σχέση με τη Γερμανία?
Προβληματικό λογισμικό μπλοκάρει 30 εκατ. τραπεζικές κάρτες στη Γερμανία (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1091510&lngDtrID=251)

antonis_p
06-01-10, 19:40
Οσον αφορα τα mail που ερχονται.Αρκετες φορες μου εχουν ερθει μαιλ υποτιθεται απο το paypal, αλλα ουσιαστικα ειναι σταλμενα σαν paypai.Εκμεταλλευομενοι καποιοι το γεγονος οτι το κεφαλαιο I ειναι ιδιο με το μικρο l στα αγγλικα.Εδω φαινεται η διαφορα, στο email μου ομως που ειναι της yahoo, τα γραμματα αυτα ειναι ακριβως ιδια.Οποτε μεγαλη προσοχη και καχυποψια σε τετοια mail που σκοπο εχουν να "ψαρεψουν" τον λογαριασμο σας...

ΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ EMAIL

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ LOGIN ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΑΠΟ LINK.

τα κεφαλαια δεν σημαινουν πως φωναζω :001_smile:

Nemmesis
06-01-10, 19:45
Μήπως έχει κάποια σχέση με τη Γερμανία?
Προβληματικό λογισμικό μπλοκάρει 30 εκατ. τραπεζικές κάρτες στη Γερμανία (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1091510&lngDtrID=251)

μπα καμια σχεση...

lastid
06-01-10, 21:08
ΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ EMAIL

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ LOGIN ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΑΠΟ LINK.

τα κεφαλαια δεν σημαινουν πως φωναζω :001_smile:
Μα αυτό ακριβώς κάνεις. Φωνάζεις.
Και καλά κάνεις. Διότι πρόκειται για σημαντική προειδοποίηση ασφάλειας.
Μία στις τόσες καλό είναι να φωνάζουμε.

Xarry
20-01-10, 22:38
Υπαρχει η δυνατοτητα να περαστουν χρηματα απο καρτα paysafecard (http://www.paysafecard.com/gr/) σε paypal;

cspetr
20-01-10, 22:46
Υπαρχει η δυνατοτητα να περαστουν χρηματα απο καρτα paysafecard (http://www.paysafecard.com/gr/) σε paypal;

Νομιζω δε χρειαζεται να γινει αυτο. Η paysafecard ειναι μιας χρησης . Πας σ ενα μινι μαρκετ, ψιλικατζιδικο παιρνεις μια paysecard πχ των 25 ευρω ουσιαστικα ενα χαρτι μ εναν κωδικο και πληκτρολογεις τον κωδικο αυτο εκει που θα στο ζητησει.
Στη συνεχεια αφου ολοκληρωθει η συναλλαγη ο κωδικος ειναι αχρηστος. Αν ξαναχρειαστει παλι να στειλεις χρηματα αγοραζεις αλλη καρτα.

Xarry
21-01-10, 14:43
Νομιζω δε χρειαζεται να γινει αυτο. Η paysafecard ειναι μιας χρησης . Πας σ ενα μινι μαρκετ, ψιλικατζιδικο παιρνεις μια paysecard πχ των 25 ευρω ουσιαστικα ενα χαρτι μ εναν κωδικο και πληκτρολογεις τον κωδικο αυτο εκει που θα στο ζητησει.
Στη συνεχεια αφου ολοκληρωθει η συναλλαγη ο κωδικος ειναι αχρηστος. Αν ξαναχρειαστει παλι να στειλεις χρηματα αγοραζεις αλλη καρτα.
Ναι αλλα επειδη ισως μεινει υπολοιπο στην καρτα ελεγα μηπως μεταφερεται σε paypal λογαριασμο.

Αποστόλης1
21-01-10, 15:53
H paysafe λέει ότι δεν χρησιμοποιηται σε EBAY, οπότε λογικά ούτε σε PayPal

Antonis12
29-01-10, 10:56
Και σέ εμένα χθές υπήρχε πρόβλημα στήν πληρωμή,δέν δεχόταν τόν κωδικό.Τόν άλλαξα καί όλα εντάξει πλέον.

ts0gl1s
01-02-10, 01:13
Παιδιά μόλις τώρα δημιούργησα ένα λογαριασμό στο PayPal βάζω όλα τα στοιχεία που θέλει και όλα οκ όταν όμως πήγα να βάλω τον αριθμό της fake κάρτας από την Πειραιώς μου βγάζει το ακόλουθο μνμ τι να κάνω?

This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

Phatt
01-02-10, 01:16
Τι εννοεις fake καρτα;

ts0gl1s
01-02-10, 01:25
http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=279043〈=1&nt=96&from=links&fromsearch=241821&tid=241821 (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=279043&lang=1&nt=96&from=links&fromsearch=241821&tid=241821)

Nemmesis
01-02-10, 11:03
μιλα με την τραπεζα αν η καρτα μπαινει paypal... παντως το ολο θεμα με την "εικονικη καρτα" ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν μπαινει paypal..

Xarry
20-02-11, 19:34
Το συγκεκριμενο site (http://www.paysafecard2webmoney.com/paysafecard_en.html) ειναι αξιοπιστο για μεταφορα απο paysafe σε paypal; Χρεωνει αραγε κατι;

dovegroup
20-02-11, 19:40
Το paypal είχε πρόβλημα σήμερα όπως αρκετές Κυριακές μέσα στον προηγούμενο χρόνο, συνήθως σε προτρέπει να αλλάξεις κάρτα σε ενα απο τα "λάθη" του.
Είχε πρόβλημα όλη την ημέρα και πρίν λίγο είναι οκ.

