PDA

Επιστροφή στο Forum : "Είμαι γάιδαρος, παρκάρω όπου γουστάρω"



Stergios_[.gr]
08-01-10, 13:39
Έψαχνα πολύ καιρό τα αυτοκόλλητα αυτά γιατί η κατάσταση έχει ξεφύγε εντελώς στα Γιάννενα όπου μένουν οι γονείς μου. Ακόμα και αστυνομικοί μας κλείνουν την είσοδο του γκαράζ μας για να απολαύσουν τον καφέ τους!

http://www.streetpanthers.gr/images/stories/entypa/gaidarakos.gif

Η κίνηση έγινε από τους www.streetpanthers.gr (http://www.streetpanthers.gr/images/stories/entypa/gaidarakos.gif),
και τα αυτοκόλλητα μπορούν να βρεθούν εδώ: Σημεία διάθεσης αυτοκολλήτων (http://www.streetpanthers.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=11&Itemid=20)


Σημεία διάθεσης στην Αθήνα:


Βιβλιοπωλείο "ΤΟ ΝΑΥΤΑΚΙ" στα Πετράλωνα. Τριών Ιεραρχών 152. Τηλ: 2103426594
Το κατάστημα Συλλεκτικών Μοντέλων Αυτοκινήτων του κυρίου Δημήτρη Βαρελά, στο Κολωνάκι, στην Ηρακλείτου 8. Τηλ: 2103615689
Βιβλιοπωλείο "Μικρή Κιβωτός", Ομήρου 4 (απέναντι από το ΠΛΑΙΣΙΟ), Νέο Ψυχικό. Τηλ: 2106716038
Kinisi Bikes, Χαριλάου Τρικούπη και Έλλης 1, Κηφησιά, Τηλ. 2106208611.
Κατάστημα "Γαίας Λίθοι", Φρύνης 67. Τηλ: 2107651500
Κατάστημα "Comicworld" στο Χαλάνδρι. Τηλ. 2106856070
Κατάστημα "Ζογκλέρ", Ζ. Πηγής & Τζαβέλλα 3. Τηλ: 2103815681

Σημεία διάθεσης στη Θεσσαλονίκη:


Κατάστημα "ΑΦΟΙ ΠΑΥΛΙΔΗ", Μανουσογιαννάκη 2, Πλατεία Ιπποδρομίου.
Βιβλιοπωλείο Ζαχαριάδου, Προξένου Κορομηλά 20 με Αγίας Σοφίας
Κατάστημα δώρων “Design market”, Προξένου Κορομηλά 30
ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ COPYLAND, Εξαδακτύλου 3 - Εγνατία 99
Περίπτερο επί της Τσιμισκή, στο 37 (ύψος Αριστοτέλους), στο κέντρο προφανώς!

Σημείο διάθεσης στον Βόλο:


"Δίσκοι Πελεκάνος" (δισκοπωλείο), Κ. Καρτάλη 80, Παρασκευή Πελεκάνου

Σημείο διάθεσης στην Καλαμάτα:


Στο Κατάστημα Ψιλικών του "μπάρμπα Φώτη", απέναντι από τα δικαστήρια, Ψαρών 16

Σημείο διάθεσης στη Λάρισσα:


Γαλακτοζαχαροπλαστείο "Η ΑΜΑΛΘΕΙΑ", Κολοκοτρώνη 60. Τηλ. 2410237792. Έτσι, για να σας γλυκάνουμε και λίγο. Μπορείτε μαζί με το αυτοκόλλητο να πέρνετε και ένα εκλεράκι μαζί (το χειμώνα)

Σημείο διάθεσης στα Ιωάννινα:


Βιβλιοπωλείο, Ανεξαρτησίας 103 & Σίνα, τηλ. 2651029768

Σημείο διάθεσης στην Χίο:


Κατάστημα Ενδυμάτων Υιοι Κ. Σπανιόλου Ο.Ε., Απλωταριάς 20, τηλ. 2271023475

Σημείο διάθεσης στο Ηράκλειο:


Pizza Club, 62 Μαρτύρων 37. Τηλ: 2810373000

Σημεία διάθεσης στην Ξάνθη:


Παραδοσιακό παντοπωλείο "Πιπερούγκα", Αγίου Αθανασίου 9. Τηλ: 2541083823
Ούτση Ευδοξία, Παροχή Διαφημιστικών Υπηρεσιών, Σμύρνης 3-5.

KOKAR
08-01-10, 14:24
Στεργιε το εγχείρημα αυτό θέλει πολύ προσοχή γιατί εαν τύχη να
κολλήσεις το αυτοκόλλητο σε τίποτα τύπους σαν τους παρακάτω
και σε δουν θα έχεις πρόβλημα....:lool:

http://www.netweed.com/prohiphop/graf/toughkillers.jpg

Stergios_[.gr]
08-01-10, 14:44
Κρίμα που δεν είμαι μαύρος!!
http://cache2.asset-cache.net/xc/sb10065546n-002.jpg?v=1&c=NewsMaker&k=2&d=9746BFA1BA0ACA458BAD019FBF86E94B4D9676D3A1DFE08B

Nemmesis
08-01-10, 14:53
αυτο το αυτοκολλητο το ειχα δει και εγω στην θεσσαλονικη το περασμενο καλοκαιρι... φαση εχει...
παντος αυτοι οι 3 τυποι τι να μας κλασουν??? ειδικα ο μεσαιος που θελει μιση ωρα με το πιστολακι και το ζελε για τα μαλλια.....
(και εγω βαζω ζελε μην μας πουμε και χωριατες... χαχαχα)

Xarry
08-01-10, 15:02
Δεν την θεωρω σωστη αυτη την κινηση. Με ποια αρμοδιοτητα κολλα ο καθενας αυτοκολλητα σε ξενα αυτοκινητα τα οποια μαλιστα δεν ξεκολανε και ευκολα. Επειδη δηλαδη ειναι μ@λ@κ@ς ο αλλος και παρκαρει οπου γουσταρει πρεπει να γινω και γω;; Υπαρχει αστυνομια αρμοδια για συγκεκριμενα θεματα. Εγω παντως αν επιανα στα πρασα καποιον να κολλαει τετοιο στο αμαξι μου θα εκανα πολυ μεγαλη φασαρια.

