PDA

Επιστροφή στο Forum : Κηροσπαγγος



Phatt
09-01-10, 09:37
Επειδη θελω να ακαολουθησω τα βηματα καποιων ανθρωπων της παλιας σχολης οσον αφορα το χωροταξικο συμαζεμμα στο εσωτερικο των κατασκευων και επειδη οι ενισχυτες με λαμπες ειναι πολλες φορες κολλημενοι pont to point, σκεφτηκα να ασχοληθω λιγο με τον κηροσπαγγο.Εχθες πηγα στο μαγαζακι που ψωνιζω ηλεκτρονικα και καθως ειμαι στην επαρχια, μου ειπαν οτι δεν εχουν.Το δεσιμο πρεπει να γινει αυστηρα με αυτο το υλικο;Εχω ενα μασουρι πολυ γερο νημα ναυλον, δε μπορω να χρησιμοποιησω αυτο;Επισης, μπορει καποιος να εξηγησει τον κομπο με τον οποιο γινεται το δεσιμο;Αυτο το συνεχες δεσιμο με τις θηλιες; Ευχαριστω πολυ.

gep58
09-01-10, 13:48
Παναγιώτη,
ο απλπούστερος τρόπος δεσίματος με κηρόσπαγγο φαίνεται σττην εικόνα παρακάτω. Προσπάθησα να είναι όσο το δυνατόν παραστατική...

Χρησιμοποιούμε κηρόσπαγγο για δέσιμο πχ της περιέλιξης ενός κινητήρα γιατί λόγω του κεριού που είναι εμποτισμένος (απο αυτό και το όνομα) κρατάει στη θέση του τον σπάγγο μέχρι να κάνουμε την επόμενη θηλειά, δηλ. δεν τον αφήνει να χαλαρώσει.

Επομένως αν χρησιμοποιήσεις άλλο υλικό θα έχεις το πρόβλημα της χαλάρωσης και θα χρειαστείς κι ένα τρίτο χέρι...

Επειδή όμως η διαδικασία είναι χρονοβόρα, το έξυπνο μυαλό του ανθρώπου ανακάλυψε τα δεματικά καλωδίων (tie-raps).

gep58

Phatt
10-01-10, 00:58
Καταρχας, κατατοπιστικοτατο το σχεδιο, πανευκολος ο κομπος και ευχαριστω που ασχοληθηκες.
Προφανως και γνωριζω τα tie wraps αλλα οταν ασχολουμαι με λαμπες, γινομαι απιστευτα ρομαντικος, θελω να τα βλεπω οπως ηταν καποτε...Ευχαριστω και παλι.

gep58
10-01-10, 01:14
Προφανως και γνωριζω τα tie wraps αλλα οταν ασχολουμαι με λαμπες, γινομαι απιστευτα ρομαντικος, θελω να τα βλεπω οπως ηταν καποτε...

Καλά δεν το συζητάω... κι εγώ μια από τα ίδια είμαι και η αναφορά μου (με λίγο ειρωνία) στα δεματικά καλωδίων έγινε απλά για να προλάβω κάποιες προτάσεις... γρηγοράδας.

Αναγκαστικά τα χρησιμοποιώ (με μέτρο) και νευριάζω όταν στο ίδιο σημείο κάποιος έχει προσθέσει ένα σωρό επειδή έπρεπε να περάσει επι πλέον καλώδια και δεν έκανε το κόπο να αφαιρέσει τα προηγούμενα και να τα ξαναπιάσει όλα μαζί...

gep58

lynx
10-01-10, 03:13
οταν ασχολουμαι με λαμπες, γινομαι απιστευτα ρομαντικος, θελω να τα βλεπω οπως ηταν καποτε...Ευχαριστω και παλι.

και εγω ετσι ηθελα να φτιαξω τον δικο μου ενισχυτη...οπως ακριβως τους εφτιαχναν παλια... ομως νομιζεις οτι τα καταλαβαινουν πολλοι αυτα?

