PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένας ηλεκτρολόγος σε ξένα "χωράφια"



w1nst0n21
09-01-10, 16:30
Καλησπέρα στο όμορφο forum σας.Όπως θα καταλάβατε και από τον τίτλο του topic είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός (Σελέτε) με 3 χρόνια προυπηρεσία σε Βιομηχανικές εγκαταστάσεις (Βοηθός και μετέπειτα τεχνίτης και όχι σε μελέτες) και τον τελευταίο μήνα εργάζομαι κάπου που εκτός από το ηλεκτρολογικό κομμάτι ασχολούμαι και με το ηλεκτρονικό.Όπως καταλαβαίνεται είναι κάτι ξένο για μένα και για να γίνω πιο συγκεκριμένος επισκευάζω φορτιστές μπαταριών μολυβδου (lead-acid) που προορίζονται για χρήση περονοφόρων τα γνωστά σε όλους κλαρκ.
Δυστυχώς όμως λόγω ελλιπής εως ανύπαρκτης εκπάιδευσης που μου παρείχαν απο την εταιρεία έχω στραφεί στο internet και στα forum για να αντλήσω πληροφορίες σχετικά με τους φορτιστές.Οπότε θα ήθελα αν κάποιος από σας έχει υπόψην του κάποιο βιβλίο,link,προσωπική εμπειρία ή οτιδήποτε άλλο που να σχετίζεται με τους φορτιστές μολύβδου να με βοηθήσει γιατί πραγματικά κοντέυω να τρελλαθά από το άγχος μου.

dalai
09-01-10, 19:47
ξεκινα με το διαβασμα θεματων μας σχετικα με φορτιστες μολυβδου.
Συνηθως μεσα απο τα προβληματα αναλυουμε και τη θεωρεια αυτων.
Οπως εδω: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46917

gep58
09-01-10, 20:06
γιατί πραγματικά κοντέυω να τρελλαθά από το άγχος μου

Όχι κι έτσι Πέτρο.
Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι δυνατόν να τα γνωρίζουμε όλα... εδώ και πολλά χρόνια ισχύει πάντα το "γηράσκω αεί διδασκόμενος"

Aντιμετωπίζεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα;

gep58

SV1EDG
09-01-10, 21:15
Kαλώς ήρθε φίλε Πέτρο...Εδώ θα βρείς αρκετό υλικό για τα πρώτα σου βήματα.Από RF μέχρι micro.ΣΕΛΕΤΕ ε?Και ηλεκτρολόγος ε?...Είναι ακόμα πάνω Κατσίρης και η Τορτορέλη?Την τελείωσα το 1996 οπότε σίγουρα κάποιοι θα έχουν φύγει...

w1nst0n21
09-01-10, 21:26
Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι όταν αυτά εντοπίζονται στην περιοχή Dc του φορτιστή,δηλαδή στην γέφυρα ανόρθωσης και στην πλακέτα του φορτιστή όπου και δεν έχω εμπειρία στο πως να τα αντιμετωπίσω.Όσον αφορά στο κομμάτι Ac του φορτιστή,δηλαδή παροχή ,ρελαί και Μ/Σ δεν έχω κανένα πρόβλημα.Το θέμα είναι ότι τόσο καιρό ψάχνω για πληροφορίες στο internet σχετικά με το πως να ανιχνεύω μία βλάβη σε έναν φορτιστή για μπαταρίες μολύβδου -οξέως και δεν έχω βρεί κάτι που να με βοήθησε σημαντικά.Για αυτό αποφάσισα να ανοίξω αυτό το topic σαν τον μοναδικό τρόπο να αντλήσω κάτι από σας (βιβλιογραφία,προσωπικές εμπειρίες η οτιδήποτε)

w1nst0n21
09-01-10, 21:41
Kαλώς ήρθε φίλε Πέτρο...Εδώ θα βρείς αρκετό υλικό για τα πρώτα σου βήματα.Από RF μέχρι micro.ΣΕΛΕΤΕ ε?Και ηλεκτρολόγος ε?...Είναι ακόμα πάνω Κατσίρης και η Τορτορέλη?Την τελείωσα το 1996 οπότε σίγουρα κάποιοι θα έχουν φύγει...

Εγω μπήκα το 98 στη ΣΕΛΕΤΕ και την τορτορέλη την είχα κανονικότατα:saad:

Gant
09-01-10, 22:30
Όπως και ο γκεπ58 έτσι και εγώ ξεκινάω από την τελευταία σου πρόταση:
Δεν αξίζει για τίποτα να αγχώνεσαι ! Σίγουρα θα βρεις τη βοήθεια που ψάχνεις.

Το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές. Τις μπαταρίες μολύβδου μου τις φορτίζω με ένα απλό τροφοδοτικό σταθερής τάσης 13,8V.

Όσο γεμίζει η μπαταρία, πέφτει το ρεύμα και όταν σταθεροποιηθεί, ξέρεις ότι η φόρτιση τέλειωσε.

Στη θέση σου θα επέβλεπα την τάση και το ρεύμα της φόρτισης για να εντοπίσω τις βλάβες.

gep58
09-01-10, 23:18
Πέτρο,
οι παλαιότερες συσκευές των φορτιστών μπαταριών μολύβδου αποτελούντο από ένα μετ/στή ισχύος (τριφασικό για μεγάλες χωρητικότητες) με λήψεις για την επιλογή της τάσης και του ρεύματος φόρτισης και μια ανορθωτική διάταξη.

Αργότερα προστέθηκε μια πλακέτα με τελεστικούς ενισχυτές που έλεγχε διάφορες παραμέτρους της φόρτισης και τελευταία ο έλεγχος γίνεται πλέον από μC.

Αυτές οι τελευταίες δύο εκδόσεις ελέγχουν το ρεύμα φόρτισης συνήθως με triacs ή αντιπαράλληλα thyristors.

Στην πλειοψηφία τους τα προβλήματα αφορούν το τμήμα ελέγχου ισχύος (triacs, γέφυρα ανόρθωσης, ασφάλεια, πιθανώς κάποιο αισθητήριο θερμοκρασίας του μετ/στή κλπ) και ελάχιστα το τμήμα των μικροηλεκτρονικών.

Τώρα αν θέλεις κάποια εξειδικευμένη θεωρία ή ανάλογα σχέδια, δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να βοηθήσω μιας και οι λεπτομέρειες αυτές στις βιομηχανικές συσκευές - μηχανήματα δεν βρίσκονται εύκολα (εγώ τουλάχιστον αδυνατώ)

Κάποιο σχέδιο που έχω βγάλει από ένα μικρό φορτιστή (75 έως 225 Αh) και φαίνεται το τμήμα ισχύος μπορείς να δεις στην εικόνα.

Αυτά τα γενικά από τη δική μου εμπειρία σαν συντηρητής ηλεκτρολόγος σε εργοστάσιο και χωρίς να είμαι ειδικός 100% πάνω σ΄αυτά.

Πάντως αν αντιμετωπίζεις συγκεκριμένο πρόβλημα μπορούμε να το συζητήσουμε...

gep58

GR_KYROS
09-01-10, 23:28
Πέτρο μην αγχώνεσαι, και μην νομίζεις ότι κάποιος θα σου πει 5 πράγματα και θα γίνεις εξπέρ
πριν αρκετά χρόνια έφτιαχνα σχετικούς φορτιστές για Κλαρκ του Σαρακάκη 48v 100A
Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να ξεκινήσεις με τον σωστό τρόπο
βρίσκουμε το servis manual του κατασκευαστή (προφανώς είναι κατασκευές εξωτερικού) ίσως υπάρχουν σχέδια, αν όχι επιβάλετε να τα βρούμε.
το αναλύουμε, ροτόντας τις απορίες μας.

http://www.naspor.gr/useful/battery.htm
http://www.041.gr/Battery.htm

και εδώ είμαστε .....:001_smile:

w1nst0n21
10-01-10, 11:44
Οι φορτιστές που επιδιορθώνω είναι όλοι αυτόματοι με μικροεπεξεργαστή και προορίζονται για την φόρτιση μπαταριών μεγάλης χωρητικότητας 400Αh-1200Ah και είναι ανάλογα μονοφασικοί ή τριφασικοί.Εννοείται ότι τα Manual των φορτιστών τα έχω διαβάσει άπειρες φορές απλά το προβλημά μου είναι ότι στο κομμάτι του DC είμαι άπειρος και δεν ξέρω τι να μετρήσω με το πολύμετρο μου (έχω και παλμογράφο στο εργαστήριό μου τον οποίο κανείς δεν μου έχει πεί πως δουλεύει....)
Μια γέφυρα ανόρθωσης εννοείται πως ξέρω τι κάνει αλλά τι να το κάνω αν δεν ξέρω πότε κάτι δεν πάει καλά με αυτήν...Αυτά αν θα μπορούσα να μάθω όλα θα γίνουν πιο βατά και όσον αφορά τις πλακέτες τον φορτιστών κανείς δεν με αναγκάζει να τις επιδιορθώσω οπότε αν σιγουρευτώ ότι φταίει η πλακέτα την αντικαθιστώ με καινούρια.

gep58
10-01-10, 11:58
Εννοείται ότι τα Manual των φορτιστών τα έχω διαβάσει άπειρες φορές απλά το προβλημά μου είναι ότι στο κομμάτι του DC είμαι άπειρος και δεν ξέρω τι να μετρήσω με το πολύμετρο μου

Πέτρο,
αυτά τα manual περιέχουν και το σχέδιο εσωτερικής συνδεσμολογίας των φορτιστών;
Αν ναι, ανέβασε κάποιο (όποιο θεωρείς πιο αντιπροσωπευτικό) και με βάση αυτό να κάνουμε την συζήτηση.

Αφού όπως λες δεν τίθεται θέμα επισκευής ανώτερου κλιμάκιου, με κάποιες μετρήσεις στο τμήμα ισχύος θα μπορείς να ξεκαθαρίσεις το είδος της βλάβης.

gep58

w1nst0n21
10-01-10, 19:35
Οι φορτιστές που εισάγουμε είναι ιταλικοί και στα manual τους υπάρχουν και τα σχέδια.Σας παραθέτω το σχέδιο ενός τριφασικού φορτιστή.http://img532.imageshack.us/img532/4709/fortistis3phasikos.png

GR_KYROS
10-01-10, 20:07
το ζητούμενο Πέτρο είναι το σχέδιο του controller
αυτό το έχεις ?

w1nst0n21
10-01-10, 20:20
Όχι δεν έχω από controller τίποτα....

gep58
10-01-10, 20:28
Πέτρο,
είδα το σχέδιο που ανέβασες και σου μεταφέρω την άποψή μου.

Απ΄ότι βλέπω το τμήμα ισχύος του φορτιστή είναι απλό και χωρίς ηλεκτρονική ρύθμηση του ρεύματος φόρτισης. Αυτό επιτυγχάνεται μέσω μεταγωγικού διακόπτη.

Τώρα η πλακέτα που υπάρχει, πρέπει να είναι απλή και φαίνεται να ελέγχει την τάση φόρτισης (ακρ. 10-12) καθώς και την περίπτωση του υπερεύματος (ακρ. 9-11).

Οπότε είναι πολύ εύκολο να ελέγξεις το τμήμα ισχύος αλλά και την πλακέτα.

Αν έχεις κάποια ερώτηση...

gep58

GR_KYROS
10-01-10, 20:39
Γιώργο η πλακέτα τριγκάρει τα θηρίστορ ελέγχοντας τάση και ρεύμα.
Πέτρο και να είχες το σχέδιο δύσκολα θα επισκευαζόταν είναι μP
όλα τα άλλα υλικά ισχύος είναι βατά, αρκεί να ξέρεις πώς θα τα ελέγξεις.
πάρε και αυτό που βρήκα.
http://www.gruppopbm.it/2006/(140508105800)POWER%20Point-SP%20Point%20IT%20rev17%20(AP735%20sw1.07).pdf

gep58
10-01-10, 20:46
Γιώργο η πλακέτα τριγκάρει τα θηρίστορ ελέγχοντας τάση και ρεύμα

Βαγγέλη,
που είναι τα thyristors, επειδή δεν βλέπω παρά μια τριφασική γέφυρα... μπορείς να μου τα υποδείξεις


...θα επισκευαζόταν είναι μP

πιστεύω ότι έχει μόνο τελεστικούς, γιατί δεν βλέπω το λόγο ύπαρξης μC.
Αυτό βέβαια μόνο ο Πέτρος μπορεί να το ξεκαθαρίσει τσεκάροντας τα στοιχεία των ολοκληρωμένων κυκλωμάτων που υπάρχουν στην πλακέτα.

gep58

GR_KYROS
10-01-10, 21:02
έχεις δίκιο Γιώργο
τότε είναι ποιο απλά τα πράγματα

gep58
10-01-10, 21:11
τότε είναι ποιο απλά τα πράγματα

γι αυτό είπα και στον Πέτρο από την αρχή, να μην αγχώνεται... :001_smile::wiink:

gep58