PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑτασκευή κυκλώματος επιλογής σκληρού δίσκου.



ikaros3
08-01-10, 17:54
Χαιρετώ τους συμφορουμιτες και έυχομαι καλή χρονιά με ΥΓΕΙΑ σε όλους!

Θέλω να κατασκευάσω έναν hard drive selector παρόμοιο με αυτόν εδώ. http://www.sidewindercomputers.com/duduhadrposw.html
Μέσα στο PC θα έχω δύο δίσκους από τους οποίους θα επιλέγω κάθε φορά μέσω ενός διακόπτη τον έναν με τον οποίο θα κάνει boot ο υπολογιστής.
Ο ένας λοιπόν θα τροφοδοτείται με ρεύμα ενώ ο άλλος όχι.
Σκέφτομαι να κάνω κάτι "κομψό" όπως η κατασκευή που έδειξα στο πιο πάνω λινκ.
Διάβασα για τα Solid State Relays τα οποία μου φαίνονται μία καλή λύση αλλά οι απορίες μου είναι οι εξής:
1. Πως είναι δυνατόν να πάρω τάση 12V και 5V εαν παρεμβάλω κάποια SSR αφού αυτά ρίχνουν την τάση κάτα κάποια Volts;
2. Υπάρχουν DC-DC SSRs τα οποία να μην ρίχνουν καθόλου την τάση στις γραμμές τις οποίες θέλυμε να ελέγξουμε ή κάποιο πρόσθετο κύκλωμα που να το υλοποιεί αυτό; Ποιά είναι αυτά;
3. Υπάρχουν DC-DC SSRs τα οποία να είναι τύπου NC ή τύπου NO; (ή συνδυασμός των δύο;) Ποιά είναι αυτά;

Να σημειώσω πως το ρεύμα εκκίνησης των δίσκων (spinup current) είναι 1.9A για την γραμμή των 12V, και σχεδόν 0.5Α για την γραμμή των 5V. Σε κατάσταση κανονικής λειτουργίας
είναι περίπου 0.7A για την γραμμή των 12V και 0.45Α για την γραμμή των 5V.


Η υλοποίηση του πιο πάνω λινκ με τον μικροεπεξεργαστή είναι δύσκολη να γίνει; Θυμίζω πως η χρήση του μικροεπεξεργαστή γίνεται ώστε ακόμη και αν πατηθεί κατά λάθος
το κουμπί με το οποίο γίνεται η επιλογή του σκληρού δίσκου, να μην γίνει η "εναλλαγή" των δίσκων παρά μόνο όταν το PC θα έχει σβήσει.
Έτσι προστατευόμαστε από απώλειες δεδομένων.


Αναμένω με αγωνία τις απόψεις σας.

GR_KYROS
08-01-10, 19:16
http://www.extremetech.com/article2/0,2845,2341667,00.asp

ikaros3
08-01-10, 20:00
Ευχαριστώ ΚΥΡΟΣ αλλά θέλω να τα ελέγχω μέσω ενός βραχυκυκλώματος και όχι με τέτοιο διακόπτη.
Δηλαδή: Ύπαρξη βραχυκυκλώματος (αντί για διακόπτη)---> 1ος δίσκος ON, 2ος δίσκος OFF
Μή ύπαρξη βραχυκυκλώματος-------------------> 1ος δίσκος OFF, 2ος δίσκος ΟΝ

Μπορεί να γίνει κάτι με SSR;

sotron1
08-01-10, 20:55
Γιατί έχεις κολλήσει σε SSR ενώ αυτή την δουλειά μπορείς να την κάνεις και με ρελαί ?

HFProject
08-01-10, 23:30
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει κάποιος επιλογέα σκληρού δίσκου όταν υπάρχουν οι bootloaders :confused1:

klik
09-01-10, 00:39
Το SATA χρησιμοποιεί LVDS (http://www.interfacebus.com/Design_Connector_RS644.html) με σήματα τάσεων 0,25V και συχνότητες εως 3GHz (sata-II). Ρελέ, SSR και cd4066 (http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/8391/74v2g66.pdf) δεν είμαι βέβαιος ότι θα δουλέψουν σωστά.

Αν θέλεις hardware λύση (καί όχι bootloader) και για λίγους δίσκους θα προτιμούσα κάτι τέτοιο (http://www.scan.co.uk/Product.aspx?WebProductID=212704).

mastronikolas
09-01-10, 00:45
Φίλε Ikare 3 γεια σου.
Νομίζω ότι η πρόταση του Κύρου είναι η πιο καλή. Έχω και εγώ παρόμοιο κόλπο στον δικό μου υπολογιστή με διακόπτη αλλά περιστρεφόμενο για ασφάλεια από λάθος μετακίνηση {ο παθών , μαθών }.και μάλιστα με μεσαία κενή σκάλα.
Αυτό που θέλεις αν κατάλαβα καλά είναι να περνάς από τον ένα δίσκο στον άλλο
απ΄ ευθείας.
Αυτό μπορεί να γίνει με κάποια χρονοκαθυστέρηση στην εναλλαγή επειδή ο υπολογιστής πρέπει να σβήνει να κάνει αποθήκευση των δεδομένων και να ξανα-ανάβει. Και εδώ είναι το προβληματάκι…
Δεν ξέρουμε πόσο χρόνο χρειάζεται κάθε φορά για να αποθήκευση τον όγκο
των δεδομένων. Οπότε βράστο! Τον σβήνουμε και τον ανάβουμε με το χέρι.
Γι’ αυτό σου λέω – γνώμη μου – κάνε αυτό που σου προτείνει ο Κύρος -.ακούγεται καλό -. Κάτι ξέρει αυτός. :wiink:

klik
09-01-10, 00:52
Για εναλλαγη τροφοδοσίας, υπάρχει άλλος τρόπος που έχω κάνει σε PATA και αλλάζει δισκους μονο όταν είναι σβηστός ο υπολογιστής.

Χρησιμοποιεί ένα D F-F όπου το clock το πέρνουμε απο ένα button (μεταξύ +5Vsb και clock). To button είναι pull down με τα +5V. Η τροφοδοσία του FF είναι απο τα +5Vsb.

Η έξοδος Q ενεργοποιεί τον ένα δίσκο και η Q' τον άλλο.

Το button λειτουργει με υπολογιστή σβηστό και μόνο (αλλιώς είναι μόνιμα στα +5V και δεν παράγει παλμούς εναλλαγής).
Στις εξόδους Q/Q' μπορούν να υπάρχουν LED για ένδειξη ποιος δίσκος θα ενεργοποιηθεί κατα το άναμα.

Προτίμησα τη λύση αυτή για να μην επιτρέψω στον κάθε άσχετο που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή να σβήνει δίσκο εν λειτουργία.

(Πάντως το sata2 επιτρέπει το hot swap αν έχει στηθει AHCI driver).

electrifier
09-01-10, 02:19
Αφού το BIOS από την εποχή του Νώε έχει επιλογή boot device πατώντας απλά ένα κουμπί στο πληκτρολόγιο (πχ F11) κι ένα Enter στο αναδυόμενο μενού.
Υπάρχει καλύτερος τρόπος από αυτόν? :scared:

Nemmesis
09-01-10, 09:42
ξεχνας ενα πραγμα... τον παραγοντα κανγκουρια.... ας πουμε εγω εχω φιλαρακια που στο αμαξι βαλαν ενα διακοπτη αεροπλανικου τυπου που το μονο που κανει ειναι να κοβει την τροφοδοσια την αντλιας λες και εχουν ντραγκστερ εργαλεια...

στο θεμα μας τωρα... αυτο που προτεινει ο κυρος εμανα δεν μου αρεσει γιατι πολυ απλα μπορει ο καθενας οποια ωρα θελει να γυρισει το κουμπι και πιθανον παπαλα ο σκληρος ή τα δεδομενα... καπως ακραιο μεν αλλα εγω με τπτ δεν θα επερνα τετοιο ρισκο... χωρια που αν ασχοληθει με κατι ποιο δυσκολο ο φιλος θα μαθει και περισσοτερα... ας πουμε με ff

ikaros3
09-01-10, 12:02
Καταρχάς να ευχαριστήσω όσους προθυμοποιήθηκαν να βοηθήσουν.
Κατά δεύτερον να σημειώσω πως η λύση που ζητάω δεν είναι ούτε θέμα καγκουριάς ούτε αγνοώ bootloaders, επιλογές στο BIOS και τα συναφή.
Ζητάω πολύ συγκεκριμένη λύση και θα ήθελα την βοήθεια και τις γνώσεις σας.