KOKAR
08-01-10, 15:16
Δεν την θεωρω σωστη αυτη την κινηση. Με ποια αρμοδιοτητα κολλα ο καθενας αυτοκολλητα σε ξενα αυτοκινητα τα οποια μαλιστα δεν ξεκολανε και ευκολα. Επειδη δηλαδη ειναι μ@λ@κ@ς ο αλλος και παρκαρει οπου γουσταρει πρεπει να γινω και γω;; Υπαρχει αστυνομια αρμοδια για συγκεκριμενα θεματα. Εγω παντως αν επιανα στα πρασα καποιον να κολλαει τετοιο στο αμαξι μου θα εκανα πολυ μεγαλη φασαρια.

το παρακάτω περιστατικό έγινε σε ένα φίλο μου και έχει ως εξής ...
Ο φιλος μου εχει ενα αυτοκινητο δεκαετειας και το εχει μεσα σε
χωρο σταθμευσης και η πορτα εχει και το αναλογο σημα, και το αυτοκίνητο
φαίνεται κανονικά.
Ένα βράδυ λοιπόν ειχε πρόβλημα το παιδί του και έπρεπε εσπευσμένα να το
πάειστο νοσοκομείο , κατεβαίνοντας να πάρει το αμάξι του είδε οτι ένας
μαλακας ειχε παρκάρει το αμάξι του μπροστά απο το πάρκινγκ.
Άρχισε να κορνάρει και μετά απο 15 λεπτα παρουσιάστηκε ένας τύπος και
ούτε λίγο ούτε πολύ του ζήταγε και τα ρέστα....
έχει περάσει καιρός από τότε αλλά ακόμα αμφιβάλω για το
αν αναγνωρίζετε ο τύπος !!!!!!

moutoulos
08-01-10, 15:17
Απ' ότι ξέρω τα αυτοκόλλητα, δεν τα κολλάς στα αυτοκίνητα με τη σειρά. Απλά αν ένα
αμάξι παρεμποδίζει κάτι ..., πόρτα, διάβαση, δρόμο για πεζούς κτλ, τότε βάζεις. Και
εννοείται οτι και εγώ αν έβλεπα κάποιον να μου κολλάει τέτοιο στο αμάξι, ενώ έχω
παρκάρει κανονικά, θα τον ξάπλωνα ανάσκελα ... :w00t:.

Stergios_[.gr]
08-01-10, 15:20
Μάλλον δεν έπιασες το:

Ακόμα και αστυνομικοί μας κλείνουν την είσοδο του γκαράζ μας για να απολαύσουν τον καφέ τους!

Μου φαίνεται πολύ μεγάλη γαϊδουριά, και δεν νομίζω ότι είναι συγκρίσιμη με το κόλλημα ενός αυτοκολλήτου. Κρύβεται επίσης πίσω από την ανοχή της αστυνομίας και της έλλειψης εφαρμογής των νόμων. Δεν θεωρώ ότι είναι αυτοδικία, μιας και το αυτοκόλλητο ξεκολλά.

Και εγώ αν έβλεπα κάποιον την στιγμή που παρκάρει μπροστά από την είσοδό μου για να πιει τον καφέ του ξέγνοιαστος, θα έκανα μεγάλη φασαρία.

Stergios_[.gr]
08-01-10, 15:23
Μιλάμε για ΠΑΡΑΝΟΜΟ παρκάρισμα πάντα.

Ούτε "αμφισβητούμενο", ούτε "λάθος" παρκάρισμα. ΠΑΡΑΝΟΜΟ, σαν και αυτό:
http://rodopinews.gr/wp-content/uploads/2009/07/004-gaidourimixanaki.jpg

ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ GOOGLE IMAGES, όχι δικιά μου...

Nemmesis
08-01-10, 15:39
τα αυτοκολλητα νομιζω ειναι απο αυτα που δεν αφηνουν κολλα... επισης σαφως πρεπει να τα κολανε αρκετα προσεκτηκα οχι για το λογο φθορας αλλα γιατι μπορει ευκολα να χασει ολη την αξια της κινησης αυτης... αν κολλαμε στο καθε αμαξι που ειναι παρανομα παρκαρισμενο τοτε απλα θα γινει μοδα και θα αρχισει ο κοσμος να μην τα ξεκολαει κιολας...

billtech
08-01-10, 15:47
νομιζω παρομοιο με το αυτοκολλητο ειναι και η κινηση να δημοσιευσεις της πινακιδες της μηχανης!!! καλοπροαιρετα το λεω εγω παιδες.

