PDA

Επιστροφή στο Forum : εσωτερικό μικρόφωνο σε τρεχαντήρι



kobi
05-01-10, 22:29
Γεια σας και χρόνια πολλά!
Θα ήθελε να κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα τρεχαντήρι (έτοιμο) με κάποιο εσωτερικό μικρόφωνο. Θέλω όμως να συνδέσω την έξοδο των ηχείων σε αυτό για να έχω καλύτερη ανταπόκριση στο τρεχαντήρι. Μπορώ????????? Η’ τι άλλο μπορώ να κάνω για να το πετύχω?

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

chip
06-01-10, 23:14
Με κάποια μετατροπή σίγουρα γίνεται όμως αυτό εξαρτάται από τις γνώσεις σου και από το συγκεκριμένο κύκλωμα.
Μεγάλη προσοχή επίσης χρειάζεται στο οτι πιθανόν να μην είναι απομονωμένο από το δίκτυο της ΔΕΗ (γι΄αυτό ίσως έχει εσωτερικά το μικρόφωνο) και για το λόγο αυτό αν δεν έχεις τις γνώσεις για να καταλάβεις αν έχει απομόνωση από το δίκτυο μην προσπαθήσεις να κάνεις καμιά πατέντα γιατί κινδυνεύεις με ηλεκτροπληξία.

kobi
07-01-10, 15:31
σε ευχαριστώ πολύ chip για το ενδιαφέρον σου. Το κύκλωμα σίγουρα δεν είναι απομονωμένο από το δίκτυο διότι δεν έχει Μ/Σ και κατεβάζει την τάση με άλλα μέσα. Γι αυτό δεν έχω κάνει καμία κίνηση.

cosecon
07-01-10, 18:19
σε ευχαριστώ πολύ chip για το ενδιαφέρον σου. Το κύκλωμα σίγουρα δεν είναι απομονωμένο από το δίκτυο διότι δεν έχει Μ/Σ και κατεβάζει την τάση με άλλα μέσα. Γι αυτό δεν έχω κάνει καμία κίνηση.
Πριν από καμιά 15αρια χρόνια, ήταν από τα πρώτα κυκλωματακια που είχα κάνει. Αποτέλεσμα : ένας λαμπαδιασμένος ενισχυτής…..
Τότε σε συζητήσεις είχα μάθει ότι έπρεπε να βάλω τουλάχιστον ένα optoisolator. Καλύτερα όμως να σε βοηθήσει κάποιος ποιο ειδικός μιας και εγώ έχω τελείως ερασιτεχνική άποψη.

jim.ni
08-01-10, 02:49
είχα φτιάξει κάποτε ένα στο σχολείο (και μάλιστα το πούλησα σε καφετέρια)
το οποίο είχε χωρισμένο το κύκλωμα στην μέση με ένα moc 3040
http://www.diotronic.com/img/optoelectronica/moc3040.jpg

sakis
08-01-10, 10:51
η καλυτερη προσεγγιση θα ηταν να αφησεις το κυκλωμα οπως ειναι μια και τα πυκνωτικα μικροφωνα που εχουν τα φωτορυθμικα επανω εχουν απιστευτη ευαισθησια που σημαινει οτι στην ουσια μπορουν να ακουν την μουσικη ακομα και απο τον πανω οροφο

το βασικο ομως προβλημα ειναι οτι τα φτηνα φωτορυθμικα δεν εχουν κυκλωμα ALC ( automatic level control ) το οποιο ειναι μακραν πολυ πιο απαραιτητο απο οτιδηποτε αλλο

το κυκλωμα αυτο θα βοηθησει ωστε ασχετα το ποσο δυνατα παιζει η μουσικη σου το φωτορυθμικο αναβοσβυνει σωστα και οπως πρεπει ...
\
αυτα

Stergios_[.gr]
08-01-10, 20:03
Συμπαθάτε με και μένα, αλλά τι είναι το "τρεχαντήρι" :blush: ?

(Εκτός από είδος ιστιοφόρου καϊκιού..)

sakis
08-01-10, 20:24
το τρεχαντηρι αγαπητε στεργιο ( και χρονια πολλα με την ευκαιρια ) ειναι ενα φωτορυθμικο το οποιο εχει συνηθως 4-8 καναλια οπου αναβουν διαδοχικα το ενα μετα το αλλο το οποιο σου δινει μια αισθηση κινησης ...εξου και το ....τρεχαντηρι

τα απλα ειναι ενα 4017 + ενα 555 οπου το 555 χρονιζει το 4017 οπου ανοιγουν οι πυλες του διαδοχικα και μετα οδηγουμε απο αυτες ενα τρανσιστορ και ενα τριακ η ενα οπτοντιακ και ενα τριακ

το 555 εκτος απο το RC του δινει την χρονικη σταθερα εχει και ενα κυκλωμα ωστε να διαμορφωνει τον ρυθμο του συμφωνα με την μουσικη οποταν οι λαμπες "τρεχουν " στον ρυθμο της μουσικης .....

νεοτερα μοντελα ειχαν δυο σκαφες TTL μεσα για να μπορουν εκτος απο το τρεχαντηρι να κανουν ανα δυαδες ,μπρος πισω ,και αλλα τετοια παραξενα

now days βαζουν ενα πικ μεσα και αντε γεια και σου ψηνει και καφε αμαλαχει

regardos

Stergios_[.gr]
08-01-10, 23:28
Χρόνια πολλά και καλά δάσκαλε Σάκη! Ευχαριστώ πολύ!!