Xarry
20-02-11, 19:45
Οντας ασχετος να ρωτησω κατι ακομα. Αν βαλω την καρτα της τραπεζας μου που εκτος απο χρηση στο ΑΤΜ ειναι και visa για λοιπες συναλλαγες το paypal θα "τραβαει" απο το λογαριασμο οτι αγορες κανω η θα πρεπει εγω να βαλω στο paypal για να κανω τις αγορες; Επισης πως ακριβως γινεται να κανω καταθεση κατευθειαν απο τραπεζα στο paypal χωρις καρτες;

H3
20-02-11, 20:04
Οντας ασχετος να ρωτησω κατι ακομα. Αν βαλω την καρτα της τραπεζας μου που εκτος απο χρηση στο ΑΤΜ ειναι και visa για λοιπες συναλλαγες το paypal θα "τραβαει" απο το λογαριασμο οτι αγορες κανω η θα πρεπει εγω να βαλω στο paypal για να κανω τις αγορες; Επισης πως ακριβως γινεται να κανω καταθεση κατευθειαν απο τραπεζα στο paypal χωρις καρτες;


Απo οτι γνωριζω ΔΕΝ μπορεις να κανεις transfer απο τραπεζα σε paypal ,to paypal
δουλεει μονο με πιστωτικες καρτες ,αρα μεταφορες, πληρωμες κτλ μονο μεσω πιστωτικων καρτων
Εαν εχειs Visa η ΜASTER δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα παραπανω απο το να κανεις account στο paypal ,και να δωσεις την καρτα σου ,απο εκει και περα ,αρκει να εχεις υπολοιπο στην καρτα σου ,για Ξόδεμα

Xarry
20-02-11, 20:09
Το θεμα ειναι οτι για λογους ασφαλειας δεν θελω να βαλω την καρτα μου εφοσον δεν εχω prepaid. Αν και απ οτι βλεπω ολοι οι δρομοι εκει οδηγουν.

stom
20-02-11, 20:10
Η prepaid δεν προσφερει παραπανω ασφαλεια απο μια χρεωστικη με λιγα λεφτα στο λογαριασμο. Απλα ειναι ακριβοτερη στη χρηση.

Xarry
20-02-11, 20:16
Δεν σε πιανω. Η prepaid και καθε prepaid χρεωστικη δεν ειναι;

stom
20-02-11, 20:28
Τεχνικα οχι.. Η prepaid ειναι πιστωτικη με εξασφαλισμενη υπο κανονικες συνθηκες την εξοφληση της.
Οσο μιλαμε για paypal, η φτηνοτερη και πιο σιγουρη λυση ειναι η κανονικη πιστωτικη.
Μετα ειναι η χρεωστικη visa και μετα οι προπληρωμενες. (κυριως επειδη ειναι ακριβη στη χρηση..)

H3
20-02-11, 20:36
Η prepaid δεν προσφερει παραπανω ασφαλεια απο μια χρεωστικη με λιγα λεφτα στο λογαριασμο. Απλα ειναι ακριβοτερη στη χρηση.

Μην τα μπερδευεις ,η χρεωστικη καρτα (Debit ) δεν ειναι απαραιτητο να ειναι και πιστωτικη (credit ) μπορει να ειναι μονο για να παιρνεις λεφτα μονο απο τα ΑΤΜ χρεωνοντας το λογαριασμο σου
σχετικα με το θεμα της ασφαλειας ,η paypal ειναι πολυ ασφαλής ,εχε υπο οψιν σου οτι σε συναλαγες μεσω internet σε περιπτωση προβληματος απο οτι γνωριζω τουλαχιστον γινεται πιστωση του οποιου ποσου χρεωθει στην καρτα

stom
20-02-11, 20:41
Μια καρτα αμα ειναι credit τοτε δεν ειναι debit.... Σημερα οι περισσοτερες debit ειναι ταυτοχρονα και visa. Αν μια debit δεν ειναι και visa ειναι μονο για το ΑΤΜ.. (αν και μερικες visa debit δεν επιτρεπουν συναλλαγες μεσω internet.. μυλος.)

Xarry
20-02-11, 20:46
Με λιγα λογια εκτος απο πιστωτικη η αμεσως επομενη (οικονομικοτερα) λυση ειναι η debit;

stom
20-02-11, 20:50
Με την προϋποθεση οτι ειναι visa (ή mastercard) debit, ναι.
Οι τραπεζες δεν χρεωνουν ουτε το ανοιγμα λογαριασμου, ουτε την εκδοση της καρτας, ουτε την καταθεση χρηματων.
Βεβαια και η εκδοση πιστωτικης ειναι δωρεαν και χωρις συνδρομη πλεον, αλλα σιγουρα δεν μπορουν να την εχουν ολοι.

Για οσους μπορουν ομως, σε συνδιασμο με web banking η πιστωτικη για χρηση paypal παραμενει η καλυτερη λυση.

Xarry
20-02-11, 20:51
Δηλαδη ειναι κατι σαν να εχεις εναν λογαριασμο χωρις βιβλιαριο οπου κινησαι μονο με την καρτα; Ακομα και για αναληψη-καταθεση;

H3
20-02-11, 20:53
Μια καρτα αμα ειναι credit τοτε δεν ειναι debit.... Σημερα οι περισσοτερες debit ειναι ταυτοχρονα και visa. Αν μια debit δεν ειναι και visa ειναι μονο για το ΑΤΜ.. (αν και μερικες visa debit δεν επιτρεπουν συναλλαγες μεσω internet.. μυλος.)

