PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωτερικη ενδειξη λειτουργιας θερμοσιφωνα



vaggelas
07-01-10, 22:14
Γεια σας,
παρακολουθω αρκετο καιρο το φορουμ σαν αναγνωστης και ηρθε η ωρα για την πρωτη μου ερωτηση,
εχω το εξης προβλημα λοιπον,
Το τελευταιο καιρο με τις αυξησεις της ΔΕΗ ερχονται αρκετα μεγαλοι λογαριασμοι.Ενας απο τους λογους ειναι οτι αρκετες φορες ξεχναμε τον θερμοσιφωνα ανοιχτο επι ωρες καποιες φορες(μη πω μερες).Δυστυχως ο πινακας δε ειναι σε πολυ εμφανη θεση και ετσι ειναι πιο ευκολο να ξεχαστεις.
Αυτο που θελω να κανω ειναι να βαλω πανω απο τη πορτα του μπανιου σε εμφανεστατο σημειο καποιο ειδος ενδειξης οτι λειτουργει ο θερμοσιφωνας ωστε να το βλεπουμε και αν τον εχουμε ξεχασει ανοιχτο να τον κλεινουμε.

Εχω δει σε καποια σπιτια που εχουν ενα φωτακι σε αναλογο σημειο.

Κατι αναλογο θελω να κανω και εγω αλλα λιγο καλυτερο.
Αυτο που εχω σκεφτει ειναι να εβαζα ενα μηχανισμο με φωτακι led και μηχανισμο ηχητικης ειδοποιησης μετα απο καποια ωρα η ανα διαστηματα.
Η ισως ακομα καλυτερα μια οθονη με φωτεινο χρονομετρο,που να ξεκιναει να μετραει με το που ανοιγουμε το διακοπτη στο γενικο ωστε να ξερουμε και ποση ωρα ειναι ανοιχτος,ισως και αυτος με ηχητικη ειδοποιηση.

Αυτο που θα ηθελα να ξερω ειναι αν υπαρχει κατι αναλογο με αυτο που ζηταω ετοιμο στην αγορα για ευκολια.Σε καποια μαγαζια με ηλεκτρονικα που πηγα δε ειχαν και δε ηξεραν αν υπαρχει.
Αν υπαρχει ξερει καποιος περιπου τιμη και πως ακριβως να το ζητησω?
Η αν οχι τελειως ετοιμο,τα υλικα που χρειαζεται για να το φτιαξω σε καποιο e-shop.

ILIAS1976
14-01-10, 15:32
καλησπερα σου
αν θες την γνωμη μου κατι απλο και οτι ποιο οικονομικο ειναι το λαμπακι που ειπες στην αρχη με κοστος 1-2 ευρω και καθαρισες.
μια παραλληλη συνδεση απο το λαμπακι του θερμοσιφωνα με ενα καλωδιακι να ειναι σε εμφανες σημειο ωστε να το βλεπεις , η ακομα και το ιδιο το λαμπακι να βαλεις και αγοραζεις μονο καλωδιο αν δεν εχεις.
:001_smile:

ILIAS1976
14-01-10, 15:41
ξεχασα να τονισω οτι πρεπει να ρυθμισεις το θερμοστατη σου περιπου 60 βαθμους αν ειναι παραπανω γιατι καταναλωνει παραπανω ρευμα χωρις λογο και επισης το οτι καιει πολυ ρευμα οπως λες αν τον εχεις ανοιχτο μερες δεν ειναι θεμα οι μερες γιατι πιανει θερμοκρασια και ο θερμοστατης σταματαει να δουλευει αλλα , η παραπανω καταναλωση , οφειλετε στο θεμα της μονωσης του θερμοσιφωνα και η θερμοαπωλεια που εχει οπου ειναι και ενας απο τους βασικους παραγοντες η ποιοτητα της πολυουρεθανης , πολυστερινης εξιλασμενης η μη που διαθετει.
ισως με την αγορα ενος καλα μονωμενου θερμοσιφωνα η θερμομποιλερ να πετυχεις και καλυτερη οικονομια.
ελπιζω να μην σε κουρασα :001_smile:

lordi
14-01-10, 15:41
καλησπερα σου
αν θες την γνωμη μου κατι απλο και οτι ποιο οικονομικο ειναι το λαμπακι που ειπες στην αρχη με κοστος 1-2 ευρω και καθαρισες.
μια παραλληλη συνδεση απο το λαμπακι του θερμοσιφωνα με ενα καλωδιακι να ειναι σε εμφανες σημειο ωστε να το βλεπεις , η ακομα και το ιδιο το λαμπακι να βαλεις και αγοραζεις μονο καλωδιο αν δεν εχεις.
:001_smile:

Απλά να προσέξεις ότι σε μερικούς θερμοσίφωνες, αν όχι σε όλους, το λαμπάκι σβήνει όταν ο θερμοστάτης σταματήσει τον θερμοσίφωνα με αποτέλεσμα να σβήνει και το λαμπάκι στην πόρτα αν τα βάλεις παράλληλα! Άρα μπορεί να το πετύχεις σε σβηστή φάση και όταν φύγεις να ανάψει πάλι!:001_tt2::001_tt2:!!

antonis_p
14-01-10, 17:56
το καλώδιο από τον ηλιακό μέχρι τον πίνακα δεν είναι πάντα ρεαλιστικό,
η απόσταση μπορεί να ειναι αρκετά μεγάλη και η κατασκευή "λαβυρινθος".

Εγώ για αυτό σκέφτηκα να τοποθετήσω ένα αναλογικό αμπερόμετρο στον πίνακα,
η ένδειξη είναι έμμεση αλλά έχει ευκολία τοποθέτησης.

Η ένδειξη θερμοκρασιας πάνω στον θερμοστάτη είναι πολύ μαϊμού
οπότε η ρύθμιση θέλει υπομονή,
σημασία πάντως έχει το νερό να μην έχει ανάγκη από πολύ κρύο
για να γίνει ανεκτό. Δεν έχει νόημα να το ζεσταίνει κάποιος πάρα πολύ
και μετά να το ξανακρυώνει!

GR_KYROS
14-01-10, 19:33
ένας έμμεσος τρόπος για ένδειξη λειτουργίας θερμοσίφωνα:
(ένδειξη για το ότι το νερό ζεστάθηκε, και έχει ανοίξει ο θερμοστάτης)

στον πίνακα,
στο καλώδιο της ασφάλειας θερμοσίφωνα,
το περιστρέφουμε επάνω σε μια μαγνητική επαφή (συναγερμού)
4-6 σπείρες
με το μαγνητικό πεδίο που δημιουργεί κατά την λειτουργία, η επαφή οπλίζει.

ιδανική εφαρμογή για ηλιακούς.


η εφαρμογή των ανωτέρω μόνο από άτομα με γνώσεις, και εμπειρία .......

vaggelas
16-01-10, 01:04
Καταρχην ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.
Δυστυχως τωρα αν και πιανουν αρκετα τα χερια μου δε ειμαι τοσο εξοικειωμενος με τα ηλεκτρονικα και τα ηλεκτρολογικα ακομα(αν και το προσπαθω αρκετα τελευταια και μαρεσει αρκετα).
Ετσι φοβαμαι να πειραξω τον πινακα.

Η αγορα ενος καινουργιου θερμοσιφωνα ειναι σιγουρη αφου ο παλιος τα εχει φαει τα ψωμια του.

Μαλλον βλεπω να κανω τη απλη λυση με το λαμπακι(ισως βαλω 2 σε διαφορετικα μερη για καλυτερο αποτελεσμα).
Αυτο που ειχα στο μυαλλο μου ηταν κατι τετοιο http://www.youtube.com/watch?v=VUAYQmMdWmg
βεβαια οχι τοσο μεγαλο και οχι τοσο ακριβο οσο αυτο που να ξεκιναει αυτοματα οταν παιρνει ρευμα,αλλα δε εχω βρει κατι ακομα εδω.


Απλά να προσέξεις ότι σε μερικούς θερμοσίφωνες, αν όχι σε όλους, το λαμπάκι σβήνει όταν ο θερμοστάτης σταματήσει τον θερμοσίφωνα με αποτέλεσμα να σβήνει και το λαμπάκι στην πόρτα αν τα βάλεις παράλληλα! Άρα μπορεί να το πετύχεις σε σβηστή φάση και όταν φύγεις να ανάψει πάλι!

Οπως ειπα ειμαι καινουργιος στα ηλεκτρολογικα και μπορει να λεω καμμια κοτσανα αλλα λογικα αν σταματαει ο θερμοσιφωνας λογω του οτι εφτασε στη επιθυμητη θερμοκρασια νερου,δε θα πρεπει να κλεινει καποιος εσωτερικος διακοπτης μεσα στο θερμοσιφωνα και ετσι το ρευμα να φτανει μεχρι το θερμοσιφωνα αρα και μεχρι τη παραλληλη συνδεση που ειναι πριν το θερμοσιφωνα αρα το φωτακι θα ειναι ανοιχτο ειτε ο θερμοσιφωνας δουλευει ειτε οχι αρκει να ειναι στο πινακα ανεβασμενος ο διακοπτης?

antonis_p
16-01-10, 07:55
αυτό το κιτ Βαγγέλη, πού το βρίσκω;

GR_KYROS
16-01-10, 13:23
kit ? ποιο kit ?
αν εννοείς την μαγνητική επαφή, σε κατάστημα ηλεκτρονικών.
χωνευτή μαγνητική επαφή (την έχουν ζευγάρι με μαγνήτη)

SeaMan90
25-11-20, 20:27
ένας έμμεσος τρόπος για ένδειξη λειτουργίας θερμοσίφωνα:
(ένδειξη για το ότι το νερό ζεστάθηκε, και έχει ανοίξει ο θερμοστάτης)

στον πίνακα,
στο καλώδιο της ασφάλειας θερμοσίφωνα,
το περιστρέφουμε επάνω σε μια μαγνητική επαφή (συναγερμού)
4-6 σπείρες
με το μαγνητικό πεδίο που δημιουργεί κατά την λειτουργία, η επαφή οπλίζει.

ιδανική εφαρμογή για ηλιακούς.


η εφαρμογή των ανωτέρω μόνο από άτομα με γνώσεις, και εμπειρία .......

Καλησπέρα, ξεθάβω το θέμα μιας και δεν μπόρεσα να βρω κάτι αντίστοιχο πιο νέο.

Έχω την ίδια ανάγκη για ενδεικτική λυχνία όταν ο θερμοστάτης ανοίγει/κλείνει. Η λύση να κατεβάσω καλώδιο από τον θερμοσίφωνα είναι αδύνατη.

Σκέφτηκα την λύση του αμπερόμετρου/επαφής αλλά μετά είδα την απάντηση σου με χρήση της μαγνητικής επαφής. Μια ερώτηση, η μαγνητική επαφή συναγερμού πως θα μπορέσει να αντέξει την τάση/ρεύμα που έχουμε; Αυτές οι επαφές δεν είναι φτιαγμένες για ασθενή DC κυκλώματα; Είμαι σίγουρος ότι κάτι μου διαφεύγει, γι'αυτό ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την πιθανώς άστοχη ερώτηση..

selectronic
25-11-20, 20:35
Δεν θα αλλάξει κάτι στο κύκλωμα "ισχύος" που τροφοδοτεί την αντίσταση του θερμοσίφωνα, η επαφή reed θα τροφοδοτεί το μόνο το ενδεικτικό λαμπάκι.

SeaMan90
25-11-20, 20:39
Δεν θα αλλάξει κάτι στο κύκλωμα "ισχύος" που τροφοδοτεί την αντίσταση του θερμοσίφωνα, η επαφή reed θα τροφοδοτεί το μόνο το ενδεικτικό λαμπάκι.

Ναι, συμφωνώ, αλλά ο,τι ratings για reed έχω δει μέχρι τώρα, μέγιστη ανοχή 100VDC είδα..

chipakos-original
25-11-20, 20:40
Καλησπέρα, ξεθάβω το θέμα μιας και δεν μπόρεσα να βρω κάτι αντίστοιχο πιο νέο.

Έχω την ίδια ανάγκη για ενδεικτική λυχνία όταν ο θερμοστάτης ανοίγει/κλείνει. Η λύση να κατεβάσω καλώδιο από τον θερμοσίφωνα είναι αδύνατη.

Σκέφτηκα την λύση του αμπερόμετρου/επαφής αλλά μετά είδα την απάντηση σου με χρήση της μαγνητικής επαφής. Μια ερώτηση, η μαγνητική επαφή συναγερμού πως θα μπορέσει να αντέξει την τάση/ρεύμα που έχουμε; Αυτές οι επαφές δεν είναι φτιαγμένες για ασθενή DC κυκλώματα; Είμαι σίγουρος ότι κάτι μου διαφεύγει, γι'αυτό ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την πιθανώς άστοχη ερώτηση..
Το ρεύμα του θερμοσίφωνα δεν περνάει μέσα από τις επαφές της μαγνητικής επαφής διότι δεν αντέχουν. Απλά τυλίγεις μερικές στροφές από το ένα καλώδιο που πηγαίνει προς τον θερμοσίφωνα γύρω - γύρω από το σώμα της μαγνητικής επαφής με αποτέλεσμα να κλείσουν οι επαφές της μαγνητικής όταν περάσει ρεύμα προς τον θερμοσίφωνα. Με τις επαφές της μαγνητικής μετά μπορείς να οδηγήσεις ότι θες.Να σημειώσω εδώ ότι αυτήν την πρακτική χρησιμοποιούν πολλοί μεγάλοι κατασκευαστές ως αισθητήριο ρεύματος, ακόμη και για βιομηχανική χρήση.π.χ ενεργοποιείς ένα ρελέ από τις επαφές του κι από κει και πέρα κάνεις ότι θες.
Edit: Γράφαμε και οι τρεις μαζί

selectronic
25-11-20, 20:42
Ναι, συμφωνώ, αλλά ο,τι ratings για reed έχω δει μέχρι τώρα, μέγιστη ανοχή 100VDC είδα..
Δεν θα έχεις πρόβλημα για ένα λαμπάκι neon/LED, δεν θα υπάρχει μεγάλο ρεύμα για να είναι πρόβλημα το ηλεκτρικό τόξο όταν ανοίγει η επαφή.

SeaMan90
25-11-20, 20:46
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας και τους δύο. Κατάλαβα πως θα εγκατασταθεί η επαφή και τι θα τροφοδοτεί αλλά λογικά κάπου αλλού το χάνω.. Η συνδεσμολογία που έχω στο μυαλό μου είναι φάση-reed-λυχνία-ουδέτερος, σωστά; Αν ναι, θα αντέξει η reed την πτώση τάσης πάνω της όταν είναι ανοιχτή; Θα χρειαστώ reed με τι προδιαγραφές;

rama
25-11-20, 20:50
Δουλεύω τέτοια εφαρμογή με μαγνητική επαφή συναγερμού εδώ και πολλά χρόνια στα 230VAC χωρίς πρόβλημα, για να οπλίζω relay που αλλάζει χρώμα φωτάκι για να ξέρω πότε έπιασε θερμοκρασία το νερό. Εχω πάντως βάλει μία ασφάλεια 0.5Α καλού-κακού.

selectronic
25-11-20, 20:51
Αν δεν είσαι 100% σίγουρος ότι μπορείς να υλοποιήσεις την κατασκευή με ασφάλεια, πρώτα δικιά σου και δεύτερον του σπιτιού (μην του βάλεις φωτιά), τότε καλύτερα να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο να το κάνει...

SeaMan90
25-11-20, 21:00
Δουλεύω τέτοια εφαρμογή με μαγνητική επαφή συναγερμού εδώ και πολλά χρόνια στα 230VAC χωρίς πρόβλημα, για να οπλίζω relay που αλλάζει χρώμα φωτάκι για να ξέρω πότε έπιασε θερμοκρασία το νερό. Εχω πάντως βάλει μία ασφάλεια 0.5Α καλού-κακού.

Ευχαριστώ πολύ, έτσι μου φαίνεται πιο λογικό.

selectronic, οι ερωτήσεις μου έδειξαν το άκρως αντίθετο, ότι δεν θα προχωρούσα σε μία μετατροπή από την στιγμή που δεν την θεωρούσα ασφαλή.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους 3.