εκεινο το διαστημα που τον εφτιαχνα, ενα απο τα ατομα που μου εδιναν συμβουλες μου ειπε "τι τον θες το λαμπατο? φτιαξε εναν solid state και βαλε και μια λαμπα απο πανω να φωτιζει"

αληθεια..ροματισμος λεγεται αυτος? ..οχι γιατι μου εχουν πει οτι "σκατα ρομαντικος ειμαι.." :001_rolleyes:

Nemmesis
10-01-10, 09:02
παιδια πρεπει να εχω κηρόσπαγγο, πριν χρονια το ειχα δει στην αποθηκη του θειου μου και μου ειχε πει τι ειναι... αν το βρω και δεν το πεταξαν δικο σας

gf
10-01-10, 09:27
Δες και εδω για πληροφοριες και ιδεες.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cable_lacing
http://www.hnsa.org/doc/cabling/part5.htm
http://www.dairiki.org/hammond/cable-lacing-howto/

Ισως να μπορεις να φτιαξεις και μονος σου με απλο σπαγγο και κερι.
Δεν το εχω δοκιμασει αλλα ειναι μια ακομα επιλογη.

Nemmesis
10-01-10, 09:36
και επισης να ξερετε οτι δεν ειναι και τοσο ξεπερασμενος αυτο ο τροπος τακτοποιησης καλλωδιων..

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/MER-2_On_Lander_Prelaunch_PIA04849.jpg

KOKAR
10-01-10, 13:00
το καλό με τον κηροσπαγγο είναι οτι σε αντίθεση με τα δεματικα
δεν πολυμερίζεται....

Phatt
10-01-10, 14:27
Προσδιορισε το "πολυμεριζεται"...

klik
10-01-10, 14:54
ισως ο όρος να μην είναι ακριβώς πολυμερίζεται, αλλά τα πλαστικά αλλιώνονται με τον καιρό. Θα ακούσεις και άλλους αδόκιμους όρους όπως "ξεράθηκε", "έλειωσε",...



· Γήρανση: η γήρανση είναι το σύνολο των παραγόντων (κλιματικές, χημικές και φυσικοχημικές επιδράσεις), οι οποίοι οδηγούν στη διάβρωση των συνθετικών. Τα συνθετικά υπόκεινται στη γήρανση σε μεγαλύτερο βαθμό, από ότι τα κυριότερα φυσικά δομικά υλικά. Η γήρανση αποτελείται από τη διάσπαση και τη μετατροπή των πρωτευόντων δεσμών των μακρομορίων, όπως και τη μεταβολή του βαθμού κρυσταλλικότητας. Η έναρξη και η εξέλιξη της γήρανσης, προσδιορίζεται με πειραματικές μεθόδους, όπως απορροφητικότητα οξυγόνου, πυκνότητα και μοριακό βάρος. Η αντοχή έναντι της γήρανσης, μπορεί να βελτιωθεί με την επιμελημένη παρασκευή.

ubuntubu
10-01-10, 14:54
Ρώτα εδώ
http://www.topelcom.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=3207&Itemid=58&subcat=1

ή στους τοπικούς οτετζήδες που ασχολούνται με υπόγεια καλώδια:001_smile:

lynx
10-01-10, 19:17
δεν γινεται κομματια!

KOKAR
10-01-10, 22:43
σωστά, αυτό εννοούσα λέγοντας "πολυμερίζονται"....

ALAMAN
10-01-10, 23:58
Όπως είπε και ο φίλος gf, ίσως να μπορούμε να φτιάξουμε και μόνοι μας κηροσπάγγο.
Άν τρίβαμε το σπάγγο επάνω σε ένα κερί δεν θα συγκρατούσε λίγη ποσότητα κεριού πάνω του?

Phatt
11-01-10, 00:09
Τελικα η μανα μου ειχε ενα μασουρακι που το πηρε απο την γιαγια μου, μιλαμε για κειμηλιο ο σπαγγος! :lool:

Τελοσπαντων το θεμα ειναι οτι εχω καμια 20-30 μετρα απο αυτο το υλικο και θα μου κανει την δουλεια για καποιο καιρο...Ευχαριστω για το ενδιαφερον.