PDA

Επιστροφή στο Forum : συνεχεις αποσυνδεσεις modem



dj_mike
09-01-10, 12:39
Kαλημερα,
Στο σπιτι εχω βαλει 2 υπολογιστες και τους εχω συνδεμενους στο ιντερνετ.Ο ενας ειναι συνδεμενος με ενα modem καινουριο της connex και λειτουργει πολυ καλα. Στον δευτερο ομως που τον εχω σε αλλο δωματιο εχω βαλει ενα δευτερο modem (sagem fast 800) και αναλογα με οποιον θελω να χρησιμοποιησω συνδεω και αναλογα κα βυσματακια στις τηλεφωνικες μπριζες ωστε να μην ειναι συνδεμενα ταυτοχρονα και τα 2 modem.Το προβλημα ομως ειναι οτι στον δευτερο υπολογιστη εχω προβληματα στην συνδεση μου μεγαλα. καθε 5 λεπτα αποσυνδεεται και αρχιζει ξανα να κανει κληση να συνδεθει. αυτο το κανει εδω και 1 μηνα ασταματητα.
Tι μπορει να φταιει?

Leonardo
09-01-10, 12:48
Θα δεις 1ον αν το modem δουλευει κανονικα αλλιως θα αγορασεις ενα καλυτερης μαρκας κ' 2ον θα δεις μηπως το καλωδιο ethernet δεν κανει καλη επαφη με την υποδοχη της καρτας δικτυου ...

dj_mike
09-01-10, 12:52
το συγκεκριμενο modem μονο με usb συνδεεται στον υπολογιστη.θα δοκιμασω να τα συνεσω αντιθετα στους υπολογιστες να δω αν παλι κανει τα ιδια θα ειναι χαλασμενο αυτο

Leonardo
09-01-10, 13:01
Ε ναι συνηθως αυτα με usb δεν ειναι και τοσο καλα και δεν πρεπει να τα εμπιστευεσαι.. Εγω σου προτεινω modem με ethernet...

dj_mike
09-01-10, 13:03
ευχαριστω πολυ

Radiometer
09-01-10, 13:21
όντος τα USB Modem έχουν προβλήματα.

και εγώ στης αρχές όταν έβαλα DSL μου έκανε συνεχείς αποσυνδέσεις με αποτέλεσμα να βάλω Router-Modem, μου είπαν ότι είναι κάτι από το DSLAM

dj_mike
09-01-10, 13:29
μαλλον με βλεπω να παιρνω αλλο modem. το συγκεκριμενο το χρησιμοποιουσα αρκετα χρονια αλλα σπανεια εχανε την συνδεση του μετα το αφησα στην ακρη για περιπου 1 χρονο επειδη πιρα αλλο.Και τωρα που το ξαναεβαλα σε λειτουργια αρχισε αυτα τα τρελα...

Xarry
09-01-10, 13:35
Και γω ειχα και εχω το συγκεκριμενο USB μοντεμ αλλα ποτε δεν μου παρουσιασε καποιο προβλημα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι ειτε να βαλεις ενα μοντεμ-ρουτερ ειτε να παρεις ενα switch δικτυου και να συδνεσεις με αυτο τους 2 υπολογιστες και το μοντεμ.

Ακρίτας
09-01-10, 13:52
Kαλημερα,
Στο σπιτι εχω βαλει 2 υπολογιστες και τους εχω συνδεμενους στο ιντερνετ.Ο ενας ειναι συνδεμενος με ενα modem καινουριο της connex και λειτουργει πολυ καλα. Στον δευτερο ομως που τον εχω σε αλλο δωματιο εχω βαλει ενα δευτερο modem (sagem fast 800) και αναλογα με οποιον θελω να χρησιμοποιησω συνδεω και αναλογα κα βυσματακια στις τηλεφωνικες μπριζες ωστε να μην ειναι συνδεμενα ταυτοχρονα και τα 2 modem
Ίσως να μη καταλαβαίνω καλά, αλλά γιατί χρησιμοποιείς δυο modem-router; Εγώ δυο υπολογιστές συνδεδεμένους με το modem της connex μέσω καλωδίων, και έχει εξόδους για άλλους δυο, χώρια το WiFi που δεν χρησιμοποιώ.

moutoulos
09-01-10, 14:47
Ε ναι συνηθως αυτα με usb δεν ειναι και τοσο καλα και δεν πρεπει να τα εμπιστευεσαι.. Εγω σου προτεινω modem με ethernet...

Όντως ..., ποτέ ίντερνετ και usb, τις περισσότερες φορές έχουν προβλήματα, αν όχι αμέσως, λίγο αργότερα.
Μόνο ethernet.

Mihos
09-01-10, 15:07
Στα πόσα Kbps συγχρονίζεσαι στο internet. Όταν λες
"αποσυνδέσεις" εννοείς αποσυχρονισμό ή απλά διακοπή του session (δλδ σβήνει και το λαμπάκι DSL ή μόνο το Internet). Αφού λες ότι το έχεις 1 χρόνο αχρησιμοποίητο, το πιο πιθανό είναι η σύνδεση σου αναβαθμίστηκε. Είσαι σίγουρος ότι το παλιό modem υποστηρίζει τη νέα ταχύτητα (αν υπήρξε αναβάθμιση).

Γενικώς στις ταχύτητες συγχρονισμού που έχει φτάσει τώρα η DSL (5000kBps και βάλε) και η παραμικρή λεπτομέρεια κάνει σημαντική διαφορά. Αναφέρω μερικά TIPS που μπορεί να φέρουν εντυπωσιακές διαφορές παρόλο που φαίνονται ασήμαντα.

-Εννοείται φίλτρα σε όλα τα τηλέφωνα (και όχι "απο τα φτηνά").

-Όσο το δυνατό πιο κοντά καλώδια (όχι μόνο στο modem αλλά και σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές του σπιτιού)

-Όχι μπλεγμένα καλώδια η τυλιγμένα σα κουβαρίστες... (όχι μόνο στο modem αλλά και σε όλες τις συσκευές του σπιτιού)

-Καθαρές επαφές στις τηλεφωνικές πρίζες. Χρησιμοποιήστε κάποιο σπρέι καθαρισμού επαφών (παντού)

-Ανοίξτε το κεντρικό κουτί της τηλεφωνικής γραμμής και συγκολήστε με κόλληση τα καλώδια που ο Ηλεκτρολόγος έχει "στρημμένα" και τυλιγμένα με μονοτική ταινία.

-Σε περιπτώσεις που το μακρύ τηλεφωνικό καλώδιο δε μπορεί να αποφεχθεί χρησιμοποιείστε σύστροφα ζέυγη (UTP) καλής ποιότητας και όχι τα κλασικά τηλεφωνικά που είναι πλακέ.

Τα παραπάνω μπορεί να φαίνονται λεπτομέρειες αλλά δεν είναι. Εγώ με αυτές τις αλλαγές απαλλάχτηκα από προβλήματα αποσυγχρονισμού και άυξησα τη συχνότητα συγχρονισμού κατά 1Mbps σχεδόν...

Όσο για τα USB μόντεμ θα διαφωνίσω. Δεν νομίζω ότι υστερούν σε τίποτα όσον αφορά τη σύνδεση στο δίκτυο. Μπορεί να μη παρέχουν τις ευκολίες ενός ROUTER αλλά κατα τ'άλλα είναι μία χαρά. Είχα τουλάχιστον 4-5 χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα (λόγω modem).

electron
09-01-10, 15:35
Παρόλα αυτά μια εναλλακτική πρόταση ενός Wifi modem router θα έλυνε τα χέρια του φίλου, χωρίς να κάθεται να συνδέει και αποσυνδέει κάθε φορά ενσύρματα modem.

leosedf
09-01-10, 18:27
Γιάννη συμφωνώ.
Υπάρχουν πρόσφατες εφευρέσεις που λέγονται δίκτυα. LAN WiFi κλπ.
Με ενα WAG200G της linksys π.χ. θα έκανες αρκετή δουλειά.
Είναι σαν να έχεις δυο αυτοκίνητα, με το ένα πηγαίνεις στη δουλειά και με το άλλο πηγαίνεις δίπλα στο σούπερ μάρκετ και όταν θέλεις να πάς απ ευθείας στο σούπες πάς πρώτα στο σπίτι να αλλάξεις αυτοκίνητο.

dj_mike
09-01-10, 19:22
Το ιντερνετ το χρησιμοποιω κατα 90% απο τον υπολογιστη που εχει καινουριο modem. Τον αλλο με το προβλημα πολυ λιγες φορες τον χρησιμοποιω για συνδεση, και γι αυτο εβαλα ενα παλιο απλο modem και δεν αγορασα ενα καινουριο με wireless που ειναι και πιο ακριβο.

Στα πόσα Kbps συγχρονίζεσαι στο internet. Όταν λες
"αποσυνδέσεις" εννοείς αποσυχρονισμό ή απλά διακοπή του session (δλδ σβήνει και το λαμπάκι DSL ή μόνο το Internet). Αφού λες ότι το έχεις 1 χρόνο αχρησιμοποίητο, το πιο πιθανό είναι η σύνδεση σου αναβαθμίστηκε. Είσαι σίγουρος ότι το παλιό modem υποστηρίζει τη νέα ταχύτητα (αν υπήρξε αναβάθμιση).
αυτο το χρησιμοποιουσα παλια σε ταχυτητα 1Mbps ενω τωρα η γραμμη μου εχει γινει 8Μbps. πανω εχει 2 λαμπακια και αυτο που παρατηρω οτι κανει ειναι οτι το λαμπακι του DSL καποια στιγμη σβηνει και μετα αρχιζει να αναβοσβηνει μεχρι να ξανασυνδεθει μολις συνδεθει μπορεις να μπεις κανονικα στο ιντερνετ πιανει κανονικα την ταχυτητα 8Mbps. μερικες φορες μενει συνδεμενο μεχρι και 2-3 ωρες χωρις αποσυνδεση αλλες φορες ομως κατανταει εντελως σπαστικο με το που ανοιγεις ενα site μετα απο 1 λεπτο κλεινει.

αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι μηπως εχω μεγαλο θορυβο. Γιατι και σε ενα παλιο μου post εδω ειχα γραψει οτι αυτοι οι 2 υπολογιστες απεχουν μεταξυ τους αρκετα και εχω βαλει εντοιχισμενο καλωδιο για το τηλεφωνο σε ολα τα δωματια του σπιτιου.Απο την μια ακρη μεχρι την ακρη εκεινου του υπολογιστη το καλωδιο εχει μηκος περιπου 17 μετρα. φιλτρακια εχω βαλει οι συνδεσεις ειναι καλα συνδεμενες και με κολληση.Το καλωδιο μεσα στον τοιχο αποτελειται απο 8 μονοκλωνους αγωγους (δεν ειναι τυλιγμενοι μεταξυ τους αλλα ειναι παραλληλοι ) που απο αυτους μονο οι 2 του τηλεφωνου χρησιμοποιουνται.

Mihos
09-01-10, 19:30
Κατά τη γνώμη μου αν το modem υποστηρίζει τη καινούρια σου ταχύτητα φταίει σίγουρα το 17m καλώδιο... Έπρεπε να είναι σύστροφο:wiink:...

dj_mike
09-01-10, 19:36
Δυστοιχως οταν γινοταν η κατασκευη του σπιτιου δεν το ειχα σκεφτει αυτο και εβαλα καλωδιο με παραλληλους αγωγους. Τωρα δυσκλολο να σκαψω ξανα ολους τους τοιχους να βαλω αλλο.

HFProject
09-01-10, 19:42
WiFi είναι η καλύτερη λύση για σένα.

dj_mike
09-01-10, 19:43
Ετσι βλεπω δεν το γλιτωνω το ασυρματο.:001_smile:
Πριν μερικους μηνες ειχα σκεφτει να μην βαλω το δευτερο modem αλλα απο το καινουριο που ειχε 2 εξοδους ethernet-usb να παρω την usb και μεσα απο τους υπολοιπους κενους αγωγους στον τοιχο να την στειλω στον αλλο υπολογιστη. τελικα εκατσα και το εκανα ο δευτερος υπολογιστης αναγνωριζει οτι κατι συνδεθικε αλλα με τπτ δεν μπορει να καταλαβει οτι μπικε modem. Αυτο το ειχα γραψει και σε ενα παλιο μου post εδω. Σκεφτικα μετα να στειλω ετσι την ethernet αλλα δεν το δοκιμασα γιατι λογικα και αυτη κατι παρομοιο με την usb θα εκανε υποθετω.Οποτε το παρατησα και εβαλα το δευτερο modem αλλα και αυτο προβλημα εβγαλε.

Mihos
09-01-10, 19:51
Ethernet και USB από παράλληλους και αθοράκιστους αγωγούς και μάλιστα 17m ούτε με σφαίρες:001_tt2:... Μάλλον πας για ασύρματο δίκτυο, όντως:wiink:.

dj_mike
09-01-10, 20:00
κανενα απλο φθηνο wireless εχετε να μου προτεινετε?
Αυτο λετε να κανει δουλεια?
http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=210000349

Archael
09-01-10, 20:29
Αυτο δεν ειναι modem-router. Αν θελεις σκετο router τοτε καλο ειναι.
Τι Windows εχεις στο δευτερο PC; Το λεω γιατι εχω connex και μου παρουσιαζε τα ιδια προβληματα στην συνδεση οποτε δουλευα στα Windows 7.
Με το Linux Kubuntu δεν μου εχει κανει το παραμικρο.
Ισως -αν χρησιμοποιεις τα 7- να ειναι καποιο προβλημα των Windows το οποιο ισως διορθωθει σε καποιο μελλοντικο service pack.
Παρ'ολα αυτα, παρατηρησα πως 2ο PC μου με XP το οποιο συνδεεται μεσω wifi δεν αντιμετωπισε τετοιου ειδους αποσυνδεσεις...

dalai
09-01-10, 20:31
Το καλωδιο μεσα στον τοιχο αποτελειται απο 8 μονοκλωνους αγωγους (δεν ειναι τυλιγμενοι μεταξυ τους αλλα ειναι παραλληλοι ) που απο αυτους μονο οι 2 του τηλεφωνου χρησιμοποιουνται.

Αντι να περασεις κατευθειαν σε ασυρματες λυσεις ,γιατι δεν δοκιμαζεις να χρησιμοποιησεις τα 4 απο αυτα τα καλωδια για να μεταφερεις το ιντερνετ μεσω ethernet. ? Αν κλειδωσεις στα 10Mbps την καρτα δικτυου του πανω υπολογιστη δεν θα εχεις προβλημα να περνεις ενσυρματα το ιντερνετ απο το κατω modem

dj_mike
09-01-10, 21:31
Αυτο δεν ειναι modem-router. Αν θελεις σκετο router τοτε καλο ειναι.
Τι Windows εχεις στο δευτερο PC; Το λεω γιατι εχω connex και μου παρουσιαζε τα ιδια προβληματα στην συνδεση οποτε δουλευα στα Windows 7.
Με το Linux Kubuntu δεν μου εχει κανει το παραμικρο.
Ισως -αν χρησιμοποιεις τα 7- να ειναι καποιο προβλημα των Windows το οποιο ισως διορθωθει σε καποιο μελλοντικο service pack.
Παρ'ολα αυτα, παρατηρησα πως 2ο PC μου με XP το οποιο συνδεεται μεσω wifi δεν αντιμετωπισε τετοιου ειδους αποσυνδεσεις... εμενα ειναι ακριβως το αναποδο.ο υπολογιστης με το καλο modem που λειτουργει εχει windows7 ο αλλος που εχει προβλημα εχει xp με sp3


Αντι να περασεις κατευθειαν σε ασυρματες λυσεις ,γιατι δεν δοκιμαζεις να χρησιμοποιησεις τα 4 απο αυτα τα καλωδια για να μεταφερεις το ιντερνετ μεσω ethernet. ? Αν κλειδωσεις στα 10Mbps την καρτα δικτυου του πανω υπολογιστη δεν θα εχεις προβλημα να περνεις ενσυρματα το ιντερνετ απο το κατω modemοπως ειχα γραψει και παραπανω δοκιμασα κατι τετοιο αλλα με usb και επειδη ειδα οτι ειχε προβληματα δεν επιχηρησα και με ethernet. λογικα το ιδιο προβλημα δεν θα υπαρχει? αφου δεν φτανει σωστα το σημα με usb η ethernet θα τα καταφερει? αντεχει σε καλωδια μεγαλων αποστασεων?

Mihos
09-01-10, 22:31
Όχι. Το ethernet αποκλείεται να δουλέψει με 17m καλώδιο αν δεν είναι UTP.

Επίσης ο αποσυγχρονισμός του modem, κατα τη γνώμη μου, δε μπορεί να έχει σχέση με το λειτουργικό σύστημα...

electron
09-01-10, 22:56
Αν σκέφτεσαι πάντως για ασύρματο ρουτερ όπως είπε και ο Κωνσταντίνος πιο πίσω, ένα σαν το linksys wag200g είναι από τις καλύτερες επιλογές.

dalai
11-01-10, 01:21
οπως ειχα γραψει και παραπανω δοκιμασα κατι τετοιο αλλα με usb και επειδη ειδα οτι ειχε προβληματα δεν επιχηρησα και με ethernet. λογικα το ιδιο προβλημα δεν θα υπαρχει? αφου δεν φτανει σωστα το σημα με usb η ethernet θα τα καταφερει? αντεχει σε καλωδια μεγαλων αποστασεων?

Οχι το προτοκολο του USB den exei καμοια σχεση με εκεινη του ethernet.
Το usb ειναι φτιαγμενο για καλωδια 2-3 μετρα ενω το ethernet ειναι φτιαγμενο για 100 μετρα καλωδιο

Βαλε ενα 8πινο βισμα κατω και ενα 8πινο απο πανω αλλα με τα 4 καλωδια μονο συνδεμενα (τα TX-RX) .Το ενα κατω ριχτο στο modem router και το αλλο πανω στην ethernet θηρα του υπολογιστη σου.
Ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα τα καταφερεις.Ακομη μπορεισ να θεσεις την ταχυτητα στα 10Μβιτ αν δεν εχεις επιτυχια με την πρωτη.

jak1981
28-02-10, 18:35
καλησπερα ,
Παιρνεις ενα φθηνο ενσυρματο router πχ siemens δουλευουν αψογα,
και στην συνεχεια ενα switch για περισοτερες ethernet θυρες και εισαι καλυμενος

dj_mike
02-03-10, 13:41
Στην ουσια αυτο ειναι κατι σαν "πολυμπριζο" ethernet? θα συνδεσω την ethernet εξοδο του modem με αυτο και απο κει θα μπορεσω ταυτοχρονα να δωσω internet και στους 2 pc? βρικα μερικα switch που ειναι πολυ φθηνα με 10€, modem εχω ηδη.
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19299
Θα κανω μια προχειρη δοκιμη να δω αν πραγματικα μπορει η erthernet να δουλεψει σε αυτες τις συνθηκες χωρις προβληματα και αν πετυχει θα παρω το switch διαφορετικα θα παρω wireless