Γιώργος Ανώνυμος
08-01-10, 16:01
αν κολλαμε στο καθε αμαξι που ειναι παρανομα παρκαρισμενο τοτε απλα θα γινει μοδα και θα αρχισει ο κοσμος να μην τα ξεκολαει κιολας...

Γιατί είναι κακό αυτό? Προς το παρόν πάντως λόγω... ποσότητας θα πρέπει να γίνεται στοχευμένη επικόλλησή τους επί των παπρίζ των καραγαϊδάρων/φοράδων...

passer07
08-01-10, 16:16
πληροφοριακά τα συγκεκριμένα αυτοκόλλητα δεν αφήνουν σημάδια και ειναι νομιμα ...

http://www.streetpanthers.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=1&Itemid=5

γενικα η χρηση γίνετε οπου εχουμε πχ παρκαρισμα σε ραμπες για καρότσα πεζοδρόμια κτλπ
YouTube- B.D. Foxmoor - ?? ???????? ??? ?????? (Street Panthers)

YouTube- ??????? ????????

YouTube- ??????? ???????? 2008 RETHYMNO PANTHIRES

Stergios_[.gr]
08-01-10, 16:40
Ωραίος Παναγιώτη, μπράβο σου, ευχαριστώ για τα βίντεα!

passer07
08-01-10, 17:36
και μια που δεν καταλαβαίνει....
εισαι και απο του ζωγραφου....:thumbup:

YouTube- streetpanthers.gr (part 1)

YouTube- streetpanthers (part 2)

μπορει καποιος να πει πως ειναι παρατραβηγμένο ,για αυτους λέω πως εχω ζήσει αναλογη στιγμή στο κεντρο(δεν μπορουσε να περασει λόγο παρκαρησμένου παληκάρι με αναπηρικό αμαξίδιο ) και εκατσα μαζι του πειραμε τηλ. την τροχέα για να του παρουνε τις πινακίδες .Ηρθε η τροχαία ηρθε και ο ιδιοκτήτης του ΙΧ ,ζητησε συγνώμη,και δεν δέχτηκε ΝΑ ΜΗΝ του παρουν τις πινακίδες!
YouTube- will you park again like that? I wont...

Stergios_[.gr]
08-01-10, 17:41
ΧΑΧΑ ωραίο!! 2-0!! ΜΗΔΕΝ όμως, δεν κατάλαβε τίποτα...(Ζωγράφου,ε? καταλαβαίνεις για τι μιλάω τότε!)


ΥΓ: είδατε πόσο εύκολα ξεκολάνε... Μην ακούσω άλλες αηδίες περί "βανδαλισμού"/"καταστροφής".... -.-

lastid
08-01-10, 18:05
Κατοικώ σε κεντρική συνοικία της Θεσσαλονίκης με μεγάλο πρόβλημα παρκαρίσματος. Κατά καιρούς μου κλείνουν την είσοδο τα παρκαρισμένα. ΕΝΤΕΛΩΣ. Ένα παιδικό καροτσάκι δεν χωράει να μπει ή να βγει στην πολυκατοικία με τίποτε. Πόσο μάλλον ένα φορείο ή ένα συνεργείο της Πυροσβεστικής.
Η πάγια κίνησή μου μέχρι τώρα ήταν: Τηλέφωνο στο 100 και αφαίρεση πινακίδων. Κι εγώ έχω αυτοκίνητο, κι εγώ γυρνάω σαν τον μαλ... να βρώ κενή θέση, όμως γιατί εγώ ή εσύ δεν το κάνουμε αυτό και αυτός το κάνει? Υπάρχουν και όρια.
Ναι, θα σταθμεύσω κύριε σε πεζοδρόμιο. Αρκεί να μην μπλοκάρω τη διέλευση. Και τα αυτοκόλλητα αυτά αναφέρουν ρητά στην πίσω πλευρά τους να μην κολλάμε στον καθένα, μόνο αν κάποιος εμποδίζει και είναι πολύ κάφρος (εντάξει, δεν το λένε έτσι ακριβώς). Όπως επίσης να μην διαπληκτιζόμαστε και να αποφεύγουμε οποιαδήποτε αντιπαράθεση
Τα έχω αγοράσει κι εγώ τα αυτοκόλλητα αυτά κι ευτυχώς δεν χρειάστηκαν ακόμη. Ίσως γιατί λείπω συνέχεια αυτό τον καιρό από το σπίτι μου. Μακάρι και να μη τα χρειαστώ ποτέ. Αλλά κουβαλάω πάντα μαζί μου 2-3.

passer07
08-01-10, 18:22
;342397']ΧΑΧΑ ωραίο!! 2-0!! ΜΗΔΕΝ όμως, δεν κατάλαβε τίποτα...(Ζωγράφου,ε? καταλαβαίνεις για τι μιλάω τότε!)


ΥΓ: είδατε πόσο εύκολα ξεκολάνε... Μην ακούσω άλλες αηδίες περί "βανδαλισμού"/"καταστροφής".... -.-

:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

weather1967
08-01-10, 19:03
Παιδια να πω και εγω την αποψη μου.
Αυτο με τα αυτοκολλητα δεν θα οδηγησει πουθενα,αν ειναι ο αλλος καφρος ,σαν την κυρια σε εισαγωγικα του βιντεο ,απλα θα το ξεκολληση και ουτε θα το θυμαται σε μια ωρα.
Απλα ουτε οι πολιτες ειναι σωστο να ερχονται σε αντιπαραθεση μεταξυ τους,για μενα φταιει το κρατος που ειναι παντα απων .
Προσωπικα θεωρω οτι αν καποιος παρκαρει παρανομα σε διαβασεις πεζων ,ατομα για ειδικες αναγκες κ.τ.λ αφαιρεση και πινακιδων και αδειας οδηγησης για 3 μηνες ,εκει θα τον τσούξη ,αλλα ενα αυτοκολλητο θα πει και τι εγινε ? αυριο παλι εκει θα παρκαρω και ας μου κολλησουν αυτοκολλητο.
Γενικα ειμαστε λαος ζαματεφουτίστες και ωχ αδελφιστές ,την δουλιτσα μας να κανουμε και ζαμαν-φου για τον αλλο ,αλλα αν ακουσουμε προστιματα και ποινες γινομαστε κυριες,οπως με τις ζωνες που ολοι πια φοραμε για τον φοβο των 300 ευρώ .
Αρα η λυση ειναι ο φοβος της βαριας ποινής

electrifier
08-01-10, 19:24
Απλα ουτε οι πολιτες ειναι σωστο να ερχονται σε αντιπαραθεση μεταξυ τους,για μενα φταιει το κρατος που ειναι παντα απων.
Συμφωνώ. Εκείνο που λείπει είναι το "είμαι γάιδαρος αστυνομικός και γράφω όσους παράνομους γουστάρω".

Μάλιστα, μιας και μιλάμε για διαβάσεις ΑΜΕΑ, εδώ στην περιοχή μου τώρα τελευταία κάνει κάτι εφόδους η δημοτική αστυνομία και δεν αφήνει κανένα αυτοκίνητο χωρίς κλήση μπροστά από χαμηλωμένο πεζοδρόμιο στην περιοχή. Το αποτέλεσμα; Κάνεις μια βόλτα τώρα πια και δεν βλέπεις καμία διάβαση ΑΜΕΑ κλεισμένη. Έτσι απλά και κατανοητά...

Επίσης το ότι τώρα σταμάτησε και η μόδα με το σβήσιμο των κλήσεων, δε'ν κακό, δε'ν κακό...

lastid
08-01-10, 19:38
Κανείς δεν είπε ότι τα αυτοκόλλητα είναι η λύση. Είναι όμως μία υπενθύμιση. Χωρίς αντιπαράθεση.
Σε κάποιους "παραβάτες" η υπενθύμιση λειτουργεί θετικά. Έχω ακούσει για μία τουλάχιστο περίπτωση.

moutoulos
08-01-10, 22:13
;342397']ΥΓ: είδατε πόσο εύκολα ξεκολάνε... Μην ακούσω άλλες αηδίες περί "βανδαλισμού"/"καταστροφής".... -.-
Στέργιε δεν έχει να κάνει με τον αν ξεκολλάει ή όχι. Αν δεν φταίω δεν θα ήθελα για κανένα λόγο
το συγκεκριμένο αυτοκόλλητο, πάνω στο αυτοκίνητό μου. Είναι θέμα "ρετσινιάς" και "σταμπαρίσματος",
για μένα τουλάχιστον.



Μάλιστα, μιας και μιλάμε για διαβάσεις ΑΜΕΑ, εδώ στην περιοχή μου τώρα τελευταία κάνει κάτι εφόδους η δημοτική αστυνομία και δεν αφήνει κανένα αυτοκίνητο χωρίς κλήση μπροστά από χαμηλωμένο πεζοδρόμιο στην περιοχή. Το αποτέλεσμα; Κάνεις μια βόλτα τώρα πια και δεν βλέπεις καμία διάβαση ΑΜΕΑ κλεισμένη. Έτσι απλά και κατανοητά...

Και πολύ καλά κάναν ...
Οι διαβάσεις ΑΜΕΑ, είναι μια άλλη περίπτωση, που αν δεν τις σεβόμαστε, δεν σεβόμαστε τον ίδιο μας τον εαυτό.

nikknikk4
08-01-10, 22:57
Δεν αρχίσαμε πολύ καλά την καινούργια χρονιά ...:cursing:
Το ενθαρρυντικό είναι ότι ασχολείται ακόμη κόσμος με τα κοινά.
.

radiomario
09-01-10, 00:21
ειμαι πολυ τυπικοs ,σε τετοια θεματα ,ποτε ναι ποτε ,δεν θα παρκαρω το αυτοκινητο η την moto μου ,σε μεροs που να εμποδιζω τουs αλλουs και ειδικα τα ατομα με ΑΜΕΑ. ειδικα σε parking super market που εχουν ειδικη θεση για ΑΜΕΑ με μπλε υπογραμμιση,ετσι και δω καποιον η καποια να παρκαρει, δεν υπαρχει περιπτωση να μην του η τηs πω ,ορισμενα λογακια...μια φορα θυμαμαι ειχα ριξει και κατι σφαλιαρεs σε εναν ψευτομαγκα.... παντωs εγω ποτε δεν κολλαω ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ,υπαρχουν αλλοι τροποι πιο ΕΠΩΔΥΝΟΙ και στην ΤΣΕΠΗ και στο ΑΜΑΞΙ ,οποιοs καταλαβε καταλαβε ,και το ΣΥΝΙΣΤΩ.... ΑΥΤΑ ,προs γνωση και συμμορφωση.... στα ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ με δυο ποδια ,που θελουν να λεγονται ΑΝΘΡΩΠΟΙ.... :cursing: :cursing:

antonis_p
09-01-10, 03:28
αν η αστυνομια δεν αμελουσε να χωνει πρόστιμα
σε όλα τα παράνομα παρκαρισμένα αυτοκίνητα,
πεζοδρόμια, εισόδους πάρκινκ κλπ
με τα πρόστιμα που θα μάζευαν δεν θα χρειάζοναν τους έξτρα φόρους...

