Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Callers ID troubles



burgmanAN650
09-01-10, 19:03
Γειά σας, και Καλή Χρονιά

απελπισμένος ξαναέφτασα στην πόρτα σας ζητόντας λύση παναθεμά με.
το λοιπόν

Στο σπίτι έχω δίγραμμη καλωδίωση ΟΤΕ για 2 τηλεφωνικά νούμερα δηλαδή. ΟΚ.?

Στο σαλόνι έχω 2 ασύρματες συσκευές P@n@sonic ανεξάρτητες μεταξύ τους που δουλεύουν μια χαρά.
Στο υπνοδωμάτιο έχω μια ολοκαίνουργια δίγραμμη συσκευή Telco. παρουσιάζει σφάλμα.
Στο γραφείο έχω μια 4γραμμη (που χρησιμοποιεί μόνο τις 2 γραμμές) ολοκαίνουργια @t&t συσκευή. Παρουσιάζει σφάλμα.

Το σφάλμα που παρουσιάζουν οι δίγραμμες συσκευές σε αντίθεση με τις ανεξάρτητες συσκευές είναι ότι.:
Κάνουν αναγνώριση κλήσης ΜΟΝΟ στην 1η γραμμή. Μόλις καλώ την 2η γραμμή δείχνουν αλλα αντ αλλων. Και κμου δημιουργήθηκε η εξής απορία.

Τα πολλαπλά τηλέφωνα έχουν ΜΙΑ αναγνώριση κλήσης μόνο.?? Στην 1η πάντα γραμμή.?? Υπόπτως βλακεία μου φαίνεται. Μπάς και κάνω εγώ την μ@κακία.????

Υπ όψη στην 2η γραμμή είναι φορτωμένο και το ADSL αλλα έχω βάλει φιλτράκια.
Αν βάλεις φίλτρα σε μια γραμμή που δεν είναι ADSL πειράζει αυτό σε τίποτα.??

παρακάτω φαίνεται η σύνδεση όπως την έχω κάνει

http://img683.imageshack.us/img683/9338/adslnow.jpg

babisko
10-01-10, 09:12
Μήπως στις δίγραμμες συσκευές έβαλες τα φίλτρα ανάποδα; Δηλαδή την είσοδο-line στην συσκευή και την έξοδο-telephone στην γραμμή;

gep58
10-01-10, 12:32
Εγώ θα έλεγα, μήπως το πρόβλημα υπάρχει γιατί τα χαρακτηριστικά των γραμμών 1 (απλή) και 2 (DSL) είναι διαφορετικά μεταξύ τους κι αυτό ενοχλεί τις δίγραμμες συσκευές;

gep58

burgmanAN650
10-01-10, 14:39
Μήπως στις δίγραμμες συσκευές έβαλες τα φίλτρα ανάποδα; Δηλαδή την είσοδο-line στην συσκευή και την έξοδο-telephone στην γραμμή;

Δοκίμασα την αντιστροφή (αν και ήταν δύσκολο γιατί ήταν όλα τα φίλτρα μαζί σ ένα κουτί πάνω σε διατρητη κολλημένα) αλλά τίποτα. :saad:



Εγώ θα έλεγα, μήπως το πρόβλημα υπάρχει γιατί τα χαρακτηριστικά των γραμμών 1 (απλή) και 2 (DSL) είναι διαφορετικά μεταξύ τους κι αυτό ενοχλεί τις δίγραμμες συσκευές;

gep58

Μα πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει.? Να έχω τρίτη γραμμή μόνο για το internet.?? Η να τις έχω και τις 2 γραμμές ADSL.?? Δεν συμφέρει.

Σκέφτομαι μήπως ν απλοποιήσω το κύκλωμα, ν αφαιρέσω εντελώς τα φίλτρα (που ποτέ δεν ξέρεις τι ποιότητα έχουν) και να χρησιμοποιήσω διαχωριστή όπως στο παρακάτω σχήμα. Τί άποψη έχετε.??

http://img704.imageshack.us/img704/1430/adslnow2.jpg

burgmanAN650
13-01-10, 19:44
Καμιά ιδέα.????

dal_kos
13-01-10, 20:11
Αν βάλεις τη 1η γραμμή στη 2η είσοδο της δίγραμμης συσκευής και τη 2η στη 1η, σε ποια δουλευει η αναγνώριση κλήσης? Επίσης τις γραμμες τις έχεις και τις 2 στον ΟΤΕ ή αυτή με το ADSL είναι σε ιδιωτικό πάροχο?