Η λύση που ζητάω είναι σχεδόν πανομοιότυπη με την έτοιμη υλοποίηση που έδωσα στο πρώτο μου ποστ: http://www.sidewindercomputers.com/duduhadrposw.html

Περιγράφω τι κάνει το εν λόγω κυκλωματάκι. Έχει έναν περιστροφικό διακόπτη με τον οποίο επιλέγεις τους τρείς τρόπους λειτουργίας των δίσκων.
1. Ο Α δίσκος ΟΝ και ο Β OFF
2. Ο Α δίσκος OFF και ο Β ON
3. Ο Α δίσκος ΟΝ και ο Β ΟΝ

Το ποιός από τους τρείς τρόπους λειτουργίας θα χρησιμοποιηθεί καθορίζεται ΜΟΝΟ από το που θα είναι ο διακόπτης την στιγμή που θα ανοίξουμε το PC.
Την ώρα που το PC είναι αναμένο ΔΕΝ μπορει να αλλάξει ο τρόπος λειτουργίας των δίσκων για λόγους ασφαλείας προφανώς. Δηλαδή αν έχουμε επιλέξει τον τρόπο
λειτουργίας 1 (Α δίσκος ON, B δίσκος OFF), τότε, και καταλάθος να περιστρέψουμε τον διακόπτη στην θέση 2 ή 3 ΔΕΝ θα γίνει αλλαγή του τρόπου λειτουργίας, παρά μόνο όταν
θα σβήσουμε τελείως το PC και το ξαναξεκινήσουμε!
Αυτό προφανώς έχει να κάνει με το ότι χρησιμιμοποιεί κάποιον μικροεπεξεργαστή το κύκλωμα, όπως διατείνονται οι δημιουργοί του, ή κάποιο απλό flip-flop κύκλωμα (ίσως;).



Η λύση που ζητάω είναι η εξής:
1. Ο Α δίσκος ΟΝ και ο Β OFF
2. Ο Α δίσκος OFF και ο Β ON

Το "mode" 1 θα επιλέγεται μόνο εφόσον τοποθετήσω ένα βυσματάκι audio jack 3.5mm (http://en.wikipedia.org/wiki/TRS_connector) το οποίο θα είναι βραχυκυκλωμένο.
Όταν βγάλω το βυσματάκι τότε θα περνάω στο "mode" λειτουργίας 2. Τα mode λειτουργίας θα επιλέγονται κατά το power-on του PC βάσει του αν υπάρχει ή όχι το βυσματάκι.
Μετά το άναμα του PC Ο,ΤΙ και να κάνουμε με το βυσματάκι δεν θα πρέπει να αλλάζει το mode λειτουργίας.
Θα ήθελα, δηλαδή, αν γίνεται να υπάρχει ο "ασφαλής" τρόπος λειτουργίας που παρέχει η έτοιμη υλοποίηση που έδειξα (http://www.sidewindercomputers.com/duduhadrposw.html)
ώστε αν κατα λάθος βγει το βυσματάκι των 3.5mm ενώ είμαστε στο mode λειτουργίας 1 να μην σβήσει ο Α δίσκος και ανάψει ο Β, παρά μόνο αν κάνω shutdown το PC.
Να γίνεται latch δηλαδή το αρχικό mode που έχω επιλέξει κατά το Power-on.




ΥΓ: Επεξεργάζομαι την λύση που προτείνει ο klik αλλά θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρεις σχετικά με το πως θα ανοιγοκλείνει η τροφοδοσία. Με SSR(μανία...:)); Με reed relay;

klik
09-01-10, 12:20
...ΥΓ: Επεξεργάζομαι την λύση που προτείνει ο klik αλλά θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρεις σχετικά με το πως θα ανοιγοκλείνει η τροφοδοσία. Με SSR(μανία...:)); Με reed relay;
στους IDE/PATA το έκανα απ'ευθείας στα jumper master/slave.

Εδω θα πρότεινα 1 rele δύο επαφων (5V και 12V) και για τους δυο δίσκους.
(οι επαφές common θα συνδέονται στα 5 και στα 12) και οι επαφές NC στον ένα δίσκο ενω οι NO στον άλλο).

Μπορεί να γίνει και με Low Ron FET (είναι πιο φτηνά και απο τα SSR:001_tongue:) αλλά θα χρειαστείς 4 (μεγαλύτερος όγκος απο το 1 ρελέ:wiink:).

ikaros3
09-01-10, 13:07
Klik, τα Low R On FET πόσο ρίχνουν την τάση μεταξύ drain και source όταν άγουν;
Μήπως θα έχω μεγάλες απώλειες τάσης στις γραμμές 12V και 5V ή όχι;

klik
09-01-10, 13:28
Klik, τα Low R On FET πόσο ρίχνουν την τάση μεταξύ drain και source όταν άγουν;
Μήπως θα έχω μεγάλες απώλειες τάσης στις γραμμές 12V και 5V ή όχι;

ένα φτηνό (http://skory.gylcomp.hu/alkatresz/irfz44.pdf) έχει 0,024Ωμ Ron, αρα 0,024 * 0,9A (δίσκος WD black στo 12V rail) = 0,02V πτωση τάσης.
Και δεν χρειάζεται καν ψύκτρα.

petros10
09-01-10, 13:30
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.
Στο pc μου έχω 3 σκληρούς και στη πρόσοψη 3 διακόπτες on-off (φωτιζόμενους μάλιστα για τη νύκτα). Πριν μπουτάρω διαλέγω ποιον δίσκο θέλω κάνοντας on αυτόν και ξεκινάω το pc. Αν θέλω και τους δύο on, ξεκινάω όποιον θέλω για master και αφού τελειώσει το μπουτάρισμα κάνω On και τον άλλον και στο System του Control Panel του λέω να κάνει αναζήτηση νέου υλικού και έτσι βρίσκει και τον άλλον δίσκο. Για να γίνουν όλα αυτά έχω πάρει προεκτάσεις καλωδίων τροφοδοσίας (molex) και έχω βάλει τους διακόπτες να κόβουν το κίτρινο καλώδιο των 12V του κάθε δίσκου. Το δουλεύω χρόνια έτσι χωρίς πρόβλημα. Και αυτό γιατί έχω διαφορετικά λειτουργικά σε κάθε δίσκο και δεδομένα που δεν θέλω να 'βλέπουν' internet. Δεν τίθεται θέμα λανθασμένης χρήσης των διακοπτών εν ώρα λειτουργίας γιατί δεν τον δουλεύει άλλος τον υπολογιστή και εγώ ξέρω τι κάνω. Αν πάλι θέλει κάποιος να το κάνω πιο 'ασφαλείας' ας αντικαταστήσει τους απλούς διακόπτες με διακόπτες με κλειδί. Ελπίζω να βοήθησα.

electrifier
09-01-10, 15:30
Η λύση που ζητάω είναι σχεδόν πανομοιότυπη με την έτοιμη υλοποίηση που έδωσα στο πρώτο μου ποστ: http://www.sidewindercomputers.com/duduhadrposw.html
Ναι, αλλά είναι κάπως ανόητο σαν ιδέα, αυτό λέω, άσε που δεν είναι καλή ιδέα να κάνεις ματσαραγκιές με τα εσωτερικά του PC. Κάνουμε κάτι όταν έχει νόημα να το κάνουμε. Εκείνο εκεί στο λινκ είναι μια μλκ και μισή και λέει τάχα πως είναι χρήσιμο όταν χρησιμοποιούνε 2 χρήστες το PC, τάχα να μην περνάνε οι ιοί από τον ένα δίσκο στον άλλο. Έλεος δηλαδή, τί σκέφτηκε για να πουλήσει ένα ηλίθιο PC-ο-gadget και το δίνει και 25$! Υπάρχουν και τα BIOS profiles άμα υπάρχει τόοοσο ανάγκη.