Οταν τα ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ έχουν γεμισει τα πεζοδρόμια
γυρω απο το σχολειο του γιου μου
PROUDLY καλώ το 100 και δεν ησυχάζω αν δεν τα δω όλα με "χαρτάκι"
στο παρπριζ τους.
Τουλάχιστον τις επόμενες μέρες τα παιδάκια πάνε στο σχολείο τους
περπατώντας στο πεζοδρόμιο. Μετά πάλι τα ίδια.......

electrifier
09-01-10, 05:05
Κάτι σαν αυτό το παραπάνω είπα κι εγώ. Άμα σε γράψουν 2-3-5 φορές μετά σταματάς να κάνεις την παρανομία, αναγκαστικά διότι δε συμφέρει.

Από την άλλη, επειδή και οι αστυνομικοί είναι άνθρωποι και όοοολοι μας ξέρουμε πολύ καλά πως για το πλήθος των αυτοκινήτων που υπάρχουν στις πόλεις ΔΕΝ υπάρχουν οι αντίστοιχοι ΝΟΜΙΜΟΙ χώροι για παρκάρισμα, οπότε αναγκαστικά κάποια θα μπαίνουν όπου-όπου (είναι σαν το παιχνίδι με τις καρέκλες που κάποιος μένει όρθιος), οπότε μια κάποια ανοχή επιβάλλεται εκ των πραγμάτων. Διαφορετικά ένα ποσοστό των οχημάτων που υπάρχουν θα έπρεπε να παίρνει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ κλήσεις αφού δε χωράνε κάπου φυσιολογικά, άρα παρκάρονται κάπου παράνομα.
Τουλάχιστον οι τρανταχτές περιπτώσεις που κάνουν κρα να συμμαζεύονται (πχ οι διαβάσεις ΑΜΕΑ διότι είναι ΑΜΕσηςΑνάγκης όταν χρειαστεί).
Συνεπώς, θέτω αυστηρά τη γνώμη μου μεν, αλλά λόγω συνθηκών δεν συμφωνώ να παίρνει η μπάλα των κλήσεων τα πάντα όλα οχήματα, αλλά τα πραγματικά γαϊδούρια που δυσκολεύουν ΟΝΤΩΣ την κίνηση πεζών ή οχημάτων...

antonis_p
09-01-10, 13:41
όοοολοι μας ξέρουμε πολύ καλά πως για το πλήθος των αυτοκινήτων που υπάρχουν στις πόλεις ΔΕΝ υπάρχουν οι αντίστοιχοι ΝΟΜΙΜΟΙ χώροι για παρκάρισμα, οπότε αναγκαστικά κάποια θα μπαίνουν όπου-όπου (είναι σαν το παιχνίδι με τις καρέκλες που κάποιος μένει όρθιος), οπότε μια κάποια ανοχή επιβάλλεται εκ των πραγμάτων. όταν κάποιος αποφασίζει να χρησιμοποιήσει το πεζοδρόμιο που ειναι χώρος για να περπατουν οι πεζοι σαν πάρκινκ, τί ακριβώς μπορει να σκέφτεται και δεν το παρκάρει στον δρόμο; δεν έχει λογική. Μήπως να του κάνει σκιά το δεντράκι που ίσως υπάρχει στο πεζοδρόμιο; Υπάρχει φιλε μεγάλη παραβατικότητα από πολλούς οδηγους, από τα αυτοκίνητα πάνω στους πεζοδρόμια, από τα τελάρα και τα μαδέρια στο δρόμο για να μην πιάσει κάποιος την θέση ... από που να ξεκινήσει κάποιος; Ειναι η αυθαιρεσία του μεγάλου και του ισχυρού. Δεν τον ενδιαφέρει αν το πεζοδρόμιο υπάρχει για καποιον σκοπό, θα το χρησιμοποιήσει για τον σκοπό που αποφάσισε αυτός. Δεν εχει να κάνει με τα πολλά αυτοκίνητα, έχω ταξιδεψει σε αρκετες ευρωπαϊκες και αμερικάνικες μεγαλουπόλεις, αυτό δεν γινεται ΠΟΥΘΕΝΑ. Οταν δεν σέβεσαι το οτι κάποια μανουλα θα αναγκαστει να κατεβει στον δρομο με το καρότσι ή με το μικρο παιδι στο χέρι, όλα τα άλλα ειναι περιττα, υπάρχει έλλειμα κοινωνικότητας, σεβασμού και φυσικά παιδείας. Όπως ΑΚΡΙΒΩΣ λεει το αυτοκόλλητο, πρόκειται για ΓΑΪΔΟΥΡΙ.

aeonios
09-01-10, 14:04
Στην Ελλάδα τα πεζοδρόμια και τις θέσεις πάρκιγκ τις δίνουν με το κατάστημα. Πόσες φορές έχω τσακωθεί με άτομα που έχουν βάλει έξω από το μαγαζί τελάρα, κάδρα, κουτες για να ρεζερβάρουν τη θέση για να μην τους κλείσει τον αέρα του μαγαζιού. Η πλάκα είναι πως οι περισσότεροι είναι και θρασύτατοι. Ετσι θέλουν να καλούμε το 100 επί τόπου και για την κατάληψη πεζοδρομίου που κάνουν και για τη θέση στάθμευσης. Να μου το ζητήσει ευγενικά ίσως κάνω πίσω. Ισως πρέπει τα αυτοκόλλητα να βγουν για να τα κολλάμε στα κούτελα κάποιων αν και οι περισσότεροι αγενέστατοι της κατηγορίας φαίνονται πριν ανοίξουν το ξερό τους.