Ακου λιγο ,τα εχει λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου ,προσεξε λοιπον
Καρτα μονο Debit (χρεωστικη ,η cash card ):μπορεις να κανεις μονο αναληψη στα ΑΤΜ ,μεχρι το υπολοιπο του λογαριασμου σου ,η μεχρι το ημερήσιο οριο αναληψεων,εαν ΔΕΝ εχεις υπολοιπο στον λογαριασμο σου ΔΕΝ παιρνεις λεφτα ,επεισης ΔΕΝ μπορεις να κανεις on line αγορες
Credit Cards : Μπορεις να παρεις λεφτα απο τα ΑΤΜ χρεωνοντας το λογαριασμο σου ,μπορεις ακομα και εαν δεν εχεις υπολοιπο στο λογαριασμο σου να παρεις χρηματα (Cash Advance ) μεχρι καποιο ποσο ,ακομα και εαν ΔΕΝ εχεις υπολοιπο στον λογαριασμο σου μπορεις να κανεις αγορες μεχρι το πιστωτικο σου υπολοιπο

stom
20-02-11, 20:53
Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο. Ενας λογαριασμος χωρις βιβλιαριο, με μια καρτα debit που ειναι επισης και visa.
Δεν εχω τιποτε μπερδεμενο στο μυαλο μου. Γνωριζω πολυ καλα τι λεω.
Μια χαρα online αγορες μπορεις να κανεις με Visa debit.
Ενημερωσου.

Xarry
20-02-11, 20:56
Ακου λιγο ,τα εχει λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου ,προσεξε λοιπον
Καρτα μονο Debit (χρεωστικη ,η cash card ):μπορεις να κανεις μονο αναληψη στα ΑΤΜ ,μεχρι το υπολοιπο του λογαριασμου σου ,η μεχρι το ημερήσιο οριο αναληψεων,εαν ΔΕΝ εχεις υπολοιπο στον λογαριασμο σου ΔΕΝ παιρνεις λεφτα ,επεισης ΔΕΝ μπορεις να κανεις on line αγορες
Credit Cards : Μπορεις να παρεις λεφτα απο τα ΑΤΜ χρεωνοντας το λογαριασμο σου ,μπορεις ακομα και εαν δεν εχεις υπολοιπο στο λογαριασμο σου να παρεις χρηματα (Cash Advance ) μεχρι καποιο ποσο ,ακομα και εαν ΔΕΝ εχεις υπολοιπο στον λογαριασμο σου μπορεις να κανεις αγορες μεχρι το πιστωτικο σου υπολοιπο
Λογικο. Με την πιστωτικη μπορεις να πας μειον στον λογαριασμο σου (εως να πας φυλακη) ενω με τις αλλες μεχρι το υπολοιπο που εχεις. Debit βγαζουν ολα τα χρηματοπιστωτικα ιδρυματα;;

H3
20-02-11, 21:00
Λογικο. Με την πιστωτικη μπορεις να πας μειον στον λογαριασμο σου (εως να πας φυλακη) ενω με τις αλλες μεχρι το υπολοιπο που εχεις. Debit βγαζουν ολα τα χρηματοπιστωτικα ιδρυματα;;

Πως αλλοιως θα παρεις λεφτα απο τα ΑΤΜ ,Καποιες τραπεζες τις Debit τις ονομαζουν Cash Cards

Xarry
20-02-11, 21:03
Και για να 'χουμε καλο ρωτημα γιατι θα το ξεχναγα περα απο το τι χρεωνει η καθε τραπεζα για να βαλεις-βγαλεις λεφτα το paypal σε χρεωνει εξτρα;

stom
20-02-11, 21:04
Η πιστωτικη, οπως λεει και το ονομα της, σου παρεχει ΠΙΣΤΩΣΗ μεχρι καποιο οριο, την οποια συμφωνεις να αποπληρωσεις ειτε με δοσεις (και επιτοκιο της ταξεως του 17%) ειτε ολο μαζι εντος 30 ημερων, χωρις αλλο κοστος.

Αντιθετα οι debit δεν σου επιτρεπουν (υπο κανονικες συνθηκες) (οπως και οι prepaid) να ξοδεψεις παραπάνω απο οσο εχεις.
Στα καταλληλα χερια απατεωνων, ακομα και μια prepaid μπορει να ξεπερασει το πιστωτικο της οριο.
Στα ψιλα γραμματα της prepaid λεει οτι εισαι υποχρεωμενος να πληρωσεις ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ χρεωση ηθελε εμφανιστει, και αυτο δεν ειναι τυχαιο.
Δεν συμβαινει ουτε ευκολα, ουτε συχνα, αλλα η αισθηση της ασφαλειας ειναι επι της ουσιας ψευτικη. Το μονο που σου παρεχει ουσιαστικα ειναι να μην ξοδευεις λεφτα που δεν εχεις.

Το paypal δεν σε χρεωνει οταν τραβαει λεφτα απο την καρτα σου. Χρεωνει κατι μονο αν εισπρατεις λεφτα, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

H3
20-02-11, 21:05
Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο. Ενας λογαριασμος χωρις βιβλιαριο, με μια καρτα debit που ειναι επισης και visa.
Δεν εχω τιποτε μπερδεμενο στο μυαλο μου. Γνωριζω πολυ καλα τι λεω.
Μια χαρα online αγορες μπορεις να κανεις με Visa debit.
Ενημερωσου.