Υ.Γ. Σαν κατασκευή ωστόσο, φυσικά και μπορεί να θεωρηθεί ενδιαφέρον, με την έννοια πως έχεις κάποια δεδομένα και θέλεις να φτιάξεις κάτι, οπότε κάπως σαν άσκηση ας πούμε... :001_tongue:

sotron1
09-01-10, 16:03
Χρησιμοποίησε αυτό το κύκλωμα για να κάνεις την δουλειά σου.
Τι mosfet και ιστορίες διάφορες, πας να κάνεις την ζωή σου δύσκολη, άσε που θέλεις 8 τεμάχια mosfets, σχεδίαση, πλακέτα, κατασκευή πλακέτας , τοποθέτηση υλικών, τοποθέτηση σε κουτί, κλπ.
Με 1 περιστροφικό διακόπτη το κάνεις, μια τρύπα 5mm μπροστά, σύνδεση καλωδίων και τέλος.
Είναι όπως το ζητάς. Εάν θέλεις, βάζεις και έναν διακόπτη με κλειδάκι μπροστά, ώστε να το λετουργείς μόνο εσύ.

Υπάρχουν άδειες θέσεις για disck drives κ.λ.π, αυτά έχουν ένα πλαστικό καπάκι μπροστά που βγαίνει εύκολα, εκεί να κάνεις τις τρύπες γιά να στερεώσεις τον διακόπτη.

Σωτήρης.

GR_KYROS
09-01-10, 22:42
ίσως σε καλύπτει (Ίκαρε) το παρακάτω σχέδιο
υλοποίηση με 3 relay(2 μικρής ισχύος και 1 ..._)
στην θέση που θα βρίσκετε ο διακόπτης, αυτός ο δίσκος θα ξεκινά.
μετά όσο και να πειράζεις τον διακόπτη δεν αλλάζει τίποτα.
εάν επιμένεις και στο jack μπορεί να παρεμβληθεί στην μια έξοδο του
διακόπτη για έλεγχο του Α δίσκου.

και βέβαια όλες οι απόψεις και οι μέθοδοι που αναφέρθηκαν είναι και
αυτές σωστές.

Nemmesis
10-01-10, 02:02
μια εικονα 1000 λεξεις... μια λαθος εικονα 1000λαθος λεξεις..
οντως δεν ξερεις και πολλα για το ρεσετ των mE αλλα δεν θα σταθω εκει...
εγω οταν βαζω ρελε εχω ενα πικ να μου λεει ποτε αρχιζουν να φθηρονται οι επαφες του...
αφου σου αρεσουν τα σπαρτιατικα σχεδια παρε και τι δικο μου με 2 ρελε αντι 3...


Το σχέδιο (σχηματικό) αφαιρέθηκε απο moutoulos.

Nemmesis
10-01-10, 13:35
βασισμενο στο δικο σου? οποιος βαζει ενα ρελεδακι με αυτοσυγκρατιση ειναι απο δικο σχεδιο? πρεπει να περνεις πολλα απο το copyrights...
θες και σχεδιο με πικ??? τι σχεδιο να θελει? παρε εναν πικ βαλε ενα ρελε (που τοσο τα αγαπας) σαν εξοδο και δουλευετε με ενα τρανζιστορακι που περνει απο τον πικ.. συνδεσε οπου θες στον διακοπτη πανο στον πικ και εισαι ετοιμος... θες να μου κανεις εσυ το σχεδιο και εγω να σου κανω το προγραμμα αναλογος το σχεδιο σου? θες να κανω εγω το σχεδιο και εσυ το προγραμμα??? εγω μπηκα στα νερα σου (δυσκολα τα ρελε) μπες και εσυ στα δικα μου...

gep58
10-01-10, 15:31
Επανασχεδίασα τα 2 κυκλώματα με ρελέ που υποδείχθηκαν, με τον τρόπο που έμαθα να κάνω το ηλεκτρολογικό σχέδιο γιατί δεν "έβγαινε" εύκολα η λειτουργία τους.

Από αυτή τη προσπάθεια διαπιστώνω ότι δεν φταίνε οι τύποι των ρελέ που θα χρησιμοποιηθούν αλλά η σχεδίαση που έγινε.
Έτσι το ένα κύκλωμα δεν φαίνεται να λειτουργεί σύμφωνα με την απαίτηση που υπήρξε.

Έχω όμως και μια απορία... ο δίσκος που δεν τροφοδοτείται, αλλά το καλώδιο δεδομένων είναι συνδεδεμένο μόνιμα σ΄αυτόν, δεν ενοχλεί το σύστημα;
Ας μου πει κάποιος που το γνωρίζει.

gep58

Nemmesis
10-01-10, 15:32
οχι δεν εννοχλει απλα δεν το βλεπει...

klik
10-01-10, 15:34
... ο δίσκος που δεν τροφοδοτείται, αλλά το καλώδιο δεδομένων είναι συνδεδεμένο μόνιμα σ΄αυτόν, δεν ενοχλεί το σύστημα;
... για sata1/2 δισκους, όχι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ειναι σειριακή επικοινωνία.

gep58
10-01-10, 15:35
όσον αφορά τους IDE;

gep58

GR_KYROS
10-01-10, 15:39
gep58
όσον αφορά τους IDE;

kyros
όσον αφορά τους IDE;:confused1: ??????????????????????

klik
10-01-10, 16:20
Οι IDE είναι πιο δύσκολο κομάτι, καθότι έχουν σήματα που υπάρχει πιθανότητα να αναγνωρίζονται εσφαλμένα σε κάποια μοντέλα δίσκων/μητρικών ως disk connected και λόγω έλειψης τροφοδοσίας να δημιουργούν προβλήματα, όπως:

καθυστερήσεις στην εκκίνηση του υπολογιστή
μήνυμα λάθους κατα το POST
μη αναγνώριση του άλλου δίσκου που βρίσκεται στο ίδιο καλώδιο
(ας μην ξεχνάμε ότι κάποια μοντέλα δίσκων έχουν άλλα jumpers αν είναι μόνοι τους και άλλα αν έχουν και παρέα)
βλάβη σε μητρική λόγω ψευδοτροφοδοσίας δίσκου μέσω της καλωδιοταινίας.


Στους IDE μόνο με τα master/slave jumpers θεωρώ ότι γίνεται με ασφάλεια.

GR_KYROS
10-01-10, 17:34
Και για να κλείσουμε το τεχνικό θέμα σύμφωνα με τα
ζητούμενα του Ίκαρου
αντικαθιστώ τον διακόπτη με θηλυκό jack

moutoulos
10-01-10, 19:05
Σβήστηκαν πολλά άσχετα μηνύματα.


* Παιδιά ΠΟΤΕ δεν βάζουμε, λανθασμένο σχέδιο, αν δεν είμαστε σίγουροι,
γιατί κάποιος αρχάριος μπορεί να το "υλοποιήσει" αμέσως, με οχι θετικά
αποτελέσματα. Το φόρουμ δεν είναι για να "τεστάρουμε" ή να επιβεβαιώνουμε
τις προσωπικές μας ανησυχίες.

Nemmesis
10-01-10, 20:40
λοιπον το σχεδιο ειναι αυτο με 2 ρελε... και δουλευει κανονικα...
τα δυοδακια μπηκαν αναγκαστικα γιατι δεν ηθελα να βαλω 3 ρελε (μην μας πουν και κλεφτες σχεδιων)

κυρο μονο να πω ολη αυτη η συμπεριφορα σου ηταν αποθυμενο απο εδω?
http://hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46245
μην διαγραφει παλι... και σε παρακαλω κυρε αν θελεις να μου πεις κατι πες το pm.

GR_KYROS
10-01-10, 20:54
σωστό φαίνετε μπράβο :001_smile:

mastronikolas
11-01-10, 00:36
Για να καταλάβω και εγώ που είμαι λίγο ψιλό- άσχετος φίλε Nemmesi........