Και δεν είναι μόνο η μανούλα που θα κατέβει με το καρότσι. Δίπλα μου μένει ένα παιδί που είναι στο αναπηρικό. Κάποιες φορές λοιπόν το βοηθάω να πάει μια βόλτα όπως και όλη η γειτονιά έτσι 2-3 τετράγωνα να μου πει καμιά κουβέντα και να του πω και εγώ. Ετσι να ξεσκάσει. Εγώ δεν είμαι ούτε πατέρας του ούτε η μαμά του αλλά μόνο αυτά που βλέπω με κάνουν να βγαινω από τα ρούχα μου. Πρόσφατα κάποιος ηλίθιος με βλέπει και τρέχει παρκαρει σε ένα άκρο πεζοδρομίου καταλαμβάνοντας και το πεζοδρόμιο σε μεγάλο βαθμό και κλείνοντας το χαμήλωμα στην άκρη του πεζοδρομίου. Περιμένω χωρίς να μιλήσω να με δει. ΄Βγαίνει από το αμάξι του με κοιτάει και φεύγει. Και να πω πως ήταν μεγάλος....20 χρονών πιτσιρίκος. Του φωνάζω " εγώ που θα περάσω μεγάλε;" και γυρίζει και λέει "Πρόβλημα σου". Παίρνω το 100. Οσο το είδατε εσείς τόσο το είδα και εγώ. Εδωσα τα στοιχεία του αμαξιού. Και την επόμενη ημέρα εκεί ήταν......χωρίς κλήση χωρίς τίποτε.
Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις το σηματάκι δεν έχει νόημα.

Σε μια χώρα που οι νόμοι δεν ισχύουν, είμαστε απροστάτευτοι από τον κάθε κάφρο, η αστυνομία όσο καλή διάθεση και να έχει δεν επαρκεί υπάρχει μόνο ένας τρόπος να ανοίξεις το κεφάλι του κάθε γαιδουριού αυτού για να του βάλεις νέες ιδέες μέσα. Είτε θα σε σέβονται οι άλλοι είτε θα σε φοβούνται.

antonis_p
09-01-10, 15:00
Και να πω πως ήταν μεγάλος....20 χρονών πιτσιρίκος. Του φωνάζω " εγώ που θα περάσω μεγάλε;" και γυρίζει και λέει "Πρόβλημα σου". έπρεπε να περάσεις από πάνω του! Θα το θυμόταν για καιρό.

electrifier
09-01-10, 15:14
Μιας και αναφέρθηκε η κατάληψη θέσης από μαδέρια, καφάσια κτλ, μόλις θυμήθηκα μια μέρα παλιότερα που χρειάστηκε σε κάποιο σημείο στην Πάτρα να κάνω μια προσωρινή στάση με αλάρμ να ξεμουδιάσω (ερχόμουν από Αθήνα περαστικός κ ήθελα να ξεμουδιάσω λίγο περιμένοντας κάποιον) και είδα ένα κενό σημείο μπροστά από κατάστημα όπου είχε τοποθετήσει ένα μαδέρι. Είχε αφήσει όμως λίγο χώρο δεν το είχε βάλει έξω-έξω στο δρόμο και κάνω ελαφρώς όπισθεν και το παρκάρω πλάι στο μαδέρι. Κατεβαίνω λοιπόν να ξεμουδιάσω για δύο λεπτά και τί να δω? Το μαδέρι πάνω είχε και πρόκες όρθιες! Ήμουν πολύ κουρασμένος για να κάνω την οποιαδήποτε φασαρία, οπότε όσο έκατσα εκεί το έβλεπα και τρελαινόμουνα σκεφτόμενος τί μπορεί να είχα πάθει έτσι χωρίς λόγο.

Μαγαζί+πεζοδρόμιο+δρόμος = 1 in Greece (ο κίνδυνος από τα τοποθετούμενα εμπόδια για οχήματα και πεζούς ασχολίαστος).

KOKAR
09-01-10, 15:47
τι αυτοκόλλητα και π@π@ριες μου λέτε.....
οι λύση είναι μια ( και οριστική ) !!!!

http://autoanything.files.wordpress.com/2009/01/audi-got-owned.jpg

moutoulos
09-01-10, 15:49
:hahahha::hahahha::hahahha::hahahha:



... η λύση είναι μια ( και οριστική ) !!!!

Όντως είναι οριστική, γιατί μετά απο αυτό δεν νομίζω να ξανα - έχει το θάρρος να το κάνει ...

Thanos10
09-01-10, 15:54
Το αυτοκολλητο ειναι ποιο φθηνο πεντε κασμαδες ειναι ακριβοι αυτο τωρα ειναι μονταζ?

KOKAR
09-01-10, 16:11
στο Ιnternet την βρήκα....

electrifier
09-01-10, 16:15
Το αυτοκολλητο ειναι ποιο φθηνο πεντε κασμαδες ειναι ακριβοι αυτο τωρα ειναι μονταζ?
Δεν είναι μοντάζ (δες λίγο και τις αντανακλάσεις των κασμάδων πάνω στο αυτοκίνητο).