Προιον με το ονομα Visa Debit, ΔΕΝ υπαρχει ,Ναι με Visa η Mastercard μπορεις να κανεις on-line αγορες ,γιατι ειναι Credit Cards

leosedf
20-02-11, 21:06
Απo οτι γνωριζω ΔΕΝ μπορεις να κανεις transfer απο τραπεζα σε paypal ,to paypal
δουλεει μονο με πιστωτικες καρτες ,αρα μεταφορες, πληρωμες κτλ μονο μεσω πιστωτικων καρτων
Εαν εχειs Visa η ΜASTER δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα παραπανω απο το να κανεις account στο paypal ,και να δωσεις την καρτα σου ,απο εκει και περα ,αρκει να εχεις υπολοιπο στην καρτα σου ,για Ξόδεμα
Μπορείς κανονικά. Κάνεις μεταφορά μέσω τραπέζης σε λογαριασμό της paypal με reference ID απλά αργεί κανα δυό μέρες.

Εγώ χρησιμοποιώ debit electron της alfa και όλα καλά εδώ και πολλά χρόνια.
Το παλούκι είναι οταν πάς να πάρεις λεφτά, το paypal δεν σε χρεώνει τίποτα και η τράπεζα σου ρίχνει πιστόλι καλό.

Xarry
20-02-11, 21:10
Προιον με το ονομα Visa Debit, ΔΕΝ υπαρχει ,Ναι με Visa η Mastercard μπορεις να κανεις on-line αγορες ,γιατι ειναι Credit Cards
Υπαρχει:http://www.atebank.gr/ATEbank/QuickLinks/%CE%91%CE%A4%CE%95netVISADebit/
http://www.piraeusbank.gr/ecpage.asp?id=297656&nt=96&lang=1
και απο πολλες αλλες τραπεζες

stom
20-02-11, 21:11
Κανεις λαθος.
Φυσικα και υπαρχει.
Ετσι προχειρα, Alpha debit (visa), Marfin Debit (visa) emporiki debit (visa) αν και η τελευταια εχω ακουσει οτι δεν περναει στο internet.
Και εχουν και αλλες τραπεζες σιγουρα.
Τις δυο πρωτες τις εχω χρησιμοποιησει ως visa.

H3
20-02-11, 21:18
Υπαρχει:http://www.atebank.gr/ATEbank/QuickLinks/%CE%91%CE%A4%CE%95netVISADebit/
http://www.piraeusbank.gr/ecpage.asp?id=297656&nt=96&lang=1
και απο πολλες αλλες τραπεζες


Δεν αναφερομαι στα marketing ονοματα που δινει ο καθενας στο προιον ,αναφερομαι στην προκαθορισμενη διεθνη ονομασια που σχετιζεται με την λειτουργεια τους ,αυτο ειναι standard και δεν εχει σχεση με τα ονοματα που δινει ο καθενας στο προιον του

stom
20-02-11, 21:22
Ειναι μια καρτα debit που αναγνωριζεται απο οποιοδηποτε τερματικο του δικτυου visa. Τι δεν καταλαβαινεις?
Οταν πας στο εξωτερικο και βαλεις τη καρτα debit σου σε ενα ATM πως νομιζεις οτι περνεις λεφτα?

Xarry
20-02-11, 21:22
Οι διεθνεις ονομασιες visa και mastercard με το σχετικο σηματακι κατι σημαινουν και δεν νομιζω οτι μπορει να τα χρησιμοποιησει ο καθενας οπως θελει.

H3
20-02-11, 21:24
Ειναι μια καρτα debit που αναγνωριζεται απο οποιοδηποτε τερματικο του δικτυου visa. Τι δεν καταλαβαινεις?

Η Visa δεν εχει τερματικα ειναι οργανισμος οπως και η MasterCard ,οι τραπεζες εχουν τερματικα (και οχι μονο )
ειπα εγω οτι δεν καταλαβαινω κατι ??

H3
20-02-11, 21:28
Οι διεθνεις ονομασιες visa και mastercard με το σχετικο σηματακι κατι σημαινουν και δεν νομιζω οτι μπορει να τα χρησιμοποιησει ο καθενας οπως θελει.


Ναι αλλα μετα απο καθενας προσθετη οτι ονομα θελει στο προιον του ,ακομα βαζει και το δκο του χρωμα κτλ κτλ ,οπως και να τα κανει η να τα ονομασει ,υπαρχουν καποιοα συγκεκριμενα πραγματα που κανει το καθε πλαστικο (card ) ,,και αυτα τα πραγματα ειναι standard

stom
20-02-11, 21:33
Μιλαμε για την υπαρξη debit καρτας visa (ή mastercard) που ΔΕΝ ειναι ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ.

Μπες σε οποιοδηποτε μαγαζι δεχεται πιστωτικες καρτες. Εχει ενα μηχανακι (και ενα αυτοκολλητο συνηθως στη πορτα) με το σημα της visa/mastercard.
Οτι το τερματικο ανηκει σε καποια τραπεζα κλπ ειναι αδιαφορο για αυτα που συζηταμε.
Μια debit visa/mastercard μπορει να κανει συναλλαγες σε οποιοδηποτε τερματικο συνδεεται με καποιο τροπο στο δικτυο visa/mastercard αντιστοιχα.

H3
20-02-11, 21:34
Ειναι μια καρτα debit που αναγνωριζεται απο οποιοδηποτε τερματικο του δικτυου visa. Τι δεν καταλαβαινεις?
Οταν πας στο εξωτερικο και βαλεις τη καρτα debit σου σε ενα ATM πως νομιζεις οτι περνεις λεφτα?

εσυ πηγες στο εξωτερικο με ΜΟΝΟ DEBIT καρτα και πηρες λεφτα ?? (ΞΑΝΑΛΕΩ ΜΟΝΟ DEBIT ως προς την λειτουργεια ) ΑΣΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΟΛΑΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ

stom
20-02-11, 21:36
Φυσικα. Που ειναι το περιεργο? Αυστηρα debit, και μου τραβηξε και αυτοματα τα λεφτα απο το λογαριασμο.
(και αργοτερα χρεωσε και τα fees της visa και των λοιπων εμπλεκομενων για την "εξυπηρετηση")

Μου εστειλε και statement στο σπιτι με ενα σημα της Visa επανω ΝΑΑΑ.

H3
20-02-11, 21:40
[QUOTE=stom;416745]Μιλαμε για την υπαρξη debit καρτας visa (ή mastercard) που ΔΕΝ ειναι ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ.

Μπες σε οποιοδηποτε μαγαζι δεχεται πιστωτικες καρτες. Εχει ενα μηχανακι (και ενα αυτοκολλητο συνηθως στη πορτα) με το σημα της visa/mastercard.
Οτι το τερματικο ανηκει σε καποια τραπεζα κλπ ειναι αδιαφορο για αυτα που συζηταμε.
Μια debit visa/mastercard μπορει να κανει συναλλαγες σε οποιοδηποτε τερματικο συνδεεται με καποιο τροπο στο δικτυο visa/mastercard αντιστοιχα.[/QUOTE

Αλλα σου λεω εγω αλλα λες εσυ ,καρτα που φερει το σημα VISA η MASTER και δεν ειναι credit ???? Ενδιαφερον ,τοτε τι ειναι απο αποψη λειτουργειας ???
Στο ξαναλεω και παλι τα marketing ονοματα που δινουν μην σε μπερδευουν ,τα πραγματα ειναι standard

H3
20-02-11, 21:42
Φυσικα. Που ειναι το περιεργο? Αυστηρα debit, και μου τραβηξε και αυτοματα τα λεφτα απο το λογαριασμο.
(και αργοτερα χρεωσε και τα fees της visa και των λοιπων εμπλεκομενων για την "εξυπηρετηση")

Μου εστειλε και statement στο σπιτι με ενα σημα της Visa επανω ΝΑΑΑ.

μπορεις να μου πεις το ονομα του προιοντος και να μου δωσεις τα 4 πρωτα ψηφια της καρτας ???

stom
20-02-11, 21:44
Καλα τι λεμε τοση ωρα.
ΝΑΙ... visa/master που ΔΕΝ ειναι credit. Υπαρχει αρκετα χρονια στην ελληνικη (και οχι μονο ) αγορα και φυσικα ειναι προϊόν της visa, οπως προϊόντα visa ειναι και οι κανονικες πιστωτικες που εκδιδουν οι εκαστοτε τραπεζες.
Γραφει επισης electronic use only, δεν ειναι αναγλυφη και δεν περναει στα χειρογραφα μηχανακια.

ετσι προχειρα..
4940 visa electron marfin
4060 enter visa alpha
4960 visa emporiki

ολες debit και μονον

H3
20-02-11, 21:47
Καλα τι λεμε τοση ωρα.
ΝΑΙ... visa/master που ΔΕΝ ειναι credit. Υπαρχει αρκετα χρονια στην ελληνικη (και οχι μονο ) αγορα και φυσικα ειναι προϊόν της visa, οπως προϊόντα visa ειναι και οι κανονικες πιστωτικες που εκδιδουν οι εκαστοτε τραπεζες.
Γραφει επισης electronic use only, δεν ειναι αναγλυφη και δεν περναει στα χειρογραφα μηχανακια.

Τι σου λεω εγω .τι μου λες εσυ ,δωσε το ονομα του προιοντος ,την τραπεζα ,και τα 4 πρωτα ψηφια

H3
20-02-11, 21:54
Καλα τι λεμε τοση ωρα.
ΝΑΙ... visa/master που ΔΕΝ ειναι credit. Υπαρχει αρκετα χρονια στην ελληνικη (και οχι μονο ) αγορα και φυσικα ειναι προϊόν της visa, οπως προϊόντα visa ειναι και οι κανονικες πιστωτικες που εκδιδουν οι εκαστοτε τραπεζες.
Γραφει επισης electronic use only, δεν ειναι αναγλυφη και δεν περναει στα χειρογραφα μηχανακια.

ετσι προχειρα..
4940 visa electron marfin
4060 enter visa alpha
4960 visa emporiki

ολες debit και μονον

ολες αυτες ειναι ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ DEBIT ,να σου γραψω παλι τι ειναι ΜΟΝΟ DEBIT καρτα απο αποψη λειτουργειας ???

stom
20-02-11, 21:57
ΑΝ θελεις να την αποκαλεσεις credit με μεταβλητο οριο αναλογα με το υπολοιπο του λογαριασμου, κανενα προβλημα.
Επισης οι συγκεκριμενες τραπεζες οταν τους ζητησεις μια καρτα για το atm για να σηκωνεις λεφτα σου δινουν αυτή.

Επιπλεον , αυτες τις καρτες οι ΤΡΑΠΕΖΕΣ τις αποκαλουν ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ.

Xarry
20-02-11, 21:58
ολες αυτες ειναι ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ DEBIT ,να σου γραψω παλι τι ειναι ΜΟΝΟ DEBIT καρτα απο αποψη λειτουργειας ???
Οχι δεν ειναι πιστωτικες γιατι απλα εχω την enter της αλφα μπροστα μου για την εκδοση της οποιας δεν υπεβαλα εκκαθαριστικο αρα εισοδημα 0. Δινουν πιστωτικες σε μπατιρηδες;

H3
20-02-11, 22:03
ΑΝ θελεις να την αποκαλεσεις credit με μεταβλητο οριο αναλογα με το υπολοιπο του λογαριασμου, κανενα προβλημα.
Επισης οι συγκεκριμενες τραπεζες οταν τους ζητησεις μια καρτα για το atm για να σηκωνεις λεφτα σου δινουν αυτή.

Επιπλεον , αυτες τις καρτες οι ΤΡΑΠΕΖΕΣ τις αποκαλουν ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ.

Στο ειπα και παλι ο καθενας το ονομαζει οπως θελει το προιον του ,και δινει και οτι ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΟΡΙΟ ΘΕΛΕΙ ,η λειτουργια ομως ΔΕΝ αλλαζει ,τα πιστωτικα ορια αλλαζουν μονο
και η πολιτικη της καθε τραπεζας ,για την Visa η την MASTERCARD αυτο ειναι αδιαφορο

stom
20-02-11, 22:12
Παιζουμε με τις λεξεις και τους τεχνικους ορισμους?
Ωραια ειναι λοιπον μια credit που εκδιδεται χωρις κανενα εισοδηματικο ελεγχο απο τη τραπεζα, της οποιας το πιστωτικο οριο εξαρταται απο το εκαστοτε διαθεσιμο υπολοιπο συγκεκριμενου λογαριασμου. Απο το διαθεσιμο υπολοιπο αφαιρειται αμεσως το οποιοδηποτε ποσο αγορας/αναληψης και φυσικα μεταβαλει αυτοματα και το πιστωτικο οριο.

Η αγορα αυτη τη καρτα την λεει χρεωστική. Το αν αυτο για τη visa ειναι "credit" μαλλον ενδιαφερει μονο την ιδια.
Για το χρηστη και τη τραπεζα ειναι μια χρεωστικη καρτα που δουλευει στο δικτιο της visa (και παρεμπιπτωντως στο Internet)

H3
20-02-11, 22:31
Παιζουμε με τις λεξεις και τους τεχνικους ορισμους?
Ωραια ειναι λοιπον μια credit που εκδιδεται χωρις κανενα εισοδηματικο ελεγχο απο τη τραπεζα, της οποιας το πιστωτικο οριο εξαρταται απο το εκαστοτε διαθεσιμο υπολοιπο συγκεκριμενου λογαριασμου. Απο το διαθεσιμο υπολοιπο αφαιρειται αμεσως το οποιοδηποτε ποσο αγορας/αναληψης και φυσικα μεταβαλει αυτοματα και το πιστωτικο οριο.

Η αγορα αυτη τη καρτα την λεει χρεωστική. Το αν αυτο για τη visa ειναι "credit" μαλλον ενδιαφερει μονο την ιδια.
Για το χρηστη και τη τραπεζα ειναι μια χρεωστικη καρτα που δουλευει στο δικτιο της visa (και παρεμπιπτωντως στο Internet)

ΔΕΝ καταλαβες ,το τι ακριβως ειναι αυτη η καρτα (credit ,debit ) ,καθοριζει και τι ΑΚΡΙΒΩΣ θα κανει οταν προκειται να χρησιμοποιηθει ,αυτο μονο εχει σημασια ,και οχι το ονομα που της δινει η αγορα ,τα τερματικα δεν γνωριζουν τα ονοματα της αγορας ,ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ομως απο το ΒΙΝ της καρτας τι καρτα ειναι αυτη ,και σε ποια τραπεζα ανηκει για να παρουν autorization για την κινηση που προκειται να γινει.

stom
20-02-11, 22:58
Γνωστα ολα αυτά. Αλλα ασχετα με το θεμα μας.
Το θεμα μας παραμενει οτι καποιος με πχ 50 ευρω αρχικη καταθεση μπορει να παρει στα χερια του μια "χρεωστικη" καρτα με το σημα της Visa την οποια μπορει στη συνεχεια να συνδεσει με το paypal και να την χρησιμοποιησει στο Internet (και οχι μονο) χωρις κανενα αλλο εξοδο. Το εκαστοτε ποσο μπορει να το προσθετει ειτε με καταθεση στο γκισε, ειτε μεσω web-banking, atm κλπ.
Το πως αυτη αναγνωριζεται και λειτουργει βασει ΒΙΝ αφορα τον κατασκευαστη του pos, τον acquirer, τη visa και τον issuer, αλλα ΟΧΙ το χρηστη.

H3
20-02-11, 23:12
Γνωστα ολα αυτά. Αλλα ασχετα με το θεμα μας.
Το θεμα μας παραμενει οτι καποιος με πχ 50 ευρω αρχικη καταθεση μπορει να παρει στα χερια του μια "χρεωστικη" καρτα με το σημα της Visa την οποια μπορει στη συνεχεια να συνδεσει με το paypal και να την χρησιμοποιησει στο Internet (και οχι μονο) χωρις κανενα αλλο εξοδο. Το εκαστοτε ποσο μπορει να το προσθετει ειτε με καταθεση στο γκισε, ειτε μεσω web-banking, atm κλπ.
Το πως αυτη αναγνωριζεται και λειτουργει βασει ΒΙΝ αφορα τον κατασκευαστη του pos, τον acquirer, τη visa και τον issuer, αλλα ΟΧΙ το χρηστη.

το πως αναγνωριζεται αφορα στο να βρει τον issuer της καρτας ,αυτος θα δωσει το authorisation για το transaction ,γιατι αυτος θα πληρωσει τον merchant για την αγορα ,
Οσον αφορα την paypal ,δεν την ενδιαφερει το πιστωτικο οριο της καρτας ,ουτε κανεναν card proccesor ενδιαφερει ,μονο η τραπεζα το κρατα και αυτη δινει authorization
Εναν η paypal δεχτει την συγκεκριμενη καρτα ,κανενα προβλημα

stom
20-02-11, 23:21
Ειπε κανεις οτι ασχολειται το paypal με το πιστωτικο οριο της καρτας?
Ο χρηστης ασχολειται, και κατ επεκταση ο εκδοτης της καρτας, που κραταει και το διαθεσιμο υπολοιπο.
Αν θες να γινουμε αναλυτικοι, τον merchant θα τον πληρωσει ο acquirer που συνεργαζεται με τον merchant περνωντας τα λεφτα απο τον issuer μεσω visa....(αλλα και παλι ειναι ασχετο αυτό)
Το paypal κανει οτι κανουν ολοι οι online εμποροι, ζηταει authorisation απο τον issuer μεσω visa με card not present. (επειδη ουτε υπογραφη εχει ουτε pin).
Παραμενει γεγονος ομως οτι ο χρηστης εχει στα χερια του μια "χρεωστική" καρτα που λειτουργει στο Internet για online αγορες.

H3
20-02-11, 23:34
Ειπε κανεις οτι ασχολειται το paypal με το πιστωτικο οριο της καρτας?
Ο χρηστης ασχολειται, και κατ επεκταση ο εκδοτης της καρτας, που κραταει και το διαθεσιμο υπολοιπο.
Αν θες να γινουμε αναλυτικοι, τον merchant θα τον πληρωσει ο acquirer που συνεργαζεται με τον merchant περνωντας τα λεφτα απο τον issuer μεσω visa....(αλλα και παλι ειναι ασχετο αυτό)
Το paypal κανει οτι κανουν ολοι οι online εμποροι, ζηταει authorisation απο τον issuer μεσω visa με card not present. (επειδη ουτε υπογραφη εχει ουτε pin).
Παραμενει γεγονος ομως οτι ο χρηστης εχει στα χερια του μια "χρεωστική" καρτα που λειτουργει στο Internet για online αγορες.


Card not present , γι αυτο το λογω η paypal εχει και το cvv2 της καρτας ,ετσι το μυνυμα ειναι πληρες ,αλλιως authozation γιοκ ,pin ζητανε μονο στο εξωτερικο ,εδω ΔΕΝ παιζει

stom
20-02-11, 23:40
χμμ οχι ακριβως... Ειδικα στις χρεωστικες, (που πλεον ειναι και emv ΟΛΕΣ) ειναι συχνο φαινομενο να ζητανε τα pos pin και οχι υπογραφη, επειδη ακριβως ο χρηστης τους τις χρησιμοποει στα ΑΤΜ αρα ξερει και το pin.

Και μιλαμε για την Ελλαδα παντοτε...

H3
20-02-11, 23:50
χμμ οχι ακριβως... Ειδικα στις χρεωστικες, (που πλεον ειναι και emv ΟΛΕΣ) ειναι συχνο φαινομενο να ζητανε τα pos pin και οχι υπογραφη, επειδη ακριβως ο χρηστης τους τις χρησιμοποει στα ΑΤΜ αρα ξερει και το pin.

Και μιλαμε για την Ελλαδα παντοτε...
Στις δικη μου env Visa eurobank ποτε ,ουτε στις γυναικας μου ,στις δικες μας απο οτι ξερω ζηταμε μονο στο acquiring on us στις foreign

αυτα ,καλη νυχτα ,γιατι αυριο ,εχουμε παλι δρομο ,δουλεια να εχει ο κοσμος να ξοδευει με καμια καρτα το κατι τις ( με μετρο ομως ),να εχουμε και εμεις κανα μεροκαματο

stom
20-02-11, 23:59
Ειναι καθαρα θεμα issuer και δυνατοτητας pos. Αν το pos δεν μπορει να παρει pin (γιατι συχνα το firmware του δεν ) δε παει να λεει ο issuer, θα παιξει υπογραφη.
Και φυσικα εξαρταται και απο τα ρισκα που περνει ο acquirer.
Το εχω δει να γινεται σε καρτες εθνικης και alpha. Τωρα αν ηταν on us ή οχι, δεν το θυμαμαι.

Ειμαστε πλεον off topic. :)

navar
21-02-11, 15:20
Το συγκεκριμενο site (http://www.paysafecard2webmoney.com/paysafecard_en.html) ειναι αξιοπιστο για μεταφορα απο paysafe σε paypal; Χρεωνει αραγε κατι;

για αυτό το πολύ ενδιαφέρον θέμα έχει κανένας καμία άποψη ?
έτσι γλιτώνουμε οποιαδήποτε ανάμειξη με τράπεζα !

paul333
21-02-11, 15:49
μην βαλεται λεφτα με paysafecard σε αυτο το site http://cards-exchanger.com/?pay=ukash

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ PAYSAFECARD ΤΟΝ 10Ε ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΚΩΔΙΚΟ(voucher pin code) KAI ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ
ΤΕΛΙΚΑ ΕΣΤΕΙΛΑ mail THN EΠOMENH MEΡΑ ΕΛΑΒΑ MAIL ΟΤΙ TO ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ manager@cards-exchanger.com ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.:angry:

απο τι βλεπω πρεπει να ειναι ακριβως το ιδιο ειναι και τα δυο στη ρωσσια oi server οι ιδιοι πρεπει να ειναι.

ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΡΩΣΟΙ.:cursing:

leosedf
21-02-11, 18:33
Paysafe=FAIL.

navar
21-02-11, 19:16
Paysafe=FAIL.
κατατοπιστικότατος !

mystaki g
22-02-11, 10:33
μην βαλεται λεφτα με paysafecard σε αυτο το site http://cards-exchanger.com/?pay=ukash

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ PAYSAFECARD ΤΟΝ 10Ε ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΚΩΔΙΚΟ(voucher pin code) KAI ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ
ΤΕΛΙΚΑ ΕΣΤΕΙΛΑ mail THN EΠOMENH MEΡΑ ΕΛΑΒΑ MAIL ΟΤΙ TO ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ manager@cards-exchanger.com ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.:angry:

απο τι βλεπω πρεπει να ειναι ακριβως το ιδιο ειναι και τα δυο στη ρωσσια oi server οι ιδιοι πρεπει να ειναι.

ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΡΩΣΟΙ.:cursing:

θα ρωτησω τα παιδια εαν κατι ξερουνε για αυτο το σαιτ

Xarry
22-02-11, 10:47
Να κανω ενα update περι χρεωστικης-προπληρωμενης σε αυτα που ειπωθηκαν στις προηγουμενες σελιδες γιατι μερικα ειναι λαθος.

Προπληρωμενη:Μια καρτα σαν το καρτοκινητο. Βαζεις χρηματα και μπορεις να κανεις αγορες και αναληψεις ΑΛΛΑ καθε φορα που βαζεις χρηματα η κανεις αναληψη απο atm υπαρχει εξτρα χρεωση.

Χρεωστικη:Συνδεεται με τραπεζικο λογαριασμο και αφαιρει κατευθειαν τα χρηματα απο το λογαριασμο εως το ημερισιο οριο αγορων ειτε μεχρι να εξαντληθουν τα χρηματα απο τον λογαριασμο. Πλεον οι χρεωστικες ταυτιζονται με τις καρτες αναληψης απο atm.


Οσον αφορα την paysafe ειναι οτι καλυτερο και οικονομικοτερο αλλα για απλες αγορες οπως για παραδειγμα στο rapidshare η σε αλλα site ιντερνετικου στοιχηματος. Για πιο "συνθετες" ομως οπως paypal ειναι αχρηστη γιατι απλα δεν γινεται.

her
09-02-13, 21:27
Καλησπέρα

Ήθελα να κάνω μια αγορά με PayPal αλλά επειδή δεν είχα δηλωμένη την κάρτα την ακυρώσανε την πληρωμή. Τώρα την έχω δηλώσει την κάρτα στο PayPal αλλά όταν πάω να πληρώσω μου βγάζει το μήνυμα:

This invoice has already been paid. For more information, please contact the merchant.

Έχω κάνει την ρύθμιση Profile -> Payment Receiving Preferences -> Under Block accidental payments: select “No, allow multiple payments per invoice ID” αλλά το πρόβλημα συνεχίζει.
Τι πρέπει να κάνω;

vasilllis
10-02-13, 16:15
Καλησπέρα

Ήθελα να κάνω μια αγορά με PayPal αλλά επειδή δεν είχα δηλωμένη την κάρτα την ακυρώσανε την πληρωμή. Τώρα την έχω δηλώσει την κάρτα στο PayPal αλλά όταν πάω να πληρώσω μου βγάζει το μήνυμα:

This invoice has already been paid. For more information, please contact the merchant.

Έχω κάνει την ρύθμιση Profile -> Payment Receiving Preferences -> Under Block accidental payments: select “No, allow multiple payments per invoice ID” αλλά το πρόβλημα συνεχίζει.
Τι πρέπει να κάνω;
Βλεπει οτι αυτη η αγορα εχει πληρωθει.
Επικοινωνησε μαζι τους να σου πουνε τι πρεπει να κανεις,αλλα τι εννοεις σου ακυρωσανε την πληρωμη?
Δεν ειχες περασει καρτα?η πληρωμη δεν ακυρωνεται,παγωνει μεχρι να δηλωσεις την καρτα.

her
10-02-13, 16:33
Την πρώτη συναλλαγή την ακυρώσαμε γιατί δεν είχε γίνει η κάρτα Verified. θα πλήρωνα με άλλο τροπο. αλλά τώρα όμως που έχει γίνει η καρτα Verified, δεν μπορώ να πληρώσω γιατί βλέπει ως παλαιά συναλλαγή.

vasilllis
10-02-13, 18:25
Την πρώτη συναλλαγή την ακυρώσαμε γιατί δεν είχε γίνει η κάρτα Verified. θα πλήρωνα με άλλο τροπο. αλλά τώρα όμως που έχει γίνει η καρτα Verified, δεν μπορώ να πληρώσω γιατί βλέπει ως παλαιά συναλλαγή.

απο που ειναι αυτη η αγορα?? ισχυει ακομα? δεν μπορεις να την ξανακανεις?

her
10-02-13, 18:36
αν παω να την ξανα κανω την αγορα μου βγαζει το παραπάνω μηνυμα, και δεν με αφηνει
σε ευχαριστω

vasilllis
10-02-13, 19:00
αν παω να την ξανα κανω την αγορα μου βγαζει το παραπάνω μηνυμα, και δεν με αφηνει
σε ευχαριστω
Απο που αγοραζεις?
Εννοεις οταν πας να πληρωσεις ? στο βγαζει??