To σχέδιο σου είναι καλό αλλά έχει ένα λαθάκι.
Αν διαβάσεις καλά αυτό που ζητάει ο φίλος Ikaros3 στο post του είναι το εξής:


Το "mode" 1 θα επιλέγεται μόνο εφόσον τοποθετήσω ένα βυσματάκι audio jack 3.5mm (http://en.wikipedia.org/wiki/TRS_connector) το οποίο θα είναι βραχυκυκλωμένο.
Όταν βγάλω το βυσματάκι τότε θα περνάω στο "mode" λειτουργίας 2. Τα mode λειτουργίας θα επιλέγονται κατά το power-on του PC βάσει του αν υπάρχει ή όχι το βυσματάκι.
Όπερ σημαίνει ότι : στον δίσκο 1 θα έχω πρόσβαση μόνο εγώ και κανείς άλλος. Ο δίσκος 1 είναι προσωπικός μου!!!!! Κατάλαβες;
Για αυτό θα πρέπει να κανείς κάποια διόρθωση κάποιο συμπλήρωμα ίσως.
Αν κάνω πάλι λάθος συγνώμη. Εγώ έτσι το κατάλαβα….. :001_huh:

Nemmesis
11-01-10, 00:58
στιν θεση του διακοπτη μπορει να κατευθειαν το βυσματακι που λες...
το φις εχει 2 επαφες που οταν λειπει το βισμα ειναι κλειστες δλδ περναει το ρευμα, οταν μπαινει το βισμα αυτες ανοιγουν και αφου θα εχουμε βραχηκυκλωμενο το φις τοτε οταν ειναι μεσα το φις θα κλεινει το κυκλωμα μεσα απο το φις... απλα δεν το εβαλα στο σχεδιο γιατι εμα δεν μου πολυ αρεσει σαν ιδεα... ας πουμε μπορει καποιος να κουμπωσει ακουστικα εκει και να τα καψει... για τετοια πραγμα υπαρχουν διακοπτες που ειναι με κλειδι και θα ειναι και ποιο ομορφο-κυριλε φανταζομαι

mastronikolas
11-01-10, 11:45
Nemmesi παλικάρι μου εγώ το κατάλαβα αυτό που λες με τα ακουστικά και είσαι σωστός .Όπως πολύ καλό είναι και αυτό που προτείνει ο klik. Αλλά πες μου αν είναι να βάλουμε διακόπτη με κλειδάκι τότε προς τι όλη αυτή η φασαρία με τους ρελεδες. Με ένα διακόπτη τριών θέσεων με κλειδαριά κάνουμε την δουλεία μας. Αρκεί σε αυτή την περίπτωση να μη ξεχνάμε να σβήνουμε τον υπολογιστή κατά την αλλαγή του δίσκου.
Έτσι λοιπόν και στην άλλη περίπτωση είτε κλειδί βάλουμε είτε τζακ, δεν θα πρέπει να το ξεχνάμε επάνω στον υπολογιστή, γιατί τότε……αντίο μυστικά. Είναι λοιπόν θέμα προσοχής και μνήμης
για να μη γίνει η πατάτα προς τη μια η την άλλη κατεύθυνση.
Αυτό που για εμένα θα
είχε κάποιο ενδιαφέρον και θα σε παρακαλούσα να ασχοληθείς αν θέλεις είναι αυτό που ανέφερα στην αρχή της συζήτησης . Να περνάω δηλαδή απ’ ευθείας από τον ένα δίσκο στον άλλο χωρίς πρόβλημα .γυρνώντας απλά τον διακόπτη. Όπως π.χ. στο RESET, αλλά να γίνετε μετά από κάποια φυσιολογικά καθυστερήσει αλλαγή δίσκων. Γιατί έχω την εντύπωση ότι μπορούμε τον ένα δίσκο εάν θέλουμε να τον κάνουμε με κωδικό. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.

Να είσαι καλά και σ ’ευχαριστώ για την προσοχή και τις απαντήσεις σου Καλή σου μέρα.

Nemmesis
11-01-10, 13:22
Nemmesi παλικάρι μου εγώ το κατάλαβα αυτό που λες με τα ακουστικά και είσαι σωστός .Όπως πολύ καλό είναι και αυτό που προτείνει ο klik. Αλλά πες μου αν είναι να βάλουμε διακόπτη με κλειδάκι τότε προς τι όλη αυτή η φασαρία με τους ρελεδες. Με ένα διακόπτη τριών θέσεων με κλειδαριά κάνουμε την δουλεία μας. Αρκεί σε αυτή την περίπτωση να μη ξεχνάμε να σβήνουμε τον υπολογιστή κατά την αλλαγή του δίσκου.
απαντησες μονος σου... τα ρελε μπαινουν αν τυχη παει και γυρισει καποιος το κουμπι δεν θα συμβει τπτ απολυτως...


Έτσι λοιπόν και στην άλλη περίπτωση είτε κλειδί βάλουμε είτε τζακ, δεν θα πρέπει να το ξεχνάμε επάνω στον υπολογιστή, γιατί τότε……αντίο μυστικά. Είναι λοιπόν θέμα προσοχής και μνήμης
για να μη γίνει η πατάτα προς τη μια η την άλλη κατεύθυνση. .
εδω οτι και να γινειαν ξεχασεις το φις ή το κλειδι θα κανει ο καθενας οτι θελει.. εγω δεν ειπα οτι το κλειδι ειναι καλητερο απο το φις λογο ασφαλειας αλλα στην κλειδαρια μπαινει μονο στο κλειδι ενω στο φις αν βαλει τα ακουστεικα τι θα γινει? θα περασουν 12v μεσα απο τα ακουστικα και το ποιο πιθανο ειναι να καουν..


Αυτό που για εμένα θα είχε κάποιο ενδιαφέρον και θα σε παρακαλούσα να ασχοληθείς αν θέλεις είναι αυτό που ανέφερα στην αρχή της συζήτησης . Να περνάω δηλαδή απ’ ευθείας από τον ένα δίσκο στον άλλο χωρίς πρόβλημα .γυρνώντας απλά τον διακόπτη. Όπως π.χ. στο RESET, αλλά να γίνετε μετά από κάποια φυσιολογικά καθυστερήσει αλλαγή δίσκων. Γιατί έχω την εντύπωση ότι μπορούμε τον ένα δίσκο εάν θέλουμε να τον κάνουμε με κωδικό. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.

Να είσαι καλά και σ ’ευχαριστώ για την προσοχή και τις απαντήσεις σου Καλή σου μέρα.

κατευθειαν τι εννοεις? αν ειναι να εχεις σε εναν ξεχωριστο σκληρο το λειτουργικο συστημα και εχεις και 2 αλλους που θελεις να τους βλεπεις εναλαξ ενω δουλευει το λειτουργικο σου τοτε για να γινεται αυτο πρεπει να εχει την δηνατοτητα hot swap η μητρικη σου χωρις να ξερω να σου πω με ακριβεια τι καπως... για κλειδωμα με κωδικο υπαρχουν προγραμματα

mastronikolas
12-01-10, 20:43
ΦΙΛΕ Παναγιώτη ας κάνουμε όπως λες απλά τα πράματα, ελπίζοντας στην ανοχή και υπομονή σου
1}Έχω δυο δίσκους μέσα στο PC μου. Έναν 500αρι SATA II και έναν 200αρι IDE και έναν εξωτερικό 300αρι WD.
Οι δίσκοι μέσα στο PC επιλέγονται με τον απλό τρόπο του περιστρεφόμενου διακόπτη {χωρίς φυσικά ασφάλεια από τυχόν αφηρημάδα ή τρίτους} και έχω στον κάθε ένα εγκατεστημένα τα δικά του Windows.
2}Ο SATA είναι ο καλός ας πούμε δίσκος όπου εγκαθιστώ προγράμματα και άλλα
χρήσιμα πράματα
3}Ο IDE παίζει τον ρόλο του κομάντο{στρατιωτικός όρος} για να μπορώ να μπαίνω σε αμφιβόλου ασφάλειας site. όπως π.χ. αυτό: http://cktinfo.blogspot.com/2008_05_01_archive.html
ή αυτό: http://users.otenet.gr/~ATHSAM/index.htm (http://users.otenet.gr/%7EATHSAM/index.htm) με τον κίνδυνο κάποιου ιού
όπως θέλει απ’ ότι καταλαβαίνω το- αυτό- και ο φίλος Ikaros 3.
{ΠΡΟΣΟΧΗ στις δυο αυτές διευθύνσεις δεν είναι ασφαλείς}

Γιατί αν χρειαστεί να κάνω FORMAT να μη χάσω όλα μου τα αρχεία και προγράμματα.
4}Στον IDE δίσκο μπαίνω στα έγγραφα μου με κωδικό ούτως ώστε να μη μπορεί άλλος που δεν είναι πολύ γνώστης του λειτουργικού ενός υπολογιστή{δεν ξέρει δηλαδή πίσω πόρτες}να μου τα πειράξει. Είναι βρε αδελφέ ένα είδος υποτυπώδους ασφάλειας των προσωπικών μου.
5}Ο εξωτερικός η ένα στικάκι είναι οι δίσκοι μπαλαντέρ για μεταφορά ασφαλών δεδομένων μεταξύ των δυο δίσκων SATA & IDE ή και ανεξάρτητοι για αποθήκευση.
O.K. μέχρις εδώ?

Με αυτά που είχαμε πει μέχρι τώρα εάν από απροσεξία η άλλη αιτία μετακινηθεί ο διακόπτης θα έχουμε στην μεν δική μου περίπτωση goal !!! Ενώ στην δική σου no problem.

Εκείνο που θέλω και που μου λες ότι δεν κατάλαβες είναι:
Να πηγαίνω γυρίζοντας τον διακόπτη ενώ βρίσκομαι σε λειτουργία από τον ένα δίσκο στον άλλο χωρίς να σβήνω τον υπολογιστή με το χέρι, { πηγαίνοντας δηλαδή με το ποντίκι -έναρξη-σβήσιμο-απενεργοποίηση}και ξανά άναμμα με το χέρι από το button, αλλά να εκτελείται η εργασία μόνη της αυτή που κάνει το POWER BUTTON(εφόσον έχει φυσικά ρυθμιστεί έτσι στα WINDOWS}με κάποιο χρόνο ανάμεσα στις δυο καταστάσεις. Κάτι περίπου παρόμοιο με αυτό που κάνει το RESET αλλά με ασφαλή φυσικά τρόπο
Οπότε δεν θα υπάρχει νομίζω το πρόβλημα για το οποίο χρησιμοποιούνται τα reed
relays {o οποίος είναι ένας σωστός φυσικά τρόπος}με μόνη εξαίρεση και σε ακραία περίπτωση να χαθούν όσα δεν έκανα save εάν δούλευα κάποιο πρόγραμμα π.χ .το Sprint- Layout.το Corel DRAW η το Photoshop κ.τ.λ..

Στο λέω αυτό γιατί ενώ στην αρχή είχα διαφορετική στάση για το θέμα σκέφτηκα να το παιδέψουμε λίγο και αν γίνετε να αναβαθμιστεί

. Ας υποθέσουμε ότι στην δική σου περίπτωση και ενώ βρίσκομαι σε λειτουργία μετακινηθεί ο διακόπτης, -δεν το καταλάβω –και κλείσω το PC,
όταν το ξανά ανοίξω δεν θα ανοίξει φυσιολογικά στον άλλο δίσκο?

Πρέπει φυσικά{στον αυτοματισμό}να ακολουθείτε η σειρά OFF-ΑΛΛΑΓΗ-ΟΝ.
Με ασφαλή την διαδικασία OFF..
Με λίγα λόγια θέλω μια ασφαλή αυτόματη μετάβαση από τον ένα δίσκο στον άλλο.


ΣΥΓΝΩΜΗ αν σε κούρασα φίλε μου αλλά θέλω να μάθω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με απλά μέσα χωρίς PIC και τέτοια…. .{κάτι μου λέει πως γίνετε}.



Ιδέες βάζω!!!!! ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟΣ ? ΑΠΟΔΕΙΞΗ {που είναι και της μόδας}

Nemmesis
12-01-10, 21:32
ΦΙΛΕ Παναγιώτη ας κάνουμε όπως λες απλά τα πράματα, ελπίζοντας στην ανοχή και υπομονή σου
1}Έχω δυο δίσκους μέσα στο PC μου. Έναν 500αρι SATA II και έναν 200αρι IDE και έναν εξωτερικό 300αρι WD.
Οι δίσκοι μέσα στο PC επιλέγονται με τον απλό τρόπο του περιστρεφόμενου διακόπτη {χωρίς φυσικά ασφάλεια από τυχόν αφηρημάδα ή τρίτους} και έχω στον κάθε ένα εγκατεστημένα τα δικά του Windows.
2}Ο SATA είναι ο καλός ας πούμε δίσκος όπου εγκαθιστώ προγράμματα και άλλα
χρήσιμα πράματα
3}Ο IDE παίζει τον ρόλο του κομάντο{στρατιωτικός όρος} για να μπορώ να μπαίνω σε αμφιβόλου ασφάλειας site. όπως π.χ. αυτό: http://cktinfo.blogspot.com/2008_05_01_archive.html
ή αυτό: http://users.otenet.gr/~ATHSAM/index.htm (http://users.otenet.gr/%7EATHSAM/index.htm) με τον κίνδυνο κάποιου ιού
όπως θέλει απ’ ότι καταλαβαίνω το- αυτό- και ο φίλος Ikaros 3.
{ΠΡΟΣΟΧΗ στις δυο αυτές διευθύνσεις δεν είναι ασφαλείς}

Γιατί αν χρειαστεί να κάνω FORMAT να μη χάσω όλα μου τα αρχεία και προγράμματα.
4}Στον IDE δίσκο μπαίνω στα έγγραφα μου με κωδικό ούτως ώστε να μη μπορεί άλλος που δεν είναι πολύ γνώστης του λειτουργικού ενός υπολογιστή{δεν ξέρει δηλαδή πίσω πόρτες}να μου τα πειράξει. Είναι βρε αδελφέ ένα είδος υποτυπώδους ασφάλειας των προσωπικών μου.
5}Ο εξωτερικός η ένα στικάκι είναι οι δίσκοι μπαλαντέρ για μεταφορά ασφαλών δεδομένων μεταξύ των δυο δίσκων SATA & IDE ή και ανεξάρτητοι για αποθήκευση.
O.K. μέχρις εδώ?

Με αυτά που είχαμε πει μέχρι τώρα εάν από απροσεξία η άλλη αιτία μετακινηθεί ο διακόπτης θα έχουμε στην μεν δική μου περίπτωση goal !!! Ενώ στην δική σου no problem.
σωστος..



Εκείνο που θέλω και που μου λες ότι δεν κατάλαβες είναι:
Να πηγαίνω γυρίζοντας τον διακόπτη ενώ βρίσκομαι σε λειτουργία από τον ένα δίσκο στον άλλο χωρίς να σβήνω τον υπολογιστή με το χέρι, { πηγαίνοντας δηλαδή με το ποντίκι -έναρξη-σβήσιμο-απενεργοποίηση}και ξανά άναμμα με το χέρι από το button, αλλά να εκτελείται η εργασία μόνη της αυτή που κάνει το POWER BUTTON(εφόσον έχει φυσικά ρυθμιστεί έτσι στα WINDOWS}με κάποιο χρόνο ανάμεσα στις δυο καταστάσεις. Κάτι περίπου παρόμοιο με αυτό που κάνει το RESET αλλά με ασφαλή φυσικά τρόπο
Οπότε δεν θα υπάρχει νομίζω το πρόβλημα για το οποίο χρησιμοποιούνται τα reed
relays {o οποίος είναι ένας σωστός φυσικά τρόπος}με μόνη εξαίρεση και σε ακραία περίπτωση να χαθούν όσα δεν έκανα save εάν δούλευα κάποιο πρόγραμμα π.χ .το Sprint- Layout.το Corel DRAW η το Photoshop κ.τ.λ..