KOKAR
09-01-10, 16:18
Δεν είναι μοντάζ (δες λίγο και τις αντανακλάσεις των κασμάδων πάνω στο αυτοκίνητο).

αυτο με το photoshop λύνεται.....

Xarry
09-01-10, 16:21
Και επισης το παρμπριζ θα γινοταν θρυψαλα...

electrifier
09-01-10, 16:25
αυτο με το photoshop λύνεται.....
Μπα, παραείναι σωστές οι σκιές και οι αντανακλάσεις για να είναι με επεξεργασία. :001_tongue:


Και επισης το παρμπριζ θα γινοταν θρυψαλα...
Έχεις δει πυροβολημένα παρμπριζ? Δεν έχουν γίνει θρύψαλα...

KOKAR
09-01-10, 16:29
η ταχύτητα απο την σφαίρα δεν συγκρίνετε με αυτή του κασμά...

electrifier
09-01-10, 16:35
Ορέ παίδες, δε σπάνε εύκολα τα παρμπρίζ, χαλαρώστε. Αν ήταν σε τζάμι πόρτας ΟΚ, διαλύεται, το παρμπρίζ όμως όχι.

Η φωτό είναι από είδηση
http://autoanything.wordpress.com/2009/01/05/how-to-use-a-pick-axe/

Car:
2005 Audi A8

Description:
This car is owned by a construction contractor. Apparentley, somebody wasn't too happy with his work so they stuck 7 pick axes into his pride and joy

Location:
Sofia, Bulgaria

περισσότερες φωτό
http://wreckedexotics.com/a8/a8_20050927_001.jpg
http://wreckedexotics.com/a8/a8_20050927_002.jpg
http://wreckedexotics.com/a8/a8_20050927_003.jpg

Stergios_[.gr]
09-01-10, 16:43
CSI.gr το κάναμε...

Οι μπροστινοί υαλοπίνακες (εεεέτσι) δεν είναι ίδιοι με τους πίσω/πλαινούς στα επιβατηγά οχήματα. Έχουν στρώσεις από λεπτά φίλμ έτσι ώστε αν σπάσουν, να ΜΗΝ θρυμματίζονται και να αποφεύγεται έτσι ο τραυματισμός του οδηγού από θραύσματα. Οι πλαϊνοί όμως σπάνε σε κομματάκια έτσι ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως έξοδοι κινδύνου σε περίπτωση παγιδεύσεως (πτώση σε λιμάνι, τρακάρισμα). Μπορείτε να το διαπιστώσετε αν διαβάσετε τα μικρά γραμματάκια που έχουν πάνω τα τζάμια. Αν θυμάμαι καλά τα πλαϊνά είναι τύπου Ε9 και τα μπροστινά...κάτι άλλο που δεν θυμάμαι.

Οπότε ΑΝ ΚΑΙ το Photoshop κάνει θαύματα, αυτό μπορεί να μην είναι...

weather1967
09-01-10, 16:44
Φαντασου Ανδρέα με το που κατεβαζες το ποδι σου κατω για να βγεις απο το αμαξι ,αν δεν το ειχες δει τι θα παθαινες.:001_unsure:
Γιαυτο λεω και επιμενω επειδη μερικοι ειναι θρασύτατοι-αμυαλοι-αναισθητοι, απο αυτους ,θελουν την Δαμόκλειο σπάθι (βαρια προστιμα) να πεφτει πανω τους ,για να βαζουν μυαλο.

electrifier
09-01-10, 16:51
Φαντασου Ανδρέα με το που κατεβαζες το ποδι σου κατω για να βγεις απο το αμαξι ,αν δεν το ειχες δει τι θα παθαινες.:001_unsure:
Ήταν από την άλλη, ευτυχώς. Τουλάχιστον του έκανα χαλάστρα τα 2-3 λεπτά που ήμουν εκεί, του λύγισα τις πρόκες πιέζοντάς τις με το παπούτσι μου, χε!

Thanos10
09-01-10, 17:04
Μονταζ ειναι το πισω τζαμι γινεται ρυζι και τα πλαινα μονο το μπροστινο μενει στην θεσει του μετα απο χτυπημα γιαυτο το πισω επρεπε να ειχε γινει ρυζι.

Nemmesis
09-01-10, 17:10
παιδια μια χαρα αληθινοτατο ειναι...αλλα το θεμα μας δεν ειναι εκει... το θεμα μας ειναι αν ηταν γαιδαρος αυτος που το οδηγουσε...

electrifier
09-01-10, 17:26
παιδια μια χαρα αληθινοτατο ειναι...αλλα το θεμα μας δεν ειναι εκει... το θεμα μας ειναι αν ηταν γαιδαρος αυτος που το οδηγουσε...
Μάλλον θα ήταν, αλλά όχι λόγω παρκαρίσματος... :lool:


Οι φωτογραφίες ΔΕΝ είναι μοντάζ, τέλος. Για εκατό λόγους. Μην το παιδέψουμε με φιλοσοφίες τώρα.

KOKAR
09-01-10, 18:51
άσχετο μήνυμα στο αμάξι αλλά σαν ιδέα........

http://www.lolcars.com/images/hope-the-pussy-was-worth-it.jpg

Nemmesis
09-01-10, 20:53
Μάλλον θα ήταν, αλλά όχι λόγω παρκαρίσματος... :lool:


σωστα... πολυ γκασμας ο τυπος... χαχα

ConX.
10-02-10, 05:11
Αρχικά τα συγχαρητήρια μου Στέργιε για το θέμα!

Την δράση την γνωρίζω εδώ και καιρό, μάλιστα έχω και αυτοκόλλητα αν και δυστυχώς μόνο μια φορά χρησιμοποίησα (γιατί ένας είχε βάλει το αυτοκίνητο πάνω στο πεζοδρόμιο σε στροφή στον Πειραιά που αν ερχόταν αυτοκίνητο την ίδια ώρα που έκανε ο πεζός την προσπέραση του αυτοκινήτου από τον δρόμο, ή θα τον έπαιρνε μαζί του ή για να τον αποφύγει θα τράκαρε) γιατί τις άλλες φορές που είχα Γάιδαρο μπροστά μου δεν τα είχα μαζί μου.

Σημειώνω επίσης ότι στο τραγούδι του B.D. Foxmoor που έχει αναρτηθεί στο θέμα, αναφέρεται μια περίπτωση ενός ζευγαριού που πέρασε ένα αυτοκίνητο από πάνω (έγινε και ζημιά αν δεν κάνω λάθος στο καπό) και αφού το είδε ο Γάιδαρος πήγε δικαστικώς. Από όσα μπορώ να καταλάβω από τα νομικά, το ζευγάρι εν μέρη δικαιώθηκε και έτσι έχει δημιουργηθεί δεδικασμένο από Έλληνα δικαστή (όσοι γνωρίζεται περισσότερα εξηγήστε ;) ) Σχετικό Link (http://elawyer.blogspot.com/2009/05/blog-post_15.html)

Εγώ είμαι οδηγός μόνο ένα χρόνο και δυστυχώς σε γειτονιά που την θέση να παρκάρεις την βρίσκεις με το μικροσκόπιο παρόλα αυτά δεν έχει τύχει να παρκάρω σε θέση που να εμποδίζει πεζό. Έτσι πιστεύω ότι αν υπάρχει θέληση και υπομονή λύση βρίσκεται.

Υ.Γ.: Για το θέμα αν είναι photoshop ή όχι η φωτογραφία με το Audi ψηφίζω όχι, για τον απλό λόγο ότι αν ήταν να κάνουν τόση (καλή) δουλειά από το photoshop θα μπορούσαν να βάλουν ένα μωσαϊκό να κρύψουν την πινακίδα από το να βάλουν εφημερίδες :001_rolleyes: :001_tt2:

Stergios_[.gr]
10-02-10, 12:13
Σε ευχαριστώ Κωνσταντίνε!

Στο θέμα του ζευγαριού, η δικαιοσύνη έκρινε ότι το ζεύγος ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕ προκαλώντας υλικές ζημιές (οπότε πληρώσαν 745€ στον ιδιοκτήτη του JEEP) αλλά επίσης έκρινε ότι ο ιδιοκτήτης του JEEP προκάλεσε ψυχική οδύνη στο ζεύγος (οπότε πλήρωσε 1.280€ αποζημίωση στο ζεύγος).

Από το http://elawyer.blogspot.com/2009/05/blog-post_15.html:

Δεν τιμωρήθηκε κανείς, αποζημιώσεις επιδικάστηκαν. Οι πεζοί παίρνουν σύνολο 1.280 ευρώ, ο ιδιοκτήτης παίρνει σύνολο 745 ευρώ, κάνε την αφαίρεση και δες ποιος κερδίζει οικονομικά (οι πεζοί).

KOKAR
27-02-10, 09:38
Στεργιε για να έχεις τον νου σου.....

Το αυτοκόλλητο… τον έστειλε στο νοσοκομείο

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 27 Φεβρουαρίου 2010, 02:54

Θύμα ξυλοδαρμού από δύο άνδρες έπεσε ένας πολίτης, ο οποίος επιχείρησε να κολλήσει στο παρμπρίζ ενός παρκαρισμένου αυτοκινήτου το αυτοκόλλητο των streetpanthers, «είμαι γάιδαρος, παρκάρω όπου γουστάρω».

Συγκεκριμένα, χθες το απόγευμα, ένας ιδιοκτήτης και ένας θαμώνας καταστήματος στο Γκάζι επιτέθηκαν στον άνδρα, ο οποίος τοποθέτησε το εν λόγω αυτοκόλλητο, στο αυτοκίνητο που ήταν παρκαρισμένο παράνομα στο πεζοδρόμιο, αποκλείοντας τη διέλευση των πεζών.

Το επεισόδιο έληξε, μετά την παρέμβαση δύο δημοτικών αστυνομικών. Τελικά ο ιδιοκτήτης του καταστήματος συνελήφθη, ενώ ο θερμόαιμος θαμώνας, ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου πήρε το όχημά του και εξαφανίστηκε. Ο πολίτης νοσηλεύεται, φρουρούμενος, στο νοσοκομείο, αφού εναντίον του υποβλήθηκε μήνυση για εξύβριση.

πηγη http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=109131&cid=4

Stergios_[.gr]
27-02-10, 13:44
Πωωω-πωω... Τι να πω, συνεχίζω να είμαι υπερ του αυτοκολλήτου, υπερ της εφαρμογής των νόμων, και ενάντια οποιουδήποτε θερμόαιμου επιτιθέμενου! Μην ξεχνάμε ότι προσβεβλημένος υπήρξε σε πρώτο λόγο ο πεζός....
Θα μας άρεσε να μάθουμε ποιο μαγαζί ήταν, να ξέρουμε που αφήνουμε τα λεφτά μας...