PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με led στα 12v



stavroskaloxrist
08-01-10, 21:53
να πω και γω το προβλημα που με βασανιζει πολυ καιρο τωρα και δεν βγαζω ακρη... εχω ενα αμαξι (suzuki swift) και εχω βαλει τα φαναρια τα angel eyes τα οπια το καθε φαναρι εχει 2 δακτιλιδια (το καθε δακτιλιδι θελει 2 led 3mm σε σειρα) και 3 καθετα led 10mm σε σειρα... λυπον εχω δωκιμασει τα παντα για να τα κρατεισο ''ζωντανα'' αλλα τιποτα, σηνεχεια καιγοντε... τη μια καιγοντε μονα τους την αλλη αναβοσβηνουνε και την αλλη οταν αναψω τα ξενον καιγοντε τα μισα, λες και εχουνε μπει φαντασματα μεσα.... τα εχω αλλαξει 5-6 φορες και παλι τα ιδια,δεν ξερω τι αλλο να κανω... εχω δωκιμασει διαφορες αντιστασεις, τα εχω βαλει παραληλα, τους εχω βαλει σταθεροπιητες στα 5v, με λιγα λογια εχω κανει τα παντα αλλα δεν κρατανε πανω απο 2 μερες και να μην εχουνε καει τα μισα η ολα... και το θεμα δεν ειναι μονο οτι για να τα αλλαξω κοστιζουνε τα led 15ε αλλα η δουλεια που θελουνε για να αλλαχτουνε και οτι πρεπει να κατεβει ο προφιλακτηρας...
σας παρακαλω θερμα αν βρεθει καπια λησει αξιοπιστι θα σας ειμαι πολυ υποχρεος.... σας ευχαριστω πολυ....:saad:

stavroskaloxrist
09-01-10, 22:14
κανεις ρε παιδια????

dalai
11-01-10, 01:11
Τα LED πρεπει να ξερεις οτι καιγονται απο το ρευμα και οχι απο τη ταση .Δηλ το υπερβολικο ρευμα τα ζεστενει και καιγονται.
εφοσον λοιπον οπως λες δοκιμασες αντιστασεις ( και υπολογησες σωστα το ρευμα λειτουργειας) ωστε να σου αναβουν ικανοποιητικα , αλλα και παλι να σου καιγονται, η μονη ληση που σου μενει ειναι το παλμικο ρευμα.
Δηλαδη με ενα LM555 θα παραγεις παλμο περιπου 1ΚHz και θα τροφοδοτησεις τα LED με αναλογη διακοπτομενη ταση ,ωστε να εχεις ικανοποιητικο φωτισμο.
Γενικα τα LED εχουν πολυ μεγαλητερη διαρκεια ζωης αλλα και φωτινοτητα οταν τροφοδοτουνται με παλμικη ταση.

stavroskaloxrist
11-01-10, 18:07
Τα LED πρεπει να ξερεις οτι καιγονται απο το ρευμα και οχι απο τη ταση .Δηλ το υπερβολικο ρευμα τα ζεστενει και καιγονται.
εφοσον λοιπον οπως λες δοκιμασες αντιστασεις ( και υπολογησες σωστα το ρευμα λειτουργειας) ωστε να σου αναβουν ικανοποιητικα , αλλα και παλι να σου καιγονται, η μονη ληση που σου μενει ειναι το παλμικο ρευμα.
Δηλαδη με ενα LM555 θα παραγεις παλμο περιπου 1ΚHz και θα τροφοδοτησεις τα LED με αναλογη διακοπτομενη ταση ,ωστε να εχεις ικανοποιητικο φωτισμο.
Γενικα τα LED εχουν πολυ μεγαλητερη διαρκεια ζωης αλλα και φωτινοτητα οταν τροφοδοτουνται με παλμικη ταση.