Στο λέω αυτό γιατί ενώ στην αρχή είχα διαφορετική στάση για το θέμα σκέφτηκα να το παιδέψουμε λίγο και αν γίνετε να αναβαθμιστεί

. Ας υποθέσουμε ότι στην δική σου περίπτωση και ενώ βρίσκομαι σε λειτουργία μετακινηθεί ο διακόπτης, -δεν το καταλάβω –και κλείσω το PC,
όταν το ξανά ανοίξω δεν θα ανοίξει φυσιολογικά στον άλλο δίσκο?

Πρέπει φυσικά{στον αυτοματισμό}να ακολουθείτε η σειρά OFF-ΑΛΛΑΓΗ-ΟΝ.
Με ασφαλή την διαδικασία OFF..
Με λίγα λόγια θέλω μια ασφαλή αυτόματη μετάβαση από τον ένα δίσκο στον άλλο.


ΣΥΓΝΩΜΗ αν σε κούρασα φίλε μου αλλά θέλω να μάθω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με απλά μέσα χωρίς PIC και τέτοια…. .{κάτι μου λέει πως γίνετε}.



Ιδέες βάζω!!!!! ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟΣ ? ΑΠΟΔΕΙΞΗ {που είναι και της μόδας}

τωρα καταλαβα τι θελεις ακριβως... σαφως και γινεται αυτο που θελεις...
εγω μπερδευτει νομιζωντας οτι χωρις να γινει reset θελεις να αλλαζεις σκληρους...
λοιπον σκεφτομαι 2 περιπτωσεις... η μια ειναι ενας απλος διακοπτης επιλογης οπως εχουμε τωρα και απλα να κανει ολο το "safe reboot" μονος του.. και η δευτερη ειναι μαζι με το κουμπι επιλογης θα ειναι και ενα μπουτονακι ακομα που θα πατοντας το θα αναλαμβανει ολη την αλλαγη... στην δευτερη το μονο που κερδιζουμε ειναι οτι αν γυρισει καταλαθος ο διακοπτης επιλογης δεν θα γινει το reboot αρα δεν θα περιμενουμε 1-2λεπτα τσαμπα και αν για μπουτον "reboot" βαλουμε το power buton του tower μας τοτε ειναι ποιο δυσκολο να γινει κατι καταλαθος...
οποιο θελεις απο τα δυο μπορουμε να κανουμε για να παρεις μια ιδεα τη θα γινει παντος φαντασου οτι θα εχουμε ενα ρελεδακι να πατισει για 1sec το power button και θα περιμενουμε μεχρι να κλεισει το τροφοδοτικο (θα ελενχουμε δλδ αν βγαζει +5v και οχι απλα να κανουμε reset 40 sec μετα την πρωτη εντολη γιατι ειναι συμαντηκο γιατι σε εκεινο το σημειο αποθηκευονται αρχεια αρα ενα λαθος χρονισμενο ρεσετ ειναι επικινδυνο )οποτε αφου εχει κλεισει μετα απο 2-3 sec (δεν ξερω γιατι χρειαζετε αυτον ο χρονος αλλα σε μια δικη μου περιπτωση ηταν απαραιτητος για το τροφοδοτικο) θα "πατηθει" το μπουτονακι για 1sec... τωρα ομως επειδη μπλεκουν λιγο τα πραγματα με τις καθυστερισεις θα προτεινα να γινει με πικ (μπορω να στο φτιαξω και εγω το προγραμμα να σου προγραμματισω τον πικ και να στο στειλω... δωρεαν εννοειται... η μπορει να το κανεις και εσυ με την βοηθεια ολων μας να μπεις και στους πικ για επομενες πατεντες)

ποιον απο τους δυο τροπους βλεπεις να σου αρεσει περισσοτερο?

Nemmesis
12-01-10, 21:39
ΣΥΓΝΩΜΗ αν σε κούρασα φίλε μου αλλά θέλω να μάθω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με απλά μέσα χωρίς PIC και τέτοια…. .{κάτι μου λέει πως γίνετε}.



με τα πολλα ξεχασα να απαντησω σε αυτο στο προηγουμενο μου πως...
σαφως και γινεται απλα σιγουρα θα χρειαστουν 1 χρονοκαθυστερισεις (μια για τον ποση ωρα θα χρειαστει να ειναι πατημενο το ρελε(περιπου 0,5-1sec και μια για το ποση ωρα θα πρεπε να περιμενουμε αφοτου κλεισει το τροφοδοτικο μεχρι να δωσουμε εντολη να ξεκινησει...)
με ποιο τροπο θελεις να γινει? με συμβατικα η Pic? και επισης μονο τον επιλογης? η και το button (δεν θα μπει καινουργιο πανω στο pc.. το κουμπι του power θα ειναι...)

Nemmesis
12-01-10, 21:40
Ιδέες βάζω!!!!! ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟΣ ? ΑΠΟΔΕΙΞΗ {που είναι και της μόδας}

σε αυτο only time will show :wiink:

Mihos
13-01-10, 00:12
Είναι πολύ πολύ έυκολο να φτιαχτεί ένα προγραμματάκι για windows και να γίνουν πολύ μικρές μετατροπες στο ήδη υπάρχον κύκλωμα με τα ρελέ. Το προγραμματάκι θα πετάει msg box μόλις γυρίσει ο διακόπτης, μπορεί να προειδοποιεί για αποθήκευση αρχείων και να ζητά επιβεβαίωση και μετά να κάνει restart προβλεπόμενα. Το σήμα στο software μπορεί να δίνεται από μία εσωτερική σειριακή πχ... μC δεν απαιτείται για τα προηγούμενα.

mastronikolas
13-01-10, 13:08
ΦΙΛΟΙ Nemesi και Miho θεωρώ υποχρέωση μου να σας ευχαριστήσω για την προθυμία να απαντήσετε στην ερώτηση που έθεσα αν και το θέμα ανήκει εξ αρχής στον Ikaro3
Εγώ απλώς ήθελα να βεβαιωθώ ότι η σκέψη μου έχει κάποια λογική σε μια τέτοια μετατροπή.
Είμαι όπως βλέπετε καινούριο μέλος και τα ηλεκτρονικά για μένα είναι το χόμπι μου Συνταξιούχος γαρ από άλλο είδος εργασία περνάω την ώρα μου ευχάριστα με αυτά και ως εκ τούτου οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.
Θα προσπαθήσω λοιπόν να κάνω κάποιο κυκλωματακι με απλό τρόπο, απλά μέσα και υλικά. -αν χρειαστώ την βοήθεια σας πιστεύω ότι θα μου την προσφέρετε - όπως το δήξατε άλλωστε- έτσι για την χαρά της κατασκευής και το ποστάρω για σχόλια.
{Ελπίζω να μη κάνω κανένα U.F.O..}
Όσον αφορά τα προγραμματακια κ.τ.λ .το φαντάζομε ότι γίνονται άνετα από τους γνωρίζοντες από αυτά. Εδώ μ΄αυτά φτάσαμε στον Άρη και ακόμα πιο πέρα.
Αλλά στο ωραίο αυτό forum δεν συνομιλούν μόνο οι ΑΕΤΟΙ, δεν θα είχε και τόσο ενδιαφέρον φαντάζομε. Υπάρχουν και οι ψιλό-άσχετοι ή οι ψιλό- σχετικοί και σ’αυτους ανήκω και εγώ.

Σας ευχαριστώ θερμά και τα ξανά λέμε:001_smile:

Υ.Γ. Η γνωριμία με τους PIC είναι στις επιθυμίες μου αλλά θα δούμε!!! για την ώρα μου φαίνονται βουνό.

Mihos
13-01-10, 14:27
Όσον αφορά τα προγραμματακια κ.τ.λ .το φαντάζομε ότι γίνονται άνετα από τους γνωρίζοντες από αυτά. Εδώ μ΄αυτά φτάσαμε στον Άρη και ακόμα πιο πέρα.
Αλλά στο ωραίο αυτό forum δεν συνομιλούν μόνο οι ΑΕΤΟΙ, δεν θα είχε και τόσο ενδιαφέρον φαντάζομε. Υπάρχουν και οι ψιλό-άσχετοι ή οι ψιλό- σχετικοί και σʼαυτους ανήκω και εγώ...

Δίκιο έχεις κύριε Νίκο. Το προγραμματάκι το ανέφερα όχι για να το φτιάξει ο οποιοσδίποτε. Εννοούσα ότι αν χρειαστεί μπορώ να το προσπαθήσω εγώ και να το ανεβάσω. (Χωρις σε καμία περίπτωση αυτό να σημαίνει ότι εγώ είμαι τάχα "αετός"...)

mastronikolas
13-01-10, 15:53
-Φίλε Μιχάλη {και όποιος άλλος μπορεί}αφού θέλεις να βοηθήσεις πες μου αν γνωρίζεις :
Εγώ στο μηχάνημα ΡΕΚΤΙΦΙΕ που δούλευα είχε ένα διακόπτη με μικρό μοχλό
Που πήγαινε δεξιά ON- αριστερά ON και στο κέντρο του είχε μπουτον
Τον γυρνούσα σε οποία κατεύθυνση ήθελα και πήγαινε εκεί αφού του έδινα εντολή από το μπουτον .Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να βρω .Τον χρειάζομαι για να δίνω εντολή σε D Lath πύλες ολοκληρομενου στην πατέντα που σκέφτομαι. Δεν ξέρω αν το έχει κάποιο κατάστημα στην Θες/νικη .Στο internet δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

Ελπίζω στην βοήθεια σας

klik
13-01-10, 16:20
http://www.engineer.gr/materials/company.php?company_id=7457

mastronikolas
13-01-10, 22:26
Σε ευχαριστώ Klik και εγώ αυτόν σκέφτηκα και μάλιστα ο Μπάμπης είναι και γείτονας μου .Έχει πράγματι πολύ και εκλεκτό πράγμα.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω- αν το καταφέρω φυσικά- έχει κάποια στοιχεία της δικής σου πρότασης με Flip-Flop κ.τ.λ.. Θέλω να προσπαθήσω!!! Θα δείξει ή νεκροψία όπως λένε…

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ! :001_smile:

gep58
13-01-10, 23:43
Μαστρονίκο,
ρίξε και στον Ιωαννίδη μια ματιά νομίζω έχει κάτι σε joystick.
Γιατί απ΄ότι καταλαβαίνω το ανέφερες σαν παράδειγμα και δεν χρειάζεσαι ανταλλακτικό για το ρεκτιφιέ αλλά κάτι αντίστοιχο για άλλη εφαρμογή και πιθανώς να είναι πιο φτηνό.

gep58

GR_KYROS
15-01-10, 22:37
αν και δεν εμφανίστηκε ακόμα αυτός που ξεκίνησε το θέμα,
και επειδή κάποιος μου έκανε τα 3 relay 2 τα κάνω και εγώ 1

Nemmesis
16-01-10, 03:04
αν και δεν εμφανίστηκε ακόμα αυτός που ξεκίνησε το θέμα,
και επειδή κάποιος μου έκανε τα 3 relay 2 τα κάνω και εγώ 1

αξιος φιλε!!!! αφου την ειπες την κακια σου να την πω και εγω... καλα μια βδομαδα εκανες να το σχεδιασεις αυτο? παντος κατι πρεπει να σου συμβαινει τελευταια... οσο σε θυμαμε δεν ησουν ετσι... τεσπα...

mastronikola παλιοτερα εψανχα και εγω κατι παρομοιο αλλα δεν βρηκα... αν το βρεις τελικα πες μας απο που για να ξερουμε και οι αλλοι... περιμενουμε το σχεδιο σου

ikaros3
16-01-10, 12:50
αν και δεν εμφανίστηκε ακόμα αυτός που ξεκίνησε το θέμα,
και επειδή κάποιος μου έκανε τα 3 relay 2 τα κάνω και εγώ 1

Αυτός που άνοιξε το θέμα παρακολουθεί με μεγάλο ενδιαφέρον την εξέλιξη και την ανταλλαγή απόψεων αλλά δεν έχει χρόνο ακόμη για να υλοποιήσει το κύκλωμα.:001_smile:

KYROS τί ρελέ χρησιμοποιείς στο τελευταίο κύκλωμα που έδωσες;

GR_KYROS
16-01-10, 13:17
ναι όντος αργισα να το σχεδιάσω, τυχαίνει να έχουμε και δουλειές, συγγνώμη :001_smile:
ikaros
Relay κάτι σαν και το παρακάτω στα 12v

klik
16-01-10, 16:52
Να και το f-f. Μόνο η λύση με PIC (και πληκτρολόγιο;) μας λείπει τώρα:biggrin:

------σχέδιο Α----------------------------------------------------------
Συνδεσμολογια για επιλογή σκληρου δίσκου με flip flop.
Χρησιμοποιησα το JK flip flop cd4027 γιατί τα j-k είναι τα πληρέστερα f-f.

Το F-F τροφοδοτείται απο τα +5Vsb του υπολογιστή,
Τα J-K είναι συνδεδεμένα HIGH και τα SET/RESET σε LOW.
Το clock είναι pull up στα +5Vstby μόνιμα.

Το clock όταν ο υπολογιστής είναι σβηστός, μπορεί μέσω του button
να κάνει εναλλαγή του επιλεγμένου δίσκου (διότι το +5V εχει δυναμικό LOW).
Οταν ο υπολογιστής είναι αναμένος, υπάρχουν τα +5V και το button δεν
αλλάζει δυναμικό στην ακίδα clock.
12544
-------σχέδιο Β----------------------------------------------------------
εναλλακτική λύση για ενεργοποίηση κρυφού δισκου με κλειδάκι, το οποίο
το τοποθετουμε μια φορά όταν ο υπολογιστής είναι σβηστός, ανάβουμε τον
υπολογιστή και αφαιρούμε το κλειδάκι.
Αυτό το κύκλωμα τροφοδοτείται απο τα +5V και μόλις ενεργοποιηθεί ο υπολογιστής
έχει Q LOW.
Αν όμως έχουμε το κλειδάκι/button πατημένο, τότε ενεργοποιείται η έξοδος Q
(διότι έχουμε το Sd/SET HIGH) και το κλειδάκι μπορεί να αφαιρεθεί
με ασφάλεια χωρις να αλλάξει η κατάσταση της εξόδου.

Στο επόμενο σβήσιμο του υπολογιστή το f/f θα επανέλθει στον default δισκο
αν εχει αφαιρεθει το κλειδάκι.

To δικτύωμα C1/R3 εξασφαλίζει την αρχική κατάσταση reset κατα το power on
(δηλαδή Q=HIGH,Q~=LOW).
Απο το data sheet του cd4027 βλέπουμε ότι αν ταυτόχρονα έχουμε
SET και RESET HIGH ταυτόχρονα, τότε υπερισχύει το SET.
12543
-------------------------------------------------------------------------

Σημειώσεις: το cd4027 έχει δυο f/f. Απο το μη χρησιμοποιούμενο, πρέπει να
γειώσουμε τις εισόδους: Sd,Cd,J,K,Cp.

GR_KYROS
16-01-10, 19:10
klik
σχέδιο Β
μήπως κάτι σου έχει ξεφύγει :confused1:
καταρχήν η R2 1K ?
πρέπει να είναι τουλάχιστον 500Ω

Η εξομοίωση με το Multisim έδειξε ότι :

1) ξεκινώντας με κλειστώ διακόπτη (βραχυκύκλωμα) το led ανάβει (σωστά)
και παραμένει έστω και αν ανοίξεις τον διακόπτη (σωστά)

2) ξεκινώντας με ανοικτό διακόπτη το led είναι σβηστό, (σωστά)
εάν τον ξανά κλείσεις (βραχυκύκλωμα) το led ανάβει (λάθος)

πιθανώς κάπου να κάνω λάθος εγώ, για αυτό επισυνάπτω την εξομοίωση
του Multisim

GR_KYROS
16-01-10, 19:34
το Α σχέδιο φαίνετε θεωρητικά να δουλεύει καλύτερα.

klik
16-01-10, 19:40
...σχέδιο Β...πρέπει να είναι τουλάχιστον 500Ω...
τα cd4027 δεν μπορούν να οδηγήσουν led και το led το έβαλα ενδεικτικά (κανονικά θα μπεί bc547/bs170 ή άλλο και ρελέ :001_smile:)

Για το κλείσιμο του διακόπτη με αναμένο υπολογιστή δεν κάνεις λάθος, δεν έκατσα να βρω λύση για το αν θα βάλεις το κλειδί με αναμένο υπολογιστή. Το Α σχέδιο είχα αναφαίρει αρχικά, το Β το έκανα σαν μια γρήγορη παραλλαγή για αυτό που ζήτησε ο μαστρονίκος και πάσχει απο το συγκεκριμένο bug.
Η πιο γρήγορη λύση που μου έρχετε στο μυαλό είναι η χρήση και του δεύτερου f/f που υπάρχει μέσα στο 4027 αλλα θα προτιμίσω να παίξω με τις ακίδες j/k/Q~/Q χάρην της απλότητας του σχεδίου.

Το Β σχέδιο δεν συνίστατε για αλλαγή boot δίσκου αλλα για εμφάνιση ενός κρυφού δίσκου.

klik
16-01-10, 19:49
Μια ιδέα που δεν έχω δοκιμάσει για το σχέδιο 2, είναι το button να μην πάρει +5 απο το τροφοδοτικό, αλλά απο την ακίδα 4 (reset) του f/f.

Η ακίδα reset έχει τιμή high για μερικά μsec (ρυθμιζόμενα απο το RC δικτύωμα) κατα το power on και μετά είναι LOW.

Μόνο στην αρχή λοιπόν (power on) θα μπορεί να ενεργοποιηθεί η είσοδος SET απο το button.
Aν μετά πατήσεις το button, δεν θα κάνεις τίποτα.

GR_KYROS
16-01-10, 21:07
και μια εκδοχή με 555

GR_KYROS
17-01-10, 15:23
Και για να μην μένουμε σε θεωρίες
η εφαρμογή με το thyristor

mastronikolas
17-01-10, 18:03
ΚΑΛΗ! φαίνεται η κατασκευή σου Kiro και είναι νομίζω αυτή που ζητάει ο Ikaros2
Με την αλλαγή σε διαφορετικό τζακ μάλιστα αποφεύγουμε και το πρόβλημα των ακουστικών .{ήταν τόσο απλό}
Μια ερώτηση. Οι δίσκοι SATA II έχουν 5 καλώδια Τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση?
Φυσικά αυτό που θέλω εγώ είναι κάτι άλλο .Είναι κάποιο είδος αυτοματισμού. Και σε αυτό που σκέφτομαι θα χρειαστώ την βοήθεια σας.

Ίδωμεν!

Μόνο που αν έχεις την καλοσύνη γράφε και καμιά επεξήγηση……..μην είσαι τόσο Σκρουτζ στα γραφτά σου.

GR_KYROS
17-01-10, 19:38
υπάρχουν adaptors IDE σε SATA2

ikaros3
17-01-10, 19:51
Μαστρονικόλα το πέμπτο καλωδιάκι για τους SATA υποτίθεται πως δίνει 3.3V. Όπως καταλαβαίνεις όμως και από τους αντάπτορες που έδειξε ο Κύρος λειτουργούν μιά χαρά με +5V και +12V.

GR_KYROS
17-01-10, 20:06
προσωπικά και επειδή είμαι λάτρης των relay και επειδή μου άρεσε η ιδέα του κρυφού δίσκου, θα αναπτύξω το κύκλωμα 3ων relay με ένα κλειδί τύπου καρφί, με μια εσωτερική αντίσταση μοναδική για μεγαλύτερη ασφάλεια.
ikaros εάν ενδιαφέρεσαι για την κατασκευή thyristor δικιά σου.

ikaros3
17-01-10, 20:19
Νομίζω πως θα προσπαθήσω να υλοποιήσω όλα τα κυκλώματα!:biggrin:
Το κάθε ένα έχει την γοητεία του!

mastronikolas
17-01-10, 20:25
O.K. Ikare3, θα πρέπει κατά την γνώμη μου να σε εξυπηρετεί πλήρως η λύση του φίλου Kyro.
Εμένα μάλιστα με άρεσε ιδιαιτέρως και η φωτογραφία του αγαπημένου καρτούν του Κυρο Γρανάζι και ο τρόπος που Βαγγέλης την παρουσίασε.

Γιώργος Ανώνυμος
20-01-10, 11:24
Συνάδελφοι,

συγνώμη που θέλω να επανέρθω στην αρχική έτοιμη κατασκευή που διαφημίζεται στο διαδίκτυο και διακόπτω τον ειρμό της σκέψης σας όσον αφορά ιδιοκατασκευή για το ίδιο θέμα...

Δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια των πειραματισμών γιατί διαθέτω πολύτιμα αρχεί τα οποία δεν θέλω να χάσω ή επανεγκαταστήσω στον Η/Υ μου από την πολιτική εφεδρείας που εφαρμόζω...

Απλά θέλω να ρωτήσω τί γίνεται μετά από επανεκκίνηση του Η/Υ στα διάφορα modes λειτουργίας (ON/OFF, OFF/ON, ON/ON) όσον αφορά τις ρυθμίσεις του BIOS για τους εν λόγω δίσκους? Π.χ τους δηλώνω μία φορά στην κατάσταση λειτουργίας ON/ON και μετά δεν υπάρχει πρόβλημα αν ο ένας είναι ξερός (στις καταστάσεις λειτουργίας ON/OFF και OFF/ON)? Ή απλά αυτό γίνεται αυτόματα από το BIOS κάθε φορά που ανήγω τον H/Y σε οποιοδήποτε mode? Μήπως και σε αυτή την περίπτωση απαιτείται επιβεβαίωση του χρήστη των αλλαγών που είδε το BIOS (ατυτόματα)?

Επίσης αν το συγκεκριμένο προϊόν υποστηρίζει εκτός των δίσκων τύπου SATA και αυτούς παλαιότερης τεχνολογίας? Απ'ότι καταλαβαίνω επίσης διαθέτει τα αναγκαία καλώδια διασύνδεης των δίσκων Α και Β και άρα δεν απαιτείται από τον χρήστη επιπλέον εξοπλισμός!

Τέλος (στις ερωτήσεις) αν έχετε εντοπίσει άλλο παρόμοιο προϊόν (π.χ για περισσότερους των δύο δίσκων, καθόλου απίθανο για... πειραματιστές!)...

Αυτό που μ'αρέσει επίσης είναι ότι ο μη χρησιμοποιούμενος δίσκος παραμένει OFF από την τροφοδοσία και έτσι δεν επιβαρύνει το τροφοδοτικό και δεν μετρά ώρες λειτουργίας!!!

Επίσης η χαμηλή τιμή. Βεβαίως τα μόνα site που το εντόπισα είναι Αμερικάνικα που σημαίνει επιβάρυνση μεταφορικών στο ύψος της τιμής του!!! Αν όλα πάνε καλά στιο τελωνείο με το ΄μικρό' πακέτο!!! Αν κάποιος το έχει εντοπίσει σε Ευρώπη, παρακαλώ ας μ'ενημερώσει!!!

Καλή σας μέρα
Γιώργος

klik
20-01-10, 13:57
Εγω πάντως για το pc με τους πολλούς δίσκους, χρησιμοποιώ αυτο (http://www.raidsonic.de/de/data/data_pdf/icybox/icybox_ib168sk-be.pdf)... υπάρχει μοντέλο και για IDE/ATAPI.
Απο Ελλάδα 30 ευρω περίπου με τα μεταφορικά το είχα πάρει.

Υπάρχει και σε τετράδα (http://www.bigbruin.com/2007/kf4000bk_5)