να πω και γω το προβλημα που με βασανιζει πολυ καιρο τωρα και δεν βγαζω ακρη... εχω ενα αμαξι (suzuki swift) και εχω βαλει τα φαναρια τα angel eyes τα οπια το καθε φαναρι εχει 2 δακτιλιδια (το καθε δακτιλιδι θελει 2 led 3mm σε σειρα) και 3 καθετα led 10mm σε σειρα... λυπον εχω δωκιμασει τα παντα για να τα κρατεισο ''ζωντανα'' αλλα τιποτα, σηνεχεια καιγοντε... τη μια καιγοντε μονα τους την αλλη αναβοσβηνουνε και την αλλη οταν αναψω τα ξενον καιγοντε τα μισα, λες και εχουνε μπει φαντασματα μεσα.... τα εχω αλλαξει 5-6 φορες και παλι τα ιδια,δεν ξερω τι αλλο να κανω... εχω δωκιμασει διαφορες αντιστασεις, τα εχω βαλει παραληλα, τους εχω βαλει σταθεροπιητες στα 5v, με λιγα λογια εχω κανει τα παντα αλλα δεν κρατανε πανω απο 2 μερες και να μην εχουνε καει τα μισα η ολα... και το θεμα δεν ειναι μονο οτι για να τα αλλαξω κοστιζουνε τα led 15ε αλλα η δουλεια που θελουνε για να αλλαχτουνε και οτι πρεπει να κατεβει ο προφιλακτηρας...
σας παρακαλω θερμα αν βρεθει καπια λησει αξιοπιστι θα σας ειμαι πολυ υποχρεος.... σας ευχαριστω πολυ....:saad:


φιλε σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση...!! μηπος ξερεις να μου πεις λεπτομεριες για το τι ακριβος πρεπει να κανω, τι αντιστασεις να βαλω, πια πρεπει να ειναι η ταση που θα τροφοδοτει τα led, πως θα ριθμισω τον παλμο για να ειναι 1KHz, και ενα σχεδιακι για το πως να συνδεσω το 555...??? δεν ειμαι και πολυ σχετικος με τα ηλεκτρονικα,5-6 πραγματα ξερω...sorry για τις πολες ερωτησεις και παλι ευχαριστω..!:biggrin:

dalai
11-01-10, 19:43
φιλε σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση...!! μηπος ξερεις να μου πεις λεπτομεριες για το τι ακριβος πρεπει να κανω, τι αντιστασεις να βαλω, πια πρεπει να ειναι η ταση που θα τροφοδοτει τα led, πως θα ριθμισω τον παλμο για να ειναι 1KHz, και ενα σχεδιακι για το πως να συνδεσω το 555...??? δεν ειμαι και πολυ σχετικος με τα ηλεκτρονικα,5-6 πραγματα ξερω...sorry για τις πολες ερωτησεις και παλι ευχαριστω..!:biggrin:

τα LED που αγοραζεις πρεπει να λενε με πιο τροπο λειτουργουν.(ταση και ρευμα )
με δοκιμεσ δεν μπορο να εγκιιθω τιποτε.
Τα 555 εχουν στανταρ συνδεσμολογια .Θα βρεις παμπολη βιβλιογραφια στο ινετ, αλλα και απλα προγραμματα που βασεις τι συχνοτητα θες( 1-5 ΚΗz) και τι dutty cicle (50%) και σου εμφανιζουν το κυκλωμα.
Στην εξοδο του 555 θα βαλεις ενα PNP τρανζιστορ υσχιος για να διαχειρηστει το ρευμα που θες .
Και παλι ομως σου λεω οτι ολα εξατονται απο τον τυπο των διοδων που αγορασες (led).απο εκει πρεπει να ξεκινισεις.

gep58
11-01-10, 22:59
Σταύρο,
δεν είμαι σχετικός με τα αξεσουάρ αυτοκινήτου, έχω όμως κάποιες απορίες...

Αυτά τα φανάρια, τα angel eyes όπως ονομάζονται, δεν συνδέονται απ΄ευθείας στις υπάρχοντες φίσες του αυτοκινήτου;

Πρέπει, αφού τα αγοράσει κάποιος, να κανονίσει και πως θα συνδεθούν;

Δεν περιλαμβάνει πληροφορίες σύνδεσης το πακέτο;

Αυτό το πρόβλημα, τελικά συμβαίνει, για κάποιο λόγο στο δικό σου αυτοκίνητο;

gep58

harmak
12-01-10, 13:31
Πρέπει να είναι συνδεδεμένα σε σειρά 4 Led (ανάλογα με την τάση & ρεύμα λειτουργίας τους) αλλιώς καίγονται. Διαφορετικά με ένα μικρό κύκλωμα σταθεροποιείς την τάση-ρεύμα για τα ανάλογα Led και τα τροφοδοτείς. Αρκεί το αυτοκίνητό σου να μην έχει εγκέφαλο άνεσης και δεν τα υποστηρίζει.

stavroskaloxrist
12-01-10, 14:05
τα 3 λεντ του ποντου ειναι τα κυνα λεντ που εχουνε ολα τα μαγαζια με αξεσουαρ αυτοκινητου και ειναι 12v 20mA (αυτα δεν τα εχω ξαναβαλει για να δω αν καιγοντε, αυτα δεν θα εχουνε μεσα δικι τους αντισταση για να δουλευουνε κατευθιαν στα 12 ?? γιατι τα εβαλα για δοκιμη και αναβανε κανονικα χωρις αντισταση.. αλλα δεν ξερω ποσο θα την παλεψουνε... πρεπει να βαλω και σε αυτα αντισταση?? σηνηθος επερνα τα κανονικα λεντ που πουλανε στα μαγαζια με ηλεκτρονικα αλλα καιγοντουσαν)

τα αλλα λεντ για τα δακτιλιδια ειναι τα κυνα λεντ 3mm που πουλανε στα μαγαζια με τα ηλεκτρονικα... τι τυπος ειναι δλδ?? ολα ιδια δεν ειναι?? δλδ 3,5v και 15-20mA ???

stavroskaloxrist
12-01-10, 14:13
Σταύρο,
δεν είμαι σχετικός με τα αξεσουάρ αυτοκινήτου, έχω όμως κάποιες απορίες...

Αυτά τα φανάρια, τα angel eyes όπως ονομάζονται, δεν συνδέονται απ΄ευθείας στις υπάρχοντες φίσες του αυτοκινήτου;

Πρέπει, αφού τα αγοράσει κάποιος, να κανονίσει και πως θα συνδεθούν;

Δεν περιλαμβάνει πληροφορίες σύνδεσης το πακέτο;

Αυτό το πρόβλημα, τελικά συμβαίνει, για κάποιο λόγο στο δικό σου αυτοκίνητο;

gep58


φιλε τα φαναρια τα πηρα μεταχηρισμενα... οταν τα παρεις καινουρια εχουνε ενα κουτακι(κυκλωμα θα ειναι) που εκει πανε ολα τα καλωδια απο τα λεντ και αλλα 2 καλωδια που εχουνε την φισα που παει στο αμαξι(για την τροφοδοσια)..

λυπον εμενα δεν ειχε αυτο το κουτακι γιατι ο αλλος μαλακας το ειχε βγαλει και δεν ειχε καθολου λεντ απανω, και τα εδινε σχεδον τσαμπα για αυτο το λογο... και λεω και γω, σιγα το πραμα λεντ ειναι δεν θα τα φτιαξω?? γιαυτο τα πηρα και ψαχνομε τωρα...!!

gep58
12-01-10, 22:25
Εντάξει, τώρα κατάλαβα.

τα 3 λεντ του ποντου ειναι τα κυνα λεντ που εχουνε ολα τα μαγαζια με αξεσουαρ αυτοκινητου και ειναι 12v 20mA
έτσι όπως τα λές ανάβουν κατ΄ευθείαν στα 12V χωρίς άλλες προσθήκες.

Τα κοινά led χρειάζονται αντίσταση σε σειρά όπως είναι γνωστό ή κάποιο κύκλωμα σταθεροποίησης ρεύματος (όχι απαραίτητα τάσης).

gep58

stavroskaloxrist
12-01-10, 23:54
Εντάξει, τώρα κατάλαβα.

έτσι όπως τα λές ανάβουν κατ΄ευθείαν στα 12V χωρίς άλλες προσθήκες.

Τα κοινά led χρειάζονται αντίσταση σε σειρά όπως είναι γνωστό ή κάποιο κύκλωμα σταθεροποίησης ρεύματος (όχι απαραίτητα τάσης).

gep58

τι κυκλωμα ειναι αυτο για την σταθεροπιηση του ρευματος?

και κατι αλλο.... εχουμε τα 2 λεντ που ειναι παραληλα, το καθε λεντ για να δουλεψει σωστα θελει 20mA, για να τα τροφοδοτησω και τα 2 (που ειναι παραληλα) πρεπει να τους δωσο 40mA για να τα μιραστουνε ?? η κανω λαθος???

gep58
13-01-10, 00:22
τι κυκλωμα ειναι αυτο για την σταθεροπιηση του ρευματος?

είναι κάτι σαν αυτό της εικόνας.
Είτε δώσεις 3V είτε 32V στα σημεία (+) και (-) απο το led θα περάσουν 15mA.
Μπορείς βεβαίως να βάλεις και έναν αριθμό leds στη σειρά δίνοντας όμως και την ανάλογη τάση στην είσοδο.
Το ρεύμα ρυθμίζεται απο την αντίσταση του εκπομπού (Re) σύμφωνα με την σχέση Ic = 0,6/Re (στην περίπτωσή μας 39Ω).

gep58

stavroskaloxrist
13-01-10, 00:27
είναι κάτι σαν αυτό της εικόνας.
Είτε δώσεις 3V είτε 32V στα σημεία (+) και (-) απο το led θα περάσουν 15mA.
Μπορείς βεβαίως να βάλεις και έναν αριθμό leds στη σειρά δίνοντας όμως και την ανάλογη τάση στην είσοδο.
Το ρεύμα ρυθμίζεται απο την αντίσταση του εκπομπού (Rc) σύμφωνα με την σχέση Ic = 0,6/Rc (στην περίπτωσή μας 39Ω).

gep58


οραιος φιλε, ευχαριστω.. μπορο να φτιαξω τωρα αυτο το κυκλωμα και να τροφοδοτισω 4 λεντ, 2 παραληλα και αλλα 2 παραληλα ?? πως ακριβος να το κανω???

οσο για το αλλο που ειπα με τα mA, ξερεις να μου πεις?? για να το εχω ηποψημου

gep58
13-01-10, 00:49
οσο για το αλλο που ειπα με τα mA, ξερεις να μου πεις?? για να το εχω ηποψημου
αν εννοείς αυτό

τα αλλα λεντ για τα δακτιλιδια ειναι τα κυνα λεντ 3mm που πουλανε στα μαγαζια με τα ηλεκτρονικα... τι τυπος ειναι δλδ?? ολα ιδια δεν ειναι?? δλδ 3,5v και 15-20mA ???
ως προς τα mA έτσι είναι... ως προς την τάση εξαρτάται από το χρώμα του led, αλλά τα 3,5V νομίζω είναι μεγάλη τάση και δεν ισχύει.
Για την λειτουργία του led να ξέρεις ότι απο το ρεύμα θα εξαρτηθεί η ζωή του... μέχρι το πολύ 20 mA για νορμάλ λειτουργία.

μπορο να φτιαξω τωρα αυτο το κυκλωμα και να τροφοδοτισω 4 λεντ, 2 παραληλα και αλλα 2 παραληλα ?? πως ακριβος να το κανω???
αν κατάλαβα καλά, όπως στην παρακάτω εικόνα...

gep58

stavroskaloxrist
13-01-10, 00:54
αν εννοείς αυτό

ως προς τα mA έτσι είναι... ως προς την τάση εξαρτάται από το χρώμα του led, αλλά τα 3,5V νομίζω είναι μεγάλη τάση και δεν ισχύει.
Για την λειτουργία του led να ξέρεις ότι απο το ρεύμα θα εξαρτηθεί η ζωή του... μέχρι το πολύ 20 mA για νορμάλ λειτουργία.

αν κατάλαβα καλά, όπως στην παρακάτω εικόνα...

gep58


οχι ετσι, εση τα εβαλες 2 σε σειρα και αλλα 2 σε σειρα και μεταξη τους παραληλα...

εγω λεω 2 παραληλα και αλλα 2 παραληλα και μεταξυ τους ή σε σειρα ή παραληλα, οτι ειναι πιο σωστο για το κυκλωμα και την διαχηριση του ρευματος..(εσυ ξερεις) :biggrin:

υ.γ. τα λεντ ειναι ασπρα...



....για το παρακατω σε ρωτησα αν ισχειη...

''και κατι αλλο.... εχουμε τα 2 λεντ που ειναι παραληλα, το καθε λεντ για να δουλεψει σωστα θελει 20mA, για να τα τροφοδοτησω και τα 2 (που ειναι παραληλα) πρεπει να τους δωσο 40mA για να τα μιραστουνε ?? η κανω λαθος??? ''

gep58
13-01-10, 00:56
κάνε ένα πρόχειρο σχέδιο... όχι μόνο εγώ...
(νομίζω στο ίδιο πράγμα θα καταλήξεις)

gep58

stavroskaloxrist
13-01-10, 01:01
κάνε ένα πρόχειρο σχέδιο... όχι μόνο εγώ...
(νομίζω στο ίδιο πράγμα θα καταλήξεις)

gep58


πως να το κανω το σχεδιο και πως να το ανεβασω?? δυσκολα μου βαζεις..:biggrin::biggrin::saad:

οπος το εκανες απλα σηνδεσε τα παραληλα..2 και 2...
+ με + και - με -

gep58
13-01-10, 01:07
Σταύρο έχεις πμ...
Καληνύχτα

gep58

stavroskaloxrist
13-01-10, 01:09
νομιζω πως το βρηκα..

stavroskaloxrist
14-01-10, 00:07
γιωργο να το σχεδιακι που σου ελεγα...
καταλαβες περιπου τι παιζει???

gep58
14-01-10, 00:21
Εντάξει, κατάλαβα.
οπότε ισχύει ότι σου έγραψα...

gep58

stavroskaloxrist
14-01-10, 00:31
Εντάξει, κατάλαβα.
οπότε ισχύει ότι σου έγραψα...

gep58


στο σχεδιο ομος που εκανες δεν εχεις συνδεσει τα λεντ οπος ειναι στα δακτιλιδια... για δες το..??

και κατι αλλο, στο σχεδιο σου βγαζεις εξωδο για τα λεντ 30mA, το καθε λεντ απο τα 4 ποσα mA περνει σε αυτην την περιπτωση??

gep58
14-01-10, 01:06
στο σχεδιο ομος που εκανες δεν εχεις συνδεσει τα λεντ οπος ειναι στα δακτιλιδια... για δες το..??

και κατι αλλο, στο σχεδιο σου βγαζεις εξωδο για τα λεντ 30mA, το καθε λεντ απο τα 4 ποσα mA περνει σε αυτην την περιπτωση??

δες το παρακάτω σχέδιο και θα καταλάβεις... είναι το ίδιο πράγμα και μιλάμε για ίδια leds πάντα... απο κάθε led θα περνάει περ. 15mA

gep58

dalai
14-01-10, 01:09
είναι κάτι σαν αυτό της εικόνας.
Είτε δώσεις 3V είτε 32V στα σημεία (+) και (-) απο το led θα περάσουν 15mA.
Μπορείς βεβαίως να βάλεις και έναν αριθμό leds στη σειρά δίνοντας όμως και την ανάλογη τάση στην είσοδο.
Το ρεύμα ρυθμίζεται απο την αντίσταση του εκπομπού (Re) σύμφωνα με την σχέση Ic = 0,6/Re (στην περίπτωσή μας 39Ω).

gep58

η αντισταsh 8,2ΚΩ και οι δυο διοδοι , για την πολωση της βασης δεν ειναι απαραιτητα. Αρκει και απευθειας συνδεση στην Vcc .

gep58
14-01-10, 01:11
η αντισταsh 8,2ΚΩ και οι δυο διοδοι , για την πολωση της βασης δεν ειναι απαραιτητα. Αρκει και απευθειας συνδεση στην Vcc
απο που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα;

gep58

stavroskaloxrist
14-01-10, 01:13
δες το παρακάτω σχέδιο και θα καταλάβεις... είναι το ίδιο πράγμα και μιλάμε για ίδια leds πάντα... απο κάθε led θα περνάει περ. 15mA

gep58


ενωειτε οτι ειναι τα ιδια λεντ.. το δευτερο σχεδιο ειναι οκ. αυτο που σου λεω δλδ.. αλλα δεν ειναι ιδια συνδεσμολογια με το πρωτο ε??

μα πως γινετε να περνει το καθε λεντ 15mA αφου συνολικα δινεις 30mA και ειναι 4 τα λεντ???

gep58
14-01-10, 01:18
Σταύρο,
είναι το ίδιο απλά σε μπερδεύει...
Όλα τα υλικά δεν ξεπερνούν το 1 ευρώ, μπορείς να τα πάρεις και να πειραματιστείς.
Θα δεις ότι ανάβουν το ίδιο με 6V και με 30V (με μια πάρα πολύ μικρή διαφορά για να ακριβολογώ).
Αν δεν βάλεις τις διόδους και την αντίσταση όπως λέει ο dalai τότε δεν εγγυόμαι τίποτε...

gep58

stavroskaloxrist
14-01-10, 01:23
Σταύρο,
είναι το ίδιο απλά σε μπερδεύει...
Όλα τα υλικά δεν ξεπερνούν το 1 ευρώ, μπορείς να τα πάρεις και να πειραματιστείς.
Θα δεις ότι ανάβουν το ίδιο με 6V και με 30V (με μια πάρα πολύ μικρή διαφορά για να ακριβολογώ).
Αν δεν βάλεις τις διόδους και την αντίσταση όπως λέει ο dalai τότε δεν εγγυόμαι τίποτε...

gep58


οκ... εμπιστευομε αυτο που λες...:thumbup::thumbup:
μονο εξηγησε μου πως γινετε αυτο με τα 30mA και τα 4 λεντ, για να καταλαβω και γω..!:biggrin::confused1::confused1:

gep58
14-01-10, 01:27
Παιδιά,
αν έχετε την καλωσύνη να συνεχίσουμε αύριο;

Πάντα υπάρχει στη μέση το πρωϊνό ξύπνημα!
Καληνύχτα.

gep58

stavroskaloxrist
14-01-10, 01:31
Παιδιά,
αν έχετε την καλωσύνη να συνεχίσουμε αύριο;

Πάντα υπάρχει στη μέση το πρωϊνό ξύπνημα!
Καληνύχτα.

gep58

οκ γιωργο καλο βραδι.. αυριο οταν μπορεσεις πεσ μου αν ησχηει το παρακατω σχεδιο με αυτα που εχουμε πει... αν ειναι οκ δλδ και αν το εγκρινεις...:biggrin:

dalai
14-01-10, 01:56
Ναι εχετε δικιο.Δεν προσεξα καλα τις σημειωσεις μου

gep58
14-01-10, 09:17
μονο εξηγησε μου πως γινετε αυτο με τα 30mA και τα 4 λεντ, για να καταλαβω και γω..!


αυριο οταν μπορεσεις πεσ μου αν ησχηει το παρακατω σχεδιο με αυτα που εχουμε πει... αν ειναι οκ δλδ

Μα ήδη σου έχω πει ότι αυτό ισχύει...
Δες την εικόνα για να καταλάβεις, πιστεύω ότι απαντώνται οι ερωτήσεις σου, αλλά νομίζω ότι θα γίνει περισσότερο αντιληπτό αν θα το δοκιμάσεις στην πράξη.

Καλή επιτυχία
gep58

stavroskaloxrist
15-01-10, 00:22
σ'ευχαριστω πολυ φιλε, να σε καλα.. τωρα προχοραω στην πραξη και ο θεος βοηθος..:biggrin::biggrin::biggrin: ελπιζω να μην ξανακαουνε...:crying: μολις το φτιαξω και περασουν καμποσες μερες και δω οτι αναβουνε ακομα, θα ενημερωσω....!

να σε ρωτησω κατι τελευτεο εχουνε καμια διαφορα οι κανονικες διοδι (1n4007) με τους διοδους που εχει το κυκλωμα?? αν βαλω τις κανονικες θα υπαρχει προβλημα??(επιδι τους εχω δλδ οχι τπτ αλλο..:biggrin:)

gep58
15-01-10, 01:29
Βάλε αυτές που έχεις, δεν παίζει ρόλο.

gep58

stavroskaloxrist
15-01-10, 14:31
ενταξει σημερα πηρα ολα τα υλικα και ξεκιναω...

ρε συ αν καει 1 η 2 απο τα 4 λεντ υπαρχει περιπτωση τα αλλα 3 να παρουν περισοτερο ρευμα και να καουν και αυτα??

gep58
15-01-10, 21:47
ρε συ... ???

Μετά απο αρκετές χιλιάδες ώρες λειτουργίας (μέχρι τότε "υγεία να έχουμε") ίσως κάποιο καεί. Τότε απο το παράλληλό του θα περάσουν 30 mA.

ε και... μήπως αν ήταν σε σειρά και καταστραφεί το ένα δεν θα έσβυναν και τα δύο;

Αν πάλι δεν δέχεσαι αυτή την εκδοχή ρύθμισε το ολικό ρεύμα στα 20 mA (δηλ 10+10 mΑ)


gep58

stavroskaloxrist
15-01-10, 23:35
λυπον οκ το κυκλωμα, το εφτιαξα, εβαλα τα λεντ και δουλευουνε ολα κανονικα και αναβουνε και πολυ οραια..(ολα το ιδιο)...
τα ειχα και αναβανε καμια ωρα που εκανα και καμια βολτα και μετα ειδα οτι το ενα δακτιλιδι ΔΕΝ αναβε..:saad: το εβγαλα λυπον και ειχε καει το ενα λεντ και δεν αναβε ουτε το αλλο... το αλλαξα και μετα αναβανε παλι ολα κανονικα... γιατι ομος καηκε??? ελπιζω να ειναι το τελευτεο που κεγετε...:confused1:

gep58
16-01-10, 00:57
λυπον οκ το κυκλωμα, το εφτιαξα, εβαλα τα λεντ και δουλευουνε ολα κανονικα και αναβουνε και πολυ οραια..(ολα το ιδιο)...

Σταύρο,
αφού τελείωσες με την κατασκευή και την έβαλες σε λειτουργία σκέφτηκες να μετρήσεις το όλικό ρεύμα Ic καθώς και το Iled απο περιέργια, δεδομένου ότι το είχες εκφράσει και σαν απορία παραπάνω;
Να βεβαιωθείς δηλ αν αυτά που σου έχω πεί ισχύουν στην πράξη;

γιατι ομος καηκε???
αυτό θα το απαντήσεις εσύ γιατί εσύ βλέπεις αυτό που έχεις φτιάξει και το έχεις μπροστά σου...

ελπιζω να ειναι το τελευτεο που κεγετε...
με την ελπίδα του να μην ξανασυμβεί, δεν νομίζω να είναι και η καλύτερη απάντηση σε ένα πρόβλημα που έχει συμβεί...

Για προσπάθησε λοιπόν λίγο ακόμη και είμαι σίγουρος πως θα βρεις την αιτία.
gep58

stavroskaloxrist
16-01-10, 01:15
Σταύρο,
αφού τελείωσες με την κατασκευή και την έβαλες σε λειτουργία σκέφτηκες να μετρήσεις το όλικό ρεύμα Ic καθώς και το Iled απο περιέργια, δεδομένου ότι το είχες εκφράσει και σαν απορία παραπάνω;
Να βεβαιωθείς δηλ αν αυτά που σου έχω πεί ισχύουν στην πράξη;

αυτό θα το απαντήσεις εσύ γιατί εσύ βλέπεις αυτό που έχεις φτιάξει και το έχεις μπροστά σου...

με την ελπίδα του να μην ξανασυμβεί, δεν νομίζω να είναι και η καλύτερη απάντηση σε ένα πρόβλημα που έχει συμβεί...

Για προσπάθησε λοιπόν λίγο ακόμη και είμαι σίγουρος πως θα βρεις την αιτία.
gep58

ναι μετρισα τα ρευματα και ηταν ολα οκ...!
το εκανα οπος ακριβος ειναι στο σχεδιο με τα σωστα υλικα και ειναι σιγουρα ενταξει..
τι αλλο μπορο να κανω δλδ???

stavroskaloxrist
20-01-10, 22:33
παλι καηκε απο το ενα δακτιλιδι(στο αλλο φαναρι τωρα) το ενα λεντ (δλδ βραχηκικλωσε) και εσβησε και το παραληλο του.. το αλλαξα και αναβουν παλι ολα κανονικα...

γιατι ομος ρε γαμοτο να κεγετε καθε τρις και λιγο ενα λεντ...????:saad::saad:

gep58
21-01-10, 01:07
Σταύρο,
τα leds που χρησιμοποιείς είναι όλα απο μια παρτίδα, τα πήρες απο το ίδιο κατάστημα;

gep58

leopard
21-01-10, 12:23
υπαρχουν παντως πολλά led cree κτλ....τα παλιά είναι μάπα

stavroskaloxrist
21-01-10, 22:29
Σταύρο,
τα leds που χρησιμοποιείς είναι όλα απο μια παρτίδα, τα πήρες απο το ίδιο κατάστημα;

gep58

ναι γιωργο απο το ιδιο μαγαζι τα πηρα ολα την ιδια στιγμη... τι αλλο λες να φταιει??


υπαρχουν παντως πολλά led cree κτλ....τα παλιά είναι μάπα

πια ειναι τα led cree ???? τι εινα αυτα???

gep58
21-01-10, 22:44
Σταύρο,
σαν τελευταία σκέψη γιατί δεν δικαιολογήται με τίποτε, ειδικά αν χρησιμοποιείς το κύκλωμα που περιέγραψα, η καταστροφή κάποιου απο τα leds, είναι να δοκιμάσεις με άλλα αγοράζοντας απο κάποιο άλλο κατάστημα.
Δεν ξέρω αλλά πολλά προβλήματα αντιμετωπίζω τελευταία λόγω κακής ποιότητας υλικών ...

gep58

stavroskaloxrist
22-01-10, 00:55
Σταύρο,
σαν τελευταία σκέψη γιατί δεν δικαιολογήται με τίποτε, ειδικά αν χρησιμοποιείς το κύκλωμα που περιέγραψα, η καταστροφή κάποιου απο τα leds, είναι να δοκιμάσεις με άλλα αγοράζοντας απο κάποιο άλλο κατάστημα.
Δεν ξέρω αλλά πολλά προβλήματα αντιμετωπίζω τελευταία λόγω κακής ποιότητας υλικών ...

gep58


τι να πω ρε φιλε.... λες να ειναι μουφα τα λεντ??αλλα απο αυτον ψωνιζω σηνεχεια και δε νομιζω να ειναι σκαρτα.. να παρω απο αλλου και οπιο ξανακαει θα το αλαζω με το καινουριο... λες να καιγοντε απο την θερμοκρασια του κινητηρα?? αλλα ουτε αυτο το πιστευω γιατι τα συγκεκριμενα φαναρια με τα ιδια λεντ τα εχουνε πολοι που γνωριζω και δεν εχουνε αλαξει ποτε κανενα λεντ.... τι αλλο να πω..:saad::blink:

stavroskaloxrist
23-01-10, 20:31
εχθες ξανακαηκε παλι το ιδιο δακτιλιδι που αλλαξα προχτες..@ν@θεμ@ το, ουτε μιση ωρα δεν αναψε...!:cry::cry::cursing::cursing::cursing::saa d: δεν τη παλευω να αλαζω σηνεχεια τα λεντ...:saad: μου περνει τουλαχιστον μιση ωρα για να αλαξω το ενα.](*,):blink:
γιωργο τα φωτα σου..!:blushing:](*,):help::help::help:

gep58
23-01-10, 21:53
να παρω απο αλλου και οπιο ξανακαει θα το αλαζω με το καινουριο
όχι, θα πάρεις απο άλλο κατάστημα και θα τα αλλάξεις όλα!

εχθες ξανακαηκε παλι το ιδιο δακτιλιδι που αλλαξα προχτες.
Τα άλλαξες όπως είπαμε με διαφορετικής παρτίδας;

Έχουμε φτάσει τα 47 post για 4 ψωρο-led, δεν το πιστεύω!!!
Αν έβαζες κεράκια νομίζω θα κρατούσαν περισσότερη ώρα και θα είναι και πρωτότυπο... τι λες;

gep58

stavroskaloxrist
24-01-10, 20:18
όχι, θα πάρεις απο άλλο κατάστημα και θα τα αλλάξεις όλα!

Τα άλλαξες όπως είπαμε με διαφορετικής παρτίδας;

Αν έβαζες κεράκια νομίζω θα κρατούσαν περισσότερη ώρα και θα είναι και πρωτότυπο... τι λες;

gep58

ΧΑΧΑΧΑ... λες??????? ασε μη λαμπαδιασει το αμαξι και 'χουμε αλλα..:lool:

δεν το εχω αλαξει ακομα γιατι δεν προλαβα να παρω λεντ.. ακομα καμενο ειναι..!!:saad:

stavroskaloxrist
24-01-10, 20:20
:confused1:

Nemmesis
25-01-10, 17:13
ξερεις να κολλας καλα??? γιατι αν στην προσπαθεια σου ζεστενεις πολυ ωρα τα λεντ τοτε αυτο παιζι ρολο... αν δεν ξερεις να κολλας καλα φανταζομαι και οταν αναβουν ολα βλεπεις ιδιαφορες στην φωτεινοτητα τους. σωστα?

stavroskaloxrist
25-01-10, 17:21
ξερεις να κολλας καλα??? γιατι αν στην προσπαθεια σου ζεστενεις πολυ ωρα τα λεντ τοτε αυτο παιζι ρολο... αν δεν ξερεις να κολλας καλα φανταζομαι και οταν αναβουν ολα βλεπεις ιδιαφορες στην φωτεινοτητα τους. σωστα?

ξερω να κολαω και δεν τα υπερθερμενω καθολου.. δεν ειναι απο κει.. το σκευτικα και γω..!! η φοτηνοτητα τους ειναι ιδια σε ολα...

κατι αλλο που να παιζει ρολο????????:confused1:

stavroskaloxrist
09-03-10, 18:20
θελω να ξαναευχαριστησω το φιλο gep58 που πραγματικα με εσωσε με το κυκλωματακι που μου εδωσε... λειτουργει αψωγα ακομα και δεν εχει ξανακαει κανενα λεντ..φτου φτου φτου μη τα ματιασω....

να σε καλα φιλε και παλι ευχαριστω...:biggrin